N°. 1396. Zondag 27 Januari. A°. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buk» op Texel GE VONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een paar sokken en een omgeslagen Heerenboordgevonden op den Hoornderweg. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat heden door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt, het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen voor het dienstjaar 1901 en dat ieder daarop vg&e- komende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 23 Januari 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERË. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Maandag, den 28 Januari 1901, 's morgens 10'uur, inde daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 25 Januari 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma GEBROE DERS DIJT te den Burg, om vergunning tot oprichting van een koekenbrekerij en houtzagerij in het perceel Wijk B 409 kadastraal bekend in Sectie K, No. 1332. Op Yrijdag, den 8 Februari 1901, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Texel, den 25 Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, A. LANGEVELD. 1. S. TEXEL, 26 Januari 1901. Door Z. D. H. den bisschop van Haarlem werd tot deken en pastoor te Wognum be noemd de Z.Eerw Heer Verbeek, thans pastoor alhier, terwijl tot pastoor alhier door Z. D. H. werd benoemd de Eerw. Heer G. Buysman, kapelaan te 's-Gravenhage. Ter eere van H. M. onze geëerbiedigde koningin, die gisterenmorgen 11 uur in onder trouw zou gaan, wapperde gisteren van enkele gebouwen alhier de nationale driekleur. Bepaalde zich die vlaggentooi nu tot zeer enkele, op den dag, wanneer de plechtige gebeurtenis zal plaats grijpen van het huwelijk van H. M., zal zeker niemand willen achter blijven om als blijk van belangstelling in deze hooge plechtigheid de vlag uit te steken en zal algemeene vlaggentooi, evenals overal elders, ook alhier ons deel zijn. Onlangs had in het Hotel „de Lindeboom" eene vergadering plaats van het Bestuur der hier bestaande Afdeeling der vereeniging V olksweer baarh eid". Behandeld werd het verzoek der Texelsche Schietvereeniging om een jaarlijksche gelde lijke bijdrage. Na eenige besprekingen werd die subsidie vastgesteld op een bedrag van f 25 per jaar en voor het jaar 1901 werd een renteloos voorschot gegeven ook van f 25. Nadat nog bepaald was, dat volgens regle ment en statuten in de maand Maart a.s. eene algemeene vergadering zal worden ge houden, werd de bijeenkomst gesloten. Zooals zulks bij vele vereenigingen alhier gebruikelijk is, bestaat ook bij de IJsclub alhier de gewoonte op hunne feestelijke bij eenkomsten kinderen beneden een bepaalden leeftijd den toegang te weigeren, volgens achterst, annonce is die leeftijd door die ver eeniging bepaald op 16 jaar, zoodat jeugdige personen, die nog beneden dien leeftijd zijn, wordt aangeraden zich niet er aan te wagen te worden teruggezonden, aangezien aan die bepaling streng de hand zal worden gehouden. Aan de aubade, die op 4 Februari a.s. aan H. M. Koningin Wilhelmina zal worden gebracht door afgevaardigden van verschillende muziekcorpsen uit ons land en waaraan volgens berichten door meer dan 700 per sonen zal worden deelgenomen, zullen ook van hier een paar leden deelnemen, terwijl ook het vaandel der vereeniging onder de vele vaandels van andere corpsen een plaats zal vinden Tot afgevaardigden van hier werden benoemd de heeren H. Groenewold (directeur), W. Lap Az. en W. Bakker Mz. Ook 7 Feb., de dag van het huwelijk, zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Bij hot fan farecorps bestaat n.l. bet plan dan eene uitvoering te geven, terwijl op de verschillende dorpen schoolfeesten georganiseerd worden, waarvoor door B. en W. zal worden voorge steld eone subsidie te verleenen, welk voorstel Maandag naar we vertrouwen wel met groote meerderheid door den Raad zal worden aan genomen. Oudeschild, 24 Jan. De leden van de afd. v. d. Protestantenbond alhier, werden gisteren in de Koningin Wilheimina-Bewaarschool aangenaam bezig gehoulen door den Leer Niessink, die met zijn sciopticon lichtbeelden te zien gaf, voorstellende Pijbelsche tafreelen en daarna de geschiedenis van Columbus behelzende. Een en ander werd door de noodige ver klaringen verduidelijkt. De opkomst was matig. Er is sprake van, dat onder leiding van den Heer P. Ooykaas, eene meisjes- zangvereeniging op dit dorp zal worden op gericht. De repetities zullen worden gehouden in „de Zeven Provinciën". Zij, die zich nog „Crescendo" herinneren, dat onder leiding van den Heer Lips, eene vereeniging mocht heeten, die hier tot het beste op 't gebied van den zang behoorde, zullen met ingenomenheid het plan van den Heer Ooykaas begroeten. 