N°. 1418. Zondag 14 April. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Büko op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Texel, 12 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester- G. A. HAJENIUS, Secretaris. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belogd op Woensdag, den 17 April 1901, 's morgens 10'/i uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 13 April 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen TEXEL, 13 April 1901. Naar wij vernemen bestaat de voordracht voor de vacature van onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. school te Midden-Eierland, uit de navolgende personen 1. D. H. Brans. 2. A. M. Kievit. 3. J. Daalder. 4. M. C. Kuiper. 5. N. Heerschap. Van 2 tot 10 April werden van hier uitgevoerd 41 koeien, 15 kalveren en 4 varkens. Oudeschild, 12 April. Het rogvisschen binnen de zeegaten, dat nog ieder jaar wordt uitgeoefend met staand want, is ook nu weer aangevangen. De vangst valt voorloopig niet mee. Ook het garnalenvisschen leverde in de eerste dagen der week schrale uitkomsten op. Donderdag was de vangst beter, vooral buiten de zeegaten. De prijs blijft over het geheel bevredigend De Cocksdorp, 12 April. Op slechts één van de twintig nummers, die in Eierland ten bate van het Senatorium voor onderwijzers te Lunteren zijn genomeD, is eene prijs ge vallen. Deze prijs bestaat uit een boekwerk „Gevleugelde woorden", verzameld door J. Versluijs en is toegekend aan den heer P. Dros Az. (nummer 19911). Vlieland, 10 April. Gisteren werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in het „Zeebad Vlieland" ge houden. Ofschoon de opkomst grooter had kunnen zijn, zou men verkeerd doen met hieruit de gevolgtrekking af te leiden, dat de belangstelling in de badonderneming verflauwt. Uit het jaarverslag der Directie bleek toch, dat ons zeebad steeds in bloei toeneemt. In deze vergadering werd de heer J H. W. Veenhoven herkozen als directeur en de heer S. Boon als commissaris, beiden zoo goed als met algemeene stemmen. Nu reeds een bepaalde datum is genoemd als die waarop de stemming zal geschieden bij gelegenheid van de aanstaande periodieke verkiezingen, zij herinnerd, dat wri in de Kieswet een vaste dag is aangewezen voor de candidaatstelling, nl. do eerste Dinsdag in Juni, vallende dit jaar op den 4en, doch dat de dag voor de stemming nog door den Minister van Binnenlandsche Zaken moet worden bepaald. Volgens art. 131 Kieswet mag die stemming niet plaats hebben vóór 10 Juni, terwijl de uiterste termijn is, volgens art. 133, veertien dagen na de candidaatstelling, dus 18 Juni. Een van de dagen van 10 tot 18 Juni moet dus door den Minister worden aangewezen Het Hoofdbestuur van „Volksweerbaar heid" heeft een rondschrijven gericht aan de districts-schoolopzieners bij het lager onder wijs, waarin wordt aangedrongen op het op nemen voor jongens van de gymnastiek onder de vakken van het herhalingsonderwijs. Dat de gistverzending door de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft belangrijk wordt uitgebreid, blijkt, dat, terwijl nog voor korten tyd Delft en Brugge te zamen 100.000 kilo gist per week produceerden nu de vorige week uit Delft alleen 104 000 kilo gist werd verzonden. In 1871 bedroeg die verzending nog slechts 2200 kilo, in 1878 6000 kilo, in 1888 30.000 kilo en in 1893 60.000 kilo per week. Te Nieuw-Loosdrecht heerschen de ma zelen zóó hevig, dat de scholen voor een groot deel ontvolkt zijn. De ziekte draagt een ernstig karakter. Verscheidene kinderen zijn reeds bezweken. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een zilveren vin gerhoed. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, maken bekend, dat te den Burg wonende personen, tusschen 18 en 60 jaren, die de hun bij de wet opgedragen persoonlijke diensten ingeval van brand, bij den aanjager wenschen te vervullen, zich daartoe kunnen aanmelden ter gemeente-secretarie, vóór of op 20 April a. s. waar tevens inlichtingen zijn te bekomen, betreffende de daaraan verbonden geldelijke voordeelen. Texel, 11 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter algemeene kennis? dat het terrein nabij Neeltjes Nol van 17 April tot ultimo September 1901, met het oog op de schietoefeningen der Marine, als onveilig is te beschouwen. Ter waarschuwing dat er schietoefeningen plaats hebben, zullen roode vlaggen geheschen zijn van de seinpalen die ter weerszijden van den kogelvanger op 200 Meter afstand zijn opgericht. Texel, den 12 April 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. VERBETERING van de K I E Z E R S L IJ S T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texel brengen hiermede ter open bare kennis dat van heden af tot en met den 21sten April a.s., voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn ge steld een verzoek om verbetering van de vast gestelde kiezerslijst, met de bijgevoegde bewijs stukken, op 12 dezer ingediend door DIRK LAP Sz. te Den Hoorn. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelij k (op ongezegeld papier) en uiterlijk den 23aten April a.s. aan het Gemeentebestuur worden ingediend. Texel, den 12 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. BELASTING BEDRIJFS EN ANDERE INKOMSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texel, Gelet op het besluit van den Heer Commis saris der Koningin in deze provincie van den 25 Maart 1901 (Prov. blad No. 36), Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met de uitreiking der beschrijvingsbiljetten op bedrijfs en andere inkomsten, dienst 1901/1902, in deze Gemeente een aanvang zal worden ge maakt, 4 Mei a.s. Voorts brengen zij in herinnering enkele der voornaamste bepalingen van de wet van 2 October 1893 (Stbld 149): Art. 15, 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te Jande gevestigde vennoot schap, onderlinge verzekeringmaatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als Boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootsohappen en maatschappijen, als bedoeld in art. 6, 2, en van de in art. lb bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuur ders van hier te lande gevestigde naamlooze vennoot schappen, coöperatieve en andere vereènigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, alsook boek houders van hier te lande gevestigde reederijen, mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5, jf 1 en 2 en art. 6, 2 belasting schuldig is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. la h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne ver plichtingen omschreven bij art. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het Gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat Bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambte naren der directe belastingen te vertoonen. Art. 45. Bestuurders van de bij art. lb en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschap pijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19, lb of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47, 5. Hij, die, daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld bij art. 15, 1 eerste lid, en art. 15, 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. Art. 47, 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Art. 47, 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld bij art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan de bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valscken naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van bet aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Voorts wordt nog bijzonder gewezen op de in art. 12. 2, 2de lid, lo. d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zich, bij de aanstaande beschrijving, de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren, door vóór of op 15 Mei a.s het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Benoeming onderwijzeres in de nuttige hand werken te Midden-Eierland. III. Vaststelling Kohier schoolgeld le kwartaal 1901. IV. Aanbieding rekening van het Algem. Weeshuis over 1900. V. Idem rekening Waalderweg. VI. Adres P. C- Koorn inz. weg nabij de R. C. Kerk te den Burg. VII. Ontslagaanvrage vroedvrouw te Oudeschild. VIII. Adres C. Broers inz. ontheffing van schoolgeld.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1