Ng. 1403. Donderdag 21 Februari. A0. 1«01. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maarden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel AANGIFTE VOOR DE BEVOLKING REGISTERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel brengen, voor zooveel noodig, den ingezetenen in herinnering: A. dat zij, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter Secre tarie der gemeente moeten doen blijken, door over legging van een getuigschrift wegens woonplaats verandering (verhuisbiljet), of andere door de politie deugdelijk verklaarde papieren. B. dat zij, die de gemeente verlaten, een getuigsohrift als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding dezer bepalingen wordt overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit dato 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. C. dat van de verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis gegeven ter Secretarie, met aanduiding van het perceel dat men verlaten en hetwelk men betrokken heeft. Het niet naleven dezer bepaling wordt gestraft naar aanleiding van art. 4 der algemeene Politie verordening dezer gemeente, met geldboete van ten hoogste drie gulden. Tot voorkoming van moeilijkheden worden de ingezetenen ernstig aangespoord hunne ver plichtingen nauwgezet na te komen. Texel, 19 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. HAJENIUS, Secretaris. ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat hun besluit, waarbij het maximum (1250 en 1000 K.G.) der vrachten waarmede! over de wegen der Gemnente mag worden gereden, tot de helft werd verminderd, met ingang van heden wordt ingetrokken. Texel, 20 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 20 Februari 1901. Naar we uit de notulen vernamen beliepen de kosten voor de subsidie voor de school feesten op 7 Febr. jl. in onze gemeente ge houden, totaal f 179.20, zijnde 2>> ct. voor elk der 896 kinderen, die voor de feestviering in aanmerking kwamen. Door den Raad onzer gemeente werd in zijne vergaderirg- van Maandag jl met algemeene stemmen benoemd toi hoofd dei- School te Midden-Eierland, de heer M. Kikkert, thans le onderwijzer te Abcoude, zoon van den heer J, G. Kikkert alhier. Volgens een heden ontvangen bericht is de spreker van 't Hoofdbestuur, de heer Smeenge, die alhier op Maandag a.s. in 't Nut zou optreden, verhindeid alsdan op te treden, zoodat die spreekbeurt voor de zoo- veelste maal weder moet worden uitgesteld. Met het oog op mogelijke stiemming der vaart is het nu bepaald op 4 Maart a.s., terwijl in den loop van die maand ook zal optreden de heer Smits van de Waal. Bènoemd tot onderwijzer te Beverwijk de heer J. H. Kuijper te Oosterend. I Koog, 18 Febr Heden is alhier op het strand aangespoeld het lijk van een mans persoon in schipperskleeding methooge laarzen aan de voeten. Naar men verneemt stonden op beide armen de letters J. G. en M. S. Hoogstwaarschijnlijk is dit lijk van één der "wee verongelukten van de „Paul Kruger". 19 Febr. De familie der verongelukten van de „Paul Kruger" zijn hier heden gear riveerd en heeft het lijk herkend als te zijn van Jacob Groen, oud 20 jaren. Het stoffelijk overschot zal te den Burg ter aarde worden besteld. Oosterend, 19 Febr. De visschersvloot van hier heeft j.l. Donderdag een bangen tijd doorgebracht. De meeste schuiten waren met den geweldigen sneeuwstorm buitengaats en bij de gronden. Had het weer eenigen tijd langer aangehouden, dan zouden ver schrikkelijke rampen stellig het gevolg ge worden zijn. Nu sloegen enkele vaartuigen door de gronden en kregen eenige schade aan zeilen en tuigage de T.X. 9 verloor door aanzeiling het roer, dat evenwel behouden bleef, sloeg van de uitgeworpen ankers weg en kon nog juist bijtijds door een vaartuig van El elder op sleeptouw genomen worden. Vrijdagavond strandde de T.X. 182, schipper C. Drijver, tegen „Onrust". Nadat de beman ning een bangen nacht had doorgebracht, werd door eenige andere vaartuigen de ge strande schuit afgesleept en in veilige haven gebracht. De schade is van geen groot belang. Waal, 19 Febr. De laatste bijeenkomst van „Nut en Genoegen'" alhier zal gehouden worden op Dinsdag 26 dezer. Den leden met hunne dames wacht een aangename avondde Heeren Vlessing, D. Geus en J. Kikkert, van den Burg hebben zich bereid verklaard, voordrachten te houden een en ander afgewisseld door muziek. Evenals ieder jaar zal ook dit laatste „Nut" worden besloten met een Bal. Oudeschild, 18 Feb. Het onlangs opgerichte meisjeszangkoor „Cresendo" zal eene wijziging ondergaan en uitgebreid worden tot een ge mengd koor. Voorts wordt opgericht eene vereeniging voor jongere meisjes, eveneens met het doel deze in den zang te