N°. 1400. Zondag 10 Februari. Aö. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBuna op T.bxei. PERSONEELE BELASTING. TEXEL, 9 Februari 1901. Donderdag jl., de dag voor het Nederlandsche volk in 't algemeen en voor H M. onze geëerbiedigde Koningin in 't bijzonder van zoo grooto beteekenis, kenmerkte zich alhier niet, zooals misschien wel door sommigen werd verwacht, door luid feestgedruiscb. Vlaggen wapperden van bijna iedere woning, de kinderen vierden 's morgens feest in de verschillende schoollokalen en werden daar onthaald op koek, chocolade, enzdoch op straat bleef alles zijn gewonen gang gaan. Een kleine afwisseling werd er in gebracht, doordat de kinderen van een paar der scholen in optocht, begeleid door onderwijzers en helpsters, door het dorp gingen. Gedurende het verdere deel van den dag was van uiterlijk feestbetoon zeer weinig merkbaar. Meermalen hoorden we de opmer king maken, dat het „recht kalm" was, dat het jammer was, dat het fanfarecorps niet reeds des morgens de feeststemming er in had gebracht door een rondgang door den Burg, enz., doch bij die opmerkingen bleef het en ook de avond ging zeer kalmpjes voorbij. 't Was een goede gedachte van den hotelhouder Flens om op den avond van den in den lande algemeen gevierden dag aan hen, die wilden uitgaan, iets extra's te genieten te geven. Daartoe had hij den in den laatsten tijd bekend geworden heer Joh. Schouten van Alkmaar uitgenoodigd hier op te treden, en deze, bekroond bij onderscheidene reciteer- wedstrijden, nog onlangs te 's Gravenhage, deed een kunstavond verwachten. Zij, die gehoopt hadden, dat de voordrachten door muziek zouden worden afgewisseld, om daar door in eene feeststemming te geraken, zagen zich te leur gesteld. De avond was, zooals de dag was geweest, zeer kalm. Dit deed echter niets af aan de verdienstelijke wijze, waarop de spreker zijne taak volbracht en door ernstige en luimige voordrachten zijn auditorium, voor het grootste gedeelte uit jongelui bestaande, wist te boeien. De heer Schouten gaf: Het lichtje voor het raam, door P. Louwerse, Bet zoutvat door D. F. van Heijst en Een huiselijk tooneeltje, Eene dorpsbegrafenis en De studenten-maskarade door Dr. E. Laurillard. Eenige kleine ge dichten in humoristisch genre vulden den avond. Aan het einde der voordrachten, doch vooral na de laatste werd de spreker zeer luide toegejuicht. Een gezellig bal zette de kroon op den feestavond. Donderdag jl. zijn door het Gemeente bestuur alhier, namens den Raad en de inge zetenen van Texel telegrammen van geluk - wenschen gezonden aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Gisteren werd daarop het volgende telegra fisch antwoord ontvangen. Burgemeester Texel. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoog heid dragen mij op U en de ingezetenen te danken voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant Van Tets. Naar we vernemen bestaat de voor dracht voor hoofd der school te Midden-Eierland uit de volgende namen, alphabetisch gesteld: D. Boersma te Winterswijk, M. Kikkert te Abcoude en W. Molenaar te Heer-Hugowaard. Gister had in het hötel „Texel" de ver gadering plaats uitgeschreven door het bestuur der afd. „den Hoorn" van de Texelsche Boerenbond. Ofschoon op het daarvoor be paalde uur de opkomst vr.n belangstellenden nog klein was, kon later, toen de voorzitter, de heer J. Kikkert Nz., de vergadering opende, de opkomst bevredigend worden genoemd. Onder de aanwezigen waren er zelfs die van verre waren gekomen, zelfs uit den polder Eierland, wel een bewijs van belangstelling in de zaak. In zijn openingswoord heette de voorz. allen welkom en voegde er den wenscb aan toe, dat deze vergadering werkelijk vergadering zou zijn en geene verstrooiing. f' Hierna werd door spr. overgegaan tot de mededeeling van wat de bond eigenlijk wil. In 't kort samengevat is het doel verbetering van den toestand van de boeren in 't alge meen en wel speciaal van de Texelsche boeren. Alle werkzaamheden, zegt spr., zijn thans nog voorloopig. Het doel is eerst over geheel Texel afdeelingen te stichten met afdeelings- besturen, om daarna later een hoofdbestuur te kiezen. Op de vraag of alle Texelsche toestanden voor de boeren zijn, zooals ze zulks wel zouden wenschen, en zoo niet, of dan ver betering er van noodig is, zal ieder zeker volmondig kunnen antwoorden, dat verbetering noodig is. Wel werden reeds pogingen tot verbetering aangewend met min of meer goeden uitslag, doch er dient nog meer verbeterd te worden, alles is nog bij lange na niet, zooals we dat wel wenschen. Eenige zaken, die verbetering eischen, werden opgenoemd en achtereenvolgens min of meer toegelicht. Zoo werd door spr. gewezen op de verkeers wegen, die dikwijls veel te wenschen over laten, waardoor de uitvoer en invoer wordt bemoeilijkt. Samenwerking ter verbetering acht spr. noodig, zoo ook voor de verbetering van de uitwateringen, waarover men ook op verre na niet algemeen tevreden is. Verbetering van de handelyoorwaarden is tevens noodig, gewezen wordt op het gevaar hierin bestaande, dat men vreemde