De vergadering van den Texelschen Boerenbond, wijk B, Maandagavond in het hötel „de Lindeboom" gehouden was vrij goed bezocht. Voor de vergadering werd geopend werden door het bestuur de function onderling ver deeld. Zooals bekend, bestaat het bestuur uit de volgende 6 heeren H. W. Keesom, A. Dros Az., R. P. Keijser Pz., C. M. Veeger, J. Roeper Cz. en J. Hin, die respectievelijk de function zullen vervullen yan Voorzitter, Vice-Voorzitter, le en 2e Secretaris, Penning meester en gewoon lid van 't Bestuur. Na deze verdeeling der function, werd door den heer Keesom als Voorzitter de ver gadering geopend en werden de Statuten en Huishoudelijk reglement, zooals die indertijd door de oprichters waren opgemaakt, artikels- gewijze behandeld en zoo noodig van op- en aanmerkingen voorzien. Tot afgevaardigde, tevens lid van het hoofdbestuur werd hierna bij 2e vrije stem ming gekozen de heer Keesom, die 6 van de 11 stemmen op zich had vereenigd, terwijl de heeren Dros en Veeger elk 2 en de heer Keijser 1 stem verkreeg. Met het oog op de omstandigheid, dat de heer Keesom in de eerstvolgende algemeene vergadering op Woensdag a.s. niet aanwezig kan zijn, werd tot diens plaatsvervanger gekozen de heer Dros, die 7 stemmen op zich had vereenigd, terwijl de heer Veeger 3 en de heer Keijser 1 stem verkreeg. Aangezien bij rondvraag niemand meer iets had op te merken in 't belang der ver eeniging werd de vergadering door den Voorz. gesloten. Oudeschild, 24 Maart. Met het oog op eene vermoedelijk in Mei te houden werksta king van bootwerkers te Amsterdam, schijnen reeds nu door verschillende oorden van het land personen rond te trekken, die werklie den van elders willen overhalen, bij eene eventueele strike niet in de plaats der sta- kenden te treden. Daaraan was vermoedelijk het optreden te danken van de Heeren J. W. Bonnet en J. J. van. Steenbergen, typografen van beroep, die in hun kwalitiet van afgevaardigden van het Nationaal Arbeids-Secretariaat, eene bij eenkomst van belangstellenden hadden uitge schreven in de „Zeven Provinciën."' De zaal was vrij goed bezet. Nadat de Heer Bonnet de vergadering had geopend nam de Heer Steenbergen het woord, waarbij aan de orde kwamen werkstakingen, vereenigingsleven, enz. Daarna werd debat toegestaau, waaraan o. a. werd deelgenomen door den Heer Mul ler, die den spreker op verschilleude punten weerlag en in een glashelder betoog uiteen zette. dat werkstakingen niet het beste mid del ziju om tot verbetering van ongezonde toestanden te gerakendat er betere midde len zijn om het lot van den werkman te verbeteren. Ook laakte de Heer Muller het, dat de houding van werklieden tegen werk lieden vaak niet correct is, getuige de behan deling welke verleden jaar te Amsterdam 47 personen van hier moesten ondervinden, die geheel ter goeder trouw zich hadden laten aanwerven om als bootwerker in functie te treden. Voorts sprak de Heer Muller nog over de heerschende concurrentie, over 't misbruik maken van sterken drank en andere kwalen der maatschappij. Ook de Heeren Schellinger, Pool en Bruin namen deel aan het debat, bespraken de concurrentie den visschers aangedaan door Stoomtrawlers, waarin sprekers evenmin onderkruiperij zagen als in het feit, dat per- son en van hier als bootwerkers naar elders togen, vooral wanneer zij door belanghebbenden hier werden aangenomen. Door den heer Bonnet werden ten slotte nog een paar bijdragen van den Heer O. Remmerts, te Leeuwarden, voorgelezen, die bereids veel van hun actualiteit hadden ver loren. Nadat met enkele moorden repliek was geleverd aan de personen, die aan het debat hadden deelgenomen, werd door den Heer Bonnet deze bijeenkomst gesloten. Over het geheel droeg het debat het kenmerk van kalmte en bezadigdheid. 25 Maart. Voor het eerst had gisteren uitbetaling plaats voor de garnalen, door tus- schenkomst van den handelsbank verzonden. Over het geheel waren die prijzen lager dan door hen werden genoten, die zelf op de gewone wijze waren blijven verzenden Moge dit oppervlakkig vreemd schijnen, dan ligt 't voor de hand, dat zich de factors in 't buitenland voorloopig wel eenige offers zullen willen getroosten, om de concurrentie te weren, die hen door de handelsbank dreigt te worden aangedaan. Voortaan zal hier geen kerkelijk kies college meer bestaan, om deel te nemen aan het beroepen van predikanten en het verkie zen van ouderlingen en diakenen. Door Schipper C. en F. Blom Jz., is Zaterdag met een helmduiker van Nieuwediep een onderzoek ingesteld naar het wrak op den bodem van Texelstroom. 