N°. 1397. Donderdag 31 Januari. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 30 Janupvi 1f>rG. Tot groote teleurstelling van vele mede spelenden zal zeker door hen zijn vernomen dat door het bestuur dor IJsclub besloten werd de operette „Franchemont de Marskramer" niet meer van wege de vereeniging te doen opvoeren, zooals door verschillende personen werd gewenscht dat zou worden gedaan met het oog op het groote succes er mee behaald en de moeite, die men had geliad om het in te studeeren. Dit besluit behoeft echter, naar men ons verzekerde niet de opvoering voor de 2de maal te verhinderen, daar voor de opvoering evengoed door anderen het initiatief kan worden genomen en de leden naar men vertrouwt, ook dan wel weder te vinden zijn, de uitvoering alsnog voor een weldadig doel te doen plaats hebben. Den Hoorn, '27 Januari. Bij de stemming voor diaken der Doopsgezinde gemeente, werd met groote meerderheid van stemmen her kozen den heer J. W. Duinker. 28 Jan. Hedenavond had er in het „Loods manswelvaren" eene vergadering plaats van jongelui, om 7 Februari den trouwdag onzer geëerbiedigde Koningin, niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Een bestuur werd gekozen. Waar of de feestvreugde in zal bestaan, dit kon men nog niet bepalen. Koog, 28 Jan. Tijdens den hevigen storm in den afgeloopen nacht is alhier bij den „Kleinen Slufter" gestrand de vischschuit IJ. M. 13. Omstreeks één uur des nachts liep het vaartuig vol water en sloegen twee der opyarenden, genaamd Jacob Groen, oud 61 jaren en Jacob Groen, oud 20 jaren, over boord en verloren -hun nuttig leven in de golven. Dit geschiedde bij „de Gronden". Daar het vaartuig nu ook zijne zeilen verloor, moesten zij zich aan Gods genade overgeven en strandde de schuit bij bovengenoemde plaats omstreeks twee uur. Tot half zeven bleven de overigen nog in hun treurigen toestand op het vaartuig achter, toen ze werden ontdekt door Tj. de Vries, die het genoegen smaakte allen door middel van een lijn te redden. De geredden zijnMaarten Groen, schipper, oud 36 jaren, gehuwd en vader van 5 kinderenA ris Krap, oud 39 jaren, gehuwd en vader van 10 kinderen en diens zoon Aris, oud 15 jaren, allen wonende te Egmond aan Zee. Het schip, dat den naam draagt van „Paul Kruger" is verzekerd, en behoort tot de reederij van den Heer G. van Rijn te IJmuiden. Oudeschild, 28 Jan. De storm, die hier gisteren, vooral 's nachts, met hevigheid woedde, heeft gelukkig weinig schade aan gericht. Alleen van 't plankier der havenhoofden werd een zwaar dekstuk weggerukt door de zee. Het water werd hoog opgestuwd, zoodat 's nachts de kaden flink onder stonden en enkele lichte voorwerpen wegdreven. Zaterdag dreven in zee, niet ver van de kust, groote vaten vet rond. Sommige schuiten poogden er van te bergen en hadden nu en dan 2 k 3 vaten tegelijk bij de schuit, zonder nochthans in staat te zijn er iets van te bergen, Er werd dus slechts weinig bij de strand vonderij aangebracht. De toestand der zee was te woest, om er iets meer van te kun nen bemachtigen. De Cocksdorp, 28 Jan. Op de tijding van het stranden van het Noorsche stoomschip „Marie", gingen visscherlieden van hier naar de Vliehors, doch kwamen tot de ontdekking, dat het scheepsvolk, 22 man, den vorigen avond te 11 uren, het schip reeds met eigen booten had verlaten. De zeeën sloegen er zonder ophouden over heen en werkten het hoe langer hoe dieper in het zand. De be manning heeft alles verloren en de inventaris spoelt aan land. Thans is het schip wrak en zal welhaast gelijk met den waterspiegel zijn. Een 60-tal Nieuwedieper vletterlieden, die met hunne vletten op het gestrande schip aikwamen, kon onverrichter zake terugkeeren. 2 vletten geraakten, op reis naar hier, be oosten den Eendracht-polder nog aan den grond. De bemanning moest met dit gure weder 12 uren in deze open booten door brengen. Toen ze des nachts te 1 uur hier aan wal kwamen, waren de menschen dan ook verkleumd. Ze werden door de logement houdster, de Wed. K. Thomassen, liefderijk opgenomen en brachten het overige van den nacht om de kachel door. Door het open laten staan van een deurtje deden veertig schapen van den land bouwer D., in den polder Eieriand zich on langs te goed aan een hoop tarwe, welke op den dorschvloer lag. Dat .overdaad schaadt" bleek hier weldra, want alle gasten werden ernstig ziek. 't Liep evenwel nog vrij goed af: slechts een 8-tal moest het met den dood bekoopen. 29 Jan. Tijdens den hevigen storm strandde gisterenmorgen nabij de „Kleine Slufter" eene vischkotter van IJmuiden, bemand met 5 koppen. Den geheelen nacht had het scheepje met de elementen gestreden, de zeilen waren aan üiarden gescheurd en toen het in de branding kwam, sloegen twee mannen, vader en zoon, over boord en kwamen jammerlijk in de golven om. Toen het scheepje op het strand was geslagen, waagden de overige drie het over boord te springen en bereikten gelukkig het vaste strand. Zekere Tj. de Vries, daar juist aanwezig, nam ze mede naar zijne woning aan den duinkant en voor zag ze van droge kleederen. Daar men hier niet wist, dat de bemanning het schip reeds had verlaten, deed de reddings boot eene vergeefsche reis naar het gestrande vaartuig. Waal, 29 Jan. In de „Rijzende maan" had gisteravond eene bijeenkomst plaats van de leden yan het hier bestaande Ziekenfonds. 