Buitenland. de staten toe, voor de eventueele afrekeningen. Het plan is hier in het belang der visschers van wege de Vereeniging een zoutdepöt te vestigen. Alle aanwezige visschers sloten zich bij de Handelsbank aan. Afwezigen wordt 14 dagen tijd gegeven, om zich te beraden of ook zij willen aansluitenzoo niet dan kan dat eerst geschieden na minstens 2 jaren. Tot afgevaardigde naar de algem. verg. te Amsterdam werd gekozen de heer J. Gz. Kuijper, tot plaatsvervanger de heer M. Kroon. Te 11 uur werd de verg. gesloten. Waal, 14 Januari Als eene bijzonderheid op het gebied der veeteelt kan worden ge meld, dat gister bij den heer R., veehouder alhier, reeds een lammetje werd geboren. Als het woord van den dichter maar niet bewaarheid wordt „Het was hier nauw verschenen, „Of ging weldra weer henen Den Hoorn, 14 Jan. Op één der banen van de gi oote ijsvlakte op het „Nieuweiand" werd hedenmiddag door jongelui uit den Hoorn een wedstrijd op schaatsen gehouden, 't Was goed gezien van de daartoe aangewezen rege lingscommissie, bestaande uit 9 heeren, geene gewone hardrijderij te houden. De rijders waren gewapend met een blikken bord met handvatsel, waarop een grooten elastieken bal lag. Zoo werd het, voor velen allicht nadeelige, harde rijden voorkomen. 't Prachtigste winterweer, de banen met vlaggen getooid, een menigte schaatsenrijders, 't was een recht feestelijk aanzien. Twee en dertig flinke rijders namen aan den wedstrijd deel. De prijzen van f4, f3, f 2,25, f 2, f 1,25 en f 1 werden succes sievelijk gewonnen door de heeren B. K. Lap, B. S. Lap, P. Zijm, J. K. Lap, P. Drijver en Jan I. Boon. 't Was een recht aangename middag. Mocht bovengenoemde commissie nog eens een soortgelijk ijsfeestje op touw willen zetten, dan twijfelen we er niet aan, of de meesten onzer ingezetenen zullen daarvoor wel een kleine bijdrage overhebben. Zou het niet mogelijk zijn? Oosterend, 15 Jan. De beide hier bestaan de vereenigingen „Ziekenfonds" en „Begrafe nisfonds" hielden gisterenavond hare gewone jaarvergadering. Uit het verslag omtrent het eerste fonds bleek, dat de ontvangsten in 1900 hebben bedragen f 582 en de uitgaven f 571,75, zoodat een batig saldo was gemaakt van f 10,25. Voor geneeskundige hulp was uitgekeerd f 551,25. De bezittingen van het fonds be dragen ruim f 650, belegd in de Rijkspost spaarbank. Het ledental bedraagt 108. Tot Commissaris werd voor den tijd van drie jaren herkozen de heer P. J. Burger. Voor het Begrafenisfonds was 1900 een bijzonder gunstig jaar. Aan contributie werd ontvangen f 384,60 gedurende een half jaar werd geen contributie geheven), terwijl de uitgaven slechts beliepen een bedrag van f 15 als bodeloon. Niettegenstaande de vereeniging 408 leden telt, waaronder 292 volwassen personen, behoefde in 1900 geen enkele uitkeering wegens overlijden gedaan te worden. Zoo'n gunstig jaar heeft het fonds in zijn 18 jarigen bestaan nimmermeer kunnen aanwij zen Tot Commissaris werd herkozen de heer Joh. Daalder. De bezittingen van dit fonds bedroegen op 1 Januari j. 1. ruim f 3600. Het Bestuur oordeelde het niet noodig, zoo'n groot kapitaal als reserve te houden, waarom werd voorgesteld een gedeelte van dit bedrag onder de leden te verdeelen. Met het oog op de tegenwoordig min gunstigen finantiëelen toestand van een gedeelte der dorpelingen werd dit voorstel van harte toegejuicht en werd besloten een som van ongeveer f 16<"'0 aan de leden uit te keeren. Het Bestuur legde hierbij een plan van uitkeering aan de vergadering voor, waarbij natuurlijk degenen, die het langst lid waren, ook hot grootste aaödeel zullen ontvangen, wat bij acclamatie werd goedgekeurd. Hierna sloot de Voorzitter met zijne beste wenschen voor de beide vereenigingen, deze gecombineerde vergadering. De alhier bestaande afdeeling van de Nederlandsche Visscherij—vereeniging hield Zaterdag j. 1. des namiddags te 3 uur eene druk bezochte vergadering, in het Wapen van Amsterdam, waarin de Directeur der Vereeniging, de heer J. Zwier Visser het woord voerde. De ver| adering was hoofdza kelijk belegd om nader te bespreken, op welke wijze de Handelsbank zal werken, terwijl in het hijzonder besproken werden het dagbriefje en de weekstaat, die de visschers bij verschil lende vischverzendingen gebruiken en ont vangen. De Directeur heeft den visschers er op gewezen, dat men voorloopig met