't Schijnt een wrak van nog al groote afmeting te zijn Wegens de groote diepte van 72 voet, kon de duiker niet veel uitrichten en moest zich met een oppervlakkig onderzoek voorshands tevreden stellen. Vermoedelijk zal een nieuw grooter toestel moeten worden aangeschaft, om op die diepte met vrucht te kunnen werken. Den Hoorn, 24 Maart. Heden had alhier de aangekondigde vergadering plaats van het Nationale Arbeiders-Secretariaat in Nederland. Nadat door een der afgevaardigden de aan wezigen, maar hun aantal was niet groot, aangezien het uur minder geschikt was om te vergaderen, waren verwelkomd met de woorden „vrienden, mede-arbeiders", kreeg de andere afgevaardigde, de Heer G. van Erkel het woord. Genoemde spreker hield zich vervolgens bezig met de toestanden der bootwerkers te Amsterdam, hoe daar de toe standen zijn en waren en waarschuwde een ieder, in de zaal aanwezig, om toch altijd niet direct geloof te slaan aan mooie beloften van sommige werkgevers, die het o zoo mooi voorspiegelen en dat later blijkt lang niet aan de belofte te voldoen. Genoemde spreker behoorde zelf niet tot de bootwerkers, ja beweerde zelfs, dat het wel mogelijk was, dat die niet eens wisten, dat hij heden voor hunne zaak op Texel pleitte. Gaarne wenschte hij, zoo er weder geschil onder de bootwerkers ontstond, dat men direct geen gevolg geeft aan zoo'n vogelaar met zoet geflluit, die het den menschen o zoo mooi voorspiegelen en dat later blijkt, nul op request te zijn. Ook dit hebben eenige Texelaars reeds verleden jaar ondervonden. Spreker wenschte dat men, voor men zulk een stap zal doen, eerst inlichtingen vraagt aan genoemd Ar beiders-Secretariaat, dat dan ten allen tijde bereid is daarvoor inlichtingen te verstrekken. Het was jammer voor spreker, dat hg aan den tijd gebonden was,- anders had hij gaarne nog wat willen vertoeven. Gelegenheid tot debat werd er gegeven, maar er werd door geen der aanwezigen gebruik van gemaakt en hiermede was deze vergadering afgeloopen. Waal, 26 Maart. Bij het begin van het nieuwe schooljaar op 1 April a. s., zal het aantal schoolgaande kinderen op de openbare school alhier juist 41 bedragen. Omdat dit aantal evenwel op 15 Januari niet aanwezig was, zal gedurende dit jaar geen onderwijzer behoeven aangesteld te worden. Komt er door verhuizing of andere omstan digheden geene verandering, dan bestaat het vooruitzicht, dat in 1902 het Hoofd der School door een onderwijzeres zal worden ter zijde gestaan. Koog, 26 Maart. Heden avond hield de Afdeeling K van den Texelschen Boerenbond hare eerste vergadering in het Café van den Heer R. J. Daalder. Tegenwoordig waren 9 leden en een paar belangstellenden. Na de opening der vergadering door den Voorzitter ging men over tot de stemming van een Afgevaardigde. Gekozen werd de Heer P. List Jz., en tot diens plaatsvervan ger bij ontstentenis de Heer A. Daalder. Daarna werden de statuten gelezen en besproken. Voorloopig werden geene veran deringen der Art. voorgesteld. Algemeen wenschte men eerst de geza menlijke bespreking der Afdeelingen af te wachten. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Donderdagmiddag had te Vlijmen nabij het tramstation een ernstig ongeluk plaats. Een vrouw die te 's Bosch ter markt was geweest, zat op een hondenkar toen de stoom tram op een langen draai in haar nabijheid was. Het toeval wilde, dat haar honden naai den verkeerden kant uitweken, en de tram niet tijdig kon stoppen, waardoor de vrouw onder de tram geraakte. Haar beide beenen werden verbrijzeld en een wonde aan het hoofd werd haar toegebracht. De sterke vrouw, die geheel bij haar zinnen bleef, werd des avonds nog por stoomtram naar Heusden getransporteerd. Bij de Maandag in het kiesdistrict Am sterdam IH gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer werden-uitgebracht 3459 geldige stemmen. Hiervan verkregenC. H. den Hertog, liberaal, 1876 stemmen Henri Polak, sociaal democraat 1583 stemmen, zoodat gekozen is de heer Den Hertog. In verband met het nemen van maat regelen tot afwering van de pestziekte heeft de burgemeester van Haarlem een premie van 10 cents uitgeloofd voor elke doode rat, welke wordt ingeleverd aan de gemeentelijke vuilnisbelt. Leiden geeft 5 cent. Zaterdagmorgen werden te Delft de schipper V. d. Beek, van Monster, vader en zoon, dood gevonden in hun schip, liggende in het Noordeinde. Verstikking door kolen damp is de oorzaak van hun dood. Naar men verneemt, zullen 10 van de 11 raadsleden te Borculo hun ontslag nemen. De minder aangename verhouding tusschen den burgemeester en de meerderheid van den Raad moet daartoe