IfSiW-*""- Buitenland. Marktberichten. Uitslag gehouden verhuringen. Uitslag gehouden verknopingen. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Ds. M. J. A. Bouwers van Siddeburen, kwam op schaatsen van Groningen. Nabij zijn dorp viel hij neer. De baanveger H. bracht hem met behulp van een paar anderen in een brugwachterswoDing, waar hij weder tot bewustzijn gebracht werd. Zijn vingers en ooren waren bevroren. De predikant leed hevige pijnen. Te Helmond is dezer dagen op de katoenweverij van de heeren Bogaers en Zoon een zeldzaam feest gevierd. Een der werklieden, Marcellis Sanders, herdacht den dag, waarop hij 80 jaar geleden bij genoemde firma in dienst trad. Ofschoon zijn patroons hem reeds jaren geleden in staat stelden zijn verdere levens dagen in rust door te brengen, is de oude, krasse man nog dagelijks op zijn post. Bijna gestikt! Maandagavond deelde een bewoner van de Leidschekade te Amsterdam aan een inspec teur van politie mede, dat twee vrouwen, die boven hem woonden, vermoedelijk door kolendamp waren gestikt. De inspecteur toog op onderzoek uit en vond op een kamertje van de eerste verdieping twee vrouwen be wusteloos in een bedstede liggen, terwijl een pot met brandende kolen midden in de kamer stond. Slechts met zeer veel moeite en met behulp der buren, mocht het gelukken de levensgeesten van beide vrouwen weder op te wekken. Zij vertelden, de pot met kolen ter verwarming te hebben nedergezet. Een inmiddels ontboden dokter verklaarde het gevaar voor geweken. Dat het land voor de bloembollenteelt nog waarde heeft, bleek de vorige week op een publieke veiling te Lisse. Van 3.13 H.A. beteelbaren grond, welke met inbegrip van de onkosten, f 30,200 opbracht. De hierbedoelde grond is maar tweede kwaliteit polderland en kost jaarlijks f 16 aan polderlasten. In Friesland vielen Maandag, tengevolge van de felle koude, tal van vogels dood uit de lucht. Doodgevroren 1 In 't Zandt (Groningen) heeft de felle koude een slachtoffer gemaakt. Op de Boerengracht vondt men Zondagmorgen een jonge man liggen, die weliswaar nog leefde, doch reeds overleed, voordat de dokter verscheen. Op den Rijksweg van Breda naar Rozen- daal heeft men een marskramer dood ge vonden. De man was bevroren. Zondagavond is op zekeren Yan Erp te Osch, een jongeling van 20 jaren, een lage moordaanslag gepleegd. Na in het café van den heer A. de H. met de vermoedelijke daders hooge woorden te hebben gehad, hebben dezen hem op weg naar huis aangevallen en zoodanig aan het hoofd verwond, dat gevaar voor zijn leven bestaat. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd. De aangifte van het huwelijk van H. M. de Koningin met Hertog Hendrik zal zeer eenvoudig geschieden. De beide aan staande echtgénooten behoeven alleen de noodige stukken geteekend aan den Minister van Justitie ter hand te stellen, die dan voor het deponeeren ten stadhuize zal hebben zorg te dragen. Vanwege het te Haarlem bestaande anti-kermis-comité gaat men thans rond met lijsten, waarop men kan teekenen vóór of tegen het behoud der kermis, ten einde na te gaan, hoe groot het aantal is van voor- en dat van tegenstanders der kermis. Aan den eigenaar van een bovenhuis, tegenover de Groote Kerk te 's-Gravenhage, waar de huwelijksstoet van H. M. de Koningin zal afstappen, moet f 1600 geboden zijn voor het verhuren van die woning bij deze gele genheid. Met het ijs kwam Dinsdag ook een hond den Rijn afzakken. Op een ijsschots midden in de rivier, hulpeloos, bibberend van koude en angstig blaffend, liep het dier voort durend op zijn broze schots heen en weer. Wie weet welk een reis de hond al achter den rug had; hij zag er althans erg vermagerd uit. Dicht bij de plaats waar de schipbrug in gewone omstandigheden ligt en waar thans de overtocht per pont plaats