N°. 1427 Donderdag 16 Mei. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Bin n en land. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel AANVOER VAN VEE TER MARKT. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt in herinnering, dat tijdens de te houden markten de aanvoer van vee ter Markt moet geschieden, uitsluitend door de straat, loopende langs het logement „De Zwaan." Texel, den 25 April 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. LAMM ER ENMARKTEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 20 en 28 Mei, 3, 10, 17 en 24 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstre11, dat zij, die op bovengenoemde dagen-lammeren ter markt v/enschen te brengen, v e 1" p 1 i c li t zijn, vóórafhetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te hespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgeDS 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 11 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BESCHERMING VAN ONDERZEESCnE TELEGRAAFKABELS. Artfkel 3. K I E Z E R S L IJ S T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen tor openbare kennis, dat do op heden van kracht geworden kiezerslijst dezer Gemeente, voor een ieder op de Secretarie ter inzage is nedergelegd cn in afdruk, tegen be taling der kosten, verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 15 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Laxgeveld, Loco-Secretaris. TEXEL, 15 Mei 1901. Het concert in 't park Zondag door hot fanfarecorps gegeven, werd als gewoonijk, weder door velen bijgewoond, zoowel van den Burg en omstreken, als van verschillende andere dorpen zelfs van de Cocksdorp en ongetwijfeld waren allen ten hoogste voldaan over het gehoorde. Jammer dat het weder niet van dien aard was, dat men met recht kon zeggen „zoo'n zitje in 't park was heer lijk.", het was n. 1. naar veler oordeel wel wat frisch. Was het jammer, dat het weder minder aangenaam was, lastig mag zeker voor spelers en hoorders worden genoemd het gestoei en geloop der jeugd tot zelfs onder de tribune, waarop het corps zich bevonden een vraag aan die zoo dartele jeugd om bij latere gelegenheden eens een ander terrein voor hun spel uit te kiezen, dan juist zoo in de onmiddelijke nabijheid der muzikanten, is zeker niet ongepast. De aanvoer ter markt was Maandag jl. van eenige meerdere beteekenis dan op de voor gaande en hoewel matig, was er ook van eenige handel sprake. Aangevoerd werden 26 koeien, 23 schapen, 60 lammeren, 8 nucht. kalveren en 47 biggen. Als prijzen, die konden worden besomd, werd ons genoemd voor koeien f 125 a f 187.50, schapen f 14 a 18.50, lammeren f 8.50 a f 11.50, nucht. kalveren f 7 a f 11 en biggen f 11 a f 15. De vergadering, uitgeschreven door de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, afd. Helder, Maandag in 't Hötel „Texel" gehouden, waarin de heer Hugenholtz optrad, was maar zeer matig bezocht. Voor politieke lezingen schijnt bij velen nog weinig lust te bestaan, ol misschien ook denkt men, dat er nog meermalen gelegenheid zal worden geboden sprekers van verschillende richting te hooren. Mogelijk ook deed de omstandigheid, dat terzelfder tijd in de Herv. kerk een Kaffer optrad, aan het bezoek in „Texel" geen goed. Was de opkomst niet bemoedigend, aan het vuur, waarmede de spreker zijn rede voering hield, was dit in geenen deele te merken en van 't begin tot het einde wist hij zijn hoorders blijkbaar te boeien. In hoofdzaak word door spr. hetzelfde medegedeeld als door ZEd. op andere dorpen was gedaan en waarvan door correspondenten dier plaatsen reeds verslag werd geleverd, zoodat we meenen te kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen. Het geheel was er op berekend om de partij, waardoor spreker candidaat was gesteld in een gunstig daglicht te stellen, terwijl meermalen werd gewezen op de wondeplekken :n de Maatschappij, die verbeteid moesten worden en waarvoor volgens spr. de andere partijen slechts lap middelen wilden gebruiken, in tegenstelling met de S. D. A. P., die radicale genezing wilde en als bewijs, dat zijn partij niet alleen eigen voordeel op t oog heeft, doch werkelijk het algemeen belang, ook al is dit niet eigen voordeel, wees spr. er op, dat hun partjjge- nooten de diamantbewerkers in Amsterdam steik gekant zijn tegen het sluiten van den vredo in Transvaal, indien zulks moet ge schieden op mineervolle wijze voor de Boeren, ofschoon zijzelf groot nadeel hebben bij de voortzetting van dien oorlog. Na afloop werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen, enz. waarvan dooreen 3-tal personen gebruik werd gemaakt, nl. door de heeren J. G. Kooiman, J. P. Noordijk en C. S. de Wit. Door eerstgenoemde werd o. a. gevraagd of spr. geen te schrille kleuren gebruikte, wanneer hij beweerde, dat er notarissen waren die 10 procent 's jaars rente berekenden voor geleend geld. Naar spr. beweerde waren hem zulke voorbeelden bekend. Door den heer N. werd spr. gevraagd of hem niet bekend was, dat bij Waterstaats werken reeds bepalingen omtrent maximum arbeidstijd en minimum-loon waren opgeno men en indien zulks wel het geval was, zou de heer N. eerlijk gevonden hebben indien de heer H. zulks ook had medegedeeld bij de opgave, dat de S. D. A. P. die bepalingen vroeg bij Rijks-aanbestedingen De heer H antwoordt, dat hem