N°. 1393. Donderdag 17 Januari, A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bueg op Texel TEXEL, 16 Januari 1901. Was gedurende de vorige week en ook weder op de eerste werkdagen dezer week, waarlijk schoon weder ons deel, waardoor velen als 't ware naar het ijs werden ge trokken om ook eens een tochtje op de gladde ijsbaan te doen. Zondag was het weder verre van uitlokkend. De koude mist maakte het recht onaangenaam. Was zulks jammer voor hen die plan hadden juist dien dag eens een flinken tocht te maken, dubbel jammer was het voor de „IJsclub" die tegen dien dag een hardrijderij had uitge schreven. In aanmerking genomen het on gunstige weder was het aantal belangstel lenden die van den strijd getuigen waren echter viij groot terwijl zeker ook over gebrek aan deelname niet viel te klagen. Aan den strijd werd deelgenomen door 16 personen. Na heeten strijd kwamen als over winnaars uit het strijdperk te voorschijn de heeren A. Brans van Oost, die als eerste prijswinner als prijs uitzocht een zilveren lepel en vork. C. Kalis Kz. van den Burg, die de 2e prijs won en daarvoor een keurig inktstel koos en P. Burger van Oudeschild die voor 3e prijs een sigarenstander verkreeg. Met een toepasselijk woord werden de prijzen door den voorzitter der ijsclub, de heer Wagemaker aan de verschillende winners overhandigd. Maandag had in 't hötel „Texel" de vergadering plaats van de leden van het vele jaren alhier bestaande „Ziekenfonds". Zooals we zulks bij die vergaderingen gewoon zijn, was ook nu de opkomst van de leden flink te noemen. Nadat de directeur der vereeniging de vergadering met een welkom aan deopgeko- menen had geopend, werden de notulen der vorige algemeene vergadering door den secre taris voorgelezen. Aanmerkingen werden hierop niet gemaakt, zoodat ze werden goedgekeurd. Door den secretaris werd hierop verslag uitgebracht over het afgeloopen dienstjaar, waaruit bleek, dat 1900 over 't geheel ge nomen zeer ongunstig was voor de vereeniging. In 't eerste half jaar kwamen veel ziekte gevallen voor, doch in het tweede minder. Enkele gevallen waren van langen duur. Aan ongeveer 120 leden was geneeskundige hulp verstrekt, waarvoor was betaald in het eerste half jaar aan dr. Wagemaker f 336.90 en aan dr. Van der Horst f 237 en in 't tweede halfjaar aan eerstgenoemde f 210.10 en aan laatstgenoemde 125.45, totaal dus aan beide doktoren f 909.45. Aan weekgelden was uitgekeerd aan 15 leden f 141, n.l. 30 weekgelden van f 2, 20 van f 4 en 1 van f 1 Het ledental bedroeg op 1 Januari 1900 207, er waren in dat jaar toegetreden 13 leden en afgegaan wegens overlijden 1, wegens vertrek 6, wegens royement 3, zoodat het ledental op 31 December 1900 210 bedroeg. De betaling der contributie ging vrij ge regeld. Op 't einde van 't jaar was er f 3.80 achterstallig. Het bestuur onderging in 1900 geene ver andering, aangezien de secretaris H. Flens en de commissaris P. Keijzer Tz. weder als zoodanig werden herkozen. Gedurende 1900 kreeg het Bestuur meer malen nogal moeielijke vraagstukken ter beoordeeling, doch het Bestuur meent, dat die oplossingen steeds zijn geschied correct en in verband met reglement en met inacht neming van de belangen van de vereeniging. In de bestuursvergadering van 7 Januari jl. werd tot boekhouder gekozen de heer J. C. Visser in plaats van den heer M. Vlas, die volgens rooster moest aftreden. Laatstgenoemde werd in diezelfde vergadering daarna als eerelid benoemd. Uit de rekening van den penningmeester, die dasy^ipfloor deze werd voorgelezen bleek, dat deont vangsten hadden bedragen totaal f 1164,67, bestaande uit contributie leden f 1097.10, idem begunstigster f 5.20, rente f59.89, reglementen f 1.30 en restitutie voor kosten vergaderingen van het Bestuur f 1.18. Het totaal der uitgaven bedroeg 1151.60' bestaande uitweekgelden f 141, goneesk' hulp en medicijnen f 909.4 5, bodeloon f 79,97° en kosten vergaderingen f 21.18. Batig saldo alzoo f 13.06', waarvan echter nog een 2tal rekeningen voor drukwerk en advertentiekosten totaal ongeveer f 4, die te laat waren ingekomen, moesten worden betaald. Als leden van de commissie voor het nazien der rekeningen werden benoemd de heeren J. de Ruyter, Adr. Bakker en R. J. Witte, die na rekening en bescheiden te hebben vergeleken, verklaarden alles in orde te hebben bevonden. Bij acclamatie werd daarop de rekening goedgekeurd, waarna de rekeningen der doktoren en der weekgelden voor de leden ter inzage werden gelegd, van welke gelegenheid door verschillende leden werd gebruik gemaakt. Als commissaris moest aftreden de heer D. Kalf. