Buitenland. Gemeenteraad te Texea. To Goes hebben de fruit verkoop ers geen andere zure appelen meer aan te bieden dan zure Faradijsappels, die verkocht worden tegen 45 cents de vijf kop. Nog zelden is onder het ooft zooveel rotting geweest als dezen winter. Het bestuur der „Vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel" heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin een wijziging der Boterwet verlangd wordt, in dezen zin, dat: lo. aan de fabrikanten van margarine de verplichting wordt opgelegd om de margarine te vermengen met zeker percentage sesam olie en 2o. zoo mogelijk, overgenomen wordt de Engelsehe bepaling, dat iedere fabrikant van of groothandelaar in margarine verplicht is een register te houden, dat inhoud de hoeveelheid en de bestemming van elke zending margarine, die afgeleverd wordt; welk register te allen tijde door de beambten van het ministerie, waaronder de landbouw ressorteert, kan worden ingezien. Te Edam nam de politie twee valsche guldens in beslag. Een palingpomp 1 Bij den veehouder D. R te Janurn (Fries land) zag men onder 't drenken van 't rund vee op een der stallen een lang, rond en glad dier kruipen, 't Werd bij 't schemerachtig lamplicht voor een slang aangezien. IJlings werden werden hooivorken gehaald om het gevaarlijk dier aan te rijgen, en dit gelukte 't Bleek nu dat het een dikke paling was; men had er niet aan gedacht, dat slangen hun winterslaap houden. De raadselachtige verschijning was spoedig opgehelderd. De wel der pomp, waaruit het vee gedrenkt werd, stond door een buis met de gracht in verbinding. Men ging dapper aan het pompen en weldra kwamen er nog dertig flinke pa lingen te voorschijn. De liefhebberij om naar Zuid-Afrika te gaan begint steeds meer af te koelen in Engeland. Een beroep van het Ministerie van Oorlog op de Crewe spoorweggenie-vrij willigers, om twee secties te leveren voor dienst in Zuid-Afrika heeft een teleurstellend resultaat opgeleverd. Slechts 15 man hebben zich "aangeboden voor 50 plaatsen. En dat nog niet eens voor gevaarlijken arbeid op het oorlogsveld De pest heeft zich in Britsch-Indië weer zeer uitgebreid. Volgens de „Daily Express" heerscht de vreeselijke ziekte over het heele land, behalve in de centrale districten. In Bengalen is de sterfte 2500 per week; in Bombay sterft 94% de aangetasten. Ook eenige Europanen zijn besmet. Tot overmaat van ramp is er geen voldoende geneeskundige hulp, met name yoor het toepassen van de inentingen. Te Baarle Hertog (B.) heerscht groote ontsteltenis over het uitbreken in enkele gezinnen van een gevaarlijke ziekte, waaraan reeds het hoofd der school, de heer S., en zijn zoon bezweken zijn, terwijl zijne vrouw en twee dochters nog daaraan lijden. Ook enkele andere personen vertoonen sporen van dezelfde ziekte. Men schrijft het uitbreken dezer ziekte toe aan het drinken van ongekookte melk, van koeien, welke aldaar in quarantaine gehouden worden. De „Daily Mail" verneemt uit Pieter- maritzburg, dat de justitie in Natal de draden ontdekt heeft van een groot complot, 't welk de oorzaak is geweest van diefstallen bij de intendance, die de Britsche schatkist op dui zenden komen te staan. Verschillende hoog geplaatste personen in Natal heeten betrokken te zijn in dat schandaal. Te Parijs opereert op het oogenblik een dievenbende, die zich speciaal heeft gewijd aan het automobielvak. De leden hebben het voornamelijk gemunt op automobielen met gloeibuisontsteking, waarvan zij met verbluf fende handigheid de platina gloeibuizen weten te verwijderen. Daar zoo'n platina gloeibuisje gauw een vijftig francs kost, begrijpt men