Nieuwe Oogst. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Blanke Stokvisch. Door de Hoofdcommissie, die zich heeft geconstitueerd mot het doel om H. M. onze geëerbiedigde Koningin een nationaal geschenk aan te bieden bij gelegenheid van Hoogst Derzelyer Huwelijk met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin werd de medewerking ingeroepen van de Provinciale Commissie om te trachten daarvoor gelden bijeen te zamelen. De Provinciale Commissie voor Noord- Holland roept op hare beurt de medewerking in van Plaatselijke Commissiën. Naar aanleiding daarvan vormde zich hedenmorgen alhier eene Commissie voor onze Gemeente, die zich voorstelt te dien einde eene collecte bij alle ingezetenen te houden en wel tusschen 27 December en 6 Januari e. k. De Commissie Vertrouwt, dat een ieder naar vermogen mild zal bijdragen. De Plaatselijke Commissie voornoemd: Den Burg. H. W. de Jonckheere, Voorzitter. C. A. de Braai, Secretaris. P. J. Zoetelief, Penningmeester. G. J. O. D. Dikkers. A. Dros Albz. G. G. Kikkert. P. C. Koorn. J.- Rab Jz. Sr. Ph. Vlessing. Eierland. W-. Brans. J. de Graaf. J. Reuvers. Den Room. C. Wz. Bakker Jr. D. Drijver. De Koog. S. Daalder. C. Kuip. Oosterend. W. Bakker Dz. Jb. Boogaard Hz. W. Eelman Az. Oudeechilcl. C. Backer Cz. A. Hin Pz. S. Kuijper Gz. W. Mets Tz. De Waat. Jb. Bakker Jbz. G. Kikkert J.Hz. Zooals wij dezer dagen mededeelden was door Burg. en Weth. van Haarlem aan den gemeenteraad voorgesteld den voorzitter uit te noodigen den officier van Justitie in kennis te stellen met het feit dat uit een gehouden besloten gemeenteraadsvergadering het een en ander in een van de Haar'emsche bladen is medegedeeld, waaromtrent geheim houding was opgelegd. Een nader bericht meldt, dat eergisteren na de geheime vergadering de Burgemeester mededeelde, dat een van de leden van den Raad zich bij hem was komen aanmelden als diegene, die de geïncrimineerde mededee- lingen had gedaan, er daarbij evenwel op wijzende, dat hij niet geweten had, dat er geheimhouding was opgelegd. Do persoon in quaestie (die niet werd genoemd) had de ver zekering gegeven dat hij voortaan geenerlei mededeelingen meer zon doen. B. en W. wenschen daarom hun voorstel in te trekken. De Raad vereenigde zich daarmee, maar twee van de leden, de heeren Groot en Schram spraken hunne afkeuring uit over het zondige Raadslid en over de bladen, die zijne mede deelingen hebben opgenomen, en de heer S. verklaarde zelfs, dat de Haarlemsche pers slechte manieren had. Een kind zonder armen of becnen, dezer dagen te Utrocht geboren, leeft nog altijd het is geheel als de romp van een speelpop. Van de armen ontdekt men eenig spoor, omdat een paar uitwassen zichtbaar zijn. Het onderlijf is rond en in het midden puntig toeloopend; tor zijde vindt men een paar knob beltjes. Het wicht is met Rötgen stralen onderzocht; er is niets onregelmatigs in het lichaam ontdekt. Onlangs werd op het jachtterrein Lippen huizen bij Olterterp met een klem een ruigpoot arend gevangen, die een vlucht had van twee meters. Daar de jachtopziener Van der Meulen de vogel levend en geheel gaaf had weten te bemachtigen zond de eigenaar van het veld, baron Harinxma thoe Slooten, het roofdier naar Artis te Amsterdam. Onlangs werd te Loosduinen des nachts door de politie een man aangehouden, die geheel naakt door slooten en vaarten van Delft was komen loopen. Hij werd behoor lijk verzorgd en gekleed en den volgenden dag door de familie overgebracht naar het gesticht „Bloemendaal" aldaar. Thans is de man aan de gevolgen van zijn kouden tocht overleden: Een oud vrijgezel is van meening, dat geboorten behoorden te worden aangekondigd onder de rubriek „nieuwe muziek," De gouden koets! H. M. de Koningin zal met Haar Bruide gom te 's-Gravenhage naar stadhuis en kerk in de gouden koets rijden, op den dag dat het huwelijk wordt voltrokken. Er bestaat ook kans dat het vorstelijk echtpaar ook in de gouden koets later te Amsterdam zijn intocht zal doen. 