u it en la üd. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Het bestuur der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij stelt voor, op het aanstaande congres te Utrecht de vraag te behandelen „Zal de S. D. A. P. haar naam in S. D. P. veranderen?" Uit den goeden, ouden tijd! Bij het afbreken der arrestantenlokalen te Steenbergen, werd een zware kist ontdekt, voorzien van zes sloten, welke bij opening bleek te bevatten werktuigen waarmede in vroeger tijden misdadigers gegeeseld werden. Ook was er in aanwezig een brandijzer met de letters S. T. De „Volksbanierstelt de volgende vraag De sociaal-democraten maken propaganda in den omtrek van Den Briel. Dat is hun recht. Haar nu lezen we in hun eigen orgaan, dat op het eiland Rozenburg de bekende Hermans als spreker optiad in de openbare school. Vraag mag een gemeentebestuur het neu trale schoollokaal voor partij-doeleinden leenen? We zeggen dit niet, omdat de socialisten er van profiteerden want ten slotte be hielden hun tegenstanders na het debat de overhand maar omdat het o. i ongepast is een openbaar ebouw voor het bevorderen van speciaal partijdige oogmerken af te staan. Welke kan de reden zijn, die het Rozen - burgsche gemeentebestuur mag bewogen hebben daartoe verlof te verleenen? Als historisch deelt men het volgondo mede Op een der lagere scholen te Arnhem zag de onderwijzer eener klasse van 10- 11 -jarige kinderen, dat herhaaldelijk door jongens papier tjes werden toegereikt aan een meisje. Dit aanvallig ding, gevraagd om zoo'n papiertje af te geven, reikte blozend het laatst ontvangene over. Daar las de verbaasde onderwijzer Lieve Trientje A. Ik heb gehoord dat u mot Willem B. ver keert, maar dat moet u niet doen, want Willem B. heeft een mank been en dom is hij ook. Hij kan later niet den kost verdie nen voor u en de zijnen. Uw liefhebbende Karei C. Een ontrouw notaris. Men schrijft uit Groningen aan de „N. R. Ct." „Op het kantoor van den hypotheek-be waarder alhier zijn in de laatste dagen pijn lijke tooneelen afgespeeld. Een groot aantal belanghebbenden bij de treurige zaak van wijlen notaris Hofstede kwamen tot do ont dekking, dat hun kapitaal grootendeels ver dwenen is. Veilig meenden velen een 1ste hypotheek op solide panden te hebben en het blijkt, dat ze niets hebben ontvangen dan waardelooze papieren, of geboekt staan als Se of 4e hypotheek. Voor het plaatsje Grootegast en omstreken is deze slag verschrikkelijk, en allerlei phan- tastische verha'en doen de ronde, dat de notaris niet gestorven, doch voorvluchtig zou zijn, en dat zich in de kist steenen in plaats van zijn lijk bevinden. Het passief moet ongeveer f 400.000, het actief het 'U deel bedragen. Tot de slacht offers behooren ook personen te Groningen een bekend stadgenoot is voor pl m f 20.000 bij de zaak betrokken." In den nacht van .2 op 23 Februari is nagenoeg geheel Siboga door brand vernield. Een verslaggever van ,,Padangerzegt aan het slot van eene beschrijving van het onheil Zooals u uit het vorenstaande ziet, is de ramp verschrikkelijk grootde volgende cijfers zullen u echter nog meer een denkbeeld geven van den ontzettenden omvang van do ver woesting. Zooals u gelezen hebt, breidde de brand zich uit langs eenen weg, waarlangs aan beide zijden de verschillende toko's en pak huizen gelegen hebben. Deze weg loopt parallel aan de zee en in ongeveer west- oostelijke richting. De zee ligt ten zuiden. Welnu, aan de zuidzijde van dezen weg is een afstand van pl. m. 750 meter leeggebrand tot aan de zee dat is over eene breedte van 40 tot 60 meter, en zijn slechts hier en daar enkele woningen, misschien in 't geheel een tiental, blijven staan. 