Buitenland. Bij afwezigheid der ouders is te Haar lemmermeer, aan den Sloterweg, een kind van 13 maanden van F. Ruijte in den wieg verbrand. Men vermoedt, dat kinderen met lucifers gespeeld hebben. Erfenisjagers I Bij een familie aan den Abstederdijk te Utrecht, heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. De vader van het gezin is pas gestorven en zal morgen begraven worden, doch in plaats dat hierom werd getreurd, ontstond er een formeele vechtpartij tusschen het achttal kinderen, die allen evenveel aanspraak op de erfenis meenden te hebben. Zoo hevig zaten ze elkaar in 't haar, dat de politie, wellicht gewaarschuwd door de buren, verscheen en aan 't kabaal van het lieve kroost een einde moest maken. Op 1 Januari jl. waren van de 1610 predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk 268 vacant tegen 281 een jaar tevoren. Handel in melk en kaas Van den heer B H de Waal, onzen consul- generaal te Kaapstad, komt onder dagteekening van 27 Febr. jl. de volgende mededeeling voor in de „Consulaire verslagen en Berichten „Ik veroorloof mij de aandacht er op te vestigen, dat van verschillende zijden klachten bij mij zijn ingekomen van hier gevestigde importeurs en agenten omtrent de qualiteit van verscheidene partijen gecondenseerde melk in blikken en Gouda-kaas. „De firma Van den Berg Co. Lim. levert hier, naar het schijnt, beide artikelen tot lagere prijzen dan door de meeste kooplieden en fabrikanten in Nederland gevorderd worden, maar de qualiteit der door v. d. B. Co. geleverde goederen schijnt over het algemeen te voldoen. De kaas is hier in den handel bekend onder den naam van „fabriekskaas". Waarschijnlijk door de concurrentie daartoe gedrongen, worden nu door andere kooplieden in Nederland bestellingen aangenomen tot lagere prijzen, maar de qualiteit dier goederen blijkt bij aankomst alhier zoo slecht te zijn, dat het artikel geheel waardeloos en onver koopbaar is. „Daardoor wordt aan den handel in deze voor Nederlands industrie zoo belangrijke artikelen onberekenbare schade veroorzaakt, daar Hollandsche melk en kaas op die wijze langzaam maar zeker verdrongen worden door biiitenlandsch fabrikaat." Donderdag brak een kortstondige werk staking onder de koristen dor Fransch Opera in den Haag uit. De quaestie was ontstaan doordat in deze (stille) week geen voorstel lingen worden gegeven en er toch moest worden gerepeteerd, waarvoor echter geen loon werd uitbetaald. Volstandig weigerden allen ook maar een noot te zingen, zoo zij deze week hun loon niet kregen, totdat de directeur, de heer Bijle- velt, hun beloofde deze week te zullen uit betalen, echter zou dan voor hen geen beneviet- voorstelling worden gegeven. Daar zij de directie niet konden verplichten zulks toch te doen, en dit voor de koristen nog veel schadelijker uitkomt, kwam men eindelijk overeen, alles maar bij het oude te laten. (Het Volk.) Bezwaren tegen leerplicht. De commissie tot wering van schoolverzuim te De Lemmer zond aan den minister een adres, waarin zij o. a. zegtdat onder de visschersbevolking aldaar des winters groote armoede heerscht; dat thans aller oog geves tigd is op de aanstaande ansjovisvangstdat daarbij de hulp van kinderhanden steeds van niet geringe beteekenis wasdat kinderen meermalen wekelijks tot een bedrag van zeven gulden konden verdienendat thans reeds bij de hoofden van scholen aanvraag wordt gedaan om verlof tot schoolverzuim in dien tijddat in andere visschersplaatsen zeer zeker dergelijke toestanden bestaandat nu ten behoeve van land- on tuinbouw, vee teelt en veenderij voorrechten zij toegekend bij art. 13 der leerplichtwet haars inziens met gelijk recht dezelfde voorrechten mogen worden geschonken ten behoeve van de vissche- rij waarom zij eerbiedig verzoekt, zoodanige maatregelen te willen nemen, dat het behoef tige deel van de bevolking niet verstoken blijft van de inkomsten, waarop het tot nu toe steeds heeft kunnen rekenen. Als waarschuwend voorbeeld maken wij hier melding van het volgende geval te Middelburg voorgekomen en ons door den behandel enden medicus medegedeeld, zegt de „Geneesk. Ct." Een baker, een boerenvrouw uit W., raadde wegens lastigheid van een kind, het gebruik aan van Haarlemmerolie. Het kind van 8 