aanleiding hebben gegeven. Benoemd tot Gemeente-Secretaris te Medemblik, de heer G. J. van Empel, van Amersfoort. Te Oud-Eeierland doet zich een geval van nona voor. De heer J. N. is de vorige week Woensdag 's morgens in slaap gevallen en slaapt sinds dien tijd door. Van de werking der leerplichtwet in het W. deel van Zeeuwsch-Vlaanderen is, naar vandaar gemeld wordt, nog weinig te bemerken. Nu de eerste voorjaarsbezigheden beginnen zooals het planten van boomen enz., blijven de jongens en meisjes thuis als vorige jaren. Zelfs zijn er leerplichtige kinderen, die de school nog niet eens bezocht hebben. En of hoofden van scholen soms ook tot schoolbe zoek aanmanen bij de ouders, men bekommert er zich niet over. De een doet het, dan mogen wij het ook, zoo wordt geredeneerd Te vroeg Uit een in de registers van den burgelijken stand der gemeente Zwolle ingesteld onderzoek in gebleken, dat mevr. de wed. I. D. Abrahams, geb. Wijnberg, wonende te Kampen, te Zwolle is geboren den 17 April 1799. Ten onrechte is dus op den 12den Maart j.l haar 102de verjaardag herdacht. Men kan dus op 17 April a.s. de felicita ties nog eens herhalen. Het eenig artikel der wetsvoordracht tot aanvulling van art. 2 der drankwet, strekt tot aanvulling van bovengenoemd artikel met een nieuw lid, houdende beperking van de stilzwijgende verlenging van vergunningen, verleend voor 1 Mei 1901, ingevolge art. 26b der wet tot 1 Mei 1905. Met laatstgenoemden dag zullen die „aan anderen" verleende ver gunningen derhalve ophouden van kracht te zijn, terwijl verdere overdracht daarvan nog na 1 Mei 1901 van zelf blijft uitgesloten door art. 26 lit. b, tenzij het maximum tot art. 2 der Drankwet niet mocht zijn overschreden. Een zondeiling tooneelstuk wordt thans in den lande vertoond, door het reizende Ned. Tooneelgezelschap van Willem Hart. Het is een tooneelmatige schets, waarin Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik de hoofdpersonen vormen. Het stuk speelt na de plechtigheid, in het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage. Het wordt geopend met een gesprek tus schen de jonggehuwden dat wordt afgebroken eerst door de verschijning van den Engelschen gezant, die heel wat moet hooron over Enge- land's optreden tegen de Boeren. Vervolgens komt de Duitsche gezant, wien H. M. duide lijk maakt, hoe onrechtvaardig Keizer Wil helm handelt door President Kruger niet te willen ontvangen en ten slotte wordt met de wed. Hogerhuis de Hogerhuiszaak bespro ken. De Koningin knoopt daaraan vast een overzicht van Haar regeeringsprogramma en onder de tonen van het Wilhelmus en het gejuich van het publiek zakt dan het gordjjn. (N. v N.J karig loon nog iets af te staan. Neen, de Staat dient daarvoor te zorgen, daarvoor zullen jaarlijks 8 k 9 milKoen galden noodig zijn uit de schatkist en ter verkrijging van die som make men de belasting op successie progressief en heife verder belasting van kapitalisten, renteniers, enz. Wat zullen de verkiezingen ons brengen, vraagt spr. ten slotte. Niet onwaarschijnlijk zullen de kerkelijke partijen weer de meerderheid verkrijgen. Tusscben de partijen staan echter sedert 1897 een 4tal socialisten. Ze nemen van elke partij aan wat ze kunnen krijgen en niet onwaarschijnlijk zal ook hun aantal bij de komende verkiezingen worden vergroot en hun invloed versterkt. Reeds nu kunnen we meermalen de doorslag geven. Wij vatten onze taak ernstig op en willen dat de grondslag, waarop de regeering is gebouwd, wordt ver anderd. Door ae kieswet Van Houten worden nog veel te veel arbeiders van het kiesrecht uitgesloten, wij eischen dat het geheele volk aan de verkiezingen deelneemt. In 1S99 werd een motie voorgesteld, dat de regeering zich in beginsel zou verklaren voor algem. kiesrecht en werden daarvoor slechts 31 stemmen verkregen. Sedert dien tijd heeft de Lib. Unie voorgesteld het op het verkiezingsprogram voorop te stellen, doch het voorstel word verworpen. Een gevolg hiervan was, dat verschillende leden zich hebben afgescheiden en een nieuwe vereeniging hebben gesticht//De vrijz. democratische partij, die, evenals wij, strijd voor het grooté doel algemeen kiesrecht. Luid applaus, na de doodelijke stilte gedurende de voordracht, was het bewijs, dat men sprekers rede met aandacht had gevolgd en hetzij meer of minder met zijn ideën kon opgaan of zijn redenaarstalent bewonderde. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Met een woord van dank aan den spreker voor zijn glashelder betoog sloot hierop de Voorz. de vergadering.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2