Door den heer De W. werd spr. gevraagd op welke wijze hij wilde komen aan de gelden voor Staats-pensioen, waarvoor, naar hij meende, jaarlijks 30 40 millioen gulden zou noodig zijn. Door den heer II. werd geantwoord, dat volledig Staatspensioen, zooals de S. D. A. P. wil, z. i. niet ineens zou kunnen worden ingevoerd. In het thans ingediend wetsont werp, zegt spr., wordt er echter reeds als mogelijk voorgesteld, dat arbeiders die f5. per week verdienen, daarvan wekelijks van hun 16de tot hun -65ste jaar 2o cent kunnen offeren voor een pensioen van f133 per jaar, als overgangsmaatregel zouden eerst alleen arbeiders, die f 6 of minder per week ver dienen kunnen, worden vrijgesteld van betaling, terwijl van de anderen eene matige bijdrage zou kunnen worden geëischt. Wat verder de som betreft, alsdan nog noodig voor pensionee ring, meent spr., dat deze zou kunnen worden gevonden uit eene verliooging van successie rechten, uit den aanwas der Rijks-middelen, die gedurende do laatste 4 jaar 19 millioen per jaar bedroeg en uit vermindering der militaire lasten. Op de vraag, eveneens van den heer De W., hoe spr. dacht over beschermende rechten, eene zaak waartoe blijkbaar enkele andere partijen, die er vroeger sterk togen gekant waren, nu min of meer begonnen over te hellen, zegt spr., dat een dergelijke vraag hem ook gedaan werd te Oudeschild en dat men daar zelfs had beweerd dat hij voor die rechten was, hetgeen, naar men beweerde, was vermeld in de Texelsche Courant. Uit het verslag echter, waarin dan die bewering werd geput, bleek wel, dat spr. evenals hier had gesproken van de schade, die de land bouw alhier had door de concurrentie met Amerika, doch in geen geval was daarin vermeld, dat spr. vóór die rechten was. Iemand die het wel meent met de arbeiders, kan onmogelijk er voor zijn, dat het brood dier arbeiders duur wordt. Aangezien niemand hierop meer iets had te vragen of op te merken, werd de vergade ring gesloten door den heer Reitsma, lid der S. D. A. P., met een woord tot opwekking om toch vooral hun candidaat te stemmen. Maandag werd alhier de door de Prov. Commissie uitgeschreven premiekeuring van stieren gehouden. Was bij eene vorige ge legenheid het aantal aangeboden stieren groot en de qualiteit volgens de heeren keurmee sters onvoldoende, thans was de aanvoer klein, een 6tal toch werden slechts aangeboden, de qualiteit daarentegen was van dien aard, dat aan de helft er van aan elk een premie van f 50 kon worden toegekend. Die stieren behoorden respectievelijk aan de heeren K. Jbz. Eelman, Oosterend, K. Dz. Mantje Dijk manshuizen en C. S. Keijser Cz., Brakenstein. Van 13 tot en met 14 Mei zijn uitge voerd 57 koeien, 19 kalveren, 26 schapen, 42 lammeren en 19 varkens. Gister had de vergadering plaats van de Texelsche IJsclub in het lokaal „de Ver gulde Kikkert". Evenmin als van zoo menige andere jaarvergadering van deze vereeniging, kon ook van deze vergadering worden getuigd, dat de opkomst der leden niet groot was Be halve het bestuur waren slechts een 5-tal leden aanwezig. Wonder was het dus zeker niet, dat de Voorz. zijn leedwezen over die geringe opkomst te kennen gaf, in aanmerking nemen de het grooto aantal leden dat de vereeniging telt, nl. ruim 100. Als punt 1 op de agenda kwam voor „Jaarverslag". Door den secretaris werd een keurig verslag voorgelezen van de verschillende werkzaam heden gedurende het afgeloop m dienstjaar, waarvoor hem door den voorz. dank werd gezegd. Uit de rekening van den penningmeester, hierna voorgelezen, bleek, dat de vereeniging het jaar was begonnen met een batig saldo van f 5.37«, dat het totaal der ontvangsten met inbegrip van het saldo hadden bedragen f 152,07» en dat der uitgaven f 153.47», zoodat er thans een nadeelig saldo was van f 1.40. In aanmerking genomen het vele, dat door de vereeniging was gedaan, viel dit tekort velen zeer mee Uit de rekening omtrent de afdeeling werk verschaffing bleek, dat in het begin van het dienstjaar f 124.97 in kas was en daarvan was uitgegeven voor ondersteuning aan be- hoeftigen f 40, zoodat nog in bas was f 84.97, belegd in de Rijks postspaarbank. Als leden van 't bestuur moesten aftreden en waren niet dadelijk als zoodanig herkies baar, de heeren A. Wagemaker, L J. Kikkert en Ph. Vlessing, terwijl nog