N°. 1422. Zondag 28 April. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3'maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel De BURGEMEESTER van TEXEL brengt in herinnering, dat tijdens de te houden markten de aanvoer van'vee ter Markt moet geschieden, uitsluitend door de straatloopende langs het logement „De Zwaan.'''' Texel, den 25 April 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BRANDGEVAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL Overwegende, dat hun gebleken is, dat de inrichting der schoorsteenen in sommige gevallen veel te wenschen overlaat en niet altijd de hand wordt gehouden aan het behoorlijk schoon houden daarvandat het, met het oog op de algemeene veiligheid, ter voorkoming van brand gevaar wenschelijk wordt geacht daarnaar een onderzoek in te stellen; Brengen ter algemeene kennis, dat in den loop dezes jaars zal worden onderzocht of aan de navolgende bepalingen vorvat in de alge meene politie-verordening dezer Gemeente, - aan de naleving waarvan met nadruk wordt herinnerd, is voldaan: „Art. 89. Het is verboden in de schoorsteenen „binten, balken of ander houtwerk te hebben, „tenzij dit behoorlijk bemetseld of met ijzer of „zink bekleed is. „Art. 90. De deuren en kozijnen in de „bestaande schoorsteenen moeten van ijzer of „anders van binnen voldoende met ijzer of zink „bekleed zijn. P „De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen „schoorsteenen moeten geheel van ijzer zijn. „Art. 91. Het is verboden zonder vergunning „van Burgemeester en Wethouders kachelpijpen „of rookbuizen door rieten daken, vensters, „muren of heiningen te steken. „Art. 90. De schoorsteenen, die gedurende „het geheele jaar gebruikt worden, moeten ten „minste tweemaal, nl. in de maanden Mei en „Novemher en die, welke alleen des winters „gebruikt worden, ten minste éénmaal in het „jaar, in de maand Mei of Juni, worden geveegd. „Bakkers, smeden en allen, die vuur gebruiken, „anders dan voor huishoudelijk gebruik, moeten „de schoorsteenen, die voor hun bedrijf dienen, „minstens elke drie maanden doen vegen. „Jaarlijks of zoo dikwijls Burgemeester en „Wethouders dit noodig achten, zullen Brand- „meesters een onderzoek doen instellen of aan „bovengenoemde bepaling is voldaan." Overtreding van elk dezer artikelen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Texel, den 25 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joxcheere, Burgemeester. G. A. Hajexivs, Seoretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een houten hoepel een houten tabakspijp, een zakmes, een kinderzak, een rozenkrans, een stuk touw, twee sleuteltjes, gevonden te den Burg. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texelmaken bekend, dat te den Burg wonende personen, tusschen 18 en 60 jaren, die de hun bij de wet opgedragen persoonlijke diensten ingeval van brand, bij den aanjager wenschen te vervullen, zich daartoe kunnen aanmelden ter gemeente-secretarie, vóór óf op 20 April a.s. waar tevens inlichtingen zijn te bekomen, be treffende de daaraan verbonden geldelijke voor- deelen. Texel, 11 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joxcheere, Burgemeester. G. A. Hajexius, Secretaris. AANVOER VAN VEE TER MARKT. Beslissing over verzoeken om verbetering tier vastgestelde kiezerslijst. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld de beslissing van het gemeentebestuur, dd. heden over het verzoek om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, ingediend door DIRK LAP Sz. te den Hoorn. Texel, den 25 April 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem zijn afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering uit gereikt, de voljaarskohieren No. 1 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1901 en dat ieder daarop voorkomende belas tingschuldige verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 25 April 1901. De Burgemeesier voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 27 April 1901. Daartoe per circulaire opgeroepen, verga derden Donderdag in het hotel „Texel" de leden van de Vrijz. Kiesvereeniging alhier ter nadere kennismaking met den heer C. S Jaring van den Helder, die door de afdeeling aldaar Candidaat werd gesteld voor het lidmaatschap der 2e Kamer. Dekennis- making was van dien aard, dat bij stemming ook alhier de heer Jaring als Candidaat werd verkozen en wel met op één na algemeene stemmen, 1 stem was uitgebracht op den heer Levy Gisteren ontving de Burgemeester alhier telegrafische mededeeling van het overlijden van den heer J. H. W. Veenhoven, Burge meester van Vlieland Jen Schoolopziener In het Arrondissement Texel. Dit onverwacht bericht zal zeker door velen in deze