heeft, merkten de veerlieden den vreemden reiziger op. Hun goed hart sprak en fluks werd de vlieger door het ijs gestuurd recht op de schots af. Met veel inspanning slaagde men er in het verkleumde dier binnen boord te halen. Sedert lange jaren staat het dorp Eerne- woude in Friesland bekend, dat het hard rijders oplevert. Er zijn jaren geweest dat de familie Wester uit dat dorp de eerste was 2P de korte baan, niet alleen de mannelijke leden, maar ook de jonge dochters, ja zelfs gehuwde vrouwen, uit de familie, bleken kampioenen van de beste soort. Ringe Wester en zijne zuster waren ettelijke jaren het snelstrijdende paar bij wedstrijden voor man nen en vrouwen. Ringe is op een dergelijke hardrijderij dit jaar nog eens uitgekomen, nu niet met zijne zuster, maar met Sietske Spijkstra te Suawoude. Hij kreeg als partner een ouden bekende, nl. den hardrijder Merk Kingrna te Grouw met Grietje Veenstravan Leeuwarden. Ofschoon Kingrna en Wester beiden reeds de 30 al aardig over zijn, bleken zij met hunne kranige rijdsters nog de baas te zijn van twintigjarige paartjes! Merk - zoo noemt men hem kortweg nog in de hardrijderswereld won den prijs, Wester kreeg de premie. Nu Engeland verplicht is voor de ver sterking van het leger in Zuid-Afrika vooral het oog te richten een smeekende blik wel te verstaan op zijn koloniën, vooral Australië, is bet belangwekkend in de „Frank furter Zeiting" een bericht te lezen uit Sydney, aan welks juistheid, in verhand met vroeger aan 't licht gekomen en door Kitchener erkende feiten, niet te twijfelen valt. Het transportschip „Harlech Castle" is op 3 December met terugkeerende Australiërs te Port-Philip aangekomen, zoo wordt gemeld, en de zich aan boord bevindende olficieren en manschappen maakten terstond van de gelegenheid gebruik om hun landgenooten eens in te lichten over de behandeling, welke zij van Kitchener hadden ondervonden. Of schoon hun diensttijd al lang verstreken was, weigerde Kitchener hen te laten gaan. Het dreigde tot daden van muiterij en geweld te komen, toen Roberts tusschenbeide kwam en hun terugkeer bewerkte. Sedert de Cana- deezen met een zelfde relaas te Montreal zijn aangekomen en het onder de koloniale vrij willigers van Zuid-Afrika zelf vroeger ook al bijna tot gewapend verzet tegen hun officieren is gekomen, zal de koloniale hulpfactor lang zamerhand wel eens wat minder belangrijke rol moeten gaan spelen in de beraadslaging der Britsche Ministers hoe den oorlog aan den gang te houden. („N. Rott. Ct.") Zeer opmerkelijk is bet dat Maandag ochtend te 8 uur van al de meteorologische stations die dagelijks elkaar berichten zenden, aan dat te Bodö aan de Westkust van Noor wegen, benoorden den Poolcirkel gelegen, de temperatuur het hoogst was (40 gr. Fahr.), terwijl de laagste werd waargenomen te Munchen, nl. 1 graad Fhar. onder nul, dus 33 graden vorst. Een verschil van 73 graden, en dan nog dooi in het hooge Noorden en zware vorst in Zuid-Duitschland behoort zeker tot de groote zeldzaamheden. De nieuwe eeuw begint pp zeer wonderlijke wijze. De republikeinsche bondspartij van Madrid heeft aan de Cortes een adres gericht, waarin voorgesteld wordt, dat Spanje onmid dellijk adhaesie zal betuigen bij het eerste ar bitrage-voorste], dat, hetzij van Nederland, hetzij van eenige andere natie uitgaat be treffende den Zuid-Airikaanschen oorlog. Als een dergelijk voorstel niet gedaan werd, moest Spanje er het initiatief toe nemen. Uit het vrouwenkamp te Port-Elisabeth wordt het volgende gemeld De Britsche commandant had een anoniemen brief gekregen, inhoudende, dat een Boer in het vrouwenkamp was aangekomen. Hij liet de wachten verdubbelen en daarna een nauw keurig onderzoek doen onder de bewoonsters, niet twijfelende of „die Boer" had zich daar verscholen, ten