vele moeielijkheden te kampen zal hebben, doch heeft ze sterk aangespoord,, hiervoor niet terug te treden, omdat hij vol verwachting is, dat het resultaat in de toekomst goed zal zijn. Alle aanwezige leden verklaarden zich voor de Bank en zullen in de eerste plaats hunne garnalen op de voorgestelde wijze verzenden. Oudesohild, 15Jan. De ijsmagazijnen hebben thans den voor den zomer benoodigden voorraad ingeslagen. Over het geheel kon ijs van uitstekende hoedanigheid worden in geslagen. Jammer voor de garnalenvisschers, dat het vele ijs in zee hen belet te kunnen uitzeilen. Er zou bij open water voor hen vermoedelijk goed wat te verdienen zijn. Heden was voor de kust zelfs tijdens het vloedgetij geen open water in zee te zien. De oudste bewoonster van dit dorp, Mej. de wed J. C. Backer, geb. de Wit, bereikte heden het 93e levensjaar. De oude vrouw is nog tamelijk kras. Bij de rederijkerskamer „IJeije" alhier bestaat het voornemen om bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin, eene feestelijke uitvoering te geven. Naar wij vernemen werd gisteravond door het bestuur van den 7'exelchen IJsclub besloten om morgen, ijs en weder dienende, een wedstrijd te doen houden door jongens en meisjes in het rijden met een slee. waar op een bal is neergelegd. Jongens en meisjes beneden 16 jaar kunnen er aan mee doen en naar wij vertrouwen zal het dan ook niet aan deelname ontbreken, evenmin als aan belang stellende toeschouwers. Tot morgenmiddag 1 uur kan men zich voor den vreedzamen strijd aanmelden bij den heer J. Dekker, Weverstraat. Hedenmorgen werd per omroeper bekend gemaakt, dat hedenmiddag in Waal en Burg eene hardrijderij op schaatsen zal worden gehouden. In het Neder!Landb. weekblad van Zaterdag jl. komt een ingezonden artikel voor beteekend met K., hetwelk ongetwijfeld bij vele, zoo niet bij alle veehouders alhier instemming zal vinden. Aangezien het arti kel voor ons blad wel wat groot is, bepalen wij ons tot de vermelding, dat in dat artikel wordt beweerd, dat de bewering dat Texel het broeinest is vfin de besmetting voor rotkreupel bij de schapen een onwaarheid is; gewezen wordt pp| de gevallen waarin tot onteigening en ontsmetting der dieren werd overgegaan, terwijl-'eveneens word gewezen op het benoemen als veeopzichter, van een gewezen diamantbewerker uit Amsterdam, die volgens eigen verklaring, voor hij op Texel kwam, nimmer een schaap van nabij had gezien de benoemde is echter een jongmensch en zal zeker nog wel de noodige kennis kun nen opdoen, vervolgt de schrijver, doch de achting vóór en 'het vertrouwen in do auto riteiten in deze heeft een gevoeligen knak gekregen. Beter ware het zeker geweest, wanneer door de regeering een paar ervaren poten snijders waren aangesteld, die door de boeren voor een billijke vergoeding konden geroepen worden. De resultaten zouden dan stellig beter zijn en de kosten voor het rijk aanzienlijk minder dan tegenwoordig. Vlieland, 12 Jan Verleden Donderdag avond gaf „Vlielands Fanfarecorps"' zijn tweede winterconc9rt. Ook nu weder slaagden de verschillende nummers van het program ma uitstekend. Het gezellige van den avond werd voorts niet weinig bevorderd door het optreden van de heeren Zan dieven van Leeuwarden), Eelsingli, Visser, DijkenWels, die het publiek amuseerden met een aantal voor het meerendeel komische, voordrachten H 9t eiland Marken werd Zondag door ongeveer 20,000 schaatsenrijders bezocht. Op het postkantoor te Marken was het als op Nieuwjaar; de beheerster schat het aautal „Ansichtskarten," die in de bus geworpen waren, op ongeveer 200 t In de maand October van verleden jaar had er een gevecht plaats te IJmuiden tus- schen Uollandsche visschers en de bemanning der Oostendsche sloep No. 215. In den loop van dat gevecht ontving een inwoner van IJmuiden een doodsteek. Zekere v. Turnhout, stuurman van gezegde sloep, werd als dader aangezien en veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. Nu heeft zokere D. Reen Oostendsche visscher van gemelde sloep, bekend de dader geweest te zijn van dien moord. Even als Egmond een paar jaren ge leden, heeft thans Zandvoort opgehouden een vissohersplaats te zijn. De laatste Zandvoort- sche bom is aan een Katwijkschen roeder verkocht. Vroeger kwam Zandvoort, na Scheveningen en Katwijk, op de derde plaats wat het aantal bommen betrof. Aan de