bekwamen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1. geraakte eene blazerschuit achter de zand bank Onrust aan den grond. Toen het dag was geworden, bood een Heldersche vlet hulp door 't uitzetten van een anker Later kwamen eenige blazerschuiten ook hulp biedeD, waarna 't gelukte de sch.iit binnen te breDgen. Zij was zeer lek, had de kaarstukken verloren en moest onverwijld op de werf worden ge draaid. Op Texelstroom, tegenover den molen van den Prins Hendrik-polder, is een wrak of ander voorwerp op den zeebodem ontdekt dat zeer hinderlijk is voor garnalenvisschers, doordien deze er de netten aan verscheuren, ja deze zelfs kunnen verliezen. Het Bestuur van den Schippers- en Visschersbond zal daarom een request zenden naar den Min. van W. hl. N., om opruiming te vragen van het hinderlijk voorwerp. JO Febr. Het haringtrekken langs de Hors, door eldersche vletten uitgeoefend, schijnt nog weinig op te leveren Er is sprake van, dat ook weer eens een boot van Texel, bemand met bewoners van den Hoorn, aan de haringvisscherij zal deelnemen. Ofschoon zich sinds Vrijdag voor de kust geen ijs in zee heeft vertoond, konden toch de mosselvisschers gisteren de mossel- banken niet bereiken, wegens het vele ijs, dat daar ronddreef. Zij zagen zich daardoor genoopt naar de haven terug te keeren. De Cocksdorp, 19 Febr. Naar ons wordt medegedeeld beeft Ds. Gillot te St.-Petersburg in Rusland, vroeger predikant alhier, zijn ontalag gevraagd en is hem dat door den kerkeraad verleend met iugang van 1 Mei 1901. Door zijn vele vrienden en vereerders in zijne gemeente is dit besluit met leedwezen vernomendoch door enkelen wordt de hoop gekoesterd, dat, wanneer Z.Eerw. mocht worden herkozen, hij nog op zijn besluit zal terugkomen. Reeds sedert eenigen tijd bestond bij Z.Eerw. het plan zijn ontslag te nemen, ten einde zich geheel aan zijn litterairen arbeid te kunnen wijden. Zondag j.l, had een zoontje van den landbouwer J. Witte Cz. in den polder Eierland het ongeluk bij een val een been te breken. Dr. Van der Veght verleende heelkundige hulp. Ds. G. Boersma, predikant te Holland- scheveld, gemeente Hoogeveen, schrijft onder het opschrift„Wonen daar menschen in dat hol het volgende in de „Hoogeveensche Courant.": Aan de wijk Rechtuit alhier is ietshooger dan het voetpad een streek boschgrond. Hierin is aan de zijde van het voetpad gegraven een opening, waarvoor eenige plank jes zijn geplaatst, die als „deur" dienst doen. Van boven is de opening half en halfdicht gemaakt. Deze holte strekt zes personen tot woning zij wonen dus letterlijk in den grond bjj de wortels van het houtgewas. Deze wortels ziet men dan ook talloos veel aan de binnenwanden. De bedstede is weer in het hol uitge hold ter halve hoogte van een der zandmuren. Het geheele gezin (vader, moeder en vier kinderen van 1 12 jaren) brengt hier den nacht op een dun laagje stroo door. Allen zien er uitgemergeld uit. 's Winters is dan ook nagenoeg hun eenig voedseldroog brood en aardappelen in olie. Eenige verwarming trachten zij aan te brengen door een vuur op den vloer. Een vat dient als schoorsteen, die echter zoo slecht trekt, dat er nog op twee plaatsen gaten zijn gemaakt, die evenwel meer koude naar binnen dan rook naar buiten doorlaten, zoodat de ongelukkigen, behalve door gebrek, ook gestadig door rook en koude worden geplaagd. Mogen velon de diaconie der Ned.-Herv. Gem. te Hoogeveen helpen om een einde te maken aan zulk een ljjden onzer natuurge- nooten I Oude vrijsters 1 Het buitengoed „Veenwijk" te Oudeschoot (Friesland) zal afgebroken worden. Op die plaats zal gebouwd worden de „Julia Jan Woutersstichting", waar ongehuwde be jaarde dames huisvesting en verpleging zullen vinden en daardoor op haar ouden dag een onbezorgd leven kunnen hebben. Onder het opschrift „Logica" vermeld het „Weekblad voor de administratie der directe belastingen enz." als historisch het volgende Een militair, die vrije voeding van 't Rijk geniet, komt zich bij den inspecteur beklagen over zijn aanslag in de bedrijfsbelasting. Deze wijst hem er op dat bij het regelen van dien aanslag met het genot van de vrije voeding rekening is gehouden. Dientengevolge dit gesprek. „Dat is fout mijnheer, dat mag u niet!" „Maar man, hoe kom je er aan en het is toch billijk ook er rekening mee te houden 1" „Kan best zijn mijnheer, maar toch mag u het niet, want de Minister heeft m(j bij de indiensttreding vrije voeding beloofd, en als u er nu belasting van gaat heffen, dan is mijn voeding niet meer vrj} I" De inspecteur heeft niet getracht hiertegen iets in te brengen; deze logica kwam daar voor te onverwacht. COURANT

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1