N". 1412. Zondag 24 Maart. Af. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. BURGEMESSSER^n WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1901/1902, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, van den 23 Maart tot en met den 21 April a. s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15 April a. s- is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Texel, den 22 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KEIJSER Pz. loco-B. G. A. HAJENIUS. Secretaris. TEXEL, 16 Maart 1901. De verkiezing van een lid voor do 2e Kamer moge in sommige districten van ons vaderland geheel zonder eenigen strijd plaats hebben, in, een district als het onze is dit gewoonlijk niet .het geval en het is zeker niet gewaagd te beweren, dat voor dien tijd nog menigmaal sprekers yan elders zich ook alhier zullen zullen doen hooren, teneinde de candiduat hunner partij bij de kiezers aan te bevelen, of zelf candidaat zijnde, om zich bij de kiezers meer bekend te maken en hun ideën, omtrent verschillende politieke vraagstukken van den dag, te verklaren en zoo noodig te verdedigen. Tal van politieke lezingen zijn dus waar schijnlijk te wachten en reeds Zondag zal daar, blijkens achterst, annonce, reeds een aanvang mede worden gemaakt, dan toch zal in 't hötel „Texel" als spreker optreden de heer mr. P. J. Troelstra, lid der 2e Kamer, volgens veler bewering een der beste, zoo niet de beste spreker van ons land. We twijfelen niet of velen, al mogen ze het mis schien niet met sprekers politieke beginselen eens zijn, zullen van de gelegenheid willen proflteeren de uitstekende redenaar te hooren, terwijl zeker niemand ter wille van de kosten voor entrée zich er van zal behoeven te onthouden. Oudeschtld, 22 Maart. Maar wij vernemen bestaat bij de rederijkerskamer, Dr. J. P. 1-1 eye 't plan, om in de a. s. Paaschweek nog eene voorstelling te geven. Per tjalkschip van den Heer P. Vos •werden heden van hier naar IJmuiden ver voerd, de tuigage en inventaris, geborgen van den gestranden vischkolter „Paul Kruger' De hoeveelheid goederen van zulk een betrek kelijk zeer klein scheepje is zeer belangrijk, aangezien de tjalk er bijna geheel vol mee is. Nadat de garnalenvloot, tengevolge van het stormachtige weer, in de afgeloopen week bijna niet had kunnen visschen, zeilde zij gisteren uit. F et hleek echter dat binnen de zeegaten nagenoeg niets was te vangen. Buiten de gaten ging het iets beter. Toch is de afgeloopen week door de visschers te beschouwen als een verlorene. Vlieland, 15 Maart. Het fanfarecorps gaf gisteravond in het hötel van den heer Meyer zijn derde en laatste uitvoering in dit seizoen. Behalve een negental fanfare-nummers, die onder de flinke leiding van den heer V. d. Ree uitstekend uitgevoerd werden, werden nog eenige voordrachten en een tooneelstukje, -de „Revue artistique", gegeven. Door de aardige costumes en het losse spel slaagde dit laatste zeer goed. De heer Mulder en Flipje kweten zich vooral goed van hunne taak. Ook de verschillende voordrachten vielen bijzonder in den smaak. Hadden de „Landverhuizers" bij hun vertrek allerminst te klagen over gebrek aan belangstelling, deze was vooral niet minder groot, toen zij in berooiden staat van de Congo waren terug gekeerd. Verder schenen de „Vragen" van den heer Hylkema en de „Bedelaar", gegeven door den heer Dijk, het publiek in hooge mate te interesseeren. Na den afloop der uitvoering bleven de meesten nog eenige uurtjes aan het bal deelnemen. 21 Maart. De heer A. K. M. Hartog heeft ook alhier zijne lezing over Transvaal gehouden, verleden Dinsdagavond voor gehuw den, den avond daarop voor ongehuwden. Den eersten avond was de zaal van den heer Meyer slechts matig bezet, den tweeden was er bijna geen plaatsje open. Zoowel de voor drachten van zijn jongsten zoon, in nationaal costuum, als de lezing zelve vielen goed in den smaak. Onze plaatsgenoot, de heer T. Visser, die het vorige jaar zijn diploma als opzichter bij 's Rijks waterstaat behaaldo, is nu in dienst van den Waterstaat te Den Helder geplaatst. Donderdagnacht on^veer 1 uur had op de reede van Vlissingen een aanvaring plaats tusschen de stoomschepen „Chemnitz" van Australië via Antwerpen naar Hamburg en „Tay" van Antwerpen naar Londen bestemd. Laatstgenoemd stoomschip lag geankerd en werd zoodanig door de „Chemnitz" getroffen, dat het zonk voor dat de opvarenden in de gelegenheid waren zich te redden. 