licht dat de chauffeurs die van het kunstje hebben gehoord, zich met zorg tegen dergelijke operaties in acht nemen door hun rijtuig nimmer zonder toezicht te laten en de buisjes, door het aanlaten dei- branders, steeds gloeiend te houden. De Regeering van het vorstendom Reuss jonge linie, die in zalige vergetelheid zou leven als zij niet af en toe van zich deed spreken door haar cordaat optreden tegenover de Regeering des Rijks en sommige zonder linge maatregelen, heeft bij den Landdag een wetsontwerp ingediend, strekkende tot invoe ring van een belasting op de geboorten. Ouders die bij den burgerlijken stand aangifte doen van een geboorte, moeten 50 pfennig storren. De opbrengst van deze nieuwe belasting zal voor een goed doel besteed wordenzij zal dienen tot versterking van een ondersteuningsfonds voor minnen. Uit Standerton worden de volgende data gemeld voor de treinovervallen op de Natal-lijn. De eerste trein met voorraden werd ge nomen den 6den Februari, de tweede trein den 7den, op denzelfden dag een werktreln, die ongetwijfeld was uitgezonden om den weg te herstellen, en den Ssten werd opnieuw een trein met voorraden vernield, doch werden de Boeren verjaagd, voordat ze de voorraden konden wegvoeren. Er heeft zich te New-York een comité- gevormd van 15 voorname personen met bisschop Potter aan 't hoofd dat ten doel heeft een legertje van eenige honderden „waakzamen" op de been te brengen om de „zedelijke reinigingder stad te bevorderen door in verschillende wijken toezicht uit te oefenen over de politie 1 Men zal nagaan "in hoever de agenten hun plicht doen, of de kroegen en koffiehuizen op het bepaalde uur gesloten, de speelclubs en andere huizen van dien aard behoorlijk geinspecteerd worden, in één woord, of al die inrichtingen niet., door het heerschende fooienstelsel, blinde toe geeflijkheid genieten. De „waakzamen" (aldus noemt het comité zijn legertje) zullen rapport uitbrengen en dan zal het comité doen wat het raadzaam meent. Met het oog op de groote uitbreiding van typhus in geheel Zuid-Afrika, hebben de gemeentebesturen zich tot de Regeering ge richt om uitbreiding van hun sanitaire be voegdheden. Laffan seint uit Kaapstad, dat de Wet's hoofdmacht de spoorweglijn tusschen Spring fontein en Jagersfonteih(weg) heeft opgebroken en daar langs komende spoortreinen vernield heeft, om vervolgens weer verder te trekken. Middelerwijl waren kleinere afdeelingen van de Wet's strijdmacht bezig bij Rouxville, Zastron en de driften over de Oranjerivier, om daar de Engelschen vast te houden. Ver moedelijk was het .de Wet's bedoeling, naar het district Herbert (GrrikwgJand) op te rukken, de Vaal overschrijdende bij Douglas, en zoo Prieska te bereiken. De Wet's amunitie moet overvloedig, en zijn paarden in goeden staat zijn. w De Britsche bevelhebber te Steynsburg heeft alle mannelijke inwoners van dat district tusschen 16 en 40 jaar bevolen naar de stad te komen, Hij heeft verklaard dat mannelijke ingezetenen, die in 's vijands handen vallen, beschouwd zullen worden als schuldig te zijn aan hoogverraad, zelfs al worden ze gedwon- gea om den vijand .diensten te bewijzen. De commandant wenscht hen te doen overbren gen naar een district, dat niet door den vijand wordt bedreigd. Tegenover de Engelsehe berichten, dat de Boeren geen aanhangers krijgen onder de Hollandsche kolonisten, maakt deze procla matie nogal een merkwaardigen indruk, juist omdat daarin uitsluitend sprake is van per sonen, en niet van levensmiddelen, inlichtin gen, enz. In Denemarken maakt thans een jonge liedjeszangeres Dagmar Hansen veel opgang, zooals zij reeds in andere