Buitenland, De justitie uit Heerenveen heeft oen onderzoek ingesteld naar den dood van den 90-jarigen J. N. te Paaschloo, wiens lijk eer- gisterenmorgen werd gevonden in een put, dicht bij zijn woning. De geneesheer ontdekte aan het lijk wonden, die het gevolg konden zijn van utterlijk geweld. De „N. R. Ct." verneemt, dat het onderzoek heeft geleid tot het resultaat, dat hier aan geon misdaad moet gedacht worden. Zeer waarschijnlijk is de grijsaard, bij het opscheppen van water, yoorover gevallen en kreeg hij door dien val eenige verwondingen aan de opperhuid. Een klompenmaker te Lekkerkerk had bij- den arbeid het ongeluk den duim af te snijden. Gelukkig had hij de tegenwoordig heid van geest dadelijk naar den dokter te gaan en den duim mee te nemen. Nu komt 't wellicht weer terecht. Een kleine avonturier! Bij het passeeren van dia trein naar Maas tricht, bemerkte de baanwachter, evon voor bij Roermond, dat op een der laatste buffers een jongentje zat. De stationschef seinde naar het volgende station, Maas-bracht, waar de kleine waaghals werd aangehouden. Het bleek te zijn een 9-jarige jongen, die uit het gesticht „de Heibloem", bij Heijt- huizen (Limburg) was ontvlucht, met het plan naar Amsterdam t9 gaan, waar zijn ou ders wonen. Daar hij geen geld bij zich had, trachtte hij er op deze wijze t komen, doch wist niet, dat hij een verkeerde richting volgde. De hoofdprijs in de Apeldoornsche ver loting is gevallen op No. 17267. Nona Na 14 dagen geslapen te hebben, is een jongen van 15 jaar, zoon van J. van dei- Wielen, te Osch, overleden Den kiezers in het zesde district te Amsterdam is een gang naar de stembus bespaard door de haast ong 'ooflijke slordigheid dergenen, die den van Katholieke zijde aan bevolen candidaat bij den bu. g meester hadden op te geven. Eerst ontbrak het wettelijk getal onderteekeningen en toen dit bijna te elfder ure was aangevuld, bleken er onder de bijgevoegde namen te zijn var personen die .in het. district niet-kiesgerechtigd zijn. Werd zulk een geval in een verkiezingsblijspel ver toond, men zou algemeen zeggen, dat het een onmogelijkheid is en toch is het ge beurd, en nog wel in Amsterdam. De eenig opgegeven candidaat, de heer - J. Boissevain, is nu, volgens de wet, tot lid der Provinciale Staten gekozen verklaard. Vrèdes-manifestatie. Verschillende vrouwen-vereenigingen te Amstérdam zijn overeengekomen om op 18 Mei, den dag, waarop in 1899 de vredescon ferentie in Den Haag geopend werd, een groote openbare vredes-manifestatie te hou den, waarin verschillende speeksters en spre kers zullen optreden. Ook in Rotterdrm en Den Haag zullen dien avond met hetvelfde doel openbare ver gaderingen gehouden worden. Dit geschiedt in aansluiteng met bijna alle andere landen in de oude en nieuwe wereld, als bewijs van principieele instemming met den werkkring van het permanente Hof van Arbitrage in Den Haag, dat tengevolge van de viedes-conferentie in het voorjaar van dit jaar geopend zrl worden. De „Staatscourant" van gisterenavond meldt, dat, met ingang van 10 Mei, tot Bur gemeester van Amsterdam benoemd is de heer Mr. W. F. van Leeuwen, tot hiertoe wethouder voor de financiën en de gemeente bedrijven te Amsterdam. Te Wageningen overleed de arbeider H. v. d. B. tengevolge van bloedvergiftiging. Door een wondje in zijn mond kreeg hij be smetting zijn hoofd zwol vreeselijk op en na een paar dagen is hij na veel lijden be zweken. De weervoorspellingen voor de V eimaand van Jules Capré te Chillon is ditmaal karig. "Voor de eerste 10 dagen profeteert hij alleen regen en onweer op den 5den. Voor het tweede 10 tal dagen mooi en kouder weder tegen den 15den en voor het derde tiental storm en hagel. Niet zeer aanlokkelijk! 