N°. 1428. Zondag 19 Mei. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ABVERTENT1ËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuko op Texel Dit blad verschijnt lVocnsdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. CEVOJiD E A V 9 0 R W E R P E A. Gedeponeerd bij den gemeenteveldwachter te De Cocksdorp 2 nieme zwarte wantjes en 1 handschoen en ten Raadhuize een knipmesje. AAAVOER VAA VEE TER MARKT. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt in herinnering, dat tijdens de te houden markten de aanvoer van vee ter Markt moet geschieden, uitsluitend door de straatloopende langs het logement „De Zwaan." Texel, den 25 April 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. L A M M E R E A M A R It T E A. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 20 en 28 Mei, 3, 10, .17 en 24 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstre' t, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wensclien te brengen, verplicht zijn, vóóraf hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 11 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE TEXEL, 18 Mei 1901. Naar wij vernemen werd door de Katho lieke Kiesvereeniging alhier besloten voor het lidmaatschap van de Prov. Staten de candi- datuur te steunen van den heer W C. J. Tastoors, te Amsterdam, lid van de 2e Kamer voor Beverwijk en Centraal president der Ned. R. K. Volksbond, terwijl door de Lib. Kiesvereeniging de candidatuur zou worden gesteund van den heer Zur Muhlen,aftr lid. Oudeschild, 17 Mei. Op de scheepswerf is heden de blazerschuit T. X. 5, schipper C. Daalder omhoog gedraaid, welke schuit bij Vlieland door een beladen aakschip was aan gevaren. De botsing was zoo hevig, dat een zijde werd ingedrukt en meer schade werd berok kend. Met de rogvisscherij binnen de zeegaten gaat het dit jaar buitengewoon slecht. De meeste visschers hebben hunne onkosten nog niet eens verdiend. De bestrating van het dorp naar de haven is zoo goed als gereed, waardoor de verkeersweg daar ter plaatse veel is verbeterd. Oostereed, 17 Mei. Gisteren moest alhier een schoon driejarig paard van de Wed. W. afgemaakt worden. Het dier had in de weide een poot gebroken. Het vleesch ervan wordt door den slager D. ten verkoop aangeboden. Verscheidene schuiten van hier zjjn naar de Zuiderzee uitgezeild, om te trachten met den wonderkuil ansjovis te vangen. Het plaatsen van staand notwerk is stellig ver kieselijker, doch niet iedereen kan zich in het bezit stellen van het benoodigde in dat opzicht aangezien daartoe f 500 f 600 behoefd wordt. In de „Mecklenburger Zeitung" leest men Aan het vriendelijke lachen van Koningin Wilhelmina kunnen de Schworiners zich niet verzadigen. De Hollandsche Vorstin heeft de sympathie van de geheele bevolking ver overd. Wanneer men in een restaurant op de gesprekken let, is zij hetonderwerp daarvan het gesprek in de werkplaatsen, in de bureaux, onder de arbeiders heeft Haar tot middelpunt. „Heinrich, dei hett sich de Beste utsöcht", zoo hoorde ik vandaag een werkman zeggen. Te Leiden liet een moeder haar kindje van vier maanden onbewaakt in het wagen tje thuis. Toen zij terugkwam, zag zij haar hond in het wagentje liggen en wel op de keel van het kind. Bij ondeizoek bleek, dat het wichtje gestikt was. Een ontboden genees heer constateerde den dood. De proef welke de vorige week genomen werd met bevroren haring om die voor de beugvisschers als aas te gebruiken, kan als geslaagd beschouwd worden. De kabeljauw beet er evengoed aan als aan V6rsche haring. De proef zal thans bij warmer weersgesteld heid heihaaid worden, en blijkt dan dat de haring aan boord goed blijft, dan is het lastige vraagstuk van aas in den zomer opgelost. Kleine vruchtboomen, vooral die, welke vrucht gezet hebben, moeten dikwijls begoten worden. liet meerdere werk, dat voor den' tuinier ontstaat, wordt rijk beloond, want de vruchten vallen niet af en ontwikkelen zich schooner en grooter. Vooral eischen perziken als leiboomen geregeld begieten. Al naar de grootte, moet 6lke leiboom een of meer gieters per dag hebben Een inwoner van Raamsdonk viel bij het Keizersveer van zijn rijwiel en kwam met zijn hooid op de steenen te land. Hij voelde aanvankelijk geen pijn en begaf zich op de veerpont. Midden op de rivier begon hij eensklaps te ijlen en met de armen te zwaaien. Het bleek dat hij krankzinnig was geworden. Men schrijft uit Brielle aan de „N. R. Ct.": Verleden Zaterdag middag lagen drie school jongens in de wei van Meeuwenoord bij de Brielsche Maas gezellig in het zonnotje en uit den wind, en er druk over redeneerende waarom Hollandsche jongens niet konden doen, wat onder Fransche branies wel mogelijk was. liet gesprek had geloopen over het uithalen van vogelnestjes, en over hetgeen op school verteld was van die aardige ver een igingen door Fransche schoolkinderen opgericht, zelf opgericht, om de vogels te beschermen. Dat kan je alles zelf doen want groote menschen hebben in zoo n vereeniging niets te vertellen. Je wordt allemaal lid, kiest een bestuur, en je houdt aanteekening van de vogelnestjes, en ook van de vogels, die schadelijk zijn want die moeten de laan uit, dat spreekt. En als er dan een groote lummel komt om nestjes te storen, teeken je hem ook op, en hij is er leelijk bij. 