Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Een veehouder in de Friesche gemeente Achtkarspelen maakt tegenwoordig zelf de koeken voor zijn vee. Deze koeken bestaan uit zes deelen maïs meel, drie deelen roggemeel en een deel gekookt lijnzaad, dit alles wordt met water geroerd tot een stevig deeg, waarvan in bakjes de koeken gevormd worden. Het vee nuttigt deze koeken met graagte en de melk- opbrengst gaat naar wensch. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen heeft een schrijven ver zonden aan de belanghebbenden bij den iSfederlandschen boterhandel, waarbij, in ver band met de steeds toenemende mededinging van andere landen, gewezen wordt op het gevaar, dat de botervervalsching voor den Nederlandschen handel oplevert. De kamer acht het van 't grootste belang dat alle zuivere natuurboter voldoet aan de eischen voor het buitenland gesteld, en dat door strenge maat regelen van inwendig bestuur aan het ver- koopen van .mengsels voor zuivere natuurboter voor goed een einde worde gemaakt. Door het Departement van Justitie is een alphabetisch9 lijst uitgegeven van signa lementen van in het „Algemeen Politieblad" voorkomende personen, te wier aanzien het verzoek om opsporing op 1 Januari 1901 nog niet was vervallen. Zij telt niet minder dan 9000 namen. Waarschijnlijk geeft de leerplichtwet in geen enkele gemeente van de provincie Z.-Holland zooveel werk als te Muntendam Wekelijks worden door het hoofd der school lijsten opgemaakt van schoolgaande kinderen, die verzuimd hebben. Deze lijst bevat een 120 a 150, ja, in de eerste weken van de inwerkingtreding der wet een nog grooter aantal namen. Een zee van aanmaningen is door den arrondissements-schoolopziener over de bevolking uitgespreid, maar nog altijd woekert het relatief schoolverzuim voort. Gissen doet missen. Er kunnen meer malen kwade vermoedens ten opzichte van personen bestaan, die later blijken geheel onschuldig te zijn. En waar het in dit geval een onschuldig dier geldt, zij dit evmgoed voor den mensch een waarschuwing om nauw keurig te onderzoeken alvorens iemand te beschuldigen. De landbouwer T te Kooten raakte onlangs de eene kip na de andere kwijt, of vond ze 's morgens verscheurd. Natuurlijk, de schuld rustte in de eerste plaats op den kippendief bij uitnemendheid, de bun zing, totdat eindelijk de kat op zekeren morgen in den stal werd aangetroffen, bezig een kip te ontleden. Dat er nu met onze poes voor goed afrekening werd gehouden spreekt van zelf en 't is nu duidelijk gebleken, dat ware 't roofdier niet op heeterdaad betrapt, de man achtereenvolgens waarschijnlijk al zijn kippen zou zijn kwijt geraakt. De geleerden, .die zoo menig geheim ontsluierd hebben, hebben nu weer den oorlog verklaard aan de vliegen, op grond van de meening, dat zij typheusekoortsen overbrengen. En daar noodzakelijkerwijs de sterkte van den vijand bekend moet zijn, heeft een dier ge leerde mannen zich de moeite getroost, die verschillende soorten te tellen, die de natuur in omloop heeft gebracht Hij kwam tot de slotsom, dat er niet minder dan 23,387 variëteiten bestaan. Misschien zal een andere geleerde zich nu bezighouden met het vraag stuk „Hoeveel individuen telt iedere soort Het is, naar het schijnt, stil in de legerkampen op de Zuidafrikaansche velden. Sinds Zaterdagmorgen kwam geen enkel oorlogstelegram. Zou inderdaad de oorlog op z'n eind loopen of is de stilte van deze dagen een, die den storm vooraf gaat Het laatste is niet onwaarschijnlijk in dien zm, dat zeer waarschijnlijk generaal De Wet van zich zal laten hooren. De sterkte van het commando, dat zich bij De Wet in Transvaal heeft aangesloten, wordt reeds op 1200 man geschat. Men verwacht, dat De Wet met deze mannen de operaties van generaal French zal gaan be moeilijken. Over weinig aangename toestanden te Pretoria schrijft een correspondent van de „Morning Post" o. a. het volgende „Men kan niets doen zonder verlof. Om te kunnen rijden heeft men een vergunning noodig. Natuurlijk moet men eerst verlof hebben om een paard te koopen en moet