een 4e vacature bestond tengevolge van het bedanken als bestuurslid van den heer Arn. Langeveld. Bij groote meerderheid van stemmen werden bij eerste stemming gekozen de heeren J. C. Visser, Jn. Dekker Jz. en C. J. Rab en bij 2e vrije stemming de heer W. C. Reij. Alle benoemden namen die benoeming aan. Als laatste punt der agenda kwam hierna in behandeling de afdeeling Werkverschaffing. Door den voorz. werd er op gewezen, dat in den afgeloopen winter zich de behoefte aan zoo'n inrichting sterk had doen gevoelen, doch dat toen er niets aan kon worden gedaan en heiinnert er aan, hoe vroeger door ver schillende armbesturen werk werd verschaft, waardoor die der IJsclub overbodig was, al die werkverschaffingen waren echter niet doorgezet. De voorz stelt hierna voor in principe aan te nemen, dat de afdeeling Werkverschaffing weder de noodige voorbe reidende maatregelen zal nemen Met algemeene stemmen wordt het voor stel aangenomen. Niet meer te verhandelen zijnde sluit de voorz. de vergadering en brengt daarbij, daar hij tevens als voorzitter aftreedt een woord van dank aan zijn medebestuursleden, in 't algemeen en aan de eveneens aftredende secretaris in 't bijzonder voor de aan hem verleende steun. Door den secretaris wordt hierop wederkee- rig den voorz. dank gebracht voor diens groote bereidwilligheid, hem met raad en daad bij te staan. Oudeschild, 12 Mei. De politieke rede, gisteren in de „Zeven Provinciën", uoor den Heer Hugenholtz gehouden, zal van inhoud wel tamelijk gelijk geweest zijn aan die op andere plaatsen gehouden en waarvan bereids in de plaatselijke bladen melding werd gemaakt. Aan het debat werd deelgenomen door de Heeren Witlam, Muller en Niessink. Waal, 14 Mei. Onze plaatsgenoot, de Heer C. A. Keijser, is met ingang van heden be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Open bare School te Oosterend. Oosterend, 14 Mei. De kennisgeving, dat Zondagavond in de Ned. Hervormde Kerk een zwarte Evangelist zou optreden, had vele belangstellenden en nieuwsgierigen aldaar te zamen gebracht. Nadat de heeren B. van Zweden en de zen deling Van Aken het woord hadden gevoerd, waren gelijk in den predikstoel aanwezig genoemde heer Van Aken en de Kaffer-evan gelist „Josias" Maluleke, de laatste om in zijne landstaal mededeelingen te doen, hoe hij vroeger in den Vatöngastan, ten Noorden van Transvaal, als Heiden heeft geleefd en tot Christen is bekeerd geworden, terwijl de heer Van Aken een en ander achtereenvol gens vertolkte. Aan het einde hiervan werd voor de zen ding eene collecte gehouden. Totdat de vacature van Hoofd der o. 1. school vervuld zal zijn is de waarneming als zoodanig opgedragen aan den heer J. Daalder Dz., terwijl tot tijdelijk onderwijzer is benoemd de heer C. J. Keijser van de Waal. Gelukkige dag voor velen Te Wormerveer heeft de heer Dirk Laan, bij gelegenheid van zijn huwelijk, velen zeer aangenaam verrast. De kantoorbedienden en de chefs hebben ieder een gesloten enveloppe ontvangen. Van de 2z0 arbeiders aan de fabrieken ontvingen de gehuwden ieder f 15, de ongehuwden f 7.50 en de jongens f 4. Ook anderen (alsschippers, post- en spoor beambten) zijn door hem bedacht, alsmede de beide oudjes A. Rond en echtgenoote, die juist in zjjn bruidegomstijl 1 hun gouden hnwelijksfeest vierden. De bedeelde weduwen van de vei schillende kerkgenootschappen ontvingen ieder f 6 met een tulband en de kinderen van al de scholen te zamer 1326 werden op bruids suikers getracteerd. Voor de weezen schonk de heer Laan een som, om daarvoor een uitstapje te maken. In de Beemster sloeg een rijtuig om, van den slachter H. Kroonenburg te Pur- merland, door het breken van een lemoen. Hoewel schijnbaar niet zwaar gewond, is K. spoedig daarop gestorven. Een hondenziekenhuis is te Amsterdam geopend op den Amsteldijk bij Zorgvliet. Naar de „Arnh Ct.meldt, stelt een vermogend ingezetene van Arnhem een 10-tal kinderen van een der openbare kostelooze scholen aldaar in de gelegenheid om 3 weken van de groote vacantie aan zee door te brengen. Een verschrikkelijk voorval heeft Zater dagavond plaats gevonden in de verlengde Nieuwstraat te Groningen. De beeldhouwer Kleersmjder was met zijne vrouw ten 7 ure naar de kermis gegaan. Toen zij te ruim 9 ure weder thuis kwamen vonden zij het huis vol rook