landbouw; BIERBOTTELARIJ glazen pennen met penhouder. WINKELPUI Volgende week opening Buitenland. M arktberich ten. Advertentiën Om ongelukken te voorkomen Grootste voorraad. Laagste prijzen. Cl. H. DE BOER te Texel Voorbandon in don bockhandel PARKSTRAAT. J. LIPS maakt gareelen opmaat. HAAST U! Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. geen glas of scherven te DE WAAL. OMTVAHGEH Ten kantore van Notaris is geld beschikbaar op hypotheek. Handel in puik beste AARDAPPELEN. Glazen P0STZEGEL-BEV0CHTIGER8, Te koop aangeboden K. ZEGcEL Fz. Eenigen tijd geleden weigerde een onder wijzer te Sappemeer het zegelrecht voor de bevelschriften, waarop hij zijn traktement ontving, te betalen. Gedeputeerden van Gro ningen stelden hem volkomen in 't gelijk, maar het gemeentebestuur bleef het toch vorderen. Daarop wendde hij zich tot den Minister van Binnenl Zakenook deze stelde hem in 't gelijk. Nu heeft de Minister opnieuw in een mis sive aan Gedeputeerde Staten der provincie, dato 18 April, te kennen gegeven, dat volgens zijn oordeel en dat van den Minister van Financiën de zegelkosten van bevelschriften, van betaling voor door de gemeente verschul digde gelden door de gemeente moeten wor den betaald, en dat dit geheel van toepassing is op de mandaten voor de jaarwedden dei- onderwijzers. Ongeveer 4000 mannen en vrouwen waren Zondag in een weiland bij 's-Gravenhage bijeen in den Zusterpolder, om te manifesteeren voor algemeen kiesrecht. Tegenwoordig waren 160 afgevaardigden van 119 vereenigingen met banieren. Opgemerkt werden onder de aanwezigen de Kamerleden Heldt en Troelstra. Uit Rotterdam alleen waren 8v0 manifes tanten overgekomen. Te half twaalf trok de stoet in volmaakte orde naar het terrein, dat geheel was ingericht als bij vorige samen komsten van dien aard. Verschillende sprekers en spreeksters voer den het woord en verkondigden hunne bekende inzichten over de achterstelling der vrouw en de bescherming van het kapitaal tegen den arbeid, hetgeen weer gebleken was bij de werkstakingen Ten slotte werd eene motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op de invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen en waarin de wensch wordt uitge sproken dat de kiezers bij de aanstaande verkiezingen de vraag zullen stellen: „voor of tegen grondwetsherziening" en hun steun daarvan afhankelijk zullen maken. Ra afloop der redevoeringen trokken de propagandisten in optocht met muziek langs den aangegeven weg door de stad onder het spelen van marschmuziök. Op het binnenhof werd de stoet ontbonden, nadat de heer Troelstra hulde had gebracht aan het Gemeen tebestuur en de politie onder luide instemming der aanwezigen. De „Daily Mail" verneemt uit Stock holm, dat de Senaat van Finland 3 millioen francs zal leenen aan een stoombootmaat schappij om Finsche boter naar Londen te brengen de jaarlijksche subsidie van 12 000 p. st. zal gehandhaafd worden. Te Weenen zal in een der parken op 25 Mei een tentoonstelling geopend worden, die een blik moet geven in het leven in Zuid-Afrika. Men zal daar o. a. vinden een Boerenkamp, en om het geheel aantrekkelijk te maken, heeft men Kaffers van de Zoeloe- en Zwasi stammen uit Afrika laten komen. Deze zwarten zijn thans te Londen, en wor den de volgende week naar Weenen gebracht. Een inpresario dezer tentoonstelling toefde deze week te Amsterdam en trad daar in onderhande'ing met Tran'svalers, die aar zijn en Hollanders, die geruimen tijd in Zuid- Afrika leefden. Het gelukte hem ongeveer 20 dier mannen te engageeren, die het Boeren kamp te Weenen zullen stotfeeren in Trans- vaalsche kleederdrachten. I)e agent, dien de impresario te Amsterdam achterliet, verklaar de, dat de mannen zich gaarne lieten mede- nemen naar Weenen, aangezien zij het in Holland arm hadden. Te Weenen zullen zij krijgen f 24 's weeks en vrij kost en inwoning- Te Alfornville (Parijs) is eene bende dieven opgepakt, welke goederen stal uit de treinen tusschen Parijs en Lyon. Het opper hoofd was een gepensioneerde brigadier der gendarmerie 1 In eenige jaren tijds hebben deze heeren voor een halve ton gestolen. De bekende schrijver Jules Yerne, die thans 73 jaren telt, is sedert eenige maanden ziek en wordt met volslagen blindheid be dreigd. Voor 't overige is in zijn toestand eenige beterschap gekomen. In Frankrijk en Engeland worden de paarden meer en meer vervangen door elec- triciteit als beweegkracht. Zoo werd deze week te Glasgow een begin gemaakt met den verkoop van 4000 tram paarden, die de eerste dagen gemiddeld f 300 konden gelden. (O. P.) De „Cape Argus" heeft een telegram uit Durban, waarin wordt verteld, dat de Transvaalsche districten Utrecht en Vrijheid, misschien ook Wakkerstroom, bij Natal zullen worden ingelyfd. Het verhaal acht de „Cape Argus" des te waarschijnlijker door de omstan digheid, dat er reeds Natalsche overheidsper sonen en