Buitenland, Ingezonden Stukken. Door het provinciaal bestuur van Noord- holland is bij enkele inschrijving aanbesteed het voortzetten der verbetering van den weg op den kruin van den Zeedijk op hot Oude- schild op Texel, behoorende bij de Rijks zeewerken in Noordholland. Raming f3000. Minste inschrijver de lieer J. Spruit, te Helder, voor f 2594. Een eigenaardige hulde heeft Zaterdag de Apeldoornsche luxebroodfabriek aan het Ko ninklijk Echtpaar gebracht. Zij zond nl. een geheel uit gevlochten en gebakken brooddeeg vervaardigde kruiwagen in natuurlijke grootte, kwistig versierd met bloemen, eveneens uit deeg bereid De eene zijde vertoont een hoorn des overvloeds, de andere zijde een mand met bloemen't geheel is gevuld met fijne luxebröodjes. Nu vele hooilanden in den zuidoosthoek van Friesland door den hoogen waterstand zijn ondergeloopen, is aldaar het getal wilde ganzen verbazend groot. Voor zoover de landen onder water staan, kunnen de dieren weinig nadeel aanrichten, maar op de hooger gelegen plaatsen trekken zij het gras met wortel en al uit den grond, zoodat de sporen hunner aanwezigheid in den zomer nog zeer goed merkbaar zullen zijn. Jacht wordt daar niet gemaakt op de ganzen, al valt er wel eens een enkele onder het moordend lood van een strooper. Een firma te Amsterdam ontving van den Hertog Regent van Mecklenburgde op dracht, hem alle in de feestweek vervaar digde photographieën toe te zenden. Men meldt uit Amsterdam dat 10.000 brooden door de firma wed. De Jonge gedu rende de feestweek zijn uitgereikt aan 21 werklieden-vereenigingen en aan 11 liefdadig- heidsvereenigingen, vertegenwoordigende 1361 gezinnen. De commissie van huiszittende armen en van de vereeniging „Liefdadigheid naar vermogen" ontvingen ieder 3000 brooden. Buiten de f 5000, die H. M de Koningin aan de algemeene armen van Amsterdam schonk, heeft H. M. f 750 aan de politie, aldaar, doen toekomen. Offers van den drankduivel 1 Te Tilburg had een treurige begrafenis plaats van man en vrouw. Zekere V. kwam smoordronken thuis, hetgeen hem wel meer gebeurde. Hij legde zich gekleed en wel nevens zijne echtgenoote, die den laatsten tijd ook zeer verslaafd was aan den sterken drank. Volgens verklaring van den dokter moest zijn vrouw toen al dood zijn geweest. 's Morgens vonden de buren beiden dood, de man was gestikt in den drank. Hun zoon, een oppassende jongen, ligt zwaar ziek in 't gasthuis. Een tamelijk vertrouwbaar voorteeken, dat sterke wind, tot storm toe, in aantocht is, vindt men in het vochtig uitslaan van arduinsteenen drempels en zerken. („R. N.") In een woning in de Rappardstraat te Arnhem stond de bewoner, die ziek was, in ijlenden toestand uit zijn bed op, klom door het dakvenster en liep tot niet geringen schrik der buren langs de dakgoot. Een van dezen volgde den man, maar wat hij ook deed, de lijder was er niet toe te krijgen, het dakvenster weer binnen te gaan. Ten einde raad was men toen genoodzaakt een gat in het dak te slaan, om aldus den man van zijn gevaarlijke standplaats te ver wijderen, waarna hij naar het stedelijk zie kenhuis werd vervoerd. Dankbetuiging der Koninginnen Zaterdagavond ontving de burgemeester van Amsterdam van Het Loo het volgende telegram „Het is Mij een behoefte u nogmaals te verzoeken Mijnen oprechten en warmen dank aan de bevolking van Amsterdam over te brengen voor de zoo hartelijke ontvangst die Mij .en den Prins der Nederlanden is ten deel gevallen. „Ik ben diep getroffen door de vele bewijzen van liefde en verknochtheid welke lk weder van de bevolking der Hoofdstad mocht ont vangen. „Dat bezoek zal steeds in dankbare her innering bij Mij blijven. WILHELMINA." De „Stand." schrijft over den Gemaal der Koningin Toen de feesten te Amsterdam ruimschoots gelegenheid boden, den Prins-Gemaal nauw keuriger gade te slaan, was de indruk alge meen, dat de portretten, die bern bij het volk inleidden, hem geen recht hebben gedaan, maar ongelijk. Dit vindt zijn oorzaak in den zachten tint van teederen ernst die over zijn misschien iets te strak, maar juist daardoor zoo oprecht gelaat verspreid ligt. De photografie bleek deze fijne uitdrukking niet naar het leven te kunnen weergeven, maar juist daarom heeft ze in de realiteit van den persoon zoo verrast. Yoegt men hierbij, dat het optreden van