N°. 1379. Zondag 25 November. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Bij dit nummer is een bijblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buro op Texel TEXEL, 21 November 1900. Voor de betrekking van secretaris onzer gemeente hebben zich, naar wij vernemen, 45 sollicanten aadgemeld, waarvan zich bereids 1 heeft teruggetrokken, wegens zijne benoe ming elders. Oudeschild, 28 Nov. Door het kerkelijk kiescollege alhier, werden gister herkozen tot ouderling de heer C. C. Backer en tot diaken de heer W. J. Veen. Aangezien laatstgenoemde bedankte, had een nieuwe vrije stemming plaats en werd de heer J. Wz. Burger tot diaken verkozen. De uitvoer van bot is dezer dagen aan gevangen. Door de Noordzeevisschers werd ook inde afgeloopen week alweer geen cent verdiend. De vangst van garnalen wordt iets beter, doch de prijzen zijn nog laag. Oosterend, 23 Nov. Van twee zeldzame vogelvangsten kan melding gemaakt worden. Aan den Burg werd in een lijsterstrik ge vangen een fraai, doch nog jeugdig, exemplaar van Ampelis garrulus (pestvogel), die gelukkig nog flink levend en geheel onbeschadigd in handen kwam. In het Noorden is gevangen een geheel gaaf voorwerp van Procellaria leueorrhoa of Vaal Storm vogeltje, dat evenwel spoedig is gestorven. Beide vogels hebben woonplaats in het hooge Noordende eerste komt hier enkele jaren op den trek voor, om zich in reeksen van jaren weder niet te vertoonen de laatste verdwaalt hier somtijds heen na zware stormen. Bij den heer B., alhier, kan men aan eenige aardbeiplanten nog volledige vruchten vinden; alleen de roode kleur ontbreekt er aan. Deze planten zijn na den gewonen pluk weder gaan bloeien en door het zachte weder van den natijd konden de vruchten zich nog I volkomen ontwikkelen. De Cocksdorp, 23 Nov. Met ingang van 1 Dec. tot einde Februari zal er alhier eene tweede gelegenheid zijn om brieven enz. naar den vasten wal te verzenden. De ver zending zal plaats hebben per bode, die hier alle werkdagen des morgens te 9 uren zal vertrekken, zoodat het verzondene nog dien zelfden dag met de „Ada" vervoerd wordt. Een en ander is het gevolg van de bemoei ingen van den Eerw. Heer Pastoor alhier. Deze had den Inspecteur der Posterijen te Amsterdam op de slechte regeling van den postdienst in de wintermaanden gewezen. De "Weleerwaarde Heer Van der Flier, candidaat te 's Hertogenbosch, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Aan mejuffrouw Georgine Schwartze te Amsterdam, is opgedragen het vervaardi ging eener buste van Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg, als pendant van de vroeger door haar vervaardigde buste van H. M. de Koningin. Ook deze buste zal in den handel worden gebracht. Uit Ierseke schrijft men aan de „N. R. Ct."Bij het planten van boomen is op een veld, buiten de gemeente, een menschelijk geraamte te voorschijn gekomen, waarvan niemand de herkomst kan opgeven. Voor eenigen tijd heeft een zekere M. L., werkzaam bij den neer Kessels te Tilburg, zijn woning verlaten, vrouw en kinderen onverzorgd achterlatend. Hij heeft den vol genden brief aan zijn vrouw gericht „Vaarwel vrouw en kinderen, tot weerziens in de andere wereld." Zijn kleeren, die hij medegenomen heeft, heeft hij verpand te 's-Hertogenbosch. Aangifte is er gedaan bij de gemeente-po- litie te Tilburg. In 1898 is voor een waarde van ruim 910 millioen gulden aan goud uit de aarde gewonnen, waarvan in Suriname voor 11/4 millioen en op Borneo voor f 114.000. Te Haarlemmermeer begint men zich meer en meer toe te leggen op den verbouw van fijne zaden. Spinazie- en bietenzaad werd in groote hoeveelheid afgeleverd en thans zijn uitgestrekte akkers bepoot met roode en witte koolplanten om hieruit 't volgend jaar zaad te winnen. Dierenmishandeling. In de „N. R. Ct."' wordt het volgende, bijna ongelooflijke feit medegedeeld „Het zal velen nog goed heugen, dat eer tijds een onderofficier te Hoorn op wreede wijze een kat van het leven beroofde. Terecht was ieder weldenkende, en in het bijzonder ieder dierenvriend, daarover diep verontwaar digd. Geen verschooning voor deze geweten- looze daad was algemeen het oordeel en zijn superieuren deelden ook dit gevoelen; de dader werd op voorbeeldige wijze gestraft. Daar men van een onderofficier, die zich als beschaafd man in de maatschappij wil doen gelden, zooiets niet had verwacht, ben ik van oordeel, dat een dierenmishandeling door toedoen van een officier, dezelfde, of nog meer afkeuring verdient. Het geval deed zich als volgt voor: De luitenant-adjudant van het te Geertrui- denberg verblijf