Buitenland. Dezer dagen werd in den gemeenteraad van Haarlem een motie van wantrouwen tegen den commissaris van politie behandeld. Sommige leden waren ten zeerste ontevreden over de wijze van optreden van dien ambtenaar tegenover het hem ondergeschikt personeel. Aan het verslag in de „N. R. Ct.van deze raadszitting ontleenen wij de volgende, zeker bevreemdende zinsneden „De voorzitter (Jhr. Boreel) wees er op, dat hier wel werd betoogd, dat de commissaris niet goed was, doch dat was betrekkelijk. Het was waar, hij vloekt wel eens tegen de agenten en hij had getracht een adjunct te schoppen, maar men kon ook te veel mede lijden hebben met de agenten, en in ieder geval was de commissaris een goed ambtenaar Dus een man die vloekt en zijn onderge schikten tracht te schoppen, toch een goed ambtenaar. Aan het station Apeldoorn is gearri veerd een waggon herten van Hertog Hendrik welke in de bosschen van het domein Het Loo zullen worden losgelaten, ter veredeling van het ras. In de „Amst. Crt" wordt medegedeeld dat een te Londen gevestigde Duitsche firma circulaires verzendt, waarbij zij ridderorden, adeldom, baronnen- en graventitels van Euro- peesche Staten te koop aanbiedt. Ook Neder - landsche orden beweert zij te kunnen ver schaffen voor f5000. Uit de laatste zinsnede blijkt genoeg, met welk een zwendelaar men te doen heeft. De Vereeniging tot veredeling van het ambacht te Haarlem zal in Februari en Maart 1901 daar ter stede wederom de gelegenheid openstellen tot het afleggen van proeven van bekwaamheid ter verkrijging van de graden van „gezel" en „meester' in het timmeren, meubelmaken, smeden en huisschilderen. Aan deze proefaflegging kunnen deelnemen am bachtslieden uit het geheele Rijk. Te Loosduinen heeft de heer F. Schoen maker zijn „Eerste Nederlandsche Electrische Waterleiding tot tuinbesproeiing" voor belang stellenden ter bezichtiging gesteld. Een groot aantal belangstellenden uit noord en zuid waren opgekomennatuurlijk meerendeels vakgenooten en technici. Ook deWestland- sche. burgemeesters deden van hun belang stelling in het leven en streven der tuinders blijken. In heel het Westland heerscht thans een geest van onderzoek, een streven naar het betere, een zucht naar vooruitgang op tuin bouwgebied, hierin gesteund door de leeraren en onderwijzers aan de Rijks tuinbouw- en winterschool. Men schrijft aan de Asser Crt. Een bakker te R. in deze provincie, onbe kend met het feit, dat men niet verplicht is bronzen pasmunt aan te nemen tot hooger bedrag dan 25 centen, moest f20 bouren bij den gemeente-ontvanger. Deze schoof hem een kistje toe met f 20 aan centen. „Ze bint er net, ai 't niet geleuven wilt, dan tel ze maor naol" Onze bakker nam het kistje stilzwijgend onder den arm en verwijderde zich. Na geruimen tijd echter moest hij be lasting betalen tot een hooger bedrag dan bovengenoemde som. Nu kwam het kistje, dat al dien tijd onaangeroerd had gestaan, hem uitmuntend te stade. Fluks er bij inge leid als noodig was en toen naar den ont vanger. „Ze bint er net, 'k h;bz'er bij intelt ai 't niet leuven wilt, dan tel ze maor nao Het vierde nommer van zijn „Cronica' wordt door dr. Schaepman geopend met het volgende gedicht: Aan Hare Majesteit de Koningin ter Harer verloving. De Aloverwinnaar die de Liefde heet, Gedragen op den drang van 's volks gebeden, Is door den tuin van Hollands Maagd ge schreden. En zingt zijn zege in blijden zegekreet; Met woorden, in der vreugdevuur gesmeed; Heeft een Vorstin zijn koningsmacht bele den, Is tot Haar volk in fiere trouw getreden, Daar Zij Haar volk Haai* beste maagschap weet. „God zeeg'ne U in Uw liefde, o Koningin," Zóo luidt het volk den blijden bruidsdag in, „De oprechte trouw zij 't woord van Uw historie, De oprechte trouw Gods liefde zoo gelijk, De oprechte trouw, ons Hollands reinste glorie, Die glorie make Uw leven glorierijk 1" Cornelis Meyer, een visscher te Ymui- den, en toevallig een der hoofdgetuigen in den daar onlangs gepleegden moord, deelt in het „N. v. d D." het volgende mede „Juist stond ik-schrijft hij-op het punt om met het trawlerschip Barends" zee te kiezen, toen de rijkspolitie kwam om mij een dagvaarding te beteekenen, en aangezien ik op het vermelde tijdstip niet terug kon zijn, werd mij verboden met gemeld vaartuig mijn bestemming te volgen; een ander vervult nu mijn plaats. 