gemeente, doch vooral door de onderwijzers, met deel neming worden vernomen. De heer Veenhoven toch was een degelijk en werkzaam School opziener, die de vriend toonde te zijn van de onderwijzers, wier belangen hij hoog hield. Is zijn heengaan een verlies voor zijne familie en de gemeente Vlieland, niet minder is het een verlies voor het onderwijs in het algemeen en voor het Arrondissement Texel in het bijzonder. Van 24 tot en met 26 April zijn van hier uitgevoerd38 koeien, 36 kalveren en 8 varkens. Oudeschild, 25 April. Door den heer A. Kwantes, rijksveldwachter alhier, werd heden gevankelijk overgebracht naar den Helder, de knecht van een Zeeuwsche mosselschuit. Deze gearresteerde wordt beschuldigd Zon dag 11op een eenzamen weg, een jong meisje te hebben aangerand. De schuit lag destijds niet ver van Nieuwe-Schild en vertrok al spoedig naar Nieuwediep. Daar werd de verdachte gearresteerd. Nu de schoonmaaktijd er weer is, heeft ieder weieens een matje schoon te maken, dat men liever niet geel ziet worden, en witte matjes worden geel door ze met gewoon water te boenen. Laat ge uw matjes nu boenen met water, waarin spinazie gekookt is, dan zullen zij de oorsponkelijke witte kleur behouden. (R.N.) Een legaat geweigerd Aan de gemeente Overschie is doorwylen Grietje van de Rotte, weduwe van J. F. van der Linden, onlangs te Gouda oyerleden, een legaat gemaakt van f 1000, onder verplichting- het graf waarin de erflaatster te Overschie werd begraven, ten eeuwige dagen te onder houden. Op grond van deze niet uit te voeren be paling werd door den Raad besloten het legaat niet te aanvaarden. Vergunningen 1 Bij de afdeeling ten stadhuize in Den Haag, belast met de behandeling der vergunningen, zijn na de aanneming der dranknoodwet dooi de Tweede Kamer, reeds 120 aanvragen tot overdracht van vergunning ingekomen. Na 1 Mei wordt de overdracht van vergun ningen niet meer toegelaten. Sedert eenige dagen oefent H. M. de Koningin zich in het photografeeren en wordt daarin bijgestaan door Hare Hofdame Baron nesse Rengers. Boeren in Portugal De commissie, die door het Chr. Nationaal Boeren-Comité belast is met de zorg voor de Boeren in Portugal, bestaande uit de heeren Heesterman, Emous en Tellier, heeft Woens dag naar Lissabon verzonden een zooveel mogelijk volledige collectie schoolbehoeften voor de drie scholen te Alcobaga, Peniche en Caldas da Rainha, een lUO-tal bijbels, voorts pijpen, tabak, thee, enz. Psalm- en gezang boeken, om welke dringend gevraagd is, gaan per eerstvolgende gelegenheid, als ook een ruim aantal flanellen hemdjes in drie maten en nog andere kleedingstukken. Geraamte gevonden 1 Een landbouwer te IJmuiden, bezig met het omploegen van een stuk land, stiet eens klaps op eenige beenen. Bij nader onderzoek is aldaar gevonden een heelmenschengeraamte. Men vermoedt, dat dit het lijk is van een manspersoon, die aldaar wegens overlevering 50 jaar geleden woonde en plotseling ver dwenen was. Naar „De Vrije Soc." meldt, moet E. Kloosterman, te 's-GraveDhage,voor de recht bank verschijnen wegens beleodiging van graaf Schimmelpenninck, officier van justitie te Leeuwarden, inzake hy op den 21 sten Maart te Leiden, toen hy, daar staande ob de markt en sprekend over de zaak Hoogerhuis gezegd zou hebben, dat genoemde officier van justitie stukken, behoorende bij het Hogerhuis- proces, verduisterd zou hebben om de Hoger- huizen te doen veroordeelen. Als merkwaardigheid wordt uit Wasse naar gemeld, dat in de pas geinstalleerde commissie tot wering van schoolverzuim, het bestuur bestaat uit den pastoor als voorzitter en den dominee als secretaris. Woensdagvoor middag is trein 757 van Stavoren, die te 10.57 te Leeuwarden aan komt, bij het binnenloopen op het emplace ment aldaar ontspoord. Het middelste AB- rytuig is omgekanteld, de achterste rijtuigen werden in het grind gestuit. Acht reizigers zyn gekwetst, vijf met lichte cneuzingen en schrammen. Van de andere drie kreeg de heer H. Visser uit Sneek een voetwond, doch kon, na aan het station te zijn verbonden, weer vertrekken; verder dr. Herzberger vad Sneek lichte hand- en hoofd wonden. Mej. Visser uit Lemmer is ernstig gekwetst. Haar geheele rechterlichaamhelft werd ge kwetst en daarbij bekwam zy inwendige kneuzingen. Haar toestand is lang niet zon der gevaar. Allen zijn in het bureau van den chef verbonden, doch mej. Visser is naar het Stads ziekenhuis overgebracht. Onmiddeljjk werd door eenige geneesheeren hulp verschaft. De weg is licht beschadigd. Met de op ruiming van matariëel en herstelling van de sporen is krachtig begonnen. De treinenloop ondervindt eenige vertraging. E COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1