N°. 1383. Zondag 9 December. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel JACHT. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ontvangen de navolgende' publicatie De Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 21 November 1900 no. 21; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in Noordholland de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op hout snippen, is bepaald op Maandag 31 December 1900, met zonsondergang; en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hierbedoelde klein wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1901 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 27 November 1900. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 7 December 1900. De Burgemeester voornoemd, H. YV. DE JONCHEERE. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Gemeente Texel; Brengen ter openbare kennis, dat de manne lijke ingezetenen, geboren in het jaar 1882, zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behooren aan te melden ter Gemeente-Secretarie tusschen den Isten en 31sten Januari 1901, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uit treksel uit hunne geboorte-acte, indien zij elders zijn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ten Raadhuizc, op Maandag, den 7 Januari 1901, des voormiddags te 10 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad No. 72), welke betrek king hebben op de inschrijving voor de Militie: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. TEXEL, 8 December 1900. Ook het jaarlijks op vasten tijd weer terug- keerende St.-Nicolaasfeest, dat alhier op zoo eigenaardige wordt gevierd, behoort weder tot het verledene. Was er gedurende de laatste jaren al zeer duidelijk vermindering in aantal op te merken van gemaskerden, terwijl ook veelal al weinig „nieuws viel op te merken, dit jaar was het aantal al zeer klein, zoowel des namiddags als des avonds. Ongetwijfeld oefende het zeer ongunstige weder 's avonds daarop een niet geringen invloed uit. Onder die weinigen werd echter menig net pakje opgemerkt, czn bewijs dus, dat men zich nog wel eenige moeite en kosten had willen getroosten om maar goed voor den dag te komen Van het grootste deel viel moeielijk te constateeren wat men nu eigenlijk wel wilde voorstellen. Nieuws werd door ons onder hetgeen werd voorgesteld niet opgemerkt. De regen, die gedurende den geheelen avond bijna aanhoudend viel, was oorzaak, dat men het feest grootendeels in de verschillende uitspanningslokalen vierde en do straten onge woon ledig waren. In die lokalen was het. echter meermalen recht vol en ging het er dan vrij lustig naar toe, zonder dat, voor zoover ons bekend, de orde ook maar een oogenblik werd verstoord. Tot pastoor to de Cocksdorp werd, naar wij vernemen, door Mgr. den bisschop van Haarlem benoemd de Weleerw. He-r J.J.M. Toule, kapelaan te 1 eiden. Den Hoorn, 4 Nov. Hedenavond vergaderde het bestuur van de alhier bestaande Boeren bond tot hot bespreken van een en ander. Aangezien echter het bestuur maar ton deolc aanwezig was kon niet veel ten uitvoer worden gebracht. b Dec Sint-Nicolaasavond had hier een kalm verloop. Of hot wêer, dan wel de mindere liefhebberij om hot feest van den goeden Sint in eere te houden, hiervan de schuld was Bijzonders was or tenminste niet, slechts eenige gemaskerden waren op te merken. A.s. Maandag, 10 December, zal „Leering en genoegen" haar tweeden Nutsavond houden. Als sprekers voor dien avond zullen optreden de heeren Kikkert en Vlessing van den Burg. Die nu nog eens genieten wil, verzuime niet om te komen. Oudescbild, 6 Dec. Op Sint Nicolaasavond bewogen zich, in weerwil van het regenach tige weer, nog al vele gemaskerden en ook vele toeschouwers langs de dorpsstraat. Bijzondere vertooningen of aardige groepen werden dit jaar niet opgemerkt. In alle stilte bracht de Sint 's avonds een bezoek aan de Bewaarschool om de 36 mandjes te vullen, welke de schoolgaande kleuters er dien dag hadden gebracht. Naar wij ver nemen werden deze mandjes flink gevuld, zoodat sommige er van niet alles konden bevatten, wat de goed-heilig-man er voor had meegebracht. Dat het kleine volkje 's morgens bjj 't vinden van al het lekkere en aangename dankbaar en verblijd was, laat zich gemak kelijk genoeg begrijpen. De Cocksdorp, 6 Dec. Het St. Nicolaas- feest bracht hier gisteren velen in eene aangename stemming. Ofschoon het weder niet zeer aanlokkelijk was, was het toch vrij druk. Tal van ge maskerden men zegt van 64 liet zich bekijken en 't was waarlijk wel de moeite waarder waren nog al wat tijd, moeite en kosten aan besteed. In de beide café's was het buitengewoon druk en velen maakten van de gelegenheid gebruik om een dansje te „pakken." De Z.Eerwaarde Heer De Bruin, Pastoor alhier, werd op verzoek naar Ooster-Blokker (N.