Buitenland. Marktberichten. P re dikbeur ten, ADYERTENTIËN. Er is te Amsterdam weer een brand kast opengebroken. De dieven kunnen er mee overweg tegen woordig Ditmaal is de inbraak gepleegd in de dia mantslijperij „Elise", in de Anjeliersstraat 226-228, bij de Lijnbaansgracht. Daar stond achter in de machinekamer, die achter de slijperij gelegen is, de brandkast, waarin 's avonds de waarden aan geld en diamanten werden geborgen. Die kast is gisternacht geplunderd. De deur is met ge weld geopend. De roset vóór het slot is er afgebroken en het sleutelgat is, met behulp van een centerboor, uitgeboord. Daarna is de kast vermoedelijk met een valschen sleu tel verder geopend. Binnenin was nog een afzonderlijk kastje, met een apart mótalen deurtje. Dit deurtje werd er geheel uitge broken en lag kromgebogen naast de geplun derde kast. De dieven deden een goeden slag. Ruim f 1200 aan bankpapier, waarvan de nummers niet bekend zijn on ongeveer f 100 aan specie worden vermist, en eenige half afgewerkte ruwe diamanten, die met doffer en al in de kast waren geborgen, maar door de dieven heel handig uit de slijpersdoffer verwijderd zijn. Meer dan 2000 personen moeten zich bij de aannemers de heeren Kalis en De Groot hebben aangemeld om aan de Scheveningsche haven te werken. Het werk zal voorloopig echter met circa 200 vaste grondwerkers aangevangen worden, welke nog hoofdzake lijk van elders komen. Hare Majesteit de Koningin heeft, op een tot Haar gericht verzoek, geantwoord, een geschenk van Haar volk met groote dankbaarheid te willen aanvaarden. Te Meersen kreeg een familie bericht, dat een harer familieleden, die in Indië was overleden, haar een aanzionlijk vermogen nagelaten had. De blijdschap was zoo groot dat het hoofd van het gezin er krankzinnig van werd en naar het gesticht te 's-llerto- genbosch moest worden overgebracht. De gasfabriek te Alfen a'd. Rijn heeft het werk gestaakt. De gemeente zit in het duister. Kruger in Nederland. De directie der Hollandsche Spoor stelt" te Rozendaal een trein ter beschikking van president Kruger, in aansluiting met den Franschen trein, die te 10,9 minuten 's ochtend in Den Haag aankomt. Als de President zijn hotel vermoedelijk het Hotel des Indes) zal hebben bereikt, wordt hem in de vestibule het Transvaalsche volkslied toegezongen door een koor van jonge meisjes en dames, onder leiding van Arnold Spoel. Een vrouw te Zaandam, die als werk ster in haar dagelijks onderhoud voorziet, zette des morgens voor haar woning een kruik neder, opdat de petroleumventer deze dan kon vullen. Het gebeurde eenige malen dat des avonds als zij thuis kwam de kruik geledigd was, hoewel de venter haar gevuld had. De laatste vulde haar nu op zekeren dag met water. Na een paar dagen klaagde een buurvrouw dat de petroleum zoo slecht washaar lamp deed maar niets anders dan poffen. De rbestolene begreep nu waar de vroegere olie gebleven was. Het water had het zaakje verraden. De bezitster van de poffende lamp moest om erger te voorkomen de gekaapte olie vergoeden. De vulkachels (inzonderheid die welke van binnen een vulkoker bevatten, die er uit genomen kan worden) hebben aanleiding gegeven tot een aanvulling der wet op het personeel. Komen nl de schatters het getal haardsteden opnemen, en heeft de bewoner vooraf gezorgd, de vulkoker er uit te nemen, dan kan het overschietende, dat niets dan een omhulsel van de kachel is, niet als een stooktoestel worden aaugemerkt. Vandaar dat nu in de wet op het personeel met het oog op die vulkachels de bepaling is voorgesteld: Een stooktoestel, waaraan een of meer deelen ontbreken, wordt niettemin als een stooktoestel beschouwd Met een stooktoestel wordt gelijkgesteld het omkleedsel van zoo danig toestel zoomede een pijp of buis, die in de schoorsteenopening is aangebracht. De „Middelb. Ct." heeft een onderzoek ingesteld naar de waarheid van het, ook door ons vermelde bericht, dat het vervoer tusschen Zijpe en Anna-Jacobapolder twee plaatsen die op een steenworps-afstands van elkander gelegen zijn afgelegd wordt over Rotterdam. Het blad bevestigt het bericht, en voegt er nog bij: Dergelijke staaltjes van zeer zonderlinge postverzendingen schijnen in onze provincie echter niet vreemd te zijn. Van andere zijde schrijft men ons ten minste: Een brief van St. Laurens, bijv. bestemd voor het naburige Gabinge, gaat derwaarts over Serooskerke Grijpskerke, Middelburg, Veere en Vrouwe- polder. Wordt hij 's middags na één uur op de post bezorgd, dan komt hij pas op den avond van den volgenden dag te Veere. En nu nog een voorbeeld uit Zeeuwsch-Vlaan- nerenWie 's Maandags van Retranchement een brief verzend naar Nieuwvliet, op nauwe lijks twee uur afstand gelegen, krijgt, als alles meeloopt, per keérende post antwoord een daaraanvolgenden Donderdag. Geen wonder dus, dat ook daar reikhalzend naar verbete ring uitgezien wordt. De Brusselsche „Petit Bleu neemt het denkbeeld van de Parijsche „Matin" over en opent voor de Belgische vrouwen een inschrij ving om Koningin WilheTmina bij Haar hu welijk een huldeblijk aan te bieden. iet plan der redactie is, door een Belgisch kunstenaar een kunstvoorwerp te laten ver vaardigen, dat symboliseeren zal de schoonheid van de daad der jeugdige Koningin, toen zij President Kruger voor zijn overtocht een Hollandsch oorlogschip aanbood en hem bij het aan wal stappen te Marseille een groet zond. Alle namen der geefsters zullen in een album worden verzameld en aan de Koningin tegelijk met het geschenk worden aangebo den. De „Daily Express" haald de historie weer op, dat Roberts aandringt op het weg zenden van 20.000 uitgeputte troepen uit Z.-Afrika, te vervangen door evenveel versche manschappen, uit Engeland te zendenmaar dat de kanselier der schatkist in Londen te gen dat voorstel bezwaar maakt om de groote kosten. De „Express" voegt erbij, dat de zaken bij het Engelsche ministerie van oorlog in uiterst verwarden toestand zijn Brodick's taak wordt nog verzwaard door Wolseley's besluit om zijn post te verlaten, voordat Roberts terug is. Op bevel van generaal Smith-Dorrien is het stadje Dullstroom in het Lijdenburgsche totaal verwoest. Slechts de kerk is blijven staan. Als reden voor de barbaarsche verwoesting van het bijna uitsluitend door Hollanders, of afstammelingen van dezen, bewoonde welva rende dorp, wordt natuurhjk weer opgegeven het verbergen en aan de Boeren verschaffen van ammunitie en het verstrekken van in formatie. Uit Kaapstad wordt geseindDe ver wijdering tusschen deEngelschen en de Hol landers in Kaapkolonie, neemt steeds toe. De anti-Engelsche, propaganda verwekt al gemeen agitatie. De Hollandsche en de den Boeren gunstig gezinde pers, heeft een wei- georganiseerde campagne ingeleid tegen de door Engeland gevolgde tactiek. Dagelijks wordt de aandacht gevestigd op de voorge- gewende barbaarschheden van de Engelsche troepen en deze artikelen doen de Holland sche gevoelens ontvlammen. Nimmer was de vijandigheid tegen Groot- Brittannië zoo groot als nu. In het open baar worden de menschen opgeruid in de belangrijkste Hollandsche centra van Kaap kolonie. De „Cape Times" zegt, dat de kolonie op weg is naar de poorten der hel en adviseert tot de afk rnd ging van den staat van beleg in de plattelandsdistricten. In de districten Manchester en Salford in Engeland zijn vele personen ziek geworden tengevolge van het gebruik van bier, dat arsenicum bevatte Niet minder dan 51 per. sonen moeten aan de gevolgen zijn overleden. Keizer Nicolaas moet sinds den aanvang van zijn ziekte meer dan tien duizend dreig brieven hebben ontvangen, waarin hem wordt voorspeld dat mocht hij van zijn ziekte her stellen, hij niet zal ontkomen aan het lot dat zijn haters hem hebben bereid Volgens de „Kurjer Lwowskie" is bijna het geheele keukenpersoneel van het keizer lijk paleis ontslagen. Hetzelfde blad meldt dat op het oogenblik negen geneesheeren over den Keizer gaan en wel vier Russen, twee Duitschers, een Deen, een Fin en een Israëliet. De geleerde heeren zouden onderling gedurig overhoop liggen over de behandeling en men zou in hofkringen den langzamen gang van de beter schap voornamelijk daaraan toeschrijven. Deze laatste mededeeling verhoogt het ver trouwen in de eerste niet. In het