deelen van Skan- dinavië heeft gedaan. Toen zij onlangs te Odense met veel bijval was opgetreden, schreef de predikant aldaar in een der bladen een zeer scherp artikel tegen hare bewon deraars. De zangeres bleef het antwoord niet schuldig. Zij verzekerde volstrekt geen verdorven schepsel te zijn en alle ruwheden en aanstootelijkheden te weren. Zij verdient haar brood met vroolijke liedjes, gelijk een predikant met deftige preeken. Eu zij maakt haar toehoorders niet slechter, evenmin als de dominee de zijne. Zij sloeg dezen een weddenschap voor ten behoeve der armen. Op denzelfden avond zal zij zingen en zal hij preeken, dan zal blijken wie het meeste geld bijeenkrijgt voor de commissie van soepuit- deelingHoe het is afgeloopen in nog niet gemeld. Maandag 18 Feb., yoormiddags 101/. uur. Voorzitter de lieer H. W. de Joncheere, burgem. Tegenwoordig de lieeren E. Keijser, C. Keiiser Pz., Keesom, Koning, Mets, Roeper, Zijm, Dros en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de heeren Bakker en Lap. Secretaris de lieer Hajenius. De Voorz. opent de vergadering en wijdt daarbij een woord aan de heugelijke gebeurtenis op 1 Pebr.jl. en spreekt den wensch uit, dat de zoo gewichtige stap," toen door H. M. de Koningin gedaan, moge zijn een zegen voor H. M. zelf, voor Z. H. Hertog Hendrik voor H. M. de Koningin-Moeder en het geheele N ederlandsche Volk. Voor algemeene feesten was de tijd van het jaar minder geschikt, alleen aan den Hoorn vierden ook de ouderen feest, zegt spr., doch de kinderen op Texel hebben allen feest gevierd en dejvlaggentooi allerwege was een voldoend bewijs, dat ook de Texelaars blaken van liefde voor ons Vorstenhuis. Daarna doet de Voorz. mededeeling, dat namens den Raad, enz. telegrammen van gelukwensch werden gezonden aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder, waarop bereids telegrafisch antwoord was ontvangen. De notulen der vorige vergadering werden hierna gelezen en met een kleine wijziging naar aanleiding van eene opmerking van den Voorz. goedgekeurd. Hierna doet de Voorz. nog mededeeling, dat van de verschillende hoofden van scholen en bewaarscholen dankbetuigingen waren ingekomen voor de ontvangst van de gelden voor de gehouden schoolfeesten, die uitstekend geslaagd waren. Mededeeling en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Benoeming hoofd der school te Midden-Eierland. Op de alphabetisch gestelde voordracht kwamen voor, zooals we reeds vroeger vermeldden, de heeren Boersma, le onderwijzer te Winterswijk, Kikkert, le onderwijzer te Abcoude en Molenaar, onderwijzer te Heer Hugowaard. Voor tot de stemming wordt overgegaan vraagt de heer Dros of er informatica zijn genomen omtrent de verschillende sollicitanten en of er verschil was wat betreft de drie aanbevolcnen. De Voorz. antwoordt, dat zulks door B. Sc W. en den schoolopziener was gedaan en dat volgens die inlichtingen de drie personen op de voordracht voorkomende, vrijwel gelijk waren. Door den heer Dikkers wordt de opmerking gemaakt, dat 2 van de aanbevolenen zich heboen gepresenteerd, terwijl de derde zeker wel om de groote onkosten voor de reis van Winterswijk naar hier en terug, zulks niet deed. Volgens spr. zou het wel ge wenscht zij n geweest de aanbevolenen voor rekening van de Gemeente te laten overkomen. De Voorz. geeft ten antwoord, dat die overkomst in bet belang is van de sollicitanten en de kosten voor de gemeente wel wat boog zijn. Nadat nog door den heer Dikkers is opgemerkt, dat het ook in het belang is der Gemeente en dat men op de aanbeveling van den beer Poutsma ook niet al te veel kan rekenen, zooals vroeger meermalen werd ondervonden, wordt overgegaan tot de stemming en wordt met algemeene stemmen benoemd tot hoofd der school te Midden-Eierland, de beer M. Kikkert te Abcoude. Benoeming stembureaux voor de a.t. ver kiezingen. Die stembureaux worden weer bijna gelijk aan die van het vorige jaar. Alleen in dat voor Cocksdorp moet tengevolge van het overlijden van den heer P. Deuzeman eene verandering worden gebracht. In diens plaats werd nu gesteld de heer K. v. 