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 95 stemmen, waarvan de heer D. Sz. Keijser 18, D. Kalf 16, J. J. Buin 12 en J. Bruin 5 stemmen verkreeg, terwijl op vele andere personen 1 of 2 stemmen waren uitgehracht. Abusievelijk waren eerst de stemmen van J. J. Bruin en J. Bruin alle gerekend voor eerstgenoemde, waardoor werd opgegeven, dat eene herstemming moest plaats hebben tusschen de heer J. J. Bruin en D. Keijser Sz. Op eene opmerking van den heer J. de Ruijter werd echter dit abuis hersteld en had de herstemming plaats tusschen de heeren D. Keijser Sz. en D. Kalf. Uitgebracht werden 94 stemmen, waarvan eerstgenoemde er 52 en laatstgenoemde er 37 verkreeg, terwijl er 6 in blanco waren, gekozen werd alzoo de heer D. Keijser Sz., die verklaarde de benoeming aan te nemen en de leden dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij hoopte niet te zullen beschamen. Aangezien de agenda hiermede was afge werkt, werd de gewone rondvraag gedaan. De heer M. Dalmeijer wijst er op, dat hij het wenscbelijk zou achten het weekgeld weder op f 4 te brengen en deelt mede, dat een ander lid op zich had genomen een voorstel daartoe schriftelijk bij het bestuur in te leveren, zooals in de vorige algemeene vergadering door den waarnemenden voor zitter was gezegd, dat noodig was. De waarn. voorzitter, de heer H. Flens, herinnert er aan, dat de vermindering van weekgeld indertijd tegen den zin van 't bestuur door de leden werd doorgedreven. Het voor stel werd in de vergadering door een der leden gedaan en bij meerderheid van stemmen aangenomen, terwijl later velen er berouw over gevoelden, daarna was besloten geen voorstel van ingrijpenden aard meer zonder voorafgaande kennisgeving meer tebehandelen, dus ook nu niet. De heer W. J. Langeveld vraagt, door hoeveel leden eigenlijk een voorstel moet worden ingediend, daar in de vorige ver gadering door den waarn. voorzitter werd medegedeeld, volgens de notulen, dat volgens reglement zulks door een bepaald aantal leden moest geschieden, doch hij het artikel daaromtrent niet in 't reglement kan vinden. De waarn. voorzitter antwoordde, dat dit een vergissing was, doch dat een voorstel in 't belang van de vereeniging bij 't bestuur ingediend, ook al geschiedt zulks maar door een enkel lid, wel in behandeling kan worden genomen. De heer A. H. Geus zou het wenschelijk achten, dat de leden bij ziekte niet om het weekgeld behoefden te vragen, doch dat zulks dan werd aangeboden. Ook de heer IJ. Brouwer acht zulks noodig, het vragen er om wordt door hem gelijk gesteld met het aankloppen bij een armbestuur. De waarn. voorzitter antwoordt, dat op de wijze, waarop met de weekgelden wordt gehandeld, nog nooit aanmerking werd ge maakt en vindt die manier goed, en zegt, dat vragen om weekgeld, waarop men recht heeft en dat nimmer wordt geweigerd, geheel anders is dan aankloppen bij diaconie of armbestuur. De heer J. Wegman vraagt inlichtingen omtrent de reden, waarom het lid Smit is geroyeerd, die vanaf de oprichting reeds lid was en naar hjj vernam, korter dan 12 weken onder behandeling van den dokter is geweest. De waarn. voorzitter antwoordt, dat dit geval voor het bestuur zeer lastig is geweest, doch dat men na rijp beraad, in verband met het reglement tot royement heeft moeten besluiten, hoe gaarne misschien ook in dit bijzonder geval van het reglement was afge weken, men begaf zich dan echter op een zeer gevaarvollen weg. Spr. wijst o. a. op een art. in 't reglement, hetwelk als reden voor royement op geeft, als een lid iets doet om het fonds te benadeelen en daarvan is hier zeker sprake. Een vrij langdurig debat ontspon zich hierop over dit punt, Sommigen achtten het royeeren van Smit onbillijk, anderen weder noemden het gerechtvaardigd, terwijl velen blijkbaar wel geneigd zouden zijn geweest onmiddellijk een besluit te nemen tot ver krachting van het reglement in deze zaak. Eindelijk werd het debat hierover gesloten en door den heer A. H. Geus voorgesteld ook de vrouwen in het fonds op te nemen. De waarn.voorz. zegt,dat hij zulks wel aardig zou vinden, doch verzoekt Geus een voorstel daartoe in te dienen met bijvoeging van concept reglement, enz. De heer J. Maat zou wenschen dat het fonds zich uitstrekte over de geheele wijk B. De waarn. voorzitter zegt, dat reeds nu de ontvangsten ternauwernood de uitgaven kunnen dekken en dat leden buiten den Burg woonachtig de uitgaven zeker meer zouden doen stijgen, dan de ontvangsten verhoogen. Nadat door den heer A. Langeveld een woord van dank was gebracht voor de flinke leiding en tevens er op was gewezen, dat uit de discussie zoo duidelijk gebleken was, dat de leden nog zoo bitter weinig van het reglement kennen, werd de vergadering door den waarn. voorzitter gesloten. Kooo, 13 Jan. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat door J. v. d. Wal alhier een levende zwaan op 't strand is gevangen. Het beest was door de koude bevangen en kon met de handen «vorden gegrepen. 14 Jan. Gisterenavond hield de rede rijkerskamer A d.v.e.n.d.o. hare laatst^ uit voering in dit seizoen. Door de vele ijsvermakelijkheden was "de opkomst van belangstellenden niet zeer talrijk, doch de aanwezigen hebben een'genoeglijken avond doorgebracht. De opgevoerde stukken „Eén dubbeltje in den zak", „Een nacht op straat" en de „Barbier-Brugwachter" werden netjes uitgevoerd en vielen zeer in den smaak van het publiek. Zoowel bij het Jater gegeven bal als bij de opvoering der blijspelen werd de orde geen oogenblik verbroken, zoodat men dezen avond waarlijk heeft genoten. Oudeschild, 14 Jan. Zaterdagavond trad voor de afd. der N. V. V. de heer Zwier Visser op als spreker. ZEd. gaf nadere in lichtingen over de handelsbank, over de ver zending, de keuring van garnalen en lichtte TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentie Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1