dorpje Vaujanay nabij Grenoble is een meisje van 8 jaar, kleindochtertje van den molenaar, toen zij in den korenmolen van haar grootvader aan het spelen was, door het raderwerk gegrepen en na eenigo malen rondgeslingerd te zijn, letterlijk ver- morseld. Haar moeder, die te hulp wilde komen, bleef eveneens aan de machinerie met hare kleederen haken, en onderging het zelfde lot als haar dochtertje. Toen men den molen tot stilstand bracht, waren beide on- gelukkigen reeds misvormde lijken. Het Manchester vergiftigingsgeval neemt reusachtige afmetingen aan. Er zijn nu een duizendtal personen meer of minder ernstig aangetast, terwijl reeds 51 lijders gestorven zijn. In Engelsche bladen wordt de aandacht gevestigd op het gevaar, dat gelegen is in de chemische toebereiding van verschillende voedingsmiddelen, nu met name van bier, daar ook in andere steden als Birkenhead, Liverpool, Yorkshire en Worcester soortge lijke gevallen zijn voorgekomen. Bij al deze locale bierbrouwerijen worden onderzoekingen ingesteld. In alle stilte is Vrijdag te Londen het huwelijk voltrokken tusschen den 23-jarigen hertog van Manchester, kleinzoon van de hertogin van Devonshire en mej. Helena Zimmerman, dochter van een koopman uit Cincinnatie, 50 maal millionair, dus waarschijn lijk varkenshandelaar. Papa wist van het hnwelijk niets af en ontving het eerste bericht door een zeer lakoniek gesteld kabeltelegram. Daar was reden toe, want papa Zimmerman had, zoo als bekend was, in eene redevoering eens gezegd„Wij Amerikaansche zakenmenschen zullen onze dochters aan jonge, schrandere en ondernemende jonge mannen uit ons eigen land uithuwen. Wat mij betreft, ik wensch voor mijn dochter een volbloed Amerikaan en geen ongesoupeerden aristocraat, den een of anderen Engelschen edelman." Maar de dochter was van een andere op vatting. Ter eere van het huwelijk van hertog Robert van Wurtemburg on aartshertogin Raineria had zich een deftig gezelschap in de concertzaal te Weenen verzameld. Keizer Frans Jozef en een veertigtal vorstelijke personen waren aanwezig, en verder de ministers van het corps diplomatique, allen met hun dames. Mevrouw Saville zong een solo, toen een muis het tooneel overwipte. De groote zangeres detoneerde, hokte, bleef steken en kon slechts dooi' een groote zelf overwinning haar aria ten einde brengen. De muis was van het tooneel de zaal ingesprongen en huppelde recht op de ge reserveerde plaatsen af van het corps-diplo- matique. In den strijd tusschen etiquette en muizenvangst verloor de eerste den onge- lijken kamp en alle dames sloegen op de vlucht. Een was er die stand hield maar boven op haar stoel De onwellevende muis kroop toen haar gaate weer in, en de rust keerde weer. Leiden, 30 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 114 a f 236; 15 Stieren f 46 af 265 Veulens stuks f af 1 166 kalf koeien f 106 af 240 Melkkoeien f 106 a f240 156 Varekoeien f 85 a f 210 168 Vette koeien f 114 a f 236; 48 Vette kalveren f 33 a f 90.—; 28 Magere kalveren f 7,- a f 18.174 Graskalveren f 21 a f 70; 1214 Vette schapen f 17 af 27.265 schapen (weide) f 10 a f 18.— Paarden af 103 Magere Varkens fl4a f 30. Vette Varkens a ct. 333 Biggen f3.50 a f 13. Zondag 2 Dec. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 24 tot 30 Nov. 1900. ONDERTROUWD: Pieter Daalder (Terschel ling) en Maria Dorothea Duinker (Oosterend). GETROUWD: Jacob Kikkert en KrijntjePe- tronella Witte (den Burg). GEBORENGertrudedochter van Jean Nico laas Isidore Perrin en Margaretha Bierman (den Burg). Wilhelmina Jannettedochter van Arie Doorn en Jantje List (Koogerveld). Cornellszoon van Albert Backer en Neeltje Kikkert (Oudeschild). OVERLEDENMartje Boon, 57 jaren, gehuwd met Remmert Krijnen (den Hoorn). Getrouwd: JAC. KIKKERT JVz. en K. P. WITTE, die dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. I Burg, Texel, 29 Nov. 1900 (Avondmaal). Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Ilr. Niessink. Oosterend. Nam. 3 uur ds. Schroder. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. ici-tob, JMiBaannro

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2