de verkooper zijnerzijds verlof hebben om te verkoopen. Zoo is het ook gesteld met rijden in. een rijtuig, het houden van een koetsier, wielrijden, enz. Ik heb mijn zakken vol met speciale vergunningen en word onophoudelijk aangeroepen om nu de eene dan de andere te laten zien. En het leven is nu een last, wanneer men de bestaande bepalingen niet opvolgt." Een drama op zee. Donderdag kwam in Kaapstad aan het Engelsche vaartuig „Andromeda" en zette aan land negen man, het overblijvende gedeelte van de bemanning der Fransche bark „Psj^ché" uitmakend, die zij in volle zee had opgepikt. Volgens het verhaal der geredden maakte de „Psyché" de reis van Chili naar het Engelsche kanaal. Midden in zee werd het vaartuig lek en het water drong, in weerwil van de wanhopige pogingen der équipage, met zooveel kracht naar binnen, dat de bark aan haar lot moest worden overgelaten. Do bemanning, bestaande uit 17 koppen, ging over in twee booten en nauwelijks was het schip verlaten of het schip verdween onmiddellijk in de diepte. Een boot, waarin zes mannen gezeten waren, dreef weg en van haar hoorde of zag men niets meer; de overige elf man zwalkten dertig dagen lang rond. Meerdere schepen kwamen in het gezicht, maar zij waren niet bij machte de aandacht te trekken. Vreese- lijk hebben de schipbreukelingen geleden. Een hunner, de scheepskok, overleed en een ander werd krankzinnig en stieif insgelijks. De medegenomen voorraad was weldra uitgeput en do ongelukkigen moesten in hun onder houd voorzien door haaien te vangen en derzelver bloed naar binnen te werken. Toen de boot door de „Andromeda' opgepikt word, geleken de geredden meer op geraamten dan op menschelijke wezens. Donderdagochtend kwamen honderden personen te Berlijn te laat op de kantoren, fabrieken, enz. In een electrische centrale kwam oen gebrek aan een der machines en terstond stonden een aantal tramwagens stil. Het duurde geruimen tijd, alvorens men de kabels aan eene andere machine had verbonden en weder stroom kon leveren. Als een bewijs hoezeer de Amerikaan- sche nijverheid met de Europeesche weet te concurreeren, wordt vermeld dat te Munchen onlangs 55 kisten zijn aangekomen, bevat tende de bestanddeelen van 2 locomotieven voor sneltreinen. De stukken worden in de werkplaats der Staatsspoorwegen in elkaar gezet. Met deze locomotieven kan een snel heid van 100 kilometer in het uur worden bereikt. Met vracht en invoerrechten komt elk op 80.000 mark- te.«sta m. Duizend Australiërs en Nieuw-Zeelan- ders, die niet langer in Zuid- A frika willen blijven nu hun diensttijd om is, zijn gereed, uit Kaapstad te vertrekken. O'Reilly, do burgemeester van Kaapstad, heeft afscheid van hen genomen met een toespi aak, waarin hij hun gedrag tot in de wolken verhief. Zij nemen als oorlogsbuit een kanon mede, dat zij bij Vetiivier veroverd hebben. Valsche millionnairs. Te New-York z.jn eenige valsche millionnairs ontdekt, dames en heeren, die vaak naar Londen reisden en van daar mot een aantal koffers vol „bagage terugkeerden. Van echte millionnairs zou dit niet bevreemd hebben, maar men is er achter gekomen dat die personen bedienden waren van New-Yorksche kleedermakers en modistes, die aldus enorme hoeveelheden Londensche modeartikelen voor „persoonlijk gebruik" binnen smokkelden. Volgen de „Daily Expreszijn de 108 kanonnen, door de Engelsche regeering ge kocht van den Duitschen fabrikant Ehrhardt, en die thans te AVoolwich staan, volkomen waardeloos, omdat er geen bruikbare ammu nitie voor is: deze moet nog uitgevonden worden. Uit het Wallraf-Richardz Museum te Keulen werd een copie naar Rubens van bijzondere waarde gestolen. Het doek is 0.29 bij 0.15 cM. en stelt een jong meisje met roode wangen, donkere oogen, en blond haar, dat op een tafel leunt, voor. Het museum had 500 mark uitgeloofd voor hem die ontdekt waar het is. Thans meldt men uit Brussel, dat het aldaar bij een antiquiteiten-handelaar in de Montagne de l'Oratoire voor 5000 francs door een vreem- de'ing werd aangeboden. De handelaar waar schuwde de politie