Buitenland. De verjaardag van Z. K. H. den Prins Gemaal zal, ingevolge verlangen van H. M. de Koningin, op dezelfde wijze gevierd worden door Zee- en Landmacht als die van H. M. In aansluiting hiermede vernemen wij, dat aan de openbare en gemeente-gebouwen in Den Haag in den avond van 19 dezer, illumi nation zullen worden ontstoken. (R. N Bezwaren tegen Leerplicht Op Wieringen heett de Commissie tot wering van schoolverzuim in een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken instem ming betuigd met het adres der Commissie te Lemmer, en daarbij tevens de aandacht er op gevestigd, dat op Wieringen niet genoeg arbeiders beschikbaar zijn om bij drukke werkzaamheden in korten tijd de ansjovis te koppen (kaken). Ook het Vissch°rsfonds aldaar zal een adres betreffende deze zaak aan den Minister op zenden. Door het hoofdbestuur der posterijen eu telegraphie zullen maatregelen worden genomen tot regeling en bespoediging van het telephonisch verkeer bij de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale Staten op 14 Mei en de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de eorste helft van Juni. Gelijk bij vorige perio dieke verkiezingen zullen ook nu de diensturen van de kantoren op den dag van stemming des avonds in dier voege worden uitgebreid, dat alle telegraaf- en telephoonkantoren tijdens de drukke telegraafwisseling open zijn Het schijnt dat de regeering en dit zoudon wij als een heugelijk bericht beschou wen hare aandacht wil wijden aan het bewaarschool-onderwijs. Tenminste er wordt bericht dat er ten behoeve van het departe ment van Binnenlandsche Zaken door tusschen- komst van Gedeputeerde Staten der provinciën aan de gemeentebesturen verzocht is een tabellarisch overzicht te willen inzenden van de bewaar- en kleinkinderscholen in elke gemeente over het jaar 1900, met de ver melding van de in dat tijdvak opgerichte of opgehevene. („Schoolbl Het „Handelsblad" ontving het volgende particuliere telegram uit Batavia: „Mejuffrouw Koopal, gouvernements-onder- wijzores te Malang, is in haar bed vermoord door een Javaanschen tuinman. „De moordenaar wilde "bij de dame stelen. Hij heeft zijn daad reeds bekend." Uit Dinxperloo was onlangs een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat om afschaffing van bestelgeld bij de bezorging van telegrammen. Do Minister heeft beloofd pogingen te zullen aanwenden, om daar, waar deze bestelgelden worden geheven, deze te doen afschaffen. Leerplicht! Op de to Utrecht gehouden jaarvergadering der „Unie", eon school met den Bijbel, werd de practijk der leerplichtwet breedvoerig be sproken, waarbij men deed uitkomen, dat deze tot vele moeielijkheden aanleiding geeft, zeer onpractisch is en ook niet aansluit bij het leven. Enkele sprekers beaamden zulks, doch meenden dat de administratieve omslag nogal is meegevallen. Men bleef echter tegen het beginsel van de wet absoluut gekant. Te Maasland hoeft zich een paartje in ondertrouw begeven na een engagement van 35 jaren Iemand te Ginneken had op den eer sten Paaschdag een uitstapje met zijn dienstbode gemaakt. Bij terugkeer werd hij door zijn familie terdege onder handen ge nomen. Hij scheen nogal teergevoelig en driftig, althans hij trok plotseling een re volver en verwondde een zijner familiele den in de hand. De ontboden geneesheer kon den kogel niet verwijderen. Proces-verbaal werd door de rijkspolitie opgemaakt. Uit Arnhem wordt geschreven Dat de Paaschwei dit jaar- niet gehouden werd, was eene teleurstelling voor de jeug dige Arnhemmers en ook voor de ouderen, die als kind aan deze sedert onheugelijke tijden plaats hebbende feestelijkheid deelna men. De weide was al gedurende eenige jaren door afgraving voor een steenoven steeds kleiner geworden, en thans kon de burge meester van Eist, tot welke gemeente die weide behoort, geen verlof meer geven aan kramen en tenten om er zich op te stellen. Trouwens de oude gewoonte, dat de kinderen zich 's middags er heen begaven om zich met het rollen van gekleurde harde eieren en sinaasappelen te vermaken, was reeds lang verminderd en de Paaschkermis was voor namelijk een vermaak voor de ouderen ge worden. Als dan