dagen wordt bij ledige maag getracteerd op eenige droppels, laat het zijn tien, waarvan nog eenige worden teruggespuwd. Binnen twee minuten wordt het kind blauw, stijf, het lichaam strekt zich uit en stuipachtige krampen van alle ledematen worden waar genomen de ademhaling is zeer langzaam en door de kramp zeer bemoeilijktde kleur van het gelaat is loodachtig en het bewust zijn is verdwenen slikken is onmogelijk. Na eenig losmaken van de kleeren en wasschen van het gelaat verminderd de stijfhei iets en wordt de kleur beter. Een catheter van Nelaton wordt in de maag gebracht en direct wordt een weinig bruin, sterk naar terpen tijn riekend vocht uitgespogen later wordt de maag met melk uitgespoeld en zelfs nadat een liter melk daartoe is gebruikt heeft het terugkomende gedeelte nog terpentijngeur. Snel herstelt zich de kleur, de krampen ver dwijnen en na drie uur is het bewustzijn teruggekeerd; verdere nadeelige verschijnselen bleven achterwege. De baker begrijpt 't nietin W. gaf men het middel steeds aan zuigelingen. Welzeker, niet alleen in W. maar helaas in tal van plaatsen, vooral ten plattelands 1 Maar wie kent de gevolgen? De Lee'plichtioet. Men schrijft uit Fries land aan „Het Volk" Die mooie sociale- wet! Begin Januari. De leerplichtwet is inge voerd. „Meester" spoort de kinderen aan trouw in school te komen. Hij zoekt vele ouders op van leerplichtige kinderen, die niet meer naar school gaan. Allerlei bezwaren worden geopperd. Grondtoon armoede. „Meester" wijst op de gevolgen van 't ver zuimen, sommige komen, anderen blijven thuis Februari Nog enkele komen na herhaalde aansporing terug. Sommigen blijven zonder wettige reden thuis. Anderen beginnen weer te verzuimen moeder kan de enkele centen, die ze verdienen, of met bedelen thuis bren gen, niet missen. „Meester" verzekert, dat weldra de eerste „waarschuwingen" zullen komen. Einde Maart De „waarschuwingen" bleven en blijven nog uit. 't Willekeurig schoolver zuim neemt toe. Niemand stoort zich meer aan de Leerplichtwet. „Meester" praat maar wat." Men laat hem praten. Onweer in 1900. Uit het jaarverslag, uitgegeven vanwege het Koninklijk Ned'. Meteorologisch Instituut te De Bildt bij Utrecht, blijkt o. m. Het aantal onweeTsdagen bedroeg 108, er kwamen in 445 trei berichten, 42 menschen werden getroffen, waarvan 16 met doodelijken afloopverder werden getroffen of kwamen om tengevolge van het onweer 87 koeien, 51 varkens, 82 paard, n, 13 schapen, 4 geiten, 1 hond, 1 kat, 13"konijnen en 120 kippen. 215 Gebouwen wélden getroffen, w. o 21 kerktorens, 15 molens en II schoorsteenen, 21 hooibergen en 3 schepen verder sloeg het in in 133 boomen en 23-maal had beschadi ging plaats van telegraaf of telefoon en andere electrische toestellen. Het totaal der opgegeven schade bedraagt f 352.080 Bij 17 van de voormelde trefgevallen was het gebouw van een bliksemafleider voorzien. Volgens bericht uit Havanna, is de „Merrimac", welk vaartuig door luitenant Hobson van de Amerikaansche marine tij dens den oorlog met Spanje tot zinken werd gebracht om de Spaansche vloot in de haven in te sluiten, door een ontploffing opgeruimd, ten einde den ingang tot de haven van San tiago vrij te maken. Volgens particuliere mededeelingen vin den er in de omstreken van Vlakfontein, ten zuiden van Heidelberg, dagelijks schermutse lingen plaats, terwijl de Boeren alle treinen, komende van en gaande naar Natal, doen ontsporen en den Engelschen daardoor aan zienlijke matarieele schade bezorgen. Volgens de Portugeesche bladen heeft bij de aankomst der Boeren uit Lorenqo-Mar- quez niet alleen de Vrijstaatscbe consul hun bloemen aangeboden, maar is hun ook mili taire eer bewezen. Toen zij van de Taag aan wal stapten, leest men in de „Seculo" Het was onder de ontelbare menigte een ware uitbarsting van opgewondenheid. „Leve de Transvaalriep men„Leve generaal PienaarLeve de BoerenMen zwaaide met vlaggen, men was buiten zichzelven, het gejuich wilde niet ophouden, aller harten waren diep ontroerd. En toen de Boeren in den trein stapten, welke hen verder voeren zou, begon de manifestatie opnieuw. Tweo Franschen traden op Pienaar, terwijl hij aan 't portier stond, toe en zeiden „Generaal, wij hopen op de vrijheid van uw land. Te