-Holland) overgeplaatst. Oosterend, 7 Dec. De Sint-Nicolaasavond heeft hier al zeldzaam weinig opgeleverd. Zoo druk het in vroegere jaren kon zijn, zoo stil was het nu. Slechts enkele jongelui hebben zich voor korten tijd opgekleed ver toond, doch ook zij werden weldra door den regen van de straat verdreven. In de loge menten was heelemaal niets te beleven; 't is dan ook in de laatste jaren gewoonte ge worden, dat velen zich op dezen avond van hier naar elders, inzonderheid naar den Burg begeven. Alleen de zeer talrijke venters der laatste dagen en de blijde kindergezichten van gisteren hebben ons evenwel genoegzaam laten merken, dat het Sint-Nicolaas was. Oudeschild, 7 Dec. Door een garnalen- schipper is heden van den bodem van Texel- stroom in 't net opgehaald een oud scheepsroer, hetwelk hier is aangebracht. Een der blazerschuiten van hier is thans bij gunstig weer met dynamiet bezig aan de opruiming der wrakstukken van de Engelsche stoomboot „Nigre". Vlieland 9 Dec. De loodsen B. Sieben en J. de Boer zijn met ingang van 1 Januari 1900 op pensioen gestold. Tot ouderling bij de Nederd. Hervormde kerk alhier zijn herkozen do heeren H. Meyer en K. Bruin en als diaken gekozen de heeren M. de Gorter, P. van Westen en J. J. Wels. Donderdag jl. arriveerde president Kruger in ons land Aan de stations te Arnhem, Utrecht, Gouda en tusschen liggende plaatsen weid Z.'LE.G. door de toegestroomde menigte met luid en hartelijk gejuich ontvangen. Op de hoofd stations waren gemeentelijke en andere auto riteiten aanwezig, terwijl tal van vereeni- gingen door deputatiën met hunne banieren waren vertegonwÓordi;.'d. Overal ondervond Kruger de hartelijkste blijken van belangstel ling en menige bloemenhulde werd hem aan- gebodon, waarvoor de oude President zich zeer gevoelig toonde en levendig zijn dank betuigde Bij de aankomst te 's-Hage met gevolg te omstreeks half vier met het Staatsspoor werd president Kruger. aan den trein ontvangen door burgemeester en wethouders on de be stuursleden der Haagsche afdeeling van de Zuid-A frikaansche Vereeniging. De trein stoomde binnen onder het indrukwekkend gewijd gezang van 3 verzen van psalm 72 door 600 zangers, geleid door den heer Richard Hol en getooid met de kleuren van Transvaal. In het koninklijk wachtsalen was de gemeen teraad en corps aanwezig en genoodigden. De burgemeester sprak eene welkomstrede uit, waarin hij wees op het verleden van Nederland, dat een strijd streed als Kroger thans. Hij hoopte, dat z\jn voornemens goed succes zullen hebben. Kruger antwoordde hartelijk, wees op het rechtvaardige van den stjjd, gevoerd in de vreeze des Heeren, en wijdde breed uit over de gruwelen in Zuid-Afrika en het stilzitten der Mogendheden. Ook de Consul-Generaal van den Oranje- Vrijstaat, Muller, sprak Kroger toe. In de stad werd nog al gevlagd, vooral in de straten, welke de stoet passeerde. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Yan 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Voor ingezeten wordt gehouden lo. hii, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder," of, zijn beiden overleden, mens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44) 2o. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al'.is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien van de dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt lo. van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente, waar hij woont 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de Gemeente waar hij woont; 4o. van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling,al is zijn voogd ingezeten; 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; Art. 18, 1ste en 2de lid. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daar- loe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en 31sten Januari. By ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of is deze overleden, zyne moeder, of zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20, Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houder der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij golden de bepalingen der 2e zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving 'geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoo rt. Texel, den 7 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. A. LANGEVELD, Loco Secretaris.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1