N°. 1404. Zondag 24 Februari. A«. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXELgebruik makende van de bevoegdheid, hun verleend bij het laatste lid van art. 18 der verordening van politie voor deze JGemeente, brengen ter algemeene kennis, dat met het oog op den ingevallen dooi, met ingang yan heden, tot nader aankondiging het bij genoemd artikel bepaalde maximum tot op de helft k verminderd, zoodat over de wegen der Gemeente, met geen vrachtwagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 K.G. zijn belast- Indien twee wagens achter elkaar zijn aange spannen zal de achterste met niet meer dan 500 K.G. mogen zijn belast. Overtreding dezer bepaling, waaraan s tr eng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10. Texel, den 22 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 23 Februari 1901. Uit goede bron vernemen wij, dat naar aanleiding van een verzoek door eenige per sonen van Texel tot den heer A. K. M. Hartog gericht, deze binnen kort eenige le zingen in deze gemeente wil houden over Transvaalsche toestanden. Vermoedelijk zal dit plaats hebben tusschen 8 en 9 Maart a.s, Veel wordt er geschreven oven die toestan den en menigeen op Texel was in de gele genheid ook zelf inlichtingen in te winnen van Texelaars, die tijdelijk in Transvaal vertoefden en door de Engelschen hun land werden uitgezet, toch vertrouwen wij, dat velen, ook zij, die reeds eenigszins met de toestanden bekend zijn van do gelegenheid zullen willen profiteeren om de lezingen van den Heer Hartog bij te wonen. Gedurende 12 jaren was genoemde heer in Transvaal woonachtig en ofschoon ten volle Transvaalsch Burger werd hij nu voor enkele maanden door de Engelschen het land uitgezet. Hijzelf men zijn drie zonen nam gedurende negen maanden' aan den oorlog deel, terwijl zijne oudste dochter met de le Ambulance mede- trok naar Mafeking en later naar Ladysmith. Uit bovengenoemde valt naar onze meeniDg zeer gereedelijk het besluit te trekken, dat de Heer Hartog ten volle met de Transvaal sche toestanden is bekend. Zijne lezingen zullen ongetwijfeld bij ieder, die belang stelt in het lot der Boeren en wie doet zulks tegenwoordig niet?) in den smaak vallen, terwijl na afloop der lezing door een zijner zoons een paar Afrikaansche bijdragen of zangstukjes ten beste zullen worden gegeven. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat door M. Langeveld naar Helder werd verzonden een varken met het respectable gewicht van 562 halve kilo's, afkomstig van den heer A. Dros. Van 11 tot en met 21 Feb. zijn van Texel verzonden13 koeien, 6 kalveren, 5 schapen en 14 varkens. De Cooks dorp, 22 Feb. Visscherlieden van hier, die werkzaam waren bij het afbrengen van het stoomschip „Darling", ontvingen heden het bergloon. Het bedraagt 73 gld. per deel. Oosterend, 22 Febr. De Weleerw. Heer Ds. A. L. Th yan der Ven, Herv. predikant te Helder, zal in de maand Maart op nader bij advertentie aan te geven datnm eene spreekbeurt vervullen voor de afdeeling „Oos terend" van den Nederlandschen Protestanten bond, Wegens het ijs in de Zuiderzee kunnen de mosselenvisschers hunne bezigheden niet voortzetten. Oudeschild, 22 Feb. Ofschoon drie maan den uitgesteld, werd toch Dinsdagavond het 40 jarig bestaan van het plaatselijk nut „Neptunus", door de leden der vereeniging en genoodigden van elders, feestelijk herdacht. De Heer Muller, Voorzitter van „Neptunus", hield een toespraak, die geheel getuigde van de feestelijke stemming. Spreker herdacht met waardeering het ontstaan, het verleden, 't lief en leed der vereeniging, verheugde zich in den tegenwoordigen bloei en sprak de beste wenschen voor de toekomst uit. De Secretaris, de Heer C. C. Backer, die ook veel voor „Neptunus" deed, en zich bij zonder voor den feestavond interesseerde, deed mededeeling van een vriendelijk schrijven, ontvangen van de zustervereeniging „Nut en Genoegen", te Oosterend. Den tweeden voor zitter, die wegens familie-aangelegenheden niet tegenwoordig kon zijn, werd met een waardeerend schrijven een doelmatig geschenk gezonden. De vier feestliedjes, reeds in October des vorigen jaars vervaardigd, bleken nog zeer bruikbaar en werden met opgewektheid ge zongen, onder leiding van de Heeren F. Zegel en P. Duinker, die zich als ceremoniemeesters flink van hun taak kweten. De rij der voordrachten werd geopend door den Heer Kroon, met een dramatisch ver haal van Tolstoï, getiteld „Een Banneling." Met groote aandacht werd naai' dit spannend verhaal geluisterd. Daarna brachten de Heeren F. Zegel en P. Duinker een mooi zangnummer ten ge- hoore. Ook de volgende bijdragen vielen zeer in den smaak, n.l. die van den Heer L. J. Kikkert „Massage' van den Heer D. Geus en Mejuff. F. Geus: „Barend verliefd of hij wordt papa"; van de dames Vlessing„Een populair feest lied" van den Heer P. Duinker: „Storm" door R. Holvan den Heer M. Kroon Jbz. „De verloren koetsier"van den Heer F. Zegel„De verloren huissleutel of Laura, maak licht." Tusschen de verschillende voordrachten gaven de heeren