Torres-Vedras waren meer dan 2000 menschen aan 't station om de Boeren toe te juichen. Dergelijke ovatiën werden hun te Bornbarral, Obidos en Nazareth gebracht. Te Alcobaca deed de menigte de muziek het Transvaalsche volkslied spelen. Volgens den Peterburgschen correspon dent van den Berliner „Lokalanzeiger" zouden bij een controle over het beheer van de Russische schatkist aanzienlijke verduisterin gen zijn ontdekt, loopende over een tijdvak van zes jaren. Een Laffan-telegram noemt als het verduis terde bedrag een som van 44 millioen roebel. Het eerste groote stuk vestinggeschut van 23 c.M., waarvan wij reeds vroeger ge sproken hebben, is op het fort te Dover ge plaatst. De Engelsche artilleristen beweren, dat het stuk zóó ver draagt, dat de projec tielen Calais kunnen bereiken. De „Celtic" van de White Star Line is verleden week te water gelaten. Het is het grootste schip dat ooit gebouwd werd en overtreft den beroemden zeereus „Great Eastern" met 30 voet in lengte en 2000 ton in waterverplaatsing. Haar snelheid is slechts 17 knoopen3294 personen kan zij bergen. De hoofdafmetingen zijn 700 voet lang, en 37.700 ton waterverplaatsing. De inrichting der drijvende stad zal prachtig zijn. Uit nadere bijzonderheden over de zaak van den korporaal te Breslau dien de krijgs raad aldaar wegens mishandeling veroordeeld heeft tot een jaar gevangenisstraf, blijkt dat een van zijn slachtoffers, de recruut Büssen- bach, zoo erg door hem toegetakeld en uit gemaakt was dat hij zich uit wanhoop ver hing. Een ander soldaat had van het monster zoo'n hevigen trap tegen het onderlijf gekre gen, dat hij een groote wond had, enz De compagniescommandant van den beschuldigde had den treurigen moed om voor den krijgs raad te getuigen dat hij een „flink man was die vooruit wilde." Zekere treinen van den Siberischen spoorweg voeren een bibliotheek, een piano, allerlei schrijfbenoodigdheden, een scheerwin kel, een gymnastiekzaal, ijswateiywarm water cijferbladen, die 't volgende station en 't opont houd aldaar aangeven, dubbele vensters tot stofwering en tegen de strenge winterkoude en tevens een waarneming- en uitzichtwagen met zich mede. Geneeskundige hulp wordt kosteloos verschafttot baden wordt voor 30 cent de gelegenheid verschaft Elk dier treinen wordt vergezeld door beambten, die de Duit- sche, Engelsche en Fransche taal machtig zijn. Een zeer aantrekkelijk, en, bij het een tonige kampleven tevens een zeer practisch geschenk, zond een Fransch vrijwilliger, onlangs uit den Transvaaloorlog teruggekeerd, aan zijn nog in Zuid-Afrika strijdende kame raden. Hij schonk hun namelijk een honderdtal „Salta"-spelen. Le regels van het „Salta"- spel komen die van het schaakspel, dat de Boeren doorgaans machtig zijn, eenigszins nabij. Alleen is het „Salta"-spel minder ge compliceerd. Het schaakbord is op gevernist doek ge schilderd, de figuren de steenen zijn keurig afgewerkt. Ten einde op het veld het „Salta"-spel gemakkelijk in den zak te kunnen dragen is het in een speciaal voor dat doel vervaardigd lederen étui gestoken. Mogen Joden Paascheieren verkoopen? Deze zeker hoogst zeldzame vraag heeft het Russisch gerecht in alle drie instanties bezig gehouden en ten slotte is zij nog bij den Senaat beland, die het eindvonnis velde. De pilitie had namolijk een Joodsch koopman, die verzilverde Paascheieren te koop bood, ter verantwoording geroepen, en wel op grond van eon artikel in het Strafwetboek, waarin het heet: „Als personen van niet-christelijke belijdenis heiligenbeelden schilderen, kruisen en andere voorwerpen van christelijke ver eering vervaardigen, dan beloopen zij, behalve het in beslag nemen van alle bij hen gevonden soortgelijke voorwerpen, eene geldboete van hoogstens 50 roebels." Deze bepaling werd eerst in 1885 in het Russische Strafwetboek ingelascht! In verband met dit artikel nu werd de Jood voor den vrederechter gedaagd en door dezen tot het maximum der straf veroordeeld. Hij kwam in appèl, de zaak doorliep alle instanties, totdat ten slotte de Senaat den beschuldigde vrysprak. Paasch eieren verklaarde de Senaat en ongetwij feld terecht behoorden niet tot de voor werpen van christelijke vereering, en der-

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2