einde vrouwen te helpen in pogingen tot ontvluchten. Hij vond dan ook eindelijk den Boer, maar in den onschuldigsten vormeen der vrouwen was bevallen van een knaapje. In verschillende Spaansche gemeenten is besloten, een lijfrente toe te kennen aan menschen, die op 1 Januari honderd jaar en ouder zijn geworden. Honderde aanvragen, zegt het „Petit Bleu', van Brussel, komen in. Onder de belangwekkendste sollicitanten is een boer van 1U8 en een metselaar te Valenzia, die nog tegen Napoleon 1 had gevochten en toen al ongeveer 40 jaar oud was. Hij beweert nu 130 te zijn. Voor postzegelliefhebbers. Volgens een verleden jaar in Frankrijk aangenomen wet, hebben onderofficieren, korporaals en soldaten van land- en zeemacht het recht twee brieven per maand voor niets te verzen den. Voor die vrije brieven zullen-bijzondere postzegels worden gemaakt. Zoolang die soldatenpostzegels echter nog niet klaar zijn moeten de manschappen gewone postzegels gebruiken. Ten einde geknoei te voorkomen worden die postzegels met een overdruk voorzien „franchise militaire", waardoor het den soldaat onmogelijk wordt de postzegels, hem uitgereikt om aan zijn verlangende ouders te schrijven, in wat anders om te zetten. De soldatenbrieven moeten aan den regiments- „vaguemêstre" worden' ter hand gesteld. Scliagen, 10 Jan. Aangevoerd: paarden laf Stieren f af 5 Gelde- koeien f 110 a f 140; 8 Kalfkoeien f 140 a f 190; Vaarzen f af—; 9 Nuchtere Kalveren f8 af 325 Schapen f 14 af31. Lammeren f af Bokken en Geiten f a f 20 Varkens f 11 af 13.- 58 Vette Varkens 43 a 44 cent per kilo 27 Vette Koeien f 160 a f 245; 25 Biggen f 6.— a f 9 Kipeieren, f 4.50 a f 5.Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.60 a f 0.65. Leiden, 11 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 a f 245; 17 Stieren f 70 af 210 Veulens stuks f af 130 kalfkoeien f 110 a f 236 Melkkoeien f 110 a f236 120 Varekoeien f 90 a f 210 176 Vette koeien f 117 a f 245; 53 Vette kalveren f 40 a f 130. 25 Magere kalveren f 7,— a f 20.6 Graskalveren f 24 a f 58; 1136 Vette schapen f 17 a f 30.418 schapen (weide) f 12 af 21.Paarden af 69 Magere Varkens fl3a f24. Vette Varkens a ct. 66 Biggen f4.50 a f 12. Lammeren a Londen, 10 Jan. Ter markt zijn'aangevoerd" 200 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 20 Kalveren, 120 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.a f 0.Schapen en lammeren f 0.47 a f 0.85 Kalveren f 0.57 a f 0.90Varkens f 0.— a f 0.-. Vrijdag 11 Januari 1901. Deurwaarder C. DE WIJN. 28 26 20 Huismans woning, genaamd „Dia conieplaats" met Boet en diverse perceelen Wei- en Hooiland. Huurder D. M. Zuidewind voor f 1250. 301140 Huismanswoning met Schuur en diverse perceelen Wei- en Hooi land. Huurder Jn. Pz. Bremer voor - 1395. Vrijdag 11 Januari 1900.} 2 04 90 Weiland, genaamd „Everstekoog". Kooper Jb. Brouwer Kz. voor f 1045. Zondag 13 Jan. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Nam, half 3 ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oostermd. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Woensdag 16 Jan. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 5 Jan. tot 11 Jan. 1900. ONDERTROUWD:) GETROUWD: Geene. GEBOREN: I OVERLEDENPieter Karei Verberne, 56 jaar, gehuwd met Keetje Spigt. Neeltje Kaan, 52 j aar, gehuwd met Willem Mets (Oudeschild). Heden overleed, na een langdurig en geduldig lijden onze innig geliefde Broeder en Behuwdbroeder, de Heer GERARD ALBERT VAN EIJCK, in den ouderdom van 27 jaren, diep be treurd door ons allen. I j! BRUInT*' E,,cx Vlaar ding m. Wed. C. H. v. EIJ CK Frudigek. Wed. A. E. vax EIJCK Schiedam. Maltha. I J. H. VAN EIJCK. 's-Gravmhage. W. VAN EIJCK. 's-Gravenhage, 9 Jan. 1901. Spui 271. (Bevestiging Kerkeraadsleden). Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2