30 Oct. had een herhaling van hetzelfde plaats. Op het oogenblik van ver trek kwam men mij weder dagvaarden, om 5 Nov. voor de Haarlemsche rechtbank te verschijnen. Grievend, als men voor een paar zieke afgeleefde ouders heeft te zorgen en f'90 loon zoo ziet vervliegen. Ik begaf mij naar Haarlem, ten einde schadevergoeding te vragen, onder mededeeling van bovenstaan de. Naar den rechter van instructie werd ik verwezen, terug naar den president, resultaat schouderophalen Wij kunnen er niets aan doen, u krijgt f0.50, zegge vijftig centen, den dag, dat u moet getuigen, voor verzuim, meer niet. Wie zal wanneer weder een moord plaats heeft, zich niet omkeeren en zeggen„Ik heb niets gezien"." Wie het nog niet gedaan heeft, talme nu niet langer en zorge er voor, dat de stam rozen behoorlijk tegen de koude worden be schermd. Niets is eenvoudiger. Men begint met de stokken weg te nemen, buigt de kro nen ter aarde, om ze daarna met aarde te bedekken. Op deze eenvoudige wijze komt elke, zelfs de fijnste theeroos, zonder schade den winter door, hetgeen anders nog wel eens wat te wenschen overlaat. In April wordt telkens wat aarde verwij derd, tot de roos te voorschijn komt, en wij haar weer kunnen opzetten. De struikrozen aarden wij voor de helft aan met droog turfstrooisel, met het gunstige gevolg, dat wij nog nimmer een roosje ver loren hebben. (L. Dbl.) Een lijm, die zoowel in het water als vuur vasthoudt, is de volgende Men giete eenige azijn derwijze bij of onder melk, dat deze daardoor spoedig stremt, en zondere daarna door een doek het gestremde van de waterige deelen af. Het vooraf goed geklutste eiwit van 'drie eireren wordt nu met een halven liter van deze te voren verkregen kaasachtige zelfstandigheid goed vermengdvervolgens voegt men bij dit mengsel zooveel ongebluschte kalk, tot daaruit een dikke pap of brij ontstaat. Met deze lijm kan -men scheuren of gaten in potten, ketels, etc, stoppen. Hoe heviger nu de vuurhitte is, waaraan we deze zoo behandelde potten, ketels, enz blootstellen, des te grooter duurzaamheid verkrijgt ze. Personen, die met de „Styria" te Triest zijn aangekomen en thans in Holland zijn teruggekeerd, deelen mede dat generaal Louis Botha bij hun vertrek van Komatipoort, de Boerenzaak het tegendeel van verloren achtte. Zijn plan was naar het noorden uit te wijken en daar zijn macht te reorganiseeren. In het Zoutpnnsbergsche waren voldoende paarden en trekbeesten, die door rijke Boeron uit de Z.-A. Republiek daarheen waren gebracht, om buiten het bereik der Engelschen te zijn. Paarden en vee aldaar waren weldoorvoed en krachtig, en zullen moeten dienen om de commando's opnieuw uit te rusten. Engelsche berichten uit den Vrijstaat mel den, dat de Boeren te Fouriesburg een grooten voorraad paarden hebben bijeengebracht. Dit zijn hoogstwaarschijnlijk Basuto-ponies, de beste paarden, die in Z.-A. te vinden zijn. De vrees bij BoerenVrienden, dat de Boeren langzamerhand gebrek zouden krijgen aan dierlijke vervoerkracht is dus, voorloopig ten minste, gelukkig ongegrond. Van 1 December zal de Vrijstaat worden opgenomen onder de Britsche koloniën, voor welke het stuiversporto voor brieven naai" het Vereenigd Koninkrijk geldt. Uit Pretoria seinde Reuter den 6en de telegrafische gemeenschap schijnt dus weer hersteld dat Baden-Powell een nieuw middel heeft bedacht om aanslagen op den spoorweg tegen te gaan. AldusTwee sterke patroeljes trekken een roerige streek binnen en bouwen er een bomvrij fort,1 waarin voor drie maanden provisie wordt gelegd. Een sterke troep doorkruist dan, door geen bagage gehinderd, de geheele streek en keert naar het fort terug, wanneer 't noodig is* Hetzelfde telegram brengt nog twee nieuw tjes: Lord Kitchener gaat eerdaags op een inspectie-reis naar Natal, en kolonel Babington