den Prins-Gemaal in ruimer kring volkomen aan deze nobelheid in gelaatsuitdrukking be antwoordt en dat zijn terstond opzij zetten van het Hoogauitsch, om nu reods in onze moedertaal te spreken, aantrok en pakte, dan kan niet anders getuigd, dan dat deze eerste ontmoeting van den Prins-Gemaal met het Nederlandsche volk in de hoofdstad des lands uitmuntend afliep. Een gunstige uitkomst, nog versterkt dooi den indruk van beminnelijkheid, dien de Prins-Regent van Mecklenburg, en de Mecklen- burgsche dignitarissen van het gevolg achter lieten. - Bij een ingezeten van Rotterdam werd de vorige week een brief ontvangen, inhou dende de uitnoodiging tot bijwoning eener begrafenis. De brief begon als volgt „Bij deze laat ik u weten, dat wij allen frisch en gezond zijn, alleen is vader over leden. Ik hoop dat dit bij u ook het geval zal zijn." Het „Meuwsbl. v. Ned.' schrijft: Vlug zijn de uitgevers tegenwoordig er bij om van elke gelegenheid, die zich voordoet, prentbriefkaarten te maken. Zoo zagen we Vrijdag reeds briefkaarten met den Dinsdag gehouden intocht, en we waren verbaasd over de vlugheidmaar onze verbazing nam toe, toen we sterke slagschaduwen gewaar werden 6n steeg ten top, toen we de menigte langs den weg in zomercostuum ontdekten Het was de intocht van 18S8, doch men had op de oude plaat de Koningin-Moeder vervangen door den Prins-Gemaal. - Te Oudepekela is uit t kanaal gehaald een groot pakket Nieuwjaarskaartjes, brief kaarten, ansichten enz. De directeur van het postkantoor aldaar heeft er beslag opge legd. Men vermoedt dat een der bestellers gemakshalve dit pakket op Nieuwjaarsdag in het water heeft geworpen. - Vrijdagmorgen had in de Noord een treurig ongeluk plaats. Een roeiboot met werkvolk van de firma Kievits Van Reede, scheepsbouwmeesters te Papendrecht, vertrok ten half 8 ure uit de Voorstraatshaven de Dordrecht om naar die fabriek te vareii; Op de rivier maakten zij haar vast aan een goederenboot, de „Admiraal de Ruyter", om zoodoende naar Papendrecht gesleept te worden. In de Noord liep |e roeiboot vol water, de opyarenden trachtten op de stoomboot over te springen, waar allen in slaagden, uitge zonderd een, die op jammerlijke wijze ver dronk. Het was J. F. Sijsens, van beroep smid, wonende te Dordrecht. De ongelukkige Was pas verleden jaar ge huwd. De aanslag op Keizer Wilhelm. De verwonding op keizer Wilhelm heeft een normaal verloop. De zwelling der oogleden is verminderd de keizer slaapt goed en ge voelt zich wel. Weiland, de dader van den te Bremen gepleegden „aanslag", zal aan een genees kundig onderzoek worden onderworpen, om uit te maken, of hij als ontoeiekenbaar in een krankzinnigengesticht moet worden op gesloten. Tot dusver is de aanslag geheim gehouden voor keizerin Frederik, in verband met haar zwakken gezondheidstoestand. Het heet, dat de aanslag te Bremen de zeventiende is, die op den keizer gepleegd is. Meestal heeft men de aanslagen geheim ge houden. Te Berlijn heeft Koos Jooste eene ver gadering van 40C0 menschen toegesproken. Er heerschte groote geesdrift. Dr. Stöcker, de bekende ex hofprediker, verklaarde te midden van geweldige toejuichingen, dat van de 56 millioen Duitschers er 55,990,000 of meer aan de zijde der Boeren stonden in dezen onrechtvaardigen oorlog. De werkstaking te Marseille wordt wat heftiger. De enkelen, die nog werken willen, worden lastig gevallen. Een schuit met levensmiddelen uit Algiers werd gelost, maar een gedeelte van de karren, waarmede de lading vervoerd werd, is door de stakers onderste boven geworpen. De politie kwam te hulp, maar de meeste karrevoerders durfden den tocht door de stad voor een tweeden keer niet aan. Onder een viertal schepen, waarop nog gewerkt wordt onder bescherming van politie, is ook de Hollandsche boot „Soembawa". Bij de stakende havenarbeiders hebben zich nu ook de kolendragers aangesloten, wat don toestand niet weinig heeft verergerd. Alle binnenvarende schepen moeten, zonder te kunnen lossen, verder varen. - Bij Fasquelle zal, zegt men, binnenkort een boek van Afred Dreyfus verschijnen Vijf jaren van mijn leven 1894-1899. Het werk zal tegelijk in Frankrijk en in het buitenland uitkomen. - Thans wordt ook de suiker genoemd onder de verbruiksarlikelen, welke de Britsche Regeering zal belasten om de kosten van