N°. 1381. Zondag 2 December. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 1 December 1900. De eerste buitengewone Nutsvergadering in dit seizoen werd "Woensdag jl. alhier in „de Vergulde Kikkert" gehouden. De nieuwe Voorzitter, de heer Kuperus, opende de bij eenkomst met een woord van waardeering voor den vorigen president, den heer H. W. do Joncheere en aan den afgetreden penningm., den heer S. Keijser Pz., die, na tal van jaren zijne betrekking in het departement met de grootste nauwgezetheid te hebben bekleed, zeer tot leedwezen zijner medebestuurders, wegens gevorderden leeftijd voor eene her benoeming had bedankt. Daarna werd het woord gegeven aan den heer J. H. Rovers van Amsterdam, die tot onderwerp zijner rede had gekozen Wat de Europeesche Hollanders geworden zijn na 70 jaren van rust en vrede en wat de Afrikaansche Hollanders werden na een eeuw van aan houdend lijden en strijden. Tot inleiding betoogde de zeer begaafde spreker het nut van den strijd om het bestaan bij menschen en dieren en de noodzakelijkheid van den oorlog voor het algemeen en voor den bloei van handel en scheepvaart, nijver heid en kunst in het bijzonder. Aan de hand der geschiedenis uit den ouden tijd toonde hij aan, dat in den loop der eeuwen steeds was gebleken, dat niet het groot aantal soldaten, maar de degelijkheid en geoefendheid dei- strijders door de volken de overwinning deed behalen in de verschillende oorlogen. Menig klein volk toonde zich daardoor groot, want geoefend onder de wapens is het onoverwin nelijk. Zulk een volk kon het Nederlandsche voik zijn, omdat het een land bewoont, dat door zijne ligging aan zee en door het bezit van tal van rivieren en een net van kanalen onneembaar zou zijn, wanneer het zijnen inwoners niet aan geestkracht, moed en zelf opoffering ontbrak. En zulk een volk is het Nederlandsche voik geweest in de 16e en 17e eeuw, toen do Stadhouders krachtige helden en de Raad pensionarissen groote staatslieden waren. Ten tijde der Republiek der Vereenigde Neder landen gevoelde men zich in ons vaderland onafhankelijk en sterk door den strijd om do vrijheid van het geweten, die de gebonden krachten weer vrij had gemaakt. Toen bloei den wetenschap, kuDst, landbouw, zeevaart, hnndel en nijverheid. En thans? Gebrek aan strijd heeft ons volk ontzenuwd, zucht naar genot, rijkdom en eer heeft het doen vergeten, dat men een hoogere bestemming heeft, dan stoffelijk genot. De oor'og was immer een verjongingskuur voor ons volk en het worstelen verdubbelde zijn veerkracht. Het lijden, dat zoo noodzakelijk is voor een mensch, loutert ook een volk. Ons volk is niet meer, wat het was. Waardoor Doordat men jaren achtereen onderwijs en opvoeding heeft verward en wel een veel kennendmaar niet een veel kunnend volk heeft gekweekt. Dat men de opvoeding wijzige, gedachtig eraan, dat een gezonde ziel slechts in een gezond lichaam leven kan. Niet eenzijdig, maar harmonisch ontwikkele men den mensch. Men verwachte heil van de invoering van den leerplicht, van het beoefenen der gymnastiek, van den persoonlijken dienstplicht, van scherp- schuttersvereenigingen, enz. Dat de gehecht heid en trouw aan ons Vorstenhuis stijge van woorden fot daden, dat men vertrouwen stelle in regeering en volksvertegenwoordi ging en zorge, dat door eene goede regeling der levende strijdkrachten, de nationaliteit van ons volk schitterend kan worden ge handhaafd. Na de pauze behandelde spreker de Afri kaansche Hollanders, op wie de karakter- teekening der Nederlanders uit den vroegeren tijd in vele opzichten toepasselijk is. Beide volken houden van de werken des vredes. doch beide waren om