kooplieden zijn afkomsten, vee, enz., gewoonlijk zonder deszelfs betaling aflevert. De Boerenbond wenscht met een slag daaraan een einde te maken. Omtrent bekende Texelsche hande laren kan daarvoor natuurlijk een uitzondering worden gemaakt. De kosten bij verhuringen, enz. moeten verder niet voor rekening van de huurders komen, doch voor die van de verhuurders. Tarra bij levering van wol, varkens, enz. dient afgeschaft. De bond dient niet mede te werken tot de stijging der hooiprijzen. Wij verwachten, zegt spr., in den toekomst bepaald slechte tijden. De huurprijzen waren van 't voorjaar te hoog en ook de hooiprijzen loopen gevaar te hoog te worden. Laat ons zorgen minder afhanke lijk te zijn, door aan onze eigen hooilanden meerdere opbrengst te bezorgen. Dit kunnen wij door bemesting, b. v. met chilisalpeter. Op die wijze komen we tot de kunstmest in 't algemeen. Door die mest gezamenlijk in te koopen, kunnen billijke prijzen worden be dongen. Verder is misschien wel in de verre toekomst het op den weg van den bond Boeren-leen- banken op te richten. Als men werkelijk wil, zegt spr., kan er veel verbeterd worden. Hierop doet spr. nog voorlezing van een deel der voorloopige statuten, waaraan wij ontleenen, dat de vereeniging zal heeten „Texelschen Boerenbond', dat het doel is behartiging van de belangen der Texelsche veehouders, dat de vereeniging gewone leden en eére-leden telt en dat de contributie voor ieder lid 60 cent bedraagt. Als lid kunnen volgens het voorloopig reglement alleen boeren toetreden. De ge legenheid tot toetreding als lid werd alsnu aangeboden. Een 12tal personen traden dade lijk als lid toe, gedurende het verder deel van den avond steeg dit getal echter tot 16 (allen in wijk B, daar voor andere wijken eveneens afdeelingen zouden moeten worden gesticht.) Door den heer F. Keijser werd het wensche- lijke betoogd met het oog op het kleine ledental de yerkiezing van het bestuur uit te stellen. Van andere zijde werd echter de opmerking gemaakt, dat er toch een begin moest worden gemaakt en nieuwe leden toch moesten weten waar ze zich voor het lidmaatschap kunnen aanmelden. Besloten weid daarop een voor loopig bestuur van 8 leden te kiezen. Bij eerste stemming waren uitgebracht op de heeren A. Dros Az. en H. W. Keesom ieder 9, op de heeren F. Keijser, C. Boon en J. Cz. Roeper ieder 5, op den heer M. Bakker 4, den heer M. Schumaker 3 en op de heeren C. J. Roeper en P Kikkert Jzn ieder 1 stem. Gekozen alzoo de heeren Dros en Keesom, terwijl herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Keijser, Boon en Roeper. Door eerstgenoemde werd medegedeeld liever niet in aanmerking te komen, terwijl bij stemming elk der beide anderen 7 stem men verkreeg. Bij herhaalde herstemming verkreeg de heer J. Roeper 9 en de heer C. Boon 6 stemmen, zoodat eerstgenoemde was gekozen. De benoemden lieten zich de keuze welge vallen, zoodat het voorloopig bestuur thans bestaat uit de heeren Dros, Keesom en Rpeper, bij wie men zich ook (zie achterst, annonce) voor het lidmaatsbhap kan aanmelden. Door den heer Roeloffs werd hetwensche- lijke betoogd niet-boeren als begunstigers aan te nemen, daar men anders te eenzijdig wordt en het wel goed is de zaak ook eens door eene tegenpartij te hooren bespreken en te worden gewezen op de schaduwzijde van een eventueel te nemen besluit. De voorz. antwoordt, dat reglement, enz. nog maar voorloopig zijn aangenomen, doch dat wijziging zeer wel mogelijk is. De heer Winkler wijst op het raadselachtige dat er z. i. in gelegen is, dat de leden een groothandelaar als bestuurslid verkiezen, daar de groothandel toch tegen coöperatie, een hoofddoel der vereeniging, is. Deze opmerking gaf aanleiding tot een kort debat, waaruit bleek, dat de heer Dros voor enkele jaren zelf had geijverd voor coöperatie, zoodat zijne verkiezing, wat dit betreft, geen bezwaar opleverde, bovendien werd door den voorz. terecht opgemerkt, we kunnen van handelaren dikwerf dienst hebben. Met een woord van dank aan leden en belangstellenden en met een tot weerziens aan allen sloot de voorz. hierop de vergadering. TEXELSCHE COURMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van Texel maakt be kend, dat heden door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het kohier der personeele belasting over het dienstjaar 1900 No. 5, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 7 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer Gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage'ligt, een opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1900. De verzoekschriften om hermeting of her schatting ten koste van ongelijk, die om ver nietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verrioht de be zwaarschriften tegen ambtshalve yerbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onder werpen, bedoeld in art. 43 der Wet van 21 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), behooren luidens de artt. 16 No. 1, 19 No. 2, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, 9 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1