N°. 1416. Zondag 7 April. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor oen Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advoientièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een pakje inhou dende een bos sajet, 2 klossen garen en een zakdoek; een mandje en een mesje. gemeente-secretarie. De SECRETARIS der genie, nte TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van het Paaschfeest, de Secretarie der gemeente, voor het doen van aangiften bij den burgerlijken stand, zal geopend zijn op Maandag den 8 April 1901, des voormiddags van 11 tot 13 nur. Texel, den 6 April 1901. De Secretaris vooonoemd, G. A. HAJENIGS. TEXEL, 6 April 1901. Bij Kon. besluit werd benoemd tot ontvanger der Registratie en Domeinen alhier de heer T. Roessingh, thans surnumerair. Woensdag j.l. gaf de heer W. H. Houwen, Landbouwleeraar, de laatste les van den drie jarigen Landbouw-wintercursus alhier. Deze les, waarbij de leerlingen toonden, dat ze het onderwijs met succes hadden gevolgd, werd door enkele leden van de Commissie van Toe zicht bijgewoond. Bij het einde der werk zaamheden sprak de heer C. A. de Braai een waardeerend woord tot hen, die steeds met veel belangstelling de lessen hadden gevolgd en tot den heer Houwen, die bijzonder veel ijver bij zijn werk heeft getoond en zich dik wijls om de lessen onaangename nachtelijke tochten had moeten getroosten. Ten slotte nam de heer Houwen een har telijk afscheid van zijne leerlingen, aan wie eerlang een Getuigschrift zal worden uitge reikt. Deze heeren zijn S. J. Dijksen, P I uinker A. J. Eelman, R. A. Keijser, A. S. Kikkert, Jb Kikkert Nz., M. KooimaD, P. Kuiper Jbz., J. C. Roeper, N. W. J. Pchumaker, W. F. Scbumaker en R. S. Smit. Uitgevoerd werden van 29 Maart tot en 5 April7 koeien, 6 kalveren, 8 schapen en 14 varkens. Naar men ons mededeelt, zal binnenkort (men roemde als vermoedelijke datum Woens dag 17 April a.s.) alhier wederom optreden de heer Hugenholtz. als candidaat voor het lidmaatschap der 2e Kamer, voor dit district gesteld door de Sociaal-Democratische Arbei derspartij. Oudeschild, 4 April. De langs den zeedijk aangebrachte ijzeren leuning, heeft gisteren uitnemende diensten bewezen, toen de van de haven komende vrachtwagen van den Heer K. te den Burg, tegenover de gemeenteschool, door het breken van een as in elkaar stortte. Indien de leuning, die door 't brekende voertuig belangrijk gehavend weid, niet alles had gekeerd, zou waarschijnlijk de wagen met de lading meel in zee zijn terecht gekomen. Het ongeval veroorzaakte gelukkig aan niemand persoonlijk onheil. 5 April. Mejuffr. S. Kok, vroedvrouw alhier, is als zoodanig benoemd te Geesteren, nabij Borculo. Met het stormachtige weer van gisteren geraakten op de Hors twee vletten van het Instructieschip „Bellona" vol water. De be manning moest uren achtereen in het ijskoude water waden om de booten te kunnen behouden. Janmaat weerde zich kranig en zoo gelukte het de vletten in veiligheid te breng9n. Twee Heldersche haringvletten vonden 's nachts bij het Horntje een wijkplaats en konden bij het stormachtige weer van dezen morgen niet naar Nieuwediep komen. De „Ada" nam zo echter op sleeptouw en bracht de visschers, over wie men reeds ongerust was, in behouden haven. Waal, 5 April. Onze vroegere plaatsge noot, de Heer C. Kuijper Jbz thans surnu merair bij de Politie te Rotterdam, deed Maandag j.l. met goed gevolg examen voor Inspecteur-titulair. Oosterend, 5 April. Met primo Mei zal van hier een zestal personen naar Amerika vertrekken. Kon voorheen dikwijls omtrent landver huizing iets vermeld worden, in de laatste jaren behoort zulks wel tot de zeldzaamheden. Vlieland, 4 April. Hedenavond vergaderde de alhier bestaande liberale kiesvereeniging, onderafdeeling van de „Centrale Liberale Kies vereeniging" in het hoofdkiesdistrict Helder, ten einde een kandidaat te stellen voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. Uitgebracht werden 17 stemmen op den heer Lely, den tegenwoordigen minister van Water staat, Handel en Nijverheid Eén stembriefje was oningevuld. Het volgende tragische geval had plaats te Lambertschaag (N. 