14 personen, waaronder de gezagvoerder en 3 vrouwen zijn bij den ramp omgekomen terwijl de le stuurman en 2 man is gered. Het lijk van een 18-jarigen jongen is reeds te Vlissingen aangebracht. De „Chemnitz" beliep zoover bekend, geen schade. De kindermoord te Tilburg! In den eersten tijd zal er wel g6en sprake zijn, dat deze zaak voor de rechtbank in openbare behandeling zal konlen. Vermoe delijk zal dit eerst na de vacantio geschieden. Het dossier is zoo omvangrijk, dat de ver dediger alleen voor het bestudeeren daarvan drie maanden noodig heeft. Een 60-tal getuigen zal gehoord moeten worden. Te Amsterdam is inbraak gepleegd bij een uitgeweken Transvaler, die aan het Oude Kerkplein een sigarenzaak had gevestigd. Het is gebleken, dat behalve vele sieraden goud en zilver ook geld was gestolen, met name Transvaalsch goud. Hierbij waren onder meer o stukken van een pond, anno 1900, die, men weet het, heoger in waarde zijn, als zijnde dit de laatste met den beel denaar van President Kruger. Ook eenige zeldzame Transvaalsche kettingen worden vermist. Zilveren lepels, waarop namen waren gegraveerd, lieten de inbrekers liggen. Te Zuiddorpe Zeeuwsch Vlaanderen werd de dienstbode van den landbouwer R. v. O. Zaterdag gewekt door een ongewoon gerucht in den kelder. Men ging zien en tot ieders verbazing stond daar een koe-ver legen rond te kijken. Zij was des nachts uit den stal gebroken en op het gewelf van den kelder terecht gekomen, hetwelk door de zwaarte van het dier bezweek. Men moest een stuk uit den muur breken om het zware dier uit zijn onderaardsche gevangenis te bevrijden. Een heer uit Katwijk is Maandag de dupe geworden van 3 kerels, aan wien hij den weg naar het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage had gevraagd en die daarvoor geld eischten. Toen hy dit weigerde te geven, werd hjj achtervolgd, en gekomen bij de moddersloot aan den stationsweg, plotseling door de kerels aangegrepen en in het water geworpen. De brutale aanranders waren spoedig ver dwenen. De heer werd in een woning aan den stationsweg zoo goed mogelijk van zijn natte kleeren verlost. Tijdens de feesten werd bij Kras te Amsterdam een kwartje intrée geheven. De geheele ontvangst aan kwartjes heeft bedra gen f 27ü0, wat dus wijst op een bezoek van 10800 personen. Een deel van het geld is aan instellingen van liefdadigheid geschon ken, een ander deel werd besteed, om een extra-belooning toe te kennen aan do bedien den, welke van de drukte wel den last, maar niet de voordeelen hadden. Er heeft zich een commissie gevormd, die een beroep doet op de vrienden van den overledene Willem van Zuylen, ten einde een som bijeen te brengen, groot genoeg om voor mevrouw Van Zuylen zoo mogelijk eene lijfrente te koopen. Dat vreemdsoortige dieren worden ten toon gesteld of zelfs zoogenaamde wonder- menschen die eer te beurt valt, is niets nieuws Dat echter een jongmensch, die zich voor schrijfwerk aanbeveelt bij die aanbieding per annonce tevens opgeeft dat hij tegen zeer geringe vergoeding te zien is, kwam zeker zelden voor. Zulk een aanbieding nu vonden we in een der bladen en laten we hieronder als curiositeit volgen „Een Jongmensch op een net Kantoor werkzaam zijnde wenschte gaarne zijn vrije avonduren met eenig Schrijfwerk aangevuld. Te zien tegen zeer geringe vergoeding. Br. franco, enz Met mevrouw Leyds - Bekenkamp te Deutichem, benoemd tot arr. schoolopziener aldaar, doet de eerste vrouwelijke schoolop ziener hare intrede in het schooltoezicht. Het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht heeft dringend noodig gegevens omtrent de wyze, waarop de Engelsche overheid zoogenaamde ongewenschte vreemdelingen uit Transvaal heeft verwijderd Alleen persoonlijke onder vindingen met duidelijke opgave van datum, naam, plaats, enz. kunnen door hot Pers kantoor worden gebruikt. Wie het Ferskan- toor helpt met deze gegevens, bevordert de Afrikanerzaak. Leerplicht Werkelijke gemoedsbezwaren tegen het schoolbezoek te Dinksperloo zijn spoedig te verwachten. De daar wonende Pruisische ouders, meest R. K. zonden bun kinderen naar de Roomsche school te Suderwick en zullen nu volgens aanschrijving van den burgemeester verplicht zijn hun kinderen te Dinksperloo naar school te zenden, maar daar te Dinksperloo geen Roomsche school bestaat zal dit uiteraard aanleiding tot moeielykheden geven. Te Maasbree (Limburg) waren de kin deren van den landbouwer M. V. aan het stuksnijden van wortels. Een gedeelte daar van kwam binnen het bereik van het jongste kind, van nauwelijks een half jaar. Het kind nam het stuk in den mondhet bleef echter in den keel steken, met het treurig gevolg, dat het kind kort daarop overleed, De „Staatscourant" van Woensdagavond bevat de mededeeling, dat aan Mr. S. A. Yening Meinesz bij Kon. besluit, op zjjn verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag is verleend als Burgemeester van Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die be trekking bewezen. Door de politie te Schiedam is een valsche gulden in beslag genomen, dragende de beeltenis van Koningin Wilhelmina en het jaartal 1899 het randschrift ontbreekt. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1