N«. 1424. Zondag 5 Mei. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg „Het is verboden onreinheden, zooals asch, „zand, vuilnis, puin en dergelijke op straten, „wegen in de slooten of in den Burgwal „aan den Burg te werpen of te laten vallen. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, den 3 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEJ. I Mei 1901. Onze gewoonte getrouw nemen we ook thans, nu de Zomerdienstregeling op boot en spoor weder een aanvang nam, eene opgave op van die regeling voor zoover, die voor de bewoners van ons eiland van het meeste belang kan zijnvoor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar spoorweggidsen. Tevens willen we onzen lezers nog herinneren aan de gelegenheid, die weder evenals vorige jaren bestaat om zijn correspondentie nog van hier te verzenden per laatste boot, de buslichting is voor die verzending ten postkantore aan den Burg bepaald op namiddags 4.30 plaatstijd. Gisteren legde de heer H. A Klazinga alhier, met gunstig gevolg examen af voor het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland, waardoor genoemde heer beroepbaar is gewor den tot predikant der Ned. Hervormde Ge meente. Van 80 April tot en met 1 Mei werden van hier uitgevoerd 32 koeien, 4 kalveren en 11 schapen. Oudesohild, 3 Mei. De garnalenvisscherij wordt nog slechts door de helft der vloot voortgezet, die deze visscherij in de winter maanden uitoefende. De prijs der garnalen is veel verminderd. De vangst is overigens matig. Door de grootste schuiten is de Noord- zeevisscherij hervat. Nu langs de kust ansjovis wordt gevangen, en deze vischjes ook in de garnalennetten worden aangetroffen, vertrek ken weldra eenige vaartuigjes naar de Zuider zee, om er de visscherij naar ansjovis te ondernemen. Reeds zijn daartoe een paar schuiten van hier uitgezeild. Oosterend, 3 Mei. De aanstaande verkie zingen voor leden van de Tweede Kamer der St. Gen. zullen ook eenige politieke lezingen aan de kiezers alhier bezorgen. Zoo is reeds bekend, dat op den lOden Mei a.s. alhier zal optreden de heer Hugenholtz, candidaat van de S. D. AP. te Helder, terwijl de heer Jaring, die met groote meerderheid van stem men door de Centrale Liberale Kiesvereeniging is gecandideerd, zich eerlang in alle afdeelingen zal doen hooreD. Van hier zijn eenige schuiten vertrokken naar de Zuiderzee, om aldaar met staande netten de ansjovisvangst uit te oefenen. Koog, 4 Mei. Voor ruim 20 jaar is nabjj ons dorp, bij het redden der bemanning van een Fransche brik, verongelukt de roeier der reddingsboot Filip Veen van Oudeschild. Nu is aan de weduwe een pensioen ver zekerd van f 3 per week door de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij In de Dinsdag gehouden algemeene Ver gadering van de Centrale Katholieke Kies- vereeniring „Eendracht" afd. Helder is beslo ten bij de as. verkiezing voor Leden van de Tweede Kamer, zich van het stellen van een Candidaat te onthouden. Tevens is met algemeene stemmen candi daat gesteld voor het lidmaatshhap der Pro vinciale Staten van N.-Holland, de heer W. C. J Passtoors, te Amsterdam, Kamerlid voor Beverwijk en centraal-president der Ned. R. K. Volksbond. Iemand heeft zich als Kamer-candidaat aanbevolen bij het bestuur der Volkspartij te Deventer, in een schrijven mededeelende, dat hij steeds zijne meening naar die dei- kiezers zou regelen en dat hij eene rede wenschte te houden in enkele plaatsen des lands tegen een entréeprjjs van f0 30, met inbegrip eener verteringskaart, per persoon. De zuivere opbrengst zou in handen van het bestuur der Volkspartij gesteld worden, om eensdeels te bestemmen voor verminkte en behoeftige werklieden en anderdeels voor de nagelaten betrekkingen der in den strijd ge vallen dapperen aan de zijde der Boeren in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Op wat wijze dit edelmoedig aanbod is beantwoord, meldt men niet. Ongeluk op de schietbaan 1 Wordt op de schietbanen wel de noodige zorg voor de veiligheid gedragen? Die vraag mag ongetwijfeld worden gesteld, nu voor de darde maal in enkele weken tjjds een slachtoffer is gevallen. Een treffend ongeluk heeft nu weer plaats gehad op het schietterrein op de Leusderheide bij Amersfoort, waar het 3e bataljon van het 5e regiment, infanterie schietoefeningen hield. Op het terrein liggen tien schietbanen nagenoeg evenwijdig aan elkaar, en terwijl nu de 2de compagnie op baan 8 aan het vuren was, werd ook op de nevenbanen door andere compagniën van het bataljon geschoten. Toen nu een oogenblik op baan 3 een vuur-pauze was ontstaan, sprak de