komt aan het hoofd der 4e brigade ruiterij. De barbiersvereenigingen te Berlijn hebben wegens de stijgende prijzen der huur, steenkolen en levensmiddelen en de eveneens hoogere bedrijfsonkosten voor mantels, zeep en hygiënische middelen waarop de politie thans scherp toezicht houdtbesloten alle vakgenooten uit te noodigen, om voor hunne diensten hooger betaling in te voeren. En wel als laagste prijzen 15 pf. 9 centenvoor scheren en 35 pf C 21 centenvoor haarsnijden. Te Reims hebben twee verpleegden uit een Oude-mannengesticht, van wie de een 65, de andere 75 jaar oud is, dezer dagen met bijlen gevochten. De oudste kreeg zeven bijlslagen op het hoofd De aanleiding tot de twist wasjalousie. Uit Guntramsdorp wordt gemeld: De vijfjarige Katharina Dworzak, dochtertje van een spoorwegbeambte, zat 's morgens aan tafel en schreef met een kort potlood op een blad papier. Op het oogenblik nu, dat het kind het potlood aan den mond bracht, om de punt te bevochtigen, overviel haar een hoestbui en kwam het potlood in haar mond en drong daarna in de luchtbuis. Na een kwartier was het kind dood. De „Daily Mail" verneemt uit Lorenzo- Marques De Portugeesche Gouverneur heeft beslist ontslag genomen. Hij klaagt over de dulde- looze pressie die de Engelsche consul-generaal op hem uitoefend. Volgens de berichten uit West-Indië houden de diamant-vondsten in Demerary aan. Berichten uit Massaruni melden, dat de laatste expeditie onder den heer G., om te zoeken naar diamanten, meer succes heeft gehad dan elke vorige; 700 steenen werden gevonden, van beter qualiteit nog dan vroeger gevonden steenen. Mr. G. zal nog verschei dene weken wachten, alvorens naar George town terug te keeren. De heer M., die ook het Massarunidistrict in is, voor een locaal syndicaat, meldt dat ook zijn zoeken naar diamanten met succes bekroond is. Het „Petit Journal" verneemt uit Mar seille, dat het gemeentebestuur wel niet de openbare gebouwen zal laten vlaggen, maar dat de Cannebière, de rue de Nouailles en andere straten het dundoek zullen uitsteken en er versieringen worden aangebracht. Een groot aantal jachten en stoombooten zullen de „Gelderland" tegemoet varen. Te Osnabrück heeft, wegens het ver oorzaken van den dood door schuld, een gym nasiast terechtgestaan, die uit onvoorzichtig heid zijn moeder doodschoot. Het openbare ministerie had vier maanden gevangenisstraf geëischt, maar de rechtbank bepaalde de straf op veertien dagen. "Wegens het tragische van het geval, zal men een verzoek om gra tie doen. Griezelijke vondst. Te Graz werden vier aan elkaar gebonden vrouwelijke lijken uit de Mur getrokken, die reeds langen tijd in het water moeten hebben gelegen. Men stelde vast, dat hot de lijken waren eener krankzinnige vrouw en harer drie dochters, die sedert October vermist werden. Op de spoorwegen in België is een nieuw soort beambten aangesteld, die alleen dienst zullen doen in tijden van mist of sneeuw. Hoewel de Nederlandsche naam mistwachter (vergelijkbaanwachter, spoorwachter, wissel wachter), en de garde-brouillard voor de hand lagen, heeft men die ambtenaren bestempeld met deu sierlijken naam fogman, dat eene afkorting moet wezen fogsignalman. Maar de naam daargelaten, deze menschen zullen nuttige diensten bewijzen, als het mist of sneeuwt. Zij moeten dan door seinen met de hand en het leggen van seinbommen op de sporen de haltseinen van de seinpalen enz. herhalen. Als een staaltje van de wijze, waarop de „ijzeren vuist" der Duitschers in China te werk gaat, kan het volgende dienen, wat een soldaat schreef in een brief aan zijne moeder. „Onlangs moesten wij 74 geyangenen met de bajonet doorsteken. Zjj hadden een van onze patrouilles nedergeschoten. Het geheele bataljon vervolgde hen, en de 74 Chineezen vielen ons in handen. „Het was ontzettend, en ik kan u niet beschrijven hoe het werkelijk gebeurde. „Ik hoop maar, dat het niet lang meer zoo voortgaat, want anders zou een mensch haast niet meer weten of hjj ooit een men- scheljjk wezen is geweest," V

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2