't Was een groote teleurstelling, toen heden vroegtijdig weer een strook zwaar ijs naar de kust kwam afzakken en 't in- en uitzeilen der haven voor de garnalenvisschers zeer bemoeielijkte, ja zelfs uren achtereen onmogelijk maakte. Ook de „Adaonder vond daardoor vertraging en had een zware taak om 's avonds weer de haven te bereiken. Ver over het vaarwater verspreid werden zware ijsvelden opgemerkt, waartusschen pschollen ronddreven van ruim een meter dikte. Uitgevoerd van 4 tot en met 24 Jan.: 12 koeien, 3 kalveren en 18 varkens. Door schipper C. M. Zegel werd hier aangebracht een zwarte ton, waaraan bijna de volle ketting was bevestigd. Deze ton, gemerkt V. L. 6, is vermoedelijk Donderdag met het zware ijs hier naar de kust gevoerd en tegen de Schanswaard blijven liggen. De Cocksdokp, 25 Jan. Dinsdag jl. werd alhier eene landbouwvereeniging opgericht. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Brans, tot secretaris de heer D. C. Dros en tot penningmeester de heer Joh. de Graaf. 17 personen traden als lid toe. Het plan bestaat zich aan te sluiten bij de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw." Den Hooen, 25 Januari. Bij de toelatings examens voor de kweekschool voor machi nisten, op 17 Januari gehouden te Amsterdam, slaagde o. a. onze vroegere plaatsgenoot IJ. Koppen IJz. Vlieland, 25 Jan. De heer J. H Mus, opzichter bij den Waterstaat, is bevorderd tot opzichter 3e klasse. Alhier is een liberale kiesvereeniging opgericht, die zich uitsluitend zal bezighouden met liet stellen van candidaten voor den G emeenteraad. K et voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. H. Mus, K. Raap, J. J. Zey- lemaker, S. W. Dekker en T. Zeylemaker. Op de Vliehorst is hedennacht gestrand stoomschip Marie, Kapt. Andersen, met erts van Oxelösund naar Rotterdam. Volk gered. Schip vermoedelijk verloren. Op het vinden van ieder der lijken van de vier Wieringer .mannen, die de vorige week bij een tocht over het ijs naar Kolhorn zeer waarschijnlijk om het ieven kwamen, is een premie gesteld van f 25. Uit Amsterdam meldt men, dat aan de aubade, die aan het Vorstelijk Echtpaar bij zijn bezoek aan Amsterdam voor het paleis op den Dam zal gebracht worden, 38 zang- vereenigingen met 1600 heeren en 700 dames, tezamen 2300 zangers zullen deelnemen. Een aantal stemmen, zooals nog nimmer te voren bijeengebracht is. De aubade zal gedirigeerd worden door don heer Anton A. Tierie, en door do muziek van de grenadiers en jagers en die van de staven van 7e en 5e regimenten infanterie begeleid wordon. Aan de demonstratie der Amsterdamsche werklieden zullen 15 20.030 mannen deeh nemen. De Koninklijke huwelijksvoltrekking heeft plaats op 7 Februari te halftwaalf, in de Witte zaai van het paleis. Te twaalf ure gaat het Echtpaar naar de kerk met een stoet, die wordt geopend en gesloten door cavalerie en bereden attillerie. Aan de gemeente-gasfabriek te Kampen is de prijs der cokes van 60 op 45 cents per H. L. gebracht. Aan de Wed. L. Schmidt, te Millingen is ten bate van haar ziekelijk dochtertje, dat in het liefdesgesticht te Vlijmen wordt ver pleegd, door H. M. de Koningin voor de 6de maal f 100 geschonken. Men schrijft uit Batavia, dd, 24 Dec. Long Toms" te Samalangan. Van Atjeh deelt men aan „De Locomotief" mede, dat de Gouverneur heeft bepaald, dat een paar zware kanonnen van het in de wateren van zijn gewest krnisende marine-eskader aan den wal gebracht en zoodanig opgesteld moe ten worden, dat de hoofdpunten van tegen stand van Samalangan krachtig onder vuur kunnen worden genomen. Dit is ongetwijfeld een navolging van het geen de Engelschen in de Transvaal hebben in practijk gebracht. Marine en landmacht zijn echter nieuwsgierig te weten, op welke affuiten generaal Van Heutz deze „tom's" zal leggen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. -L I. Installatie nieuw-bcnoemde Gem.-Secretavis. II. Mcdcdeelingcn. Ingekomen stukken. III. Prae-advies van B. W. op het verzoek van L. Daalder, telefonist, om verhooging' van jaar wedde. IV. Bespreking toekenning subsidie voor te houden schoolfeesten bij huwelijk H. M. Koningin. V. Bespreking inzake rioleering Burgwal.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1