ook tegen 8 uur 's avonds de weide ontruimd werd, zag men de straten der stad gevuld met ontzaglijke troepen hossende en zingende menschen, voor een groot gedeelte meer of minder onder den invloed van sterkedrank. - Nu de Paasch weide verdween, zullen ook de dronkemanstooneelen, die anders op de Paaschdagen voorvielen, thans wel langza merhand voor een groot deel ophouden. Reeds nu is dat veel minder erg geweest dan in vorige jaren. Als een herinnering aan de oude Paasch- weide liepen vele kinderen met luchtballons, fluitjes, bordpapieren horens, enz. Met zijn grootmoeder verloofd Te Kollumerland (Friesland) huwde voor eenige weken een man van 71 jaar met een vrouw van 30 jaar. Nu heeft de zoon van dien man sterk verkeering met de moeder van die vrouw. De redactie van „Krelage's Bloemhof" beveelt de Floralia-vereenigingen aan, het oog eens te slaan op onze echt Hollandsche bloemen, op de in het buitenland zoo algemeen gewaardeerde bol- en knolgewassen, en somt de voordeelen daarvan op alle aarde, zelfs zand is voldoende om ze op te potten; de cultuur is zeer gemakkelijkieder kan aan de cultuur deelnemen een tentoonstelling van de bloemen zou veel bezoek trekken de wel dadige invloed, dien de Floralia-vereenigingen beoogen, zou zich in den wintertijd in hooge mate doen gevoelen. De Floralia vereenigingen zouden op die wijze twee seizoenen krijgen, met twee ten toonstellingen, enz Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben aan den Gemeenteraad van Hoogeveen terug gezonden de op 24 Januari vastgestelde ver ordening op de tapperijen, daar het verbod, om op Zondagen, erkende feestdagen en Oudejaarsdag, 's namiddags van 3 tot 8 uur, bezoekers in huis te hebbenin strijd is lo. Met 't algemeen belang, omdat gedu rende 5 uur per dag de bezoekers van buiten geen onderdak zouden kunnen vinden, wat een groot ongerief en miskenning van alge- meene belangen zou zijn 2o. Met de wet, omdat, zoolang de Zondags wet bestaat, de daai bij geregelde zaak is een zaak van Rijksbelang, waarin volgens art. 150 der Gemeentewet, een plaatselijke ver ordening niet mag treden. Men schrijft uit Tiel Eergistermorgenkwam do heer Do Kruiff uit Buren alhier met een os ter markt. Deze stapte kalm achter zijn geleider voort. Toen het dier op dp markt kwam, schijnt het geschrokken te zijn. Het ontrukte zich aan zijn geleider en holde met woeste spron gen de markt over.- Voor de woning van zijn doodsvijand de slager Campagne, geraakte het nog meer in woedo, het sprong door een groote spiegelruit in de kamer van den heer Campagne en vernielde daar bijna alle meubels, daarna ging het de kamerdeur door, den winkel en de slagerij door en zoo naar buiten. Het woeste dier holde verder den weg naar Buren op, liep eenige jongens om, sprong over eenige soldaten heen, die het wilden tegenhouden, doch veroorzaakte ver der geen persoonlijkte ongelukken. Ten slotte werd het dier gegrepen. Ofschoon de plaatsvervanging bij de militie is afgeschaft, is toch een beslissing door de rechtbank te Haarlem op 18 Dec jl. gegoven over een remplaganten contract („\Y eekblad van het Recht" no. 7505) niet zonder belarg. Een vader had eon makelaar in plaatsver vangers f 50 - betaald om voor zijn zoon een plaats ver van gei- te stellen en dien makelaar in de meest algemeene bewoordingen schrif telijk volmacht gegeven om alles te doen wat daarvoor vereischt wordt en tevens om hem te vertegenwoordigen bij het verlijden der overeenkomst door de militiewet vereischt. De makelaar ging failliet en nu vroeg de plaatsvervanger het hem nog volgens het contract toekomende van den vader. Deze weigerde, met de bewering dat de genoemde overeenkomst hem niet bond, omdat delast- geving door den makelaar was te buiten gegaan, die geen opdracht had den vader een verbintenis tegenover den plaatsvervanger op te leggen. De rechtbank heeft echter anders beslist, overwegende dat door het contract van plaats vervanging en de algemeene volmacht de rechtsbetrekking is ontstaan tusschen de partijen, en dat het beweerde te buiten gaan der lastgeving den eischenden plaatsvervanger niet kon worden tegengeworpen. Blanke onschuld 1 Een advocaat hield