't Veer. Verder werd naar aanleiding van een dien morgen door den Voorz. ontvangen briefkaart van den heer Ni'essi'nk te Oudeschild, die meldde niet voor die functie in aan merking te willen komen, tenzij er eene geldelijke beiooning aan werd verbonden, tot plaatsvervangend lid aldaar gekozen de heer S. Kuijper Gz. en als lid de beer Muller. Eindelijk nog werd aan den Hoorn de beer Keesom lid, in plaats van den heer G. Duinker, die plaats vervangend lid werd. De verschillende stembureaux zijn nu als volgt samen gesteld Aan den Burg, de heeren H. W. de Joncheere, C. Keijsei Pz., F. Keijser, G. J. O. D. Dikkers, J. Rab Sr., J. P. Noordijk en J. S. Keijser Rz. Aan de Cocksdorp, de heeren Alb. Dros, Jb. Roeper, P. Dros Az., P. Zeylemaker, J. Blom, R. Barends en K. v. 't Veer. Aan den Hoorn, de lieeren K. Bz. Lap, H. W. Keesom, G. Duinker, C. Schaap, W. R. v. Douwen, D. Drijver en C. W. Bakker Jr. Aan Oosterend, de heeren S.P. Koning, W. K. Bakker, P. J. Bouma, J. Daalder Dz., J. Roeper, J. Koning en W. Eelman Az. Aan Oudeschild, do heeren W. Mets Tz„ C. Zijm, J. K. G. Muller, M. Kroon, C. C. Backer, C. Blom en S. Kuijper Gz. Voor elk bureau is de eerste voorzitter en zijn de beide volgenden leden, terwijl de overigen plaatsver vangende leden zullen zijn. Beslissing, inzake het wijzigen der uren van openstelling van het post- en telegraafkantoor. Zooals in de vorige raadszitting was besloten, zou door de leden worden nagedacht over de vraag, welke dienstregeling het meest gewenseht was 7.30 tot 11.30, 122 en 57 of 7.301.30 en 57 Greenwiahtijd. Uit de discussie bleek, dat geen van beide regelingen kon voldoen en de algemeene goedkeuring kon weg dragen. Men wilde de tijd voor het vertrek der mid dagpost-, waarop het kantoor geopend wrs, liefst zoo lang mogelijk hebben en met het oog op den handel kan het kantoor moeilijk vroeger dan 2.30 worden gesloten. Van de avonduren kan ook niet worden gemist, bijgevolg werd eindelijk het voorstel gedaan en met algemeene stemmen aangenomen om te trachten het kantoor 's morgens een half uur later te doen openen en dit half uur dan bij de middaguren te voegen. Men zou dus trachten de dienstregeling aldus gewijzigd te krijgen S11.30, 122.30 en 57 Greenwichtijd. Ofschoon de agenda nu was afgehandeld, wenschte de Voorz., indien de Raad zulks goedvond, nog een paar punten ter tafel te brengen, ofschoon die metof de convocatie voorkwamen. Ingekomen was de Begrooting van 't Algemeen Armbestuur. Voorgesteld werd die nog niet in behan deling te nemen, doch te stellen in handen van een commissie van onderzoek. Yoor die commissie werden volgens de er voor bestaande rooster, benoemd de heeren Mets, Zijm en Lap, eerstgenoemde als voorzitter Verder was ingekomen een request van den hee: Krijnen, e. a., bewoners van Oudeschild, behelzende het verzoek het voetpad van de haven naar Oudeschib te verbeteren en een gedeelte sloot te omheinen. Wordt verwezen naar B. W. om prae-advies. Nog was verzuimd om op de convocatie te vermelden het thans volgende voorstel van B. W. om te' vroeger genomen besluit van den Raad om eene

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2