den oorlog met de Bóeren-Republieken en van de legerhervorming te dekken. De be lasting zou een penny per pond bedragen en aan de schatkist 6,500,000 pd. st. opbrengen. Hoewel dit bericht nog geenszins officieei is, slaan de groote fabrikanten van suiker werken, biscuits, confituren, enz. reeds aan zienlijke hoeveelheden suiker in tegen de thans geldende prijzen, waardoor zij een aardig voordeeltje hopen te maken. - Over het grootste gedeelte van Oosten rijk heeft Vrijdag een buitengewoon hevige sneeuwstorm gewoed, die overal aanmerkelijke schade heeft aangericht Het telegraaf- en telefoonverkeer, zoowel locaal als intercom munaal, is grootendeels gestoord. In Hongarije zijn vele rivieren zoo gezwollen, dat men overstroomingen vreest. Vooral de Waag wast met onrustbarende snelheid. Alleen te Weenen zijn 1400 telegraaf- en telefoondraden in den storm gebroken. - Zaterdagovond heeft bij het station Henle, nabij Kortrijk, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een personentrein reed ten gevolge van verkeerden wisselstand op een lijn, waarop een goederentrein stond De machinist had niet den tijd te remmen en zoo liep de trein in vollen vaart op den goederentrein. De schok was geweldig. De locomotief en de tender sprongen uit de rails en de waggons liepen op elkaar te pletter. Van de voorste waggons bleven slechts hoopen splinters over, die tegen de locomotief lagen opgedrongen en uit die hoopen kwamen armen en beenen te voorschijn, die bewogen. Aller wegen klonken angstkreten. Door do duis ternis was het lugubere tooneel nog vreese- lijker. Onmiddellijk werd met het reddingswerk begonnen. Er zijn vier dooden en 20 gekwetsten, onder welke laatsten de stoker. - Voor de bestrijding der longtering wordt in verschillende landen steeds meer gedaan. Een der middelen onlangs in het „Sociaal Weekblad" door mej. dr. De Lange op het voetspoor van haren Duitschen collega dr. Rosen aanbevolen, de zorg van doelmatiger verpleging der zieken in eigen woning, wordt thans ook te Parijs toegepast. Daar heeft dr. S. Bernheim een vereeniging in het leven geroepen, die ten doel heeft den onvermogen- den longzieken raad, geneesmiddelen, kleeding en dekking; voedsel en zoo mogelijk gelde- lijken steun te verschaffen. De artsen aan deze instelling verbonden, zullen in het bijzon der waken dat de woningen zooveel mogelijk aan de eischen van gezondheidsleer voldoen en allerlei voorbehoedmaatregelen worden getroffen. De vereeniging mag zich in den steun van vele volksvrienden verheugen, en verdient overal navolging te vinden. (buiten verantwoording van de Redactie.) NOG TWEE BELANGRIJKE BEMESLINGSPROEVEN OP HOOILAND. Wij meenen niet genoeg de aandacht der veehouders te kunnen vestigen op het gebruik van hulpmeststoffen op hooiland. Op allerlei gronden kan een bemesting met kunstmest plaats hebben en de vele proefnemingen, die reeds gedaan zijn, wijzen bijna zonder uitzondering op gunstige uitkomsten. Een tweetal bemestingsproeven laten we hier volgen, lo. Bemestingsproef van den Heer K. Balk te Haastrecht (Z. Holl1S991900 (Bodem kleigrond). Perceel I ontving in het najaar van 1S99 per H.A. 1000 K.G. kaïniet en even zooveel slakkenmeel. In het volgende voorjaar werd dit perceel nog bemest met 150 K.G. Chilisalpeter per H.A. Perceel II werd onbemest gelaten. Beide perceelen ontvingen elk 2000 K.G. kalk per H.A. en werden tweemaal gemaaid. De hooiophrengst van perceel I bedroeg per H.A. 13560 K.G die van perceel II 7600 K.G., zoodat het le 5960 K.G. hooi meer opbracht. Stelt men nu den prijs van het hooi op f 30 per 1000 K.G., dan wordt de geldelijke opbrengst met f 166,SS verhoogd. Na aftrek der be- mestingskosten (f 55) bedraagt de zuivere winst per H.A. 111,SS. 2o. Bemestingsproef van den Heer Yan den Bosch te Appelscha (Friesland) 1S991900 (Bodem zand grond). Het doel van deze proef was, te onderzoeken, hoeveel Chilisalpeter bij gewone bemesting met phos- phorzuur en kali het meest doelmatig is. Daartoe ont ving perceel I geen Chilisalpeter, perceelen II, III en IV 300, 200 en 100 K.G. Chilisalpeter per H.A. De hooiophrengst van deze perceelen was achtereenvolgens 2250, 4250, 3250, 2625 K.G. per H.A, Rekent men weder bet hooi op f 30 per 1000 K.G,, dan wordt de

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2