't Gaat weer mooi met de klopjacht op De Wet. Volgens een te Londen loopend gerucht heeft de inval der Boeren in de Kaap kolonie Knox belet om de vervolging van den grooten „Chrisjan' voort te zetteen. Het aantal der Boeren, die in de Kaapkolonie zijn bin nengevallen, is niet met juistheid op te geven. Men spreekt van 3000 man, van wie een groot deel Philipstown zou hebben bereikt, ja reeds bezet zou h6bben. De Wet, die met 4500 man is teruggetrokken, staat ten N. O. van Ladybrand, en men verwacht ieder oogenblik een aanval op Winburg, (dit laatste doet ons eerder denken, dat De Wet ten N. W. van Ladybrand staat' daar Winburg meer naar het W. ligt.) Reuter komt natuurlijk met bemoedigings- berichtende toestand der Engelschen is volgens hem niet zoo ernstig. KUNSTMEST. Scliagen, 20 Dec. Aangevoerd: 13 paarden 60 a f 130, Stieren 1 af 9 Gelde- koeien f 120 a f 1505 Kalfkoeien f 140 a f 160; 1 Vaarzen 1 35 a i 20 Nuchtere Kalveren f 9 af 23; 630 Schapen f 20 a f 31.50; Lammeren f af Bokken en Geiten f a f 30 Varkens f 10 af 13. 46 Vette Varkens 48 a 40 cent per kilo 24 Vette Koeien f 160 a f 240; 35 Biggen f 5. a f 9 Kipeieren, f 5.25 a f 5.75 Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.50. Leiden, 21 Deo. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 af 250; 17 Stieren f 62 af 182 Veulens stuks f af 102 kalfkoeien f 108 a f 228 Melkkoeien f 108 a f128 116 Varekoeien f 90 a f 195 133 Vette koeien f 118 a f 241; 69 Vette kalveren f 36 a f 105. 26 Magere kalveren f 6,— a f 18.25 Graskalveren f 23 a f 62; 986 Vette schapen f 17 a f 30.299 sohapen (weide) f 10 a f 19.Paarden af 132 Magere Varkens flöa f 28. Vette Varkens a ct. 170 Biggen f4. a f 14. Lammeren a Londen, 20 Dec. Ter markt zfin aangevoerd: 3000 Runderen, 11000 Schapen en lammeren, 10 Kalveren, 140 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.45 a f 0.72; Sohapen en lammeren f 0.50 a f 0.90; Kalveren f 0.a f_0.Varkens t 0.41 a t 0.71. Zondag 33 Dec. HERVORMDE GEMEENTE, Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Ourleschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds Geen dienst. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Dinsdag (len Kerstdag). Burg. Voormiddags 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Woensdag- (Sen Kerstdag). Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oostermd. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 15 tot 21 Dec. 1900. ONDERTROUWD: Dirk Keijser (Ongeren) en Marti e Lap (den Hoorn). GETROUWD: Pieter Daalder (Terschelling) en Maria Dorothea Duinker (Oosterend). GEBOREN: Geene. OVERLEDENBarend Gorter, 87 jaar, weduw naar van Antje Hin (den Burg). Ondertrouwd: DIRK KEIJSER Czn. en MARTJE LAP. RüI HoornAATS' I Texel' 21 Dec' 1900- Receptie: aan den Burg 25 Dec. aan den Hoorn 30 Dec. Huwelijksvoltrekking 3 Jan. 1901. Getrouwd: P. DAALDER Fz. en M. D. DUINKER, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Terschelling Oosterend op Texel Voor de vele bewijzen van deelneming, die wij ontvingen bij het overlijden van onze lieve dochter MEA, betuigen wij aan allen onzen dank. J. B. LOMAN. L. H. LOMANGillot. Haarlem, 18 December. Le ondergeteekende belast zieh Slr^B^ gaarne met het publiek verkoopen van roerende en vaste goederenwaarop voorschot wordt gegeven eD, zoo verlangd, met dadelijke afrekening. Verhuurt vaste goederen en transporteert deze onderhands. J. E. WINKLER. Snijboontjes, Spersieboontjes, gewogen uit de bus, per 5 ons 16 cent. Voorta alle soorten groenten in blikken tegen con- curreerende prijzenFlesschen Postelein, enz. ONTVANGEN: J. RIJK Jr, Eoogerstrmi, In het vorige artikel hebben we den lezer in het kort medegedeeld, welke stoffen de planten hoofdzakelijk noodig hebben voor haar groei en waarin men deze stoffen vindt. Het waren kali (kalizouten), pliospkor- zuur (in slakkenmeel) en stikstof (in Chilisalpeter). Hoe weet men dit Niemand heeft toch ooit een plant zien «eten". Dit is volkomen juist. Maar toch kan men met zekerheid zeggen, welke stoffen een plant behoeft, om goed te groeien. Wat toch heeft meu gedaan Men heeft genomen poeder van houtskool, dat eerst uitgegloeid was. Dit bestaat dan bijna uit zuivere kool stof en voedende stoffen komen er niet in voor. Ook heeft men rivierzand genomen, dat met zoutzuur «gewasscken" en daarna met water zoolang uitgespoeld, tot alle zoutzuur er uit was. Dan zijn ook. hierin geen planten-voedingstoffen aanwezig. Nog anderen hebben zuiver water (gedistilleerd) genomen. Evenmin als bij de vorige stoffen kómt hier plantenvoedsel in voor. In dit uitgegloeid houtskool, of in dat rivierzand, of in dat water heeft men verschillende stoffen (zouten) febracht, waarvan men wist, welke voedingstoffen aarin voorkwamen. En wat bleek nu Wanneer men zorg droeg, dat behalve eenige andere noodzakelijke stoffen, die, zooals we vroeger reeds zeiden, in bijna eiken grond voorkomen, er ook aan wezig was een stof, die stikstof bevatte, één, waarin phosphorzuur en één, waarin kali was, groeiden de planten als op de besie, de meest vruchtbare gronden. Uit deze proefnemingen, die men lang en herhaal delijk gedaan heeft, bleek in de eerste plaats, welke voedingsstoffen noodzakelijk waren voor de planten, doch ook, dat de bewering onjuist is, dat de planten alleen met stalmest bemest moeten worden om goed te kunnen groeien en dat kunstmest [«tuig" hoorden we het onlangs noemen] geen waarde zou hebben. Ons dunkt, dat door dergelijke proefnemingen zonne klaar is aangetoond,!(lat kunstmest [een vreemdenaam voor zoo'n nuttige stof«chemische mest" komt ons beter voor] wel degelijk den stalmest kan vervangen. Later hopen we uit, bemestingsproeven en op andere wijze aan te toonei), hoe in vele gevallen, zoowel bij het bemesten van bouwland als van grasland kalizouten, Thomasslakkenmeet en Chilisalpeter veel voordeeliger zijn dan de bemesting met stalmest. Nu wordt er wel eens beweerd, dat de kunstmest slechte resultaten oplevert. Wanneer men daarnaar een onderzoek intstelt, wat. blijkt dan Dat de gebruikers onbekend waren met die stoffen en ze verkeerd hebben aangewend. Het is daarmede als met onze eigen voeding. Vele voedingstoffen bestaan er en toch zal men iemand, die b. v. aanleg heeft tot vervetting niet alle voedingsstoffen laten gebruiken. Men geeft naar behoefte en men geeft, wat in bepaalde omstandigheden het beste is. Wij achten het daarom noodig den lezers bekend te maken met de wijze, waarop men kunstmest moet gebruiken. Daarover echter een volgenden keer. G. P.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2