Bui t e n 1 a n cl Marktberichten. Do „N. Rott. Crt". vestigt de aandacht van het publiek er op dat in den laatsten tijd te Rotterdam valsche bankbiljetten van f 40 circuleeren. Reeds drie dezer biljetten, op kantoren ontvangen, zijn in beslag geno men. Deze valsche biljetten zijn keurig nage maakt zelfs het watermerk ontbreekt niet. Toch zijn ze voor een goed opmerker dade lijk te herkennen aan het dikkere, grovere papier en aan de minder fijne afwerking. Ook in de strafbepalingen komen fouten voor. De in omloop gebrachte en in beslag genomen valsche bankbiljetten, hebben allen de datum 22 Februari 1901 en de letters I. N. 1900. De cijfers varieeren in die, voorkomende in getal 7309. Een nauwkaurige beschouwing bij de in ontvangstneming van ieder bankbiljet van f40 is gewenscht. Ongevallenwet. De „Hollander" schrijft „Het zal nog wel een tijdje aanloopen, eer de verzekering tegen ongevallen in werking zal treden. Immers moet de wet op de raden van beroep nog worden ingediend." He „H. Ct.kan hier bij voegen „dat men rekent dat 't 1 Januari 1903 zal worden eer de Ongevallenwet in werking kan komen. Maar dat zijn de geruchten juist - de regeling van de raden van beroep zoodanig is ontworpen, dat 't minstens zeer twijfelach tig heeten mag, dat deze er bij de Kamer zonder bezwaar en vlug zal doorgaan." Men seint uit 's-Gravenhage aan „de Telegraaf" Jaren geleden heeft de heer Kets, onder directeur van het telegraafkantoor te Am sterdam, zich in de door hem alleen bewoonde woning op de Brouwersgracht aldaar van het leven beroofd, althans tot die conclusie kwam de justitie, hoewel het lijk gevonden werd mot touwen gebonden en het mes, waarmee de wonden waren toegebracht, was weg. Er werd te vergeefs naar gedregd, omdat het raam open stond en de mogelijkheid niet scheen uitgesloten dat de man kracht genoeg had gehad