per telefoon. De vreem deling, een schilder uit Luik, werd gevangen genomen. Bij zijn verhoor zeide hij het doek voor 300 francs van een Duitscher gekocht te hebben. De Luikenaar blijft voorloopig in arrest. Den 15en ontging als door een wonder de van Konstantine naar Algiers rijdende personentrein een verschrikkelijke katastrophe, die misdadige handen voorbereid hadden. Bij het begin eener betrekkelijk scherpe bocht van den weg, en slechts weinige passen afstands verwijderd van een diepen afgrond, had men tusschen de plaats, waar twee rails ineenloopen, een zwaar stuk ijzer gekneld, dat ook werkelijk de twee voorste raderen der machine deed derailleeren. Vijftig meters lang doorploegden zij zoo den spoorwegdam, zoodat de grond in de diepte neerrolde. Toen bracht de Westinghouse-rem den trein tot staan. Onder de reizigers waren vele touristen, die van Biskra kwamen. John Bull tot de Boeren. Ik heb zwaar tegen u gezondigd; dat ik uwe hoeven verbrand heb, was een slechte daad. Ik erken het en verneder mij voor u. Maar ik zal dat alles goedmaken door eene grootsche boetedoening, waarvan het mensch- dorn versteld zal staan. Ik alleen ter wereld kan zoo iets doen, wanneer mijn hart ontroerd is. Ja, het was verteerd uwe hoeven te ver branden, maar ik zal het goedmaken. Ik zal u het geld leenen, om ze weer op te bouwen. Hoe vindt je dat nu? Hebt ge wel ooit in de geschiedenis van zulk eene edele daad gehoord Neen niet waar Daarom dank ik dan ook God, dat ik niet ben gelijk die anderen En gij zult het heb! ben tegen vier percentHoe vindt je dat nu? (Terzijde: Ik kan het opnemen tegen drie en er zoo nog een voordeeltje uitslaan.) (Uit „The New Age) v. Th. Een stelsel van negerslavernij, gelijk het vroeger voor den vrijheidsoorlog bestond, is heimelijk in Zuid-Carolina en Georgië ingevoerd. In de landbouwdistricten van deze landen worden dikwijls negers opgelicht, waarna men hen contracten laat teekenen, die hen voor het leven aan hunne meesters verbinden. Zij werk m onder toezicht van gewapende opzichters Des nachts worden ze opgesloten, nadat hun de handboeien zijn aangedaan, en hunne voeten met een keten, waaraan een bal, zijn verbondon. Deze negers worden openlijk door den ecnen meester aan den anderen verkocht. Rechter Benet heeft de zaak in handen. Tien meesters, die negeis in dienst hebben, zullen worden vervolgd. Amsterdam 1 April. Aangevoerd 474 Run deren, le kwal. 62 k 65 cfc., 2de kwal. 58 et, 3de kwal. 54 ct. per KG. 150 Melk- en Kalf- koeien f 120 k f'240Graskalveren f f 221 nucht. Kalveren f 7 k f 10; 20 Schapen 1 16 a f 24; Lammeren f k f 448 vette Varkens 46 k 48 ct. per KG. Purmcraul, 2 April. Aangevoerd 203 vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG.900 nucht. Kalveren f8 af 18; 193 vette Varkens 45 k 50 ct. per KG.72 magere Varkens f 15 25 228 Biggen f 7 A 112.; 1108 Schapenen Lammeren303 Runderen en 5 Stieren Kip-Eieren f 3.k f 3.40 per 100. Vette Koeien, 145 stuks, prijsh. h. vlug. Melkkoeien lager in prijs handel matig. Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren handel vlug. Vette Varkens, handel matig. Magere Varkens en Biggen handel vlug. Vette Schapen, prijshoudend, handel vlug. Lammeren a Londen, 1 April. Ter markt zijn aangevoerd: 1100 Runderen, 11000 Schapen en lammeren, 10 Kalveren, 90 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.35 a f 0.67 Schapen en lammeren f 0.52 a f 0.90 Kalveren 1 0.50 a t 0.85Varkens f 0.40 a f 0.67. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daaron der ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Maart 1901 Ingelegd f 4535.10 Terugb taald - 8646.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2254. Vrijdag' 5 April. (Goede Vrijdag HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vooi-m. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds half acht de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. 's Avonds 7 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. (Avondmaal.) (Avondmaal.)

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2