1 en 2 Mei zijn critieke dagen van den eersten rang 3 en 4 regen ir Nederland. Eerst na 28 Mei wordt het weer mooi. Goed, dat ook de meeste weerprofeten brood eten De gemeenteraad van Delft heeft een stemmig gunstig beschikt op het verzoek yan een twintigtal vereenigingen tot het opnemen in de bestekken van gemeentewerken van bepalingen betreffende minimum loon en maximum arbeidsduur. „Als de begrooting van oorlog met f975,000 wordt verhoogd, zal gemiddeld de belasting voor onze weerbaarheids-middelen per hoofd f 4,54 bedragen. Dat is niet veel." Dit zeide de Minister van Financiën in de Tweede Kamer, tor verdediging van die aan gevraagde begrooting Als de lezer zich nu herinnert dat Nederland thans ongeveer 5,30°,000 inwoners heeft, kan hij zelf ten naasten-bij uitrekenen, welk sommetje wij dit jaar aan God Mars ten offer moeten brengen. Zaterdagavond werden te Wieringen twee lammeren van den landbouwer S. J. Rotgans door den bliksem gedood. Te Rozendaal ontstond Maandagavond in de concertzaal van den heer Heinen twist, welke zoo hoog liep, dat een der bezoekers, buiten gekomen, met een scherp voorwerp zes steken ontving en spoedig overleed. De dader is naar Relgië gevlucht. Een der leden van een muziekvereeni- ging in den Gelderschen Achteihoek moest wegens eene ernstige ongesteldheid naar elders worden vervoerd. Zijn toestand was van dien aard dat men zijn einde tegemoet zag. Van meening dat het plicht was dien kunstbroeder bij dente verwachten dood een roerend afscheid te brengen, werd een treur lied zoo spoedig mogelijk ingestudeerd. De gedane moeite bleek overbodig, daar binnen korten tijd de ernstige zieke hersteld terug keerde. Gevoelde men zich blijde met zijn herstel, minder aangenaam vond men het, dat men tevergeefsch een treurzang had inge studeerd. Doch spoedig zou blijken dat het geleerde tepas kon komen, toen een achtens waardig burger uit de gemeente plotseling overleed, wien men een treurzang wijdde, die eenmaal voor een ander bestemd was. Terwijl Dinsdagmiddag een kinderwa gen, waarin een kindje van 11 weken lag, nabij de ouderlijke woning aan de Bakkershaven, te Schiedam, stond, kwam een 2jarig broertje daarachter en gaf den wagen een duw, ten gevolge waarvan die in de haven reed. Het knaapje, dat blijkbaar den wagen wilde ach terna loopen om dien weer te grijpen, liep mede -het water in. :1 De vader, de glasblazer P. Zomer, zag het ongeval en sprong oogenblikkelijk te water- om zijn beide kinderen te redden. Het twee jarig zoontje had hij spoedig op het droge, maar het kindje in hén wagen kon hij niet meer helpen en' hij ion' zelf het slachtoffer- zijn geworden, had 'liet' J. jC. Driel, aan de overzijde wonende, zich eveneens te water- begeven en den vailer en bet kind op den kant geholpen. Ook dfe wagen was kort daar op weer op het droge. Naar men verneemt heeft de Raad van Administratie der Holh Spoor een maatregel genomen, die zeer in het belang zal zijn van haar personeel. Zij zal n.l. al het land van hare spoorwegbermen na het vervallen der loopende contracten aan dat personeel ter exploitatie geven voor het telen van daar voor geschikte veldvruchten, als aardappels, kool, erwten en boonen. De benoodigde gel den zullen door de Maatschappij worden voor geschoten. Nog dezen zomer zullen proeven worden genomen met eenige strooken tusschen Hilversum en Utrecht. Slagen deze dan zal geleidelijk langs al'e lijnen der Maatschappij het werk worden voortgezet. De leiding dezer proefnemingen is toevertrouwd aan de anti-sociaal-democratische vereeniging „Recht en Plicht" te Hilversum. Vreeselijke ramp. In den circus Cer- vili te Taschkent, was dezer dagen een 30C0- tal toeschouwers aanwezig, toen eensklaps bleek, dat het dak in brand stond. Een ont zettende paniek ontstond onder het publiek. Alles drong naar de uitgangen. Vele toe schouwers vielen van de hoogste rangen in het parterre, zoodat daar een vreeselijke verwarring ontstond en de menigte in wilde haast over de gevallenen voortsnelde. Twee- en-dertig personen werden doodgedrukt, ter wijl ongeveer 150 menschen min of meer ernstige verwondingen bekwamen. Het duurde eenige uren alvorens het der brandweer en den gerequireerden militaren gelukken mocht het vuur meester te worden. Het proces te Parijs tegen den graaf de Cornulier, die zijn vrouw had vermoord wegens ongeoorloofden omgang met een an deren man, is geëindigd met vrijspraak. De uitspraak van de jury werd door het publiek in de Parijsche rechtzaal met luid gejuich begroet. De „Figaro" geeft naar aanleiding van dit vonnis een lijstje van vonnissen, uitgesproken in de, week van 16-25 April. Daaronder vindt men veroordeelingen tot 2 jaar gevan genisstraf, ja zelfs 6 jaar dwangarbeid wegens diefstal, ook