'Aan de noordzijde van den weg echter is eene lengte van pl. m. 600 meter en eene breedte van pl. m 30 meter leeggebrand, met uitzondering van drie naast elkander gelegen toko's, toebehoorende aan de firma Goan Thaij alhier, en drie steenen bijgebouwen, toebehoorende aan Tan Tek Kian, Lim Kim Tjoe en Lim Kim Tjoen, drie Chi- neesche handelaars van Siboga. In antwoord op vele van verschillende zijden gedane vragen hoe het toch komt dat de weesinrichting te Neerbosch, die zoovele jaren lang mocht deelen in de algemeene sympathie van Nederland, en die daardoor de reputatie kreeg van een rijke stichting te zijn, - nu zoo op eens in nood kan verkeeren, wordt door den directeur in „Het Oosten" uitvoerig geantwoord. Het slot zijner mede- deeling is dat de weesinrichting te heerbosch inderdaad in goeden doen is, „wat de toekomst betreft", maar dat zij thans in nood is, om dat niet voortdurend uit rentedragende lee ningen de tekorten mogen of kunnen worden gedekt In een stormachtige vergadering der R. K. kiesvereeniging te Enschedé heeft de voorzitter, de heer 11. G. de Bruyn, zijne bevreemding te kennen gegeven,dathetbekend verkiezingsprogram niet door de kiezers maar door de kamerleden is vastgesteld. Ook ver klaarde hij zich met klem tegen verhooging van invoerrechten, daar dit voor de Enschedé- sche werklieken bepaald nadeelig zou zijn. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de wenschen der werklieden in het kort zijn neergelegd en waai in ook het ver langen woidt geuit dat binnenkort een samen komst van deputation der R. K. kiesvereeni- gingen plaats hebbe, om tot vaststelling van een waar partijprogram en daardoor tot meer eenheid en kracht van het katholieke Neder- landscho volk te geraken. Een Reuter-bericht van St.-Ilelena meldt, dat mevrouw Cronjé ernstig ongesteld is geweest. De angst over het lot van haar familie in de Republiek heeft haar geestver mogens tijdelijk gestoord. Thans is haar toestand echter veel verbeterd. De „Times" verneemt uit Middelburg, dat de l oeren zich nu stelselmatig naar het noorden van Transvaal terugtrekken met het oog op den naderenden winter, maar onder- tusschen gaan kleine afdeelingen Boeren voort den spoorweg naar Délagoabaai op verschil lende plaatsen onveilig te maken. De Boeren bedienen zich daarbij van de nabijgelegen boerenhofsteden als steunpunten. De „Westm. Gazette" vergast zijn lezers weer eens op een berekening van de oorlogs kosten, aannemend dat de oorlog aan het einde van het loopepde finaticieele jaar is afgeloopen. Deze zouden dan 1,900,0' 0,000 galden beloopen, waarvoor slechts tot een bedrag ,150,00'>,000-gulden kredieten zijn toegestaan en dus' nog 750,000,000 gulden gevonden zouden moeten worden Met 1 April is in Puitschland de ver ordening in werking getreden krachtens welke in alle openbare verkoopplaatsen voor de be dienden gelegenheid moet aanwezig zijn om te gaan zitten. Volgens een dor bepalingen moet voor degenen die, de klanten helpen de zitplaats zóó zijn aangebracht, dat daarvan in de oogenblikken dat: niemand bediend be hoeft te worden kan worden gebruik gemaakt en moet dit gebruik in zulke oogenblikken worden toegestaan. In de vorige maand hebben een dame en haar zoon beiden het eindexamen aan een Pruisisch gymnasium met goed gevolg afge legd, de moeder natuurlijk als extranea. Zij is de weduwe van een .landraad" en gaat te Leipzig sludeerer. Te Marseille wordt de toestand met den dag beter. Het denkbeeld van een alge meene werkstaking schijnt geheel opgegeven te zijn. Do vakvereenigingen, die reeds daartoe hadden beslot n, houden zich niet langer aan het besluit; de bakkers, de metselaars, de metaalbewerkers en anderen hervatten den arbeid. Slechts de dokwerkers volharden vooralsnog. Te Montceau les-Hines is de toestand onver auderd. Uit Toulon werd bericht, dat daar een complot was ontdekt tegen het leven van president Loubet. Uit het ingestelde onder zoek is gebleken, dat het complot nogal weinig gevaarlijk was. De hoofdschuldige had het op touw gezet met het doel, het te ontmas keren, ten einde zoodoende een goede beloo ning machtig te worden. De consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat te New-York heeft, volgens den cor respondent van „Petit Bleu", een beroep op de Regeering der Vereenigde Staten gedaan ten gunste van arbitrage. Hij verzekert daarin, dat wel degelijk eenige maanden ge leden de Engelschen getracht hadden generaal Botha om te koopen. Zij boden hem 10.000 pd. st. per maand en een hooge betrekking in de Regeering van de toekomstige Engelsche kolonie aan. Deze poging tot omkooperij, waarvan reeds meer dan eens sprake is geweest, zal in En geland natuurlijk worden ontkend, waar men voorloopig niet