34 van de 43 leden waren tegenwoordig. Als voorzitter moest aftreden de Heer KI. Roeper, die bij eerste stemming als zoodanig herkozen werd. Door vertrek naar elders was het aantal leden met 2 verminderd. Het jaar 1900 was, zooals uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, voor de vereeniging gunstig en voor- deelig geweest, ofschoon enkele ziektegevallen waren voorgekomen, behoefden de wekelijk- sche uitkeeringen aan zieke of herstellende leden niet te geschieden. Het spreekt van zelf, dat de vereeniging met vernieuwden moed de toekomst tegen gaat: zij is eene instelling, die aller steun en waardeering ten volle verdient. Oosterend, 29 Jan. De afdeeling „Oosterend op Texel" van de Nederlandsche Visscherij- vereeniging hield Maandagmiddag j.l. te 3 uur eene door 50 leden en donateurs bezochte vergadering. Bij de opening wierp de Yoorz. een terug blik op de werkzaamheden van Bond en afdeeling, onder mededeeling, dat men ook strijd moest voeren, waardoor de Yereeniging nog niet die ontwikkeling heeft verkregen, die men wel wenscht, doch hij hoopte en verwachtte, dat ook hier overwinning den strijd zou kroonen. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurd waren, deed de Secretaris verslag over het verloopen boekjaarhieruit bleek, dat het ledental was geklommen tot 98, n.l. 66 schippers en 32 kneohten en dat het getal donateurs 18 bedraagt. Het ledental was na 1 Jan. nog eenigszins toegenomen. Verder werd in behandeling genomen een concept voor een plaatselijk reglement, dat onveranderd met algemeene stemmen werd goedgekeurd en dat aan de goedkeuring van het Hoofdbestuur zal worden onderworpen, waarna aan ieder lid een gedrukt exemplaar zal worden uitgereikt. De Penningmeester deed hierna rekening over het verloopen boekjaarde ontvangsten bedroegen f 251,75, de uitgaven f 227.06», zoodat men een batig slot kon aanwijzen van f 24,08®. Na onderzoek door eene door den Voorz benoemde commissie van 3 per sonen, werd tot goedkeuring gerapporteerd, waartoe de vergadering besloot. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, te houden te Amsterdam, werd benoemd de heer R. H. Dogger en tot diens plaatsvorvanger de heer J. P. Burger. Als punt ter behandeling op de algemeene vergadering zal nog worden opgegevenHet is zeer wenschelijk, dat nabij het afslaggebouw in de haven te Nieuwediep eenige ruimte voor de visschersschuiten worde gelaten. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van twee leden van het Bestuur. Deheeren J. Vos en J. P. Burger, die volgens rooster moesten aftreden, werden beiden met groote meerderheid voor den tijd van drie jaren herkozen. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot de Voorzitter met dank voor de opkomst en de goede orde en met zijne beste wenschen voor den vooruitgang van de Vereeniging de vergadering. Ter benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school te Beverwijk, komt ais No. 1 op de voordracht voor de Heer J. H. Kuijper, alhier. J. 1. Zaterdag dreven op Texelstroom verscheidene vaten, gevuld met eene soort vet, naar men ons mededeelt machine-vet. Wegens het ruwe weder konden door visschers van hier slechts enkele vaten, die een kolossaal gewicht hebben, aangebracht worden. Dit jaar is het 550 jaar geleden, dat de bierbrouwerij „Het Scheepje" te Haarlem is opgericht. In deze inrichting, de oudste der nog bestaande instellingen op elk gobied, werd gedurende 57a eeuw voortdurend het bierbrouwersbedrijf uitgeoefend. De juiste datum van oprichting in niet bekend. Maandagmorgen te half zeven is het stoomschip „Holland" van de Nederlandsche Stoomvaartlijn (Batavia-lijn) te Rotterdam voor het Noorderhoofd van den Hoek van Holland gstrand en gezonken. Het schip is gebroken. De lading spoelt aan. De kapitein, Van der Pol, is op wrakhout aan den Hoek van Holland aangespoeld, hij was bewusteloos, doch werd weder bijgebracht. Zes man zijn met een stoomreddingboot afgehaald. Er waren vier passagiers aan boord. De equipage bestond uit 20 man. Toen het stoffelijk overschot van vrouw V. te Rreda naar haar laatste rustplaats werd gebracht, namen de familieleden de gelegenheid waar en verkochten haar geheelen inboedel voor f 10. Toen de andere leden der familie terugkeerden, was alles gevlogen. Eene familie te Dedemsvaart, die vier weken afwezig was geweest, had vergeten haar poes bij de buren te brengen. Het arme dier is nu al dien tijd in een der kamers opgesloten geweest zonder eenig voedsel of drinken gehad te hebben. Toen de familie van de reis terugkaam en de kamer geopend werd, kwam poes springlevend tevoorschijn. Dat men de kat vergeet in de drukte van het heengaan, is te begrijpen, niet evenwel dat men in die vier weken haar veriatenen gevangen toestand in 't geheel niet meer ta binnen is geschoten. ïrbliji es gii koop ens i zich is al TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Aaterjka eS* andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adver-tentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1