een veroordoeling wegens moord, maar twee vrijspraken in sensatie-processen, de poging tot moord door Vera Gelo en den moord door graaf de Cornulier. Een scherper veroordeeling van het jurystelsel kan men zich moeilijk denken. De uitvinding van den 8-urigen werk dag. Eenige dagen geleden heeft men een oude herinneringsplaat te voorschijn gehaald, die in de werklieden bibliotheek te Welling ton in Nieuw-Zeeland was opgehangen. Er stond op te lez m, dat op initial ief van den timmerman Samuel Duncan Parnell, de vak- vereenigingen in 1840 den achturigen werk dag hebben bedongen en verkregen, wat na dien in de Australische wetten is opgenomen. Als heinnering aan dat resultaat heeft Nieuw- Zeeland den gedenkdag van de wettelijke in stelling van den achturigen werkdag tot na- tionalen feestdag veheven. Het Engelsche spreekwoord „Time is money' is op hoogst eigenaardige wijze toe gepast op eene tentoonstelling van snuiste rijen te Zürich. De bezoekers behoeven bij hun komst geen vaste entrée te betalen, doch op een kaartje, dat hun wordt uitge reikt, wordt het tijdstip genoteerd, waarop zij de tentoonstelling betraden. Bij' het yer- laten worden dë minuten opgeteld en uitge rekend, wat zij te betalen hebben. Elke minuut vertoeven kost een cent. „Ieder Engelsch burger, die een klontje suiker in 'n kopje thee doet, lost 'n geweer schot op Paul Kruger Aldus een Engelsch parlementslid ter aanbeveling van de nieuwe suikerbelasting, om de oorlogskosten te be strijden. Tusschen de Finsche golf en de IJszee zal een voor de grootste oorlogsschepen be vaarbare verbinding worden gemaakt, door de groote meren die diep genoeg zijn, met de rivieren verbreed en gekanaliseerd te doen samenvloeien. Van de Finsche Golf zal het vaarwater loopen langs de Newa, het Ladoga meer, de Swir, het Onegameen en van daar door de Segoser en Wigosera naar Sorozkaja, aan den Zuidwesthoek der IJszee. Op deze wijze zal men een uitweg geven aan de schepen in de Oostzeehavens Libau en Kroon stad, en de nienwe oorlogshavens Jekaterin aan de Moermanskust, schiereiland Kola, met de Oostzee verbinden. Volgens vertrouwbare berekeningen be draagt het aantal mannen, vrouwen en kin deren, in Mandschoerije gedurende de maan den Juli en Augustus vermoord, 10,000, zon der de 5000 slachtoffers van Blagovestchenk, die door de Russen op wreede wijze mis handeld werden, mede te rekenen. Zelfs te Wladiwoctock werden een groot aantal Chi- neezen, verdacht van met deBoxers te heulen, gefusilleerd of opgehangen. Een hoogst merkwaardig versteend woud is in Arizona (NoordAmerika) ontdekt, het wordt zelfs geschilderd als een in achaatsteen veranderd woud. De versteening is natuurlijk daardoor ontstaan, dat sterk mineraalhoudend water het woudgebied overstroomde, en de vloeistof in het weefsel der planten binnen drong. Na verloop van een geruimen tijd ging de vegetabilische natuur der boomen geheel verloren en vertoonden zich in hare plaats prachtige versteeningen. Daar de Cen- traal-Regeering in Washington het van de hand gewezen heeft, dit natuurschoon ten algemeenen nutte en kosten te onderhouden, zal het woud binnenkort wel verdwenen zijn, daar in Denver zich reeds een maatschappij tot exploitatie der schoone en merkwaardige versteeningen gevormd heeft. Een Duitsch ontdekkingsreiziger, Mencke en zijn secretaris, die aan boord van hun jacht aan het eiland Nieuw-Bretagne hadden aangelegd, zijn door de inboorlingen over vallen en vermoord; de secretaris werd zelfs opgegeten. De Duitsche regeering is van plan in de tweede helft van Mei een oorlogsschip naar Oceanië te zenden om den moord op de beide Duitsche onderdanen te straffen De bewoners van het eiland Cyprus, dat indertijd door de bemoeiingen van Dis raeli aan Turkije werd ontnomen en aan Engeland gegeven, hebben zich nu openlijk beklaagd over het bestuur der Engelschen. Zij vragen nu dat het eiland bij Griekenland zal worden gevoegd. Het ligt nu wel eenigs- zins voor de hand, dat men te Athene deze beweging aanmoedigt. Het blijft echter de vraag of het succes der bewoners van Cyprus niet even gering zal zijn als dat vandeCre- tensers, die bij herhaling denzelfden wensch deden hooren.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2