Nieuwjaarsgroet. N°. 1387. Zondag 23 December. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Bi ii ii en land. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Nieuwjaarsgroet Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave* ABONNEMENTEN en AD VERTEN TIEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel Wegens de invallende Kerstfeestdagen, zal WOENSDAG 26 December a. s. GEEN nummer dezer courant verschijnen. In het nummer van i Januari 1901 zal, even als vorige jaren, weder ge legenheid bestaan tot het plaatsen van Advertentiën als aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begnnstigers, enz., tegen den prijs van 20 cents. Men wordt beleefd verzocht, tijdig opgave te doen. TEXEL, 19 December 1900. 'tWas Donderdag jl geen bijzonder gunstige gelegenheid voor een Nntsavond. Donkere maan en stoim hielden dan ook ve'en, anders trouwe bezoekers der lezingen, terug van het bijwonen der bijeenkomst, welke aan den avond van dien dag in „de Vergulde Kikkert1' werd gehouden. Toch was de opkomst, de omstandigheden m aanmerking genomen, nog vrij goed te noemen; er waren dames en men zag nog een enkele belangstellende uit een naburig dorp. Als spreker voor dien avond was de heer A. D. Wempe van Haarlem overgekomen. Nadat door den Voorzitter „de niet gesloten" vergadering was geopend, nam genoemde heer Wempe het woord, sprekende over Het Vuur Na de opmerking gemaakt te hebben, dat er in onzen tijd in eigenlijken zin geen sprake meer kan zijn van het oude zso bekende hoekje van den haard, van den eigen haard, die goud waard ia, enz. herinnerde hij aan het kwaad, dat het vuur kan stichten, wan neer het „geweldig losgebroken" zijn eigen meester is, maar ook hoe „weldadig" het daarentegen kan zijn, wanneer „zijn macht door den mensch wordt geleid." Met Ten Kate's keurige vertaling van het gedicht van Schiller, waarin deze de macht van het vuur bezingt, werd dit deel der rede besloten, om verder te spreken over de macht van het vuur op geestelijk gebied. Breedvoerig stond de heer Wempe stil bij het onheilig vuur van wellust en ontucht, dat in onze dagen vooral in de groote steden zooveel jammer en ellende om zich heen spreidt, in onberispelijke taal werd dit teere punt met het vuur der verontwaardiging besproken en werd er vooral gewezen op het gevaar lijke van het lezen van zedelooze lectuur en het verkeeren in slecht gezelschap. Ook werden de middelen genoemd, welke men aanwendt om het kwaad te bestrijden en te keeren. Spreker prees vooral aan het opwekken van het godsdienstig zedelijk gevoel en het aankweeken van gezonde vroomheid. Men weere uit ons huis, uit onze omgeving, uit onze gesprekken, alles wat in dit opzicht schaden kan of verkeerde gedachten opwekken. Verontschuldiging van het kwade is brand stof op het onreine vuur. Men neme in deze eone besliste houding aan, gedachtig aan den spreukendichter, die leert: (Spr. 26 vers 2(j Als er geen hout is, gaat het vuur uit. Verder werd gewezen op het vuuj der verdeeldheid onder do staatspartijen, op don maatscliappelijken strijd onzer dagen, op den twist en den tweedracht in het huisgezin. De twiststokeis werden aan de kaak gesteld, om het kwaad, dat zij stichten Reeds Salomo zeide: Als er geen oorblazer is, wordt het gekijf gestild. Er is nog veel onheilig vuur op het altaar: Hoogmoed, eerzucht, overdre ven zucht naar vermaak, de zucht naar geld moeten worden bestreden. Doch er is ook vuur dat aangewakkerd moet worden, omdat het verwarmt en ver edelt, zoo b. v. de zin voor huiselijkheid. Dat vuur schijnt uit te gaan. Wij zien dagelijks, hoe velen zich te huis niet thuis gevoelen, zij zijn aardig en gezellig bij anderen, maar stug en koel onder en voor de hunnen. Ze kennen de hartelijkheid, de genegenheid, de liefde onder de huisgenooten niet, die stille muziek, welke het leven zoo veraange naamt. Blaast daarom aan het vuur der huiselijk heid, doet het ook met hot vuur der vader landsliefde. Houdt de vaderlandsche gedenk dagen in eere, kweekt een dankbaar en belangstellond volk. Te voel geestdrift zeido de spreker, heeft nog nooit oen volk geschaad. Wakker ook aan het gevoel voor recht, haalt den band des vredes toe en kweekt do diepgevoelde verontwaardiging, waar het onrecht wordt vertrapt. Met genoegen zien wij de vurige bewondering voor de strijders