zeer goed bekend was, dat die bepalingen voor Water staatswerken reeds bestaan, doch men ver langde ze overal bij Rjjk en Gemeente inge voerd en tevens verlangde men die bepalingen nog meer in 't voordeel van den arbeider. Door den heer Neve, voorz der S. D. A. P. afd. Helder, werd medegedeeld, dat de heer H. elders wel degelijk op die bepalingen bjj den Waterstaat had gewezen en dat er in geen geval sprake was van oneerlijkheid ia dezen. Abonnementsprijs per S maanden Voor dek Burg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lantien met verliooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ingekomen het navolgend schrijven van den Heer Commissaris der Koningin in deze Pro vincie, gedagteekend 10 Mei 1901, luidende: Volgens mededeeling vaa den Consul-Generaal van het Duitsche Rijk worden door de Naamlooze Vennoot schap //Norddeutsche Seekabelwcrke" te Nordenham a/d Weser de Duitsche telegraafkabels in de nabijheid van onze kusten in orde gebracht. Tot het kenbaar maken dier kabels zijn verschillende boeien uitgelegd. Nu is het voorgekomen, dat een dezer boeien door Nederlandsche visschers is weggenomen en als strand- vonderijgoed in een onzer havenplaatsen is aangebrachl Bij de behandeling dezer aangelegenheid is geble ken, dat de meeste visschers en zeevaarders niet geheel bekend zijn met de voorschriften van de internationale overeenkomst ter bescherming van onderzeesche tele graafkabels van 14 Maart 1884, bekrachtigd bij de wet van 15 April 1885 (Staatsblad No S9). Ik vind daarin aanleiding U uit te noodigen de in gezetenen Uwer gemeenle en meer in het bijzonder de zeevarende- en visschersbevolking, op de door U meest doelmatig geoordeelde wijze, met de bepalingen van bovenbedoelde overeenkomst bekend te maken en haar te wijzen op de moeilijkheden, die zij zoude kunnen ondervinden door tegen de bepalingen dezer overeen komst te handelen en de straffen, die zij deswege inge volge art. 4 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad No 65) zoude kunnen beloopen. Ik voeg daar nog bij, dat de bovengemelde Vennoot schap de hierbedoelde kabels in orde doet maken met hare kabelstoomboot von //Podbielski." De artikelen 1, 2, 3, 4 en 5 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad No. 65) zijn terzake van toepassing en luiden als volgt: Artikel 1. De bepalingen dezer wet gelden voor alle buiten de territoriale wateren op wettige wijze aangelegde onderzeesche telegraafkabels, aan land komende op bet grondgebied van een of meerdere der tot de inter, nationale overeenkomst van 14 Maart 1884, goedge. keurd bij de wet van 15 April 1SS5 (Staatsblad no. S9), toegetreden of nog toetredende Staten, of aan land komende in de koloniën of bezittingen van die Staten, voor zoover de overeenkomst ook op die koloniën en bezittingen toepasselijk is. Artikel 2. Hij die buiten bet geval, voorzien in bet tweede lid van art. 2 der internationale overeenkomst van 14 Maart 1S84, goedgekeurd bij de wet van 15 April 18S5 (Staatsblad no. S9), een in art. 1 bedoelden telegraaf kabel opzettelijk en wederrechtelijk vernielt, onbruik baar maakt of zoodanig beschadigd, dat de Iclegraphische gemeenschap verbroken of bemoeilijkt zou kunnen worden, wordt gestraft met gevangenisstraf van één dag tot drie jaren. Hij, aan wiens schuld zoodanige vernieling, onbruik- baarmaking of beschadiging te wijten is, wordt gestraft met hechtenis van één dag tot ééne maand of geld boete van vijftig cents tot driehonderd gulden. Met geldboete van vijftig cents tot driehonderd gulden zullen worden gestraft ïo. de gezagvoerder of die hem vervangt, die zich met zijn vaartuig niet terugtrekt, of dit niet ten minste één-zeemijl (van GO in een graad) verwij dert houdt van een vaartuig, bezig met bet leggen of herstellen van in artikel 1 bedoelde kabels, en voerende de voor deze vaartuigen voorgeschreven seinen, zoodanig dat zij van bet andere vaartuig zichtbaar zijn; 2o. bij, die zijn visebtuigen of netten niet op den sub lo. genoemden afstand houdt. Niettemin zullen visschcrsbooten, van waar een telegraafvaartuig, de gezegde seinen voerende, wordt gezien ol' gezien kan worden, ten hoogste vier en twintig uren, gedurende welke zij in hunne bewegingen niet bemoeilijkt mogen worden, den tijd hebben zich overeenkomstig de aldus gegeven waarschuwingen te gedingen 3o. de gezagvoerder of die hem vervangt, die zijn vaartuig niet ten minste een kwart zeemijl (van 60 in een graad) verwijderd liuudt van de voor hem zichtbare boeien, bestemd om bij het leggen, bij verstoring of bij verbreking de ligging der kabels aan te gfiven 4o. bij, die zijn vischtuigen of netten niet op den sub 3o. genoemden afstand houdt. Artikel 4 Met gevangenisstraf van één dag tot drie maanden of geldboete van vijftig cents tot zeshonderd gulden zal worden gestraft bij, die opzettelijk niet voldoet aan de bevelen, op grond van meergenoemde over eenkomst, gegeven door de officieren, bevel voerende over oorlogsschepen van een der tot die overeenkomst toegetreden Staten of over door deze opzettelijk tot handhaving van die overeenkomst uitgezonden vaar tuigen. Artikel 5. De in de artikelen 2 en 4 omschreven feiten worden als misdrijven, de in art. 3 omschreven feiten worden als overtredingen beschouwd. Texel, den 13 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1