comman dant der compagnie met luitenant H. W. Schauikes, toen deze, door een vermoedelijk verdwaalden kogel van een der nevenbanen getroffen, neerviel. Het projectiel was binnengedrongen in de linkerkaak en in bijna horizontale richting in de kleine hersenen. De dood volgde dan ook onmiddellijk. Men meldt uit Sneek Gedurende de maand April werden hier op de gewone plaats, onze Eierbrug, 80.000 kievitseieren verhandeld; hoogste prijs f 1.10 laagste f 0.18. Rekent men bij dat getal nog minstens 10.000, die vóór de genoemde brug reeds in handen van opkoopers over gingen, dan valt er hier, niettegenstaande 't koude voorjaar, over den aanvoer nog niet te klagen. Maar toch had dit getal grooter kunnen zjjn, als onze buitenlanden, 't gelief koosd oord van den kievit, watery rij waren geweest. Van de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen werd bij het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw een schrijven ontvangen, waarin wordt gewezen op het groot gevaar, dat onze boterhandel op de Engelsche markt loopt. Aan de Kamer zal onder dankbetuiging voor haar belangrijk schrijven worden mede gedeeld, dat het Hoofdbestuur reeds sinds eenigen tjjd pogingen aanwendt om inZuid- Holland een boter contróle-station op te rich ten en zich vleit, spoedig de totstandkoming dier inrichting te kunnen berichten. TEXELSCHE COURABT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. op Texel ONDERWIJ S. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Heer Mr. B. VAN GOENS, Schoolopziener in het Arron dissement Helder, -wiens tijdelijk adres is „Pension Conrad te Bussnm", het Schoolopziener- schap in het Arrondissement Texel, gedurende de vacature zal waarnemen. Texel, den 3 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. VERJARING van vorderingen ten laste der Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste dei- Gemeente, over het jaar 1900, vóór den laatsten Juni a. S. moeten zijn ingediend, terwijl alle op dien termijn niet ingediende vorderingen, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Texel, 3 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. INSCHRIJVING voor de SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel noodigen bij deze uit lo. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1876 2o. alle mannelijke ingezetenen, geboren in de jaren 1867 tot en met 1875, die, olschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze Gemeente zijn komen wonen 3o. alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezetene te worden beschouwd om, met overlegging van een extract-geboorte akte, zoo zij elders geboren zijD, zich ter inschrij ving voor de schutterij aan te melden ter Ge meente-Secretarie, tusschen don 15den en den 31 sten Mei e.k.terwijl voorts wordt medege deeld, dat voor die inschrijving meer bepaalde lijk zitting zal worden gehouden op Maandag den 20 Mei 1901, des voormiddags ten 10 ure. Wordende hierbij, ter voldoening aan artikel 8 van het Koninklijk Besluit van den 21 sten Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterijwet, betrekkelijk de inschrijving voor de schutterij, luidende Artikel 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van hetjaai hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, ver plicht zijn, zich bij het bestuur der Gemeente, in welke zij wonen, voor de schutterij te doen inschrijven. Artikel 7. Zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermo gen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving ver- Slicht zijn, binnen die Gemeente, alwaar een uienst- oende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve ver plicht zijn hun verblijf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting, bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal bliiken, dat er, tijdens de verzuimde insohrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien hestonden. Texel, den 3 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G, A, HaJeniüs, H. W, de Jqnobeebe. LEERPLICHTWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van .Texel brengen ter algemeene kennis, dat ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos voor belang hebbenden verkrijgbaar zijn, formulieren voor aanvragen om verlof wegens veldarbeid van kinderen, vallende onder de toepassing der Leerplichtwet. v' Texel, den 3 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, - Secretaris. REINHEID OP STRATEN EN WEGEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt in herinnering, het verbod vervat in art. 7 sub a der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1