S. Phz. Ylessing, D. Geus en P. Ooijkaas, schoone muzieknummers ten beste. Deze drie heeren, die zich jegens „Neptunus" reeds meermalen zeer verdien stelijk maakten, werden bij acclamatie tot eereleden der vereeniging benoemd. De Heer D Vos, had voor een eenvoudige, doch nette versiering van zijn lokaal gezorgd, zoodat alles er feestelijk en smaakvol uitzag De ongeveer 90 feestgenooten amuseerden zich kostelijk en zetten het feest, onder af wisselenden zang en dans, heel genoeglijk voort tot in den nanacht. De zangvereeniging, verbonden aan de afd. van den Ned. Protest. Bond alhier, zal de winteroefeningen met een gezellige bij eenkomst der leden sluiten en gedurende de zomermaanden eenmaal per maand oefening houden. Met den Westenwind zijn de zware ijsschotsen, welke uit de Zuiderzee naar de kust waren komen afdrijven,weer in Oostelijke richting weggevoerd. Heden keerden echter nog weer mossel- visschers naar de haven terug, omdat zij door het vele ijs in zee de mosselbanken niet konden bereiken. In de „Hoogev. Ct." schrijft „iemand die goed op de hoogte is," dat de vader van het geziD, door ds. Boersma bedoeld in zijn stuk „Wonen daar menschen in dat hol een flink werkman is, die goed zijn brood kan hebben, maar die, als hij een gulden verdient, minstens de helft voor jenever uitgeeft. De man is een dronkaard en voor verbetering onvatbaar, hij behoefde geen droog brood en aardappels met olie te eten. Maar, zal men zeggen, dat kunnen de vrouw en kinderen toch niet helpen. Ja, zegt de schrijver, als die goed waren, maar naar hij uit goede bron vernomen heeft, laat dat ook veel te wenschen over. Een 12-tal uit de Zuid-Afrik. Republiek gebannen Hollanders, die aan een gedeelte van den oorlog hebben deelgenomen, is ge ëngageerd voor een rondreis van 6 maanden in verschillende steden van Noord-Amerika, ten einde door voorstellingen een denkbeeld te geven van de wijze van oorlogvoeren der Boeren. Bedoelde personen vertoeven thans te Amsterdam. Uit Vucht wordt gemeld Op het ijs der slooten om het buiten „Zionsburg" van mr. J. L. Marggraff, ver maakten zich Woensdag meer dan honderd kinderen, toen de tuinman van mr. M., zekere T., verscheen en den kinderen aanzegde het ijs te verlaten. De kleinen voldeden daaraan niet. T. haalde daarop een geweer en schoot op de kinderen, met het gevolg, dat een 5-tal der kinderen hagelkorrels in het lichaam kreeg. Van het geval is aangifte gedaan bij de maréchaussée in Den Bosch. Door de afd. Helder der Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij is, naar „Het Volk" meldt, definitief candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, de heer F. W. N. Hugenholtz, te Haarlem. Vóór Mei a. s. zal, met den heer Hugenholtz als spreker een propagandareis door het district worden gemaakt. Te Amsterdam is opgericht de Amster- damsche Schoolknapenvereeniging „Nederland- Mecklenburg", van welke vereeniging alleen lid kunnen worden de jongens van 11 tot 15 jaar der 3de klassescholen. Het hoofddoel dezer vereeniging is, metter tijd landsweerbaarheid te bevorderen en bij openbare feestelijke gelegenheden optochten te houden met vaandels, vlaggen, banieren en wat meer tot opluistering daarvan kan dienen. Voor het eerst zal de vereeniging als zoo danig optreden tijdens het Koninklijk bezoek in de eerste dagen van Maart. Een man, die op een ijsbaan onder Voorburg Drankwetovertreding pleegde door wel is waar geen sterken drank te schenken maar den schaatsenrijders zitplaatsen aan te bieden tegen betaling van 6 cent en een glaasje jenever toe, werd door de politie te Voorburg bekeurd. De Haagsche kantonrechter heeft hem echter vrijgesproken. Te Muntendam zijn op een schoolbe volking van ruim 400 leerlingen reeds een 90-tal aanmaningen door den arr.-schoolop- ziener verzonden. Een der eerste ontving een der leden van de commissie tot wering van schoolverzuim Als bewijs hoe men ook in het buiten land hulde wenscht te brengen aan onze Koningin, moge het volgende merkwaardige reit dienen Onlangs werd door den wereldbekenden trijpfabrikant August Schlupers te Goch een schrijven gericht tot de directie der Mij. tot Expl. van S. S. hier te lande, met verzoek hem te willen veroorloven op zijne kosten het salonrijtvig van H. M. met trijp te mogen bekleeden en zulks als een geringe uiting van de sympathieke gevoelens, W6lke door hem aan Nederland en speciaal aan het Nederland- sche Koningshuis worden toegedragen. De Friesche M. van Landbouw heeft besloten tot het oprichten van een boter- controle-station, daar reeds 30 fabrieken, te zamen verwerkende ongeveer 37» millioen K. G. boter per jaar, zijn toegetreden. Deze 30 fabrieken vormen slechts ongeveer 7< van de in Friesland bestaande zuivelfabrieken. Een ^commissie van administratie is reeds benoemd, terwijl sollicitanten opgeroepen z^n voor de betrekking van scheikundige aan het op te richten station (aanvangssalaris f 1400Verder zullen pogingen worden ge daan tot de benoeming yan een flinken con troleur, TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1