de liefde voor de vrijheid genoodzaakt te lijden en te strijden. Zij eene eeuw tegen de Britten, onze voorvaderen 80 jaren tegen de Spanjaarden. Spreker, die in de Transvaal is geweest, schetste nu de inrichting van het leger in de beide Atrikaansche republieken, die aan bijna alle kanten door de landen der inboorlingen zijn ingesloten. Deze zijn strijdlustige Kaffers, die, wanneer ze een tijd lang in rust en vrede hebben geleefd, behoefte gevoelen aan moorden, plunderen en het dooden hunner krijgsge vangenen. Sedert jaren was het het hoofd streven der Engelsche staatkunde om onze stamverwanten door deze inboorlingen te laten vermoorden. Zoo door vijanden omringd zijn de Boeren door de omstandigheden steeds genoodzaakt geweest zich in den wapenhandel te oefenen, zich gereed te houden tot den strijd. En deze liet niet op zich wachten. Na de annexatie in 1877 door de Engelschen werd de vrijheids oorlog gevoerd van December 1880 tot Maart 1881. De vrede in Augustus van dat jaar gesloten, werd in 1895 verbroken door den inval van Jameson en later door den oorlog, welke verleden jaar uitbrak. In die oorlogen hebben de Boeren, vertrouwende op God en hun recht, hardnekkig gevochteu. bijna altijd tegen een overgroote meerderheid. Maar zij zijn sterk door hun zedelijk overwicht, want do Engelschen zijn vreemdelingen met weinig weerstandsvermogen, die met moeite hunne legers vervoeren en eveneens met moeite hunne manschappen van mond- en krijgs behoeften voorzien. -Meer dan wij weten lijden de legers der Engelschen door gebrek, ziekte en moedeloosheid. En de Boeren, die steeds teruggaande hunne vijanden in hun land lieten trekken, als in 1812 de Rassen de Franschen, zijn gehard en vol moed. Daarbij worden zij gesterkt en aangevuurd door hunne vrouwen, die door haro deugd, hare zedelijkheid en haar gevoel van onaf hankelijkheid een veredelenden invloed op de krijgers uitoefenen. Wel hebben velen de wapens neergelegd, maar er zijn zooge naamde en werkelijke Boeren. De laatsten geven den strijd nog niet op en worden zij overwonnen, dan strijden de Takhanen. Het bloed der martelaren is het zaad der vrijheid. Dat wij dan de Boeren steunen door onze belangstelling en door bewijzen onzer sympathie Met een welverdiend en bijzonder gepast woord van dank aan den geachten spreker, den man van het woord, die met ingespannen aandacht door de aanwezigen was gevolgd, sloot de Voorzitter deze bijeenkomst. Naar wij vernemen werd met ingang van 1 dezer benoemd tot brieven- en telegram besteller alhier, onze plaatsgenoot A. de Wijn Wz., die tot heden als hulpbesteller die functie waarnam voor den besteller Jb. Boon. Aan laatstgenoemde werd op diens verzoek eervol ontslag uit die betrekking verleend. Oudeschild, 29 November. Hedenavond had in de Zeven Provinciën de eerste bijeen komst van het plaatselijk nut „Neptunus" plaats. De opkomst was zeer bevredigend. Vooral het jongere geslacht was goed ver tegenwoordigd. De Heer J. K. G. Muller riep de aanwezigen het welkom toe en bracht in herinnering dat Neptunus 21 Nov. jl. haar veertigjarig bestaan zou hebben kunnen vieren, maar dat dit door verschillende oorzaken tot later was uitgesteld. Nadat spreker in 't kort had nagegaan, wat Neptunus in den loop van haar bestaan had voortgebracht en uitgewerkt, wenschte ZEd. het eerelid, den Heer H. Dito, een der oprichters, toe, dat het hem nog jaren gegeven mocht zijn de gezellige en prettige nutsavondjes te kunnen bijwonen. Hiermede werd de bijeenkomst voor geopend verklaard en vergastten eenige leden van Trinitas ons op een keurig stukje muziek. Hierna werd het woord gegeven aan den Heer L. Kikkert