houdende garnizoen kwam met zijn hond op de binnenplaats der Haven kazerne, waar juist de door ieder soldaat geliefde kazernekat „Kees" zich bevond. De hond, door zijn meester daartoe aangezet, stelde zich weldra tegenover de poes. Deze had weinig trek zich met de kat te meten, maar met eenige bemoedigende woorden van den officier begon de voor hem zoo verma kelijke strijd. De arme poes verdedigde zich wanhopig l zou den hond een gevoelige les gegeven hebben, zoo niet des luitenants zweep, tel kens als de hond het onderspit moest delven, met kracht op de kat ware terechtgekomen. Ein delijk stuiptrekkend uitgestrekt waagt poes nog een laatste poging, vliegt den hond aan, maar een kranige slag van des luitenants zweep doodde de kat. En dit alles geschiedde in tegenwoordigheid van minderen, die met leede oogen zulk een marteling van hun aller lieveling moesten aanzien. Nauwelijks was de luitenant buiten het bereik der soldaten of eenparig mompelde men: „wat een gemeene streek 1" En dit is ook mijn oordeel, ofschoon ik dit schrijven óm der gevolge wille, tot mijn spijt anoniem moet maken. Moge de positie van den schuldige geen aanleiding geven voor verkleining van het feit, dat navraag kan lijden, dan is mijn doel bereikt." Dit geval is erger dan wreedheid. Er spreekt een zóó grenzelooze lafhartigheid uit zegt het U. D." dat de bedrijver van dit feit, zoo het zich in allen deele bevestigt, ons niet waardig schijnt de smettelooze uniform te dragen van officier van het Nederlandsche leger. Als een staaltje van zeer zonderlinge postverbinding meldt men dat het vervoer tusschen Zijpe en Anna-Jacobapolder (Zeeland) twee plaatsen, welke op een steenworp afstands van elkander gelegen zijn afgelegd wordt overRotterdam. Op een der dorpen in Westerwolde is aan een onderwijzer, als laagste inschrijver bij de „aanbesteding", vergund het ambt van lantaarnopsteker te mogen uitoefenen, tegen eeen belooning vanf 14 per jaar Te Amsterdam heeft zich een vereeni- ging .Huisverzorging" gevormd, ten doel hebbende voor gezinnen, waar de huisvrouw wegens ziekte of om andere redenen tijdelijk verhinderd is haar plichten te vervullen, vrouwen beschikbaar te stellen, die haar in alle huiselijke bezigheden zooveel mogelyk zullen vervangen. Dat gebeurt wel meer Aan het verslag van het N. v. N. van de conferentie tusschen het bestuur der Wester- suikerraffinadery te Amsterdam en de door de werklieden benoemde commissie, ontleenen wij het volgende.- „Toen de commissie op het punt stond heen te gaan, zei de heer Barbe nog„Even moeten de heeren nog hiernaar luisteren. Een poosje geleden werd mij door een vrouw van een der arbeiders op straat toegevoegd: „Uitzuiger I" Ik vroeg haar mede naar de fabriek te gaan, waaraan ze voldeed. Nadat ze verklaard had de handteekening van haar man te zullen herkennen, als die haar werd voorgelegd, vroeg ik hoeveel geld ze van haar man ontving. „Twaalf gulden", antwoordde ze, „en daar mag hij er twee van houden." Toen zij de handteekening van haar man op het boekje herkend had, liet ik haar zién wat deze verdiende en toen bleek, dat hy f 22 per week ontving 1 Stemmen op zichzelf 1 In de raadsvergadering der Geldersche ge meente Gent moest een wethouder gekozen worden. Het kwam tot een herstemming tusschen de heeren T. T. Bosman en S. M. Rasing, waarbij eerstgenoemde werd gekozen. Beiden hadden echter aan die herstemming deelgenomen, en aangezien dit in strijd met de wet werd geacht, is nu by Kon. besluit de benoemieg van den heer Bosman ver nietigd. Op den uitslag der stemming kon dat „stemmen op zichzelf' invloed hebben gehad. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Maandag, den 26 November 1900, 's morgens 10' uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 23 November 1900. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Verzoek K. van 't Veer, om overplaatsing naar de O. L. School te De Cocksdorp. III. Voorstel B. W. verhooging borgtocht van den Gem.-Ontvanger, ingevolge art. 111 der Ge- Gemeentewet. IV. Voorstel B. W, wijziging artt. 1 en 8 Regle ment Algem. Weeshuis en verzoek Regenten Algem. Weeshuis tot verder verblijf van M. K. Witte in hunne instelling. V. Regeling uitbetaling jaarwedde overleden Gem.- Secretaris. VI. Alsvoren overleden Hoofd der School te De Cocksdorp. VII. Verzoek R. Jansma om afschrijving van Hoofd. Omslag wegens vertrek uit de Gemeente. VIII. Verzoek mej. K. Hesse, om eene tegemoetkoming in de kosten voor hare bijdrage in het pensioen fonds voor vroedvrouwen.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1