anderen in genoemde districten tot openbare ambten zijn geroepen. Deze inlijving zou volkomen in overeen stemming zijn met Natal's aanhoudend verzoek om een stuk van de Transvaalsche taart voor zich alleen te krijgen als belooning voor zijn (gedwongen) opofferingen in den oorlog. Gelukkig, dat de Boeren voorloopig echter nog het grootste deel van het Transvaalsche gebak zelf in handen hebben. (N. R. Ct.) Henry Lutrell zond aan de „Daily News" de volgende verzuchting, welke het blad mededeelt, omdat ze mogelijk den Engel- schen minister van financiën goed te pas kan komen O, hief toch England's Staatsbeleid Belasting op schijnheiligheid, Een recht op humbug, een accijns Op mooi gepraat bij sluw gegrijns, Op al wat schijnschoon, waarheidlek was, 'k Wed, dat, was maar zoo'n stelsel klaar, Er aan millioenen geen gebrek was. De Kaapsche correspondent van de „Morning Leadervertelt een sterk staaltje van de wijze waarop de Engelsche bevelheb bers huishouden in de districten, waar de krijgswet is afgekondigd. Een boer op 100 mijlen afstand van Kaapstad kreeg last voor de derde maal reeds om zijn beide laatste paarden den Engelschen te leveren. De man was zeer gehecht aan beide mooie dieren, maar het baatte hem niets. Hoewel de waarde der paarden 120 pd. st. elk bedroeg, werd hem daarvoor 80 pd. st. toegezegd. Hij bood aan 100 pd. st. te geven, opdat de Engelschen twee andere paarden zouden kun nen koopen, maar ook dat aanbod voldeed den Britschen bevelhebber niet. „Droeg de boer niet een Hollandsche naam?" vraagt de correspondent. „Was dat alleen niet reeds voldoende?" Het geld werd geboden en ge weigerd; de paarden werden weggehaald. Jeruzalem en de naburige heilige plaat sen hebben door een van dag tot dag meer voelbaar wordend watergebrek op dit oogen- blik zwaar te lijden. Daar de aanhoudende droogte alle putten en beken uitgedroogd heeft worden overal in kerken en moskeeën open lijke gebeden om regen gehouden Onder de armere bevolking doen reeds epidetniën hun invloed gelden, en de Europeanen beschouwen het als een boos teeken dat de anders in de strengste afzondering' 'levende melaatschen, door gebrek aan water gedreven, zich in de straten der Heilige Stad vertoonen. Amsterdam 13 Mei. Aangevoerd 480 Run deren, le kwal. 62 k 66 ct., 2de kwal. 57 ct. 3de kwal. 52 ct. per KG. 185 Melk- en Kalf- koeien t 120 k f 240; Graskalveren f k 103 nucht. Kalveren f 7 i 10; 220 Schapen 1 18 k f 24; 1000 Lammeren f 6.50 it 9 614 vette Varkens 44 46 ct. per KG. Purmerend, 14 Mei. Aangevoerd 268 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG.254 nucht. Kalveren f8 A f 18; 197 vette Varkens 44 49 ct. per KG.; 172 magere Varkens f 17 A 25 347 Biggen f 8 A 113.; 5439 Schapenen Lammeren 948 Runderen en 39 Stieren Kip-Eieren f 2.50 t 3.per 100. Vette Koeien, 156 stuks, lager in prijs h. stug. Melkkoeien lager in prijs, handel stug. Vette Kalveren, handel vlug. Nuchtere Kalveren handel vlug. Vette Varkens, handel matig. Magere Varkous en Biggen handel stug. Vette Schapen, prijsh., handel matig. Donderdag 16 Mei (Hemelvaartsdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudtschild. 's Av. half 7 de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm 10 uur ds. Rooseboom. Zondag 19 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Roosehoom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den HoornNam. 2 uur de Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclie Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. wordt de burgerij vriendelijk verzocht in de aschbakken te gooien, maar deze daarnaast te zetten. IP. "WTLïsTER, stadsreiniger. Ieder, die den volgenden winter wil deelne men aan den L AN DBOE WCCRSES, wordt verzocht daarvan voor 30 Mei a. s. kennis te geven aan Zuid-Eierland. W. H. HOUWEN. van de A. P. EELMAN. een nieuwe zending fijne Croomlederen en Kamgaren Dameslaarzen, Bottines, Rijg-, Knoop- en Riemschoenen, alsmede een prachtige partij dames- en kinder- bruin Schoenwerk in uitsluitend prima kwaliteit. Meest gesorteerd adres voor alle soorten solied Schoenwerk en aanverwante artikelen. Beleefd aanbevelend, JOH. KIKKERT. SLIJTERS GENIETEN RABAT. Tevenr verkrijgbaar prima oliedunne gezui verde Stockholmer TEER, prima KOOLTEElt. Prijs sterk concurreerend. J. Ph. BAKKER, Beurtschipper. Practisch zijn de Prijs per stuk 10 cent. rolsystcem, prijs 35 cent, waardoor het vieze likken aan de postzegels wordt vermeden. een in goeden staat en nog in gebruik zijnd met ramen en deuren. Adres: DUINKER'a Advertentiebureau HELDER. voor goed werk wordt ingestaan. daar nog slechts een klein partijtje der door brand aangetaste goederen aanwezig is, bestaande in Japonstoffen, Voerings, Piqé, Wit Katoen, Witte Vitrages, Prima Dameslaken, enz. Wat voor den bekenden spotprijs wordt opgeruimd. Aanbevelend, Hoogachtend,

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 3