van den Burg, die men zou bijna zeggen op onovertreffelijke wijze, voordroeg eene Novelle van H. Harms, getiteldZuster Annet. Dat èn voordracht èn inhoud de aanwezigen boeiden, bewees wel de ademlooze stilte, die er in de zaal heerschte. Het was dan ook een geschiedenis, die helaas nog zoo dikwijls in het werkelijke leven voorkomt. Om de ernstige stemming, waarin het meerendeel der aanwezigen door deze voor dracht was geraakt, te doen verdwijnen, betrad na eenige zangnummers de Heer E. Vlessing het tooneel en vergastte ons op zijne eigenaardige wijze op eene voordracht van Abr. do Winter, getiteldEen avond vol kunstgenot. Kwamen bij de voordracht van den Heer Kikkert menigeen de tranen inde oogen van medelijden met de hoofdpersoon der novelle, bij den Heer Ylessing was dit bet geval door den gullen lach, die zijne voordracht bij menigeen verwekte. Na de pauze werden wij, behalve op eenige zangnummers, nog onthaald op een drietal bijdragen van den Heer Kikkert, nl. Een gedicht, dat uitgaat als eene nachtkaars van Ds. Laurillard; Des zangers min van P. Paaltjes en Een Scheeravontuur van Justus van Maurik. Ondertusschen was het sluitingsuur gekomen. De Voorzitter bedankte de Heeren Kikkert en Vlessing, benevens de aanwezige leden van Trinitas voor het yele genoteno en roept hun een tot spoedig wederzien toe Een geanimeerd bal besloot deze gezellige en prettige bijeenkomst. Oosterend, 30 Nov. Op Zondag, 9 Dec. zal Ds. A. de Koe, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Helder eene lezing houden voor de alhier bestaande afdeeling van den Ned. Protestantenbond, en alsdan behandelen het onderwerp: ,,'t Nieuwe religieuze leven." Bij het lossingswerk uit de bij Callantsoog gestrande en later afgebrachte stoomboot „Oldenburg" hebben vier schuiten van hier dienst gedaan. Men hoopt, dat hiermede een goed weekgeld is gewonnen. De Noordzeevisschers zijn overigens gedu rende 4 weken niet uitgezeild. Vlieland, 29 Nov. Gisteravond hield „Nut en Genoegen" zijn eerste algemeene vergade ring. Voor een zeer talrijk publiek trad op de heer Niessink van Oudeschild. Was deze voor de meesten een onbekende, men had toch reeds zooveel goeds van hem gehoord, dat men zich vol verwachting naar het hötel van den heer Meyer had begeven. Welnu, deze verwachting werd niet beschaamd. De lichtbeelden, vooral de aardige kijkjes van het eiland Texel en de schetsen uit Transvaal, vielen bijzonder in den smaak. Het laatste deel van den avond hield de heer Niessink het publiek aangenaam bezig met eenige voordrachten. „De Speelpop" van Holtrop en „Een Wedstrijd in het reciteeren" werden uitstekend voorgedragen. Alle aanwezigen waren ten zeerste voldaan en de voorzitter van ons leesgezelschap, de heer Van Rossum, was dan ook stellig aller tolk, toen hij den heer N. hartelijk dankte voor hetgeen hij ten beste had gegeven. In Stortemelk, een vaarwater benoorden ons eiland, is een Bremer loodskotter door een stoomboot aangevaren, met het gevolg, dat hij zonk. De bemanning is door een loodskotter van Terschelling gered en te West- Terschelling aan wal gebracht. Op een of twee na, hebben alle gezel len der Edamsche stoomdrukkerij, directie A. Blankensteen, te Edam, het werk gestaakt. Op een kleine schermutseling na, vielen er geen ongeregeldheden voor, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden .•3 f.xSToor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge- '-'i'heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertmtièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize, een zweep, een handschoen en 2 schortjes.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1