diplomatieke en de consulaire ambtenaren van Nederland in het buitenland is thans officieel kennis gegeven, dat''het huwelijk van H. M. de"Koningin op 7 Febr. zal worden voltrokken. Een krijgstocht op schaatsen. Het was in het jaar 1673 dus gedurende den oorlog, die met de Fransche invasie van 1672 in de Republiek der Vereenigde Neder landen een aanvang had genomen, 1 toen ruim 500 Fransche soldaten, door de vorst begunstigd, met sleden in aantocht waren, ten einde de dorpen in den omtrek van Oude water te plunderen. Op het bericht daarvan trokken 400 Haagsche en Dordtsche schutters behoorende tot de bezetting van genoemde vesting, op schaatsen uit, joegen den vijand op de vlucht en keerden met een 40-tal ge vangenen in Oudewater terug (Februari). Deze herinnering komt voor in „Het Vad." Het juiste midden. Ik geloof, dat Dr. Vilus Bruinsma, de kundige Redacteur van Het Schoolblad, ons het handboekje bij de leerplichtwet heeft bezorgd. De tekst der wet, de koninklijke besluiten, de tabellen en modellen heeft hij in een handig bundeltje bijeen gebracht en wat het voornaamste is elk artikel van de noodige toelichting voorzien. Met behulp van het uitvoerig alphabetisch register vinden we gauw het onderwerp dat we behoeven. De gevallen, waarin belang hebbende ouders mijn raad vroegen, kon ik steeds en vlugbehandelen onder voor lichting van dezen gids. Tusschen de enkele tekstuitgave en de uitvoerige werken is deze tweede uitgave van Noordhofï het aangewezen boekje voor schoolhoofden en onderwijzers, die uit den aard hunner betrekking de ouders nu en dan op de hoogte moeten helpen. In zijn frisch- groen bandje met rooden rug ziet het er bovendien aardig genoeg uit om het geregeld in je nabijheid te houden zonder dat het gezicht van zoo'n dor ding je verveelt. En de prijs van 50 cents treft ook het juiste midden. Jan L. (Uit: School en Leven, 3 Jan. 1901.) Een aantal Uitlanders, die gedurende den oorlog te Johannesburg waren gebleven, zijn naar Durban uitgeweken, omdat de rant soenen in de goudstad hun te schraal waren. Do Duitsche keizerin is gewoon jaarlijks een goudm kruis te schenken aan elke vrouwe lijke dienstbode die 40 jaar in hetzelfde Duitsche gezin heeft doorgebracht. Dat er meer van zulke getrouwen zijn dan men gemeenlijk denkt, blijkt hieruit, dat in het vorig jaar 171 dergelijke kruisen zijn uitge reikt, waarvan 6 te Berlijn. Twee geneeskundigen, verbonden aan het gezondheidsbureau te Nice, hebben een staat opgemaakt van de kindersterfte in de steden van Frankrijk. Zij toonen daarbij aan, dat de meeste sterfte voorkomt in de fabrieks-, mijn- en havensteden, en dat zij samengaat met het grootste jenevergebruik. Verder be- toogen zij, dat meer dan 75 pCt. der kinderen in het leven konden blijven en alleen door zorgeloosheid, onwetendheid, misbruik van sterken drank en andere geenszins onver mijdelijke misstanden worden weggesleept. In 6 jaren heeft Frankrijk door deze redenen 220,000 kinderen verloren, en daardoor ook neemt de bevolking zoo weinig toe. Een firma te New-Tork adverteerde dezer dagen, dat zij tegen betaling van f 8 een prachtig ingebonden boek zou overmaken waarin een massa lezenswaardigs stond, zoo dat feitelijk een ieder het koopen en lezen moest. Het detectives-bureau, dat een moge lijke verspreiding van een slechte literatuur veronderstelde, offerde zijn f 3 en ontving daarvoor eenige dagen later een zoogenaamde „shilling bijbelin ruil. Er is iets waars in dat een ieder dat boek moest lezen. Men kon tegen de adverteerders geen strafver volging instellen. Een sneeuwongeval. In het Fransche dorpje Caux bij Montpellier zijn 30 huizen ingestort onder de geweldige sneeuwvracht. Een oude rentenierster werd met verpletterd hoofd onder de puinhoopen vandaan gehaald. In het dorp Pézenas bezweek het dak van het stadhuis onder de sneeuwmassa, doch niemand kreeg letsel. Stijgt in Franktijk het inwonertal bijna niet wegens het geringe aantal geboorten, ook in Oroot-Britannië is in dit opzicht de ver mindering bijzonder groot. In de laatste 25 jaren zijn de geboorten men 177» gedaald. Van 1894 tot 1898 was het getal 5'/, millioen im 1 millioen minder dan het naar de ver houding van vroeger zou geweest zijn» In Engeland en "Wales is de verhouding veel ongunstiger dan in Schotland en Ierland,

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2