N°. 1395. Donderdag 24 Januari A0. 1901. NieuWs- en Advertentieblad. n en land. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 23 Januari 1901. De vergadering van de vereenigingen „Toe- laagfonds"en „Onderling Hulpbetoon", gisteren in het lokaal „de Vergulde Kikkert" gehouden, was, zooals we van dergelijke vergaderingen gewoon zijn, flink bezocht. Kan zulks meestal niet van andero vergaderingen worden be weerd, ook eene andere goede eigenschap mag er aan worden toegekend, die bij vele andere ontbreekt, namelijk ze werd precies op tijd door den voorzitter geopend. De heer Slaman deed dit met er op te wijzen, dat het afgeloopen jaar vrij gunstig was geweest en met den wensch uit te spreken, dat van 1901 dit later ook zou kunnen worden getuigd. Tevens werd door hem medegedeeld, dat door het Bestuur tot secretaris was herbenoemd de heer Lieuwen, die naar men oordeelde de rechteman op de rechte plaats was. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris daarna voorgelezen, werden onveranderd goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer C. de Wijn, werd hierop de rekening voorgelezen over het afgeloopen dienstjaar. Als ontvang sten kwamen hierop voor saldo vorig dienst jaar f 382,17, contributie leden f 95.05 (waarvan echter nog f 2.35 achterstallig was) en rente f 9.4-9, totaal der werkelijke ontvangsten f 414,36. De uitgaven bestonden uit 1 uitkeering a f 18 en 1 uitkeering a f 18, verder bode loon, administratiekosten, enz. totaal f 61 li5. Na het opmaken der rekening was nog inge komen van achterstalligen f 3 60, waardoor het saldo in kas was gestegen tot f 426.S46. Tot het nazien der rekening werden aan gewezen de heeren IJ. Bronwer, D. Keijser Sz. en H. Monté, welke na nauwgezet onderzoek bij monde van den heer Keijser verklaarden alles in orde te hebben bevonden. De voorz. dankt de commissie voor de door hen genomen moeite. Als commissaris van beide vereenigingen moest aftreden de heer Adr. Bakker, die echter dadelijk herkiesbaar was. Voor tot verkiezing over te gaan, stolt de directeur voor weder een commissaris voor beide vereenigingen te gelijk te benoemen, welk voorstel bij acclamatie wordt aangenomen. Bij de stemming, die nu volgde werden uitgebracht 63 stemmen, waarvan 48 op den heer Adr. Bakker, 5 op den heer P. C Bakker en op verschillende andere personen 1 stem. Verkozen werd alzoo de heer Adr Bakker die verklaarde de benoeming aan te nemen. Bij de rondvraag die nu volgde wordt dooi den heer IJ. Brouwer voorgesteld, om nude financieele toestand van de vereeniging zoo goed is, het bedrag bij uitkeering te "bepalen op f 20, en dan f 10 uit te keeren bij over lijden van den man en f 10 bij dat der vrouw wanneer deze is door blijven gaan met con tributie te betalen. De voorz. antwoordt, dat dit voorstel wel aardig is, doch dat verhooging niet mogelijk is wegens hst groot aantal oude ledenvolgens een lijstje der leden door den penningmeester opgemaakt, waren er van de ongeveer 160 leden 7 boven 70 jaar oud, 20 tusschen 60 en 70, 37 tusschen 50 en 60 en 46 tusschen 4o' en 50 en de overigen beneden 40 jaar oud. Bij eenig nadenken zou ieder kunnen nagaan dat verhooging niet mogelijk was. Óp eene opmerking van den heer P. Dijk een omtrent die verhooging, dat voor een paar jaar door het bestuur zelf deze verhooging werd voorgesteld, zegt de heer Lieuwen, dat het Bestuur later heeft ingezien, dat dat voorstel verkeerd was. Het voorstel Brouwer om ook aan de vrouwen uitkeering te doen, zou door het Bestuur in overweging worden genomen. Ten einde het ledental te verhoogen stelt de heer M. Dalnreijcr voor ook de vrouwen van leden er in op to nemen. De directeur antwoordt, dat vroeger een poging daartoe was mislukt, doch dat men het nog wel eens wilde beproeven en de bode daartoe bij de leden zou rondgaan met de vraag of ze ook hunne vrouwen er in wenschen te zien opgenomen. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering van het „Toelaag- fonds" om na een korte pauze de vergadering van de vereeniging „Onderling hulpbetoon te openen. De notulen hierna door den secretaris voor gelezen, worden onveranderd goedgekeurd, Aan 't verslag, dat hierna door den secre taris werd voorgelezen, ontleenen wij, dat gedurende 1900 de werkzaamheden van de vereeniging zoo gering waren als ze sedert de oprichting in 1887 nog niet waren, slechts 2 maal was hulp verleend, nl. voor een lid en voor de vrouw van een lid. Over de hulp van de leden kon het bestuur tevreden zijn, slechts door een der leden werd hulp geweigerd op grond van eene lichte ongesteldheid. Op financieel gebied was wel eenige reden tot klagen. Het besluit om jaarlijks 5 cent contributie te betalen, werd door verschillende leden niet opgevolgd. Men weigerde te betalen, omdat men geen gebruik van de handschoenen wenschte maken, doch vergeet, dat ook nog andere kosten er van moeten worden betaald. Verbetering in deze was zeer gewenscht. De ontvangsten der yereeniging bedroegen aan contributie f 6.15 en van een niet-lid als vrijwillige bijdrage f 2.50, saldo vorig jaar f 14.76,, totaal der ontvangsten f23.4H. De uitgaven