's Winters koop je van je contributie centen voer voor de vogels, en dan strooien we dat op een of meer van de pleinen in de stad, en dan zal je eens zien hoe aardig dat is. Want de eene vogel vertelt dat tegen den anderen je begrijpt niet hoe het gaat. En eens in het jaar hebben we natuurlijk een groot feest. Dat kan niet op Koninginnedag vallen, want haast al de jongens en meisjes zijn lid van Floralia, die dan feest viert. Maar dat's niks dan doen wij het op den verjaardag van Prins Hendrik, op Prinsjesdag I Toen sloten de drie jongens een groot verbond, en ze gingen er op uit om leden te winnen. In den loop van den Zondag waren er twaalf toegetreden, des Maandags waren er tachtig, als men ten minste de meisjes meetelt. Want de jongens waren hot er niet over eens, of die wel lid mochten worden, hoewel een meisje in allen ernst antwoordde „Als jelui je kleeren scheurt bij dat nestjes-opteekenen, wie kan ze dan anders stoppen dan een meisje?" In afwachting dat deze groote quaestie beslist zal worden, hoopt de Brielsche Prins Hendrik-vereeniging reeds dezer dagen met volle kracht aan het werk te tijgen. Een bestuur is gekozen, en een reglement zal opgesteld worden, waartoe wel degelijk de voorlichting van „groote menschenzal in geroepen worden, waarvan zich trouwens reeds eenigen als vrienden en voorstanders getoond hebben, door als donateur toe te treden. Of deze Hollandsche jongens zich even kranig zullen houden als hun Fransche kame raden We zouden niet inzien waarom niet. Het 11-jarig zoontje van den heer Groe- nevelt, hoofdonderwijzer te Sliedrecht, had Zondagavond omstreeks 9 uur, stil het ouderlijk huis verlaten en was sinds dien tijd spoorloos verdwenen. Aan station noch stoombootveer had men hem opgemerkt, zoodat de familie in den grootsten angst verkeerde. De politie werd met het geval in kennis gesteld, doch rook eerst lont, toen bemerkt werd, dat vlak bij de Wiel een boot vermist werd. De avontuurlijke knaap had zich nl. in het hoofd gezet naar Engeland te reizen. Daartoe was hij met bedoelde boot de Mer- wede en verder de Noord afgeroeid, na te Dordt mondkost te hebben opgedaan. Midden in den nacht werd hij echter opgemerkt door een schipper uit zijn woonplaats De kleine Huge vluchtte daarop in een griend, waar het gelukte eindelijk des morgens hem in handen te krijgen, zoodat men hem bjj zjjne ouders kon terugbrengen. Zeker een aardig zaakje voor de familie Usem mag worden genoemd de verkoop der fistelpotten. Volgens het „Maandblad tegen de kwakzalverij" wordt daaraan nl door die familie naar berekening ongeveer f 12000 's jaars bruto verdiend, terwijl een der apothekers, die zich met den verkoop er van beiast jaarlijks ongeveer f 1200 winst er van voor zich kan opstrijken. Is het wonder vraagt men zich onwillekeurig af, dat die familie, ondanks kleine geldboeten, toch niet met den verkoop ophoudt. Het corps stafmuzikanten van het regi ment schutterij te Rotterdam had het voor nemen, te Parijs in uniform eene uitvoering te gaan geven ten voordeele der gewonde Boeren. De Fransche regeering heeft echter naar de „N. R. C verneemt bezwaar gemaakt dit toe te staan, daar zij verleden jaar ook een Russisch muziekkorps geweigerd had voor een goed doel een uitvoering in uniform te geven. Zonder uniform zou de uitvoering wel kunnen doorgaan, maar men is niet van plan daartoe over te gaan. Het bestuur der Vereeniging „Het vrije Ruilverkeer", van oordeel, dat ook in den aanstaanden verkiezingsstrijd de beginselen van den vrijhandel tegen het openlijk of be- dektelijk ageeren der protectionisten met kracht dienen te worden gepropageerd, heeft zich tot tal van vooruitstrevende kiesveree- nigingen gewend, en deze er op gewezen dat, waar gevaar dreigt, vergaderingen moeten worden georganiseerd, speciaal met het doel de zaak van den vrijhandel te bepleiten. Vereenigingen die daartoe geneigd zijn, kunnen met het bestuur van „Het vrfje Ruil verkeer" in overleg treden en mogen zoo noodig op flnancieelen en andere steun rekenen. COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1