'II Een 19 jarig dienstmeisje had, bij afwezig heid van haar meester en meesteres, een vaas gebroken. In haren angst verworgde zij zich, na een briefje te hebben geschreven, waarin zij verzocht het geld, dat ze daaibij gelegd had, als vergoeding aan te nemen, en wat er mogelijk nog overschoot, aan hare ouders te geven. Nog maar enkele jaren geleden boden de Friesche gemeentebesturen tegen elkaar op om „onderwijski achten" aan de scholen te verbinden. Dat is nu anders geworden: het groote aanbod drukt den prijs zóó erg, dat dezer dagen een onderwijzeres te Gorre- dijk zich aanbood om gratis in do school les te geven. Dankbaar nam de raad die offerte aan, gracieuselijk aanbiedende haar het kostgeld te vergoeden. Bedroevend vooruitzicht voor andere onder wijzeressen. (R. N.) Een dorp van drinkebroers 1 Te Borculoo, dat ruim 40( 0 inwoners telt met 29 drankwinkels, is in het afgeloopen jaar ruim 45000 liter gedistilleerd gefn uikt, dat is circa 11 liter per hoofd, vrouwen en kinderen inbegrepen I tR N.) "Vragen staat vrij! Door de gezamenlijke vereenigingen van personeel der Bollandsche Spoor namelijk „Ons Pelang", „Verbetering na Vereeniging" en „Vereeniging van tram- en spoorwegbe ambten", is aan het hoofdbestuur der Hol- landsche spoor verzocht om loonsverhooging en wel van25 pCt. Te Dordrecht zijn een 8-tal dames, die bijna een jaar geleden in 't bezit kwamen van de acte voor onderwijzeres en nog steeds op plaatsing wachten, na verscheidene malen vergeefs gesolliciteerd te hebben. Een tweetal is er bovendien, dat circa 2 jaar in 't bezit dier acte is en nog niet van een plaats voorzien is. Vijf jaar geleden zette A. T. van Slooten te Amsterdam een wijnfabriek op aan de Brouwersgracht in een gang, en eerst nu is hij voor de rechtbank gebracht, omdat hij gedurende al die vijf jaar geen cent accijns heeft betaald. De z.g. wijn werd gefabriceerd door het uitpersen van rozijnen en krenten. De administratie der belastingen had v. S. reeds lang verdacht en hield zorgvuldig een wakend oog op hem, maar v. S. wist dat hij iets uitvoerde dat niet in den haak was, en hem op heeterdaad betrappen was moeilijk. Toon hij op een gegeven oogenblik de com miezen in zijn fabriek zag, riep hij uit, „dat hij gepiept was", en een zorgvuldig onderzoek op het terrein bracht de zekerheid der ont duiking aan het licht. Namens den Minister van Financiën ver zocht de rijksadvocaat, dat bekl. door de rechtbank zou worden veroordeeld tot eene boete van f 250, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen werktuigen en voor werpen, die op deze wijnzaak betrekking hadden, en het O. M. eischte beyestiging van die conclusie. Beklaagde, d'e zich „limonade-fabrikant" noemt, zeide ten slotte, „dat er niemand in Nederland tot dusver was geweest, die zich op zoodanige wijze met zijn zaken had be moeid als thans gebeurde." Bij het uitzetten der haringnetten is een op den Huizer botter No. 112 varende Harderwijker visscher, II. Bakker genaamd, benoorden Urk overboord gevallen en, in weerwil der pogingen door den schipper aan gewend om hem te redden, verdronken, of misschien wel door de om den hals geraakte touwen gestikt. Het lijk werd te Urk aangebracht, waar ruim een uur de bekende maatregelen voor drenkelingen op het nog warmo lijk werden toegepast, doch zonder succes. Men meldt aan de „Prov. Gron. Ct' Te Alteveer hebben 200 turfgravers het werk gestaakt. De stakers eischeu f 10.40 per dagweik, terwijl de verveners niet meer dan f 10.10 willen geven. De verveners hebben dit jaar uit eigen beweging het loon met 60 ct. ver hoogd. Bij dit loon kan een goede werker f 3.50 a f 4.50 per dag verdienen. Een schipper, liggende met zijn schip aan de Kade te Bolsward, werd Maandag nacht wakker door het hevige schreien van zijn kind Toen hij bij de kleine kwam, ontdekte hij een rat, welke bezig was aan een vingertje te knagen. Het ondier koos natuurlijk het hazenpad, terwijl het gewonde lichaamsdeel gelukkig behouden kan blijven. Al weer een waarschuwing, dat men met kinderen haari niet te voorzichtig kan zijn. Door een sigarenwinkelier in de Leidsche Kruisstraat ee Amsterdam is kennis gegeven, dat een jongen Zondagmiddag door middel van een bi andglas de tabak heeft doen ont branden, die voor zijn winkelraam was uit gestald. Hij had de brandende tabak zelf gebluscht. Later zijn, als verdacht hiervan, 2 knapen naar het bureau Leidscheplein gebracht. Zij zijn aan hunne ouders mode- gegeven. Aprilgrap. Te Maastricht had den lsten April zich het gerucht verspreid, dat president Kruger met den trein van halféén zou arriveeren, ten einde zich voor eenigen tijd naar Valkenburg te begeven. Verschil lende personen, die zich naar het station begaven, bemerkten te laat, dat het een Aprilgrap was. Ook hadden een paar grappenmakers op het raam van een langs het Vrijthof gelegen café aldaar een telegram geplakt, vermel dende, dat de nieuwe minister van oorlog had besloten het garnizoen hier ter stede te vermeerderen met een regiment cavalerie en een regiment infanterie. Dit telegram lokte veel nieuwsgierigen en de inhoud er van werd, zonder te denken aan 1 April, door velen druk besproken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1