waren voor vergaderingen, hand schoenen, enz. f 8.79, zoodat op 31 Dec. jl. nog in kas was f 14.62». In het bestuur kwam geen verandering, daar de heer J. v. H eerwaarden werd her kozen en ook de secretaris werd herbenoemd. Als commissaris moest aftreden de heer P. J. Kikkert. Met het oog op het vroeger gedaan voorstel van den voorzitter om voor beide vereenigingen dezelfde commissaris te verkiezen verkreeg bij eerste stemming de heer P. J. Kikkert 27, de heer Abr. Geus (tevens commissaris van het Toelaagfonds) 20 stemmen, terwijl de overige stemmen over verschillende personen waren verdeeld. Herstemming alzoo tusschen de hoeren Kikkert en Geus. Bij herstemming verkieeg eerstgenoemde 31 en laatstgenoemde 30 stemmen, zoodat de heer P. J. Kikkert was herkozen. Bij rondvraag geeft de heer P Dijksen het wenschelijke te kennen, dat leden van 70 jaar en hooger vrijgesteld worden van te dragen. Door het bestuur wordt er een voorstel van gemaakt, hetwelk daarna bij acclamatie wordt aangenomen. Op eene vraag of alle leden van het Zieken fonds ook lid zijn van „Hulpbetoon", wordt medegedeeld, dat dit op zeer enkele uit zonderingen na het geval is. Door den heer M. Dalmeijer wordt er op gewezen, dat zelfs de leden van 't bestuur niet allen het reglement kennen. Uit de hierop volgende discussie bleek, dat het reglement berustende was bij den secre taris, doch .voor ieder ter inzage lag, deze zou echter zich nu de moeite getroosten voor elk bestuurslid een afschrift te maken. Ter wille van de kosten kan men er nog niet toe overgaan elk lid er een afdruk van te geven. Aangezien niemand meer iets had voor te stellen, werd daarop de vergadering door den voorzitter gesloten. Waal, 21 Januari. Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende verkiezing van 2 Notabelen in de Herv. Kerk werden gekozen: de Heer P. Maas (in de plaats van den Heer A. Kooger, die bedankte) en de Heer M Bakker Jbz. (in de plaats van den Heer J. Bremer, die benoemd is tot Kerkvoogd). De Cocksdorp, 21 Jan. Het ijs langs de kust is, tengevolge van den ingevallen dooi en den hevigen Westenwind, geheel ver dwenen. Het brievenvervoer, dat den laatsten tijd met de ijsvlet plaats vond, kan nu weer met de postschuit geschieden. Een enkelen keer kwam het voor, dat brieven en pakketten van Terschelling en Vlieland over Texel naar den vasten wal verzonden werden, daar de Terschellinger postboot, door het vele ijs, Harlingen niet kon bereiken. In vroegere jaren kwam dit meermalen voorwel een bewijs dus, dat de postgemeenschap tusschen hier en Vlieland niet kan gemist worden. Oudeschild, 21 Jan. Bij het Bestuur der afd. van den Ned. Protest. Bond alhier, moet het voornemen bestaan, om op Woensdag avond a. s. eene openbare bijeenkomst te houden, bij welke gelegenheid eene vertooning van lichtbeelden zal plaats hebben. De feestelijke bijeenkomst te organiseeren door de werkende leden der rederijkerskamer „Heye", moet hoofdzakelijk bestaan in de opvoering van een paar blijspelen, ter gelegen heid van het huwelijk van H. M. de Koningin. De zaak der bootwerkers van hier, contra de firma Drughorn Co., zal waar schijnlijk begin Februari voorhetkantongerecht te Rotterdam in behandeling komen. Naar men zich herinnert, zijn verleden jaar 47 personen van hier onder goede beloften als bootwerkers te Amsterdam aangenomen, doch kregen, na een verwoed beleg met de stakers te hebben doorgestaan, plotseling hun congé. Oosterend, 22 Jan. De aangekondigde lezing door den Heer J. <le Jo:.gh voor de afdeeling „Oosterend op Texelvan den Nederlandschen Protestantenbond werd Zon dagavond j.l., niettegenstaande h^t minder gunstige weder, door talrijke hoorders bijge woond. Genoemde spreker had gehoopt op den oudejaarsavond te kunnen optreden, doch zulks was door den sneeuwstorm van dien dag verhinderd geworden. Thans werd be handeld het onderwerp uit Genesis 16 :8b: „Van waar komt gij en waar zult gij henen gaan Tal van vragen werden in deze schoone lezing gedaan, waarin ieder der hoorders zelf het antwoord voor zich had te geven. Ook tal van schoone en treffende tafereeltjes werden hierbij aangehaaldvoorbeelden van personen, die een gelukkig leven achter zich haddeD, en een halleluja konden doen hooren, en voorbeelden van anderen, die met diep ontroerde ziel op een verloren leven terug moesten zien. Hierdoor werd het leven der menschen geschetst als eene bonte mengeling. Doch onder alle omstandigheden betaamt het den mensch den Vrede des gemoeds te be waren de smart, die is opgelegd, moet omgezet worden in kracht, ofschoon het lijden een zware ploeg is, die door een ijzeren hand wordt gedreven. Nadat een blik in het verleden was ge worpen en geschetst, hoe nog niet alles is zooals het wel moest zijn, werd ontwikkeld de gedachte „Treur niet, o lijdende mensch- heid, wat er ook verandere, wat er ookver- wissele om U heen, want God is en blijft dezelfde tot in alle eeuwigheid 1" Van dat woord kan nieuwe kracht en nieuwe bezieling uitgaan. Ter beantwoording van de tweede vraag, werd aangegeven hoe voor een blijmoedige Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1