bevreesd behoeft te zijn voor tegenspraak van Boeren-zijde, daar deze beroofd zijn van de communicatie met Europa. Na den oorlog zullen de Boeren wel aan- toonen, dat het een feit is. De krijgsraad te Breslau heeft de onder officieren, die hun minderen slecht behandelen, zoodat een soldaat zelfs in wanhoop de hand aan zich zeiven sloeg, tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Een soldaat, die beschuldigd was van majes teitschennis en anarchistische propaganda, werd tot 2 jaar veroordeeld. Te Munchen hebben een aantal vrouwen een oproep tot hare zusters gericht om voor goed de sleepjaponnen af te schaffen, althans op straat. In de „Frankf. Z." maakt nu een heer de opmerking, dat deze poging wel evenals haar voorgangsters, mislukken zal. De meeste vrouwen, beweert hij, hebben geen fraaie voeten, en de zucht om dit te bedekken zal aan de lange rokken steeds de overwinning verschaffen. Laten nu de vrouwen toonen dat deze voetenkritiek onge grond is. Vrouwelijke detectieves in Amerika. De meeste groote hotels in Amerika hebben een nieuwtje ingevoerd; tengevolge van het groot aantal diefstallen en euveldaden, die in de onmetelijke groote New-Yorksche hotels gepleegd worden, hebben zij een brigade „vrouwelijke detectieves' georganiseerd, die, verspreid over de belangrijkste gedeelten dei- etablissementen, een voortdurende bewaking uitoefenen over het doen en laten der reizigers en reizigsters. Enkelen onder haar zien er uit ais gewone bedienden; anderen weer gaan door voor elegante reizigsters. Het nieuwe spionnagestelsel heeft reeds belangrijke dien sten bewezen. Een geweldige aardschuiving heeft het dorpje Baglio in de Apenijnen bij Modena verwoest. De verschuiving is den 21 Maart begonnen, en heeft, hoewel zij langzaam gaat, het dorp, met kerk en al, doen instorten en in de spleten, die in den grond ontstonden, verdwijnen. Bijtijds had men de kerksieraden, het orgel en dgl. in een oude ruïne, die op een vaste rots staat, in veiligheid gebracht. De rivier, die onder langs den heuvel stroom de waarop het dorpje gelegen was, is door uo afgegleden aardmassa's, ver buiten hare oevers getreden en heeft het dal in oen meer veranderd. (buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Ivortcn tijd geleden dienden eenige min of meer belanghebbenden bij het wegje achter do it. K. kerk een adres iu bij het Gemeentebestuur om hier de zoo noodige verbeteringen aan te brengen. Het antwoord was afwijzend, opgrond, dat het hier bovenbedoelde geen gemeente- eigendom is. Het schijnt wel, dat nu ieder er van gebruik mag maken om alles wat hij niet hebben wil hier neer te gooien. Op het oogenblik is het geen weg, maar een openbare vuilnishoop, waaruit een walgelijke stank opstijgt en die zeker niet bevorderlijk is voor de volksgezondheid. Van liet Gemeentebestuur, dat dit in de laatste jaren lijdelijk aanziet, zelfs op min of moer fatsoenlijke manier haar rommel er bij doet en dat afwijzend op het verzoek van adressanten heeft bi-schikt, is in deze vooreerst niot veel te wachten. Nu vraag ik ieder, die iets gevoelt voor zindelijkheid en gezondheid, zich eens met de komeude Zondagen een kleine wandeling te getroosten om even een kijkje te nemen naar dezen cilendigen toestand en zichzelf af te vragen of het op den weg van het Gemeente bestuur ligt, dat zulks in de onmiddellijke na bijheid van den Burg nog langer worde gedoogd. U dankende voor de plaatsing. JOH. KEIJSER Dz., Abonné op uw blad. Scliagen, 4 April. Aangevoerd: 9 paarden f 80 a f 300, Stieren f af 12 Gelde- koeien f 160 a f 23040 Kalfkoeien f 120 a f 200; Vaarzen f af 90 Nuchtere Kalveren f5 af 16; 220 Schapen f 15 af 23. Lammeren f af Bokken en Geiten f af 32 Varkens f 13.a f 16. 28 Vette Varkens 46 a 47 cent per kilo 38 Vette Koeien f 160 a f 230; 70 Biggen f 9. a f 12 50Kipeieren, f 3.a f 3.50Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0.55. Londen, 4 April. Ter markt zijn aangevoerd: Runderen, 2000 Schapen en lammeren, 90 Kalveren, 60 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.- a f 0.Schapen en lammeren f 0.52 a f 0.90: Kalveren f 0.55 a f 0.90; Varkens f 0.41 a f 0.70.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2