en de bij hun inwonende reeds bejaarde moeder met ver brande en smeulende kleeren aan het lijf na bij de kookkachel op den vloer liggen. Nadat de brandende kleeren, ook met be hulp der toegeschoten buren, waren gebluscht bleek het, dat de ongelukkige reeds overleden was. Uit het onderzoek door den heerC. v. P., die spoedig ter plaatste was, ingesteld, is gebleken, dat de ongelukkige, die slecht ter been was en zich slechts met een stokje kon voortbewegen, terwijl haar melk in de oven stond te warmen, naar het vuur in de kachel heeft willen zien, waarbij haar kleeren moeten zijn in brand geraakt Volgens dr. Folmer wiens hulp was inge roepen, moest de ongelukkige vrouw reeds ge- ruimen tijd voor men haar vond zijn bezweken. Het lichaam was met brandwonden overdekt. (N. Cron.Ct.) Volgens een telegran van hier aan de „Frankf. Ztg." is de sterkte der militie-lich- tiDgen gebracht van 110.U00 op 170.000 man. Dat maakt voor 8 lichtingen 1.360.000 man. Duitschland zal wel bang worden voor ons land met zulk een geweldig leger! Men schrijft uit Friesland aan de „As. Ct" Dr. Herzberger te Sneek, die bij het jongste spoorwegongeluk te Leeuwarden aan één zijner oogen gekwetst werd, moet van de directie der H. IJ. S. M. eene som van 60.000 als schadevergoeding. Men rekent, dat de Ongevallenwet I Januari 19 )3 in werking zal komen. Een jongen te Harlingen, die om vogel nesten uit te halen in een boom was ge klommen, viel daaruit en met het achter hoofd op de steenen, tengevolge waarvan hij hersenschudding bekwam Naar het Gesticht voor Ziekenverpleging vervoerd, is hij daar overleden. Bij de Tweede Kamer is ingekomeu het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Op nader vast te stellen wijze worden voor rekening van den Staat de werken uitgevoerd noodig 1. tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van de Noordholland- sche kust door het Amsteldiep naar 't eiland Wieringen en vandaar naar de Frieschekust bij Piaam 2 voor de droogmaking van twee gedeelten der afgesloten Zuiderzee en wel a een noordwestelijk gedeelte begrensd door de Noordhollandsche kust, den afsluitdijk door het Amsteldiep, het eiland Wieringen en een aan te leggen dijk van dit eiland naar de Noordhollandsche kust nabij Mede- blik b een zuidwestelijk gedeelte, begrensd door de Noordhollandsche kust en door een aan te leggen dijk, loopende van omtrent Blokkers- hoek naar 't eiland Marken en van daar naar den noordelijken oever van het Monniken dammer Gat 3. tot voorziening in de belangen van wa terkoeling, afwatering en scheepvaart, voor zoover deze door de afsluiting en de droog making geschaad worden 4. tot voorziening in de belangen der lands verdediging, in verband met de sub 2 en 3 bedoelde werken. De Zuiderzee visschersbevolking zal, op bij algemeenen bestuursmaatregel te bepalen wijze, een tegemoetkoming ontvangen in de haar door de afsluiting berokkende schade. De totale kosten van 't beperkte plan wor den gesteld op rond f 95,000,000, waarvan f 57,000,000 voor afsluiten en f 38,00 ',0 )0 voor droogmaking. Vrijdag had op de steenhouwerij van den heer J. D. Breedveld, te Dordrecht, bij het versjouwen van een zerk, die recht over eind gezet moest worden, een vreeselijk on geluk plaats. Flotseling kantelde de zware steen, waardoor de 51-jarige Fl. v. d. Weijden onder den steen bekneld geraakte Hij werd dood opgenomen. De borstkas was geheel ingedrukt Te Sittard wil men een„antikies- knoeiersbond" oprichten Bij de verkiezingen in Sittard moet dan wel geducht geknoeid worden Eb- of vloedharing Het is meermalen gebleken, dat het een groot verschil oplevert welk aas door de beug- visschers gebruikt wordt, en dat aan haring veel meer kabeljauw gevangen wordt dan aan geep, maar dat het een groot verschil maakt of de haring bij eb of vloed gevangen wordt is weinig bekend, Twee Pernisser schippers kochten te Nieuwediep haring. Een oude visscher zeide toen, dat die haring minder doelmatig was, omdat ze bij vloed gevangen was. Beiden kochten toen ook een partij ebharing en nu bleek bij de visscherij, dat de oude man gelijk had. Zelts toen een ge deelte der beug met eb- en een ander gedeelte met vloedharing was geaasd, was de vangst aan eerstgenoemde belangrijk beter.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2