in Afrika, de sympathie, welke Kiuger ook in ons vaderland ondervindt, 't Zij de profetie van don heerlijken dag, waarop wij hopen. Dat er voel hout worde aanget.racht op het altaar voor vrede en recht, want als er geen hout is, gaat het vuur uit. Na zijne met vuur uitgesproken belangrijke rede, gaf de heer Wempe tot slot eene schets van den Deenschen schrijver DillingDe familie Sterling op het land. Met een waardeerend en hartelijk woord van dank aan den redenaar sloot de Voor zitter op de gebruikelijke wijze deze bijeen komst. Oudeschild, 22 Dec. Het bestuur der Rederijkerskamer „11 eye" heeft nu bepaald, dat op Zondag 30 Dec., andermaal eene opvoering zal plaats hebben van de beide tooneelstukken, welke Zondag 23 Dec. zullen worden gespeeld. Oosterbnd, 22 Dec. De Zondagsschool der Hervormden alhier zal haar Kerstfeest dit jaar weder vieren met een Kerstboom. De garnalen brachtten in de vorige week te Londen goede prijzen op, er werd tot f8.40 per mand gemaakt. De aanvoer was evenwel klein. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per S maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. DE UITGEVERS. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een schortje, ge vonden op het voetpad naar do Koog en een portemonnaie, gevonden in de Parkstraat. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel; Brengen ter openbare kennis, dat de manne lijke ingezetenen, geboren in het jaar 1882, zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behooren aan te melden ter Gemeente-Secretarie tusschen den lsten en Sisten Januari 1901, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uit treksel uit hunne geboorte-acte, indien zij elders z\jn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ten Raadhuize, op Maandag, den 7 Januari 1901, des voormiddags te 10 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad No. 72), welke betrek king hebben op de inschrijving voor de Militie: Art. 15. JaarlijkswordenvoordeMilitieingesckreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden lo. hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2o. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al ps zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien van de dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt lo. van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente, waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de Gemeente waar hij woont 4o. van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zjjn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- loozc. zoon van een vreemdeling,al is zijn voogd ingezeten; 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont Art. IS, 1ste en 2de lid. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daar- loe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven (usschen den lsten en 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20, Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats hoeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houder der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen dor 2e zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Texel, den 7 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd. II. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. A. LANGEVELD, Loco Secretaris. GEMEENTESECRETARIE. De SECRETARIS van Texel brengt ter konnis van belanghebbenden, dat tehgcvolge van het Kerstfeest, de Secretarie der Gemeente, voor het doen van aangiiten bij den Burgerlijken Stand, zal geopend zijn op Woensdag 20 December a.s, des voormiddags van 11 tot 12 uur. Texel, den 21 December 1900. De Secrecretaris voornoemd, A. LANGEVELD, Lo.-S. SCHULD VOR DERINGEN teil laste der Gemeente Teie 1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel noodigen belanghebbenden uit, die iu don loop van liet jaar 1900 cenige leverantiën of werkzaamheden ten dienste der Gemeento hebben gedaan, hunne vorderingen zoo spoedig mogelijk in te zenden ter Secretarie dor Gemeente en voor zooveel betreft onderhouds- of herstel lingswerken aan gebouwen en andere gemeente werken, bij den gemeente-opzichter te de Waal. Texel, den 21 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. W. de Joxciieere, Burgemoestor. A. Langeveld Lo.-Secretaris.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1