voor de rechtbank een welsprekend pleidooi ter verdediging van zijn cliënt, een man, die beschuldigd was van zakkenrollen. Hij wist zijn hoorders tot tranen te roeren. Ook de beschuldigde snikte en wischte met een zijden doek zijn oogen af. Daar keek de advocaat toevallig even naar zijn cliënt om en hield toen plotseling op met zijn hartroerend betoog. Wel zie eens aan,riep hij, daar gebruikt de weergasche schurk mijn zakdoek 1 Uit Kaapstad komt de verzekering, dat Pretoria thans onneembaar ie gemaakt door de versterkingen, door de Engelschen aange legd. De bezetting van Philipstown blijkt reeds Maandag den lsten April te zijn geschied. Zestig Boeren, zegt Reuter, namen het dorpje in en maakten zestig paarden buit. De Boeren doen thans vrijwel wat ze willen in de Kaapkolonie en terwijl Scheepers en Fouché zich ongestoord kunnen vereenigen, blijkt nu ook, dat de Zuurberhen nog in het bezit der Republikeinen zijn. Ja, de inval is dermate mislukt", dat de Kaapsche regee ring nu nog weer eens een speciale politie macht op de been gaat brengen voor de middellandsche districten. Daarnaast het volgende deelt de „Petit Bleu" mede zullen de rebellen volgens „Midland News" voortaan worden gestraft met het gemeene recht, dat vroeger van kracht was. Dit zoude zijn om de galg aan 't werk te kunnen zetten. Maar gelijk ook de „P. B." opmerkt, dat zal de weerspannigheid en strijdlust der nu vechtende Kapenaars weinig verminderen, maar wel de steeds aangroeiende haat nog algemeener maken. Op slechts 3 KM. afstand van Richmond zwierven omstreeks 3 April Boerenverkenners rond, die later naar Vredesfontein trokken en naar men zeide op Scheeper's bevelen wachtende waren. Zij kommandeerden en maakten buit wat zij maar konden. Aan het congres te Washington is voor gesteld bij het leger 30 tandartsen aan te stellen, te kiezen uit de bekwaamsten in hun vak en op gelijke bezoldiging als de officieren van gezondheid. Te Marseille is de werkstaking volko men geëindigd. Een Engelsch correspondent op St. Helena oppert de vraag, wat er met de gevangenen zal gebeuren als de oorlog uit is. De plot selinge komst van een aantal mannen zonder middelen om te kunnen leven vereischt de aandacht ook van de Engelsche Regeering. Onder de gevangenen zijn twee categorieën te onderscheidende gewone Boeren en de vreemdelingen. De eersten hebben het meest verloren bij den oorlog en zullen bij hun terugkeer tot de dakloozen behooren. De vreemdelingen zijn van verschillende nationaliteiten. Er zijn Duitschers en Scandinaviërs, Engelschen en Ieren. Velen hebben een goede opvoe ding genoten en zijn in velerlei ambachten bedreven. Mogelijk is het, dat een aantal gevangenen kunnen besluiten om zich op St. Helena te vestigen waar zij ruimschoots een bestaan kunnen vinden. Weiland, de man die te Bremen een stuk ijzer naar den Keizer heeft geworpen, heeft, toen zijn advocaat hem kwam bezoe ken, eon aanval van woede gehad Hij schold hem uit en wilde hem met een ta bouret te lijf. Daarop kreeg hij hevige toe vallen, gevolgd door een diepe slaap. Toen hij bijkwam, wist hij zich niets meer te herinneren en zeide eekel„Men wou mij naar de galeien brengen daar heb ik mij tegen verzet. De I ondensche „Gazetta" bevat de be noeming van een commissie tot onderzoek, eerst te Londen en later in Zuid-Afrika, van de eischen van buitenlanders tot schadever goeding wegens uitzetting. Alle eischen moeten voor 25 April bij het Departement van Buitenlandsche Zaken te Londen zijn ingediend. De commissie bestaat uit den advocaat Milvain, de generaals Prior en Eaton, den voormaligen Indischen rechter Wilkins en het voormalig lid van den Transvaalschen Volksraad Loveday. De groote Bank-van Leening te Parijs heeft men op zeer listige wijze bedrogen. In den laatsten tijd werden een aantal gouden voorwerpen beleend, die met de keur van buitenlandsch goud waren gestempeld. Thans is gebleken, dat zij waren opgevuld meteen mengsel, dat in zwaarte met goud gelijk staat. Daardoor werd het bedrog bij den waarborg niet ontdekt, Op die voorwerpen, ter waarde van 7 francs, had de Bank 16 francs voor-

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2