Oudejaarsavond. N«. 1389. Dinsdag 1 Januari. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Wegens den Nieuwjaarsdag, verschijnt er Woensdag GEEN nummer dezer courant. Binnenland. Buitenland. Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANCEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Reisgenooten op den levensweg, staat eene wijle stil en merkt op, wat U en anderen in het ten einde snellend jaar wedervoer. 't Is een voorrecht, dat gij het doen kunt, want hoevelen, die met ons het jaar be gonnen, zijn niet meer. Zij worden op den Oudejaarsavond met droefheid herdacht, ter wijl men het goede, dat zij deden, bespreekt. Vergeet heden uwe Dooden niet, laat hunne ledige plaats U herinneren aan het korte leven, dat snel daarhenen vliet, aan de on bekendheid van de ure des doods. Verdraagt elkander, vergeeft elkander, 't Is een ern stige en veelbewogen tijd, waarin wij leven, een tijd van strijd tusschen geweld en recht. Met bloedend hart volgden wij dit jaar de gebeurtenissen in Afrika, waar het geweld scheen te zegepralen. Doch geen nood; nu '"do volkeren hun sympathie voor de Trans valere luide uitspreken en men den grijzen Staatspresident alomme toejuicht, nu her leeft onze moed en wij vertrouwen, dat de nieuwe eeuw de Vorsten zal zien buigen voor het Recht en het verdrukte Volk zich eenmaal zal verblijden in de herkregen Vrijheid. Toch gedenken wij hedenavond de duizenden, zoowel Transvalere als Engelschen, die in het jaar 1900 als slachtoffers vielen in den oorlog, die met recht eene schending der menschelijkheid en der gerechtigheid werd genoemd. Ook gedenken wij hen, die in China hun leven lieten en bedroeven ons er over, dat er onder de Christenen nog zoo weinig Christenen zijn. De verlichte 19de eeuw, die zoo straks geëindigd zal zijn, liet nog velen in duister. Nog in haar laatste jaar viel de Koning Hum- bert van Italië door de hand van den sluip moordenaar en las men in ons vaderland van gruwelen te Appeltern uit godsdienst waanzin, te Blaricum door den invloed van den drank, te Tilburg vermoedelijk door zedeloosheid gepleegd. Verder vernam men van rampen van verre en van nabij. Duizenden der Engelsche onderdanen stier ven in Britsch-Indië den hongerdood, terwijl de Engelsche regeering duizend millioen gulden aan oorlogskosten besteedde. Had men dat geld liever uitgegeven om de honge- rigën te spijzigen. Eere dan de liefdadigheid in Nederland, die zich ook dit jaar niet onbetuigd liet. Zoowel voor de ongelukkigen in Transvaal, als voor de diamant-werkers te Amsterdam werd mild gegeven, en al kon men de ramp te Helder niet herstellen, de liefdadigheid onzer landgenooten verzachtte toch zooveel mogelijk. En hoe was het jaar 1900 voor de Texelaars? Velen zullen er met dankbaarheid op terug zien, want ze hadden het goed op ons goede eiland. Anderen hadden slechts een schamel stuk brood. In vele opzichten was 1900 gelijk aan tal zijner voorgangers. In menig gezin was er vreugde, hier door de geboorte der kiemen, daar door de herstelling van ziekte, elders door het sluiten van huwelijken of de feestelijke herdenking daarvan. Maar er was ook in veel familiën droefheid door het sterven van een besten vader, eene zorgende moeder of een geliefd kind. Enkelen der overledenen bekleedden eene openbare betrekking. Wij denken aan den notaris Coninck Westenberg, den oud-Wethouder, aan het Hoofd der School te de Cocksdorp, die elders begraven werd, omdat hij in het Herstellingsoord voor Onderwijzers te Lun- teren zijn moeitevol leven eindigde, aan onzen besten Gemeente-Secretaris, den heer Wes- stra, wiens werkzaam leven werd afgebroken door de gevreesde typhus, welker eenig slachtoffer hij was. Doch over het geheel viel er over den gezondheidstoestand op ons eiland niet te klagen. Er is ook in dit opzicht reden tot tevredenheid. Wij stonden reeds te lang stil. Opmaakt U vaardig en reist heen, werd ons gezegd. En wij gaan, want het nieuwe jaar met zijn lief en leed wacht ons. liet brengt ons de wet op den Leerplicht en roept tot tal van verkiezingen, maar het brengt ook het Huwelijk onzer geëerbiedigde Koningin, wier verloving met zooveel belangstelling werd begroet. Moge de nieuwe Eeuw ook ver draagzaamheid en vrede brengen! Wie gij ook zijt, Lezer, de Texelsche courant wenscht U Gods besten zegen en alle heil TEXEL, 31 December 1900. Naar wij vernemen werd op de statuten van het alhier bestaande begrafenisfonds „Vooruitgang zij ons doel" de Koninklijke goedkeuring verkregen en heeft de vereeni- ging thans rechtspersoonlijkheid, waarnaar door haar reeds zoo lang werd gestreefd. Nadat Zaterdag de openbare vergadering van den gemeenteraad was gesloten (zie ons vorig nummer) werd zij later nog weder even geopend ter vaststelling van het suppl. kohier Hoofd. Omslag tot een bedrag van f 111,11. De Cocksdorp, 27 Dec. Den 2en Kerssdag vierden de kinderen der Zondagsschool alhier weder feest. Wel ontbrak een Kerstboom, doch de kinderen brachten niettemin eenige aangename uren door. Ze werden onthaald op chocolade, koek, sinaasappelen enz., kregen eene tooverlantaarn te zien en ontvingen bij het naar huis gaan een keurig boekje. Den onderwijzer der school, den Beer Ba- rends, die ter afwisseling vertelde en toepas selijke liederen liet zingen, komt voorzeker een woord van dank toe. 28 Dec Heden in den vroegen morgen ontdekte de kustwacht van Eierland nood seinen (vuurpijlen of flambouwen) in de Noord zee, Bij het aanbreken van den dag werd eene vischtrawler gezien, welke voor anker lag en om een sleepboot seinde. Deze ver scheen des namiddags en stoomde met de trawler weg. Vermoedelijk had ze een gebrek aan de machine. Oosterend, 31 Dec. De Weleerw Heer Ds J. J. Heep zal inde Januarivergadering van „Nut en Genoegen" eene lezing houden. In de Februarivergade- ring wordt eene tooneelvoorstelling gegeven. De postgemeenschap tusschen de verschil lende plaatsen op Texel onderliDg laat in den winter veel te wenschen over, waarover meer malen is geklaagd. Ook tusschen hier en den Helder blijkt zulks, vooral met den zondags dienst, het geval te zijn. Alles wat hier des Zaterdagsmiddags ter post bezorgd wordt, komt pas des Maandagsmorgens in handen van de geadresseerden, 't Was toch wel te wenschen, dat de eenige verzending van Texel, die reeds des morgens voor acht uur te Helder arriveert, daar nog besteld werd. Een nest dieven en inbrekers. Er bevinden zich op 't oogenblik niet minder dan 25 logé's van het beruchte loge ment „de Vriendenkring" van Lammertje Zondag te Amsterdam in de gevangenis. Op het oogenblik bevinden zich weder vijf stamgasten van dat logement in voorarrest- Niet uit Kampen. Bij den gemeente, raad van Made (N.-Br.) waren klachten inge komen over een brug, die te laag was en waaronder de schepen niet door konden. Een voorstel om in het midden dier brug een hoogeren boog te bouwen, werd verworpen. Een slim lid opperde toen het lumineus idee, om de vaargeul uit te diepen. Voor een zoogenaamde „kwartjesvinder" die in een spoorwegcoupé een reiziger met kaartspelen een gouden horloge en f25 had algewonnen, vorderde het O. M. bij deHaagsche rechtbank één jaar gevangenisstraf, aannemen de dat bewezen is dat de man, die den rei ziger tot spelen had verlokt, listige kunst grepen had gebruikt. Uit China. Pater H. Raijmakers, overste van het Missiehuis „Sparrendaal" te Vucht, ontving van H. M. de Koningin volgend telegram: „De bisschop, 23 Hollandsche en Belgische missionarissen en 3000 Chlneesche christenen, gedurende vier maanden door meer dan tien duizend boksers en soldaten belegerd, zijn van den dood gered door de Russische troepen, die in allerijl kwamen aangerukt in vijf colonnes. Commandant Eeletij met een vlie gende colonne kwam het eerst aan den 28en October en heeft ons heldhaftig verdedigd gedurende vijf dagen van een allerhevigst belegterwijl hij aan gekwetsten en dooden een derde van zijn detachement verloor, kreeg hijzolf twee ernstige wonden en een kneuzing, maar zijn post verliet hij niet voordat er versterking aangekomen was." Het was geteekend: Abels, bisschop van Lagonie, apostolisch-yicaris van Oost-Mongolië uit Wladiwostock. Het einde der eeuw zal door Parijs met een klein feestje worden gevierdilluminatie van het stadhuis met muziek op het plein daarvoor. Klokslag 12 uur krijgen de muzi kanten en de gemeente-ambtenaren te eten en te drinken Honderd duizend francs worden onder de armen verdeeld, en het bureau van den raad zal voorstellen, een motie aan te nemen voor een algemeene politieke amnestie. In het Boerenkamp op Ceylon moeten niet minder dan 280 gevallen van typhus heerschen, terwijl nog 80 gevangenen onder observatie staan. De geneeskundige dienst heeft de handen vol, maar kan er tot dusver niet in slagen de epidemie te beperken. Naar aanleiding van den inval in de Kaap-kolonie bespreekt de „Morning Leader" de mogelijkheid van een opstand in Kaapko lonie. Staan de Afrikaners niet op, zegt het blad, dan heeft de inval niet veel te beteekenen en is het alleen lastig dat de Boeren daar nu onze verbindingslijnen zullen afsnijden. Maar „als de Afrikaners opstaan en wapens hebben, dan zullen wij moeten denken aan de mogelijkheid, dat we Z.-Afrika verliezen. En het is zeker geen geruststellend teeken, dat de censor te Kaapstad Reuter heeft laten seinen, dat er vrees bestaat voor een alge- meenen opstand. Men weet daar meer dan te Pretoria en het is zeer begrijpelijk dat lord Kitchener, die de handen vol heeft om De la Rey tegen te houden, betrekkelijk weinig weet van wat er gebeurt. De Boeren hebben zonder twijfel de telegraaflijnen afge sneden. TEXELSCHE COURAJW Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Ons leven is een staag verreizen en vertrekken; Wij vinden vast verblijf noch rustplaats hier beneên; Ons komt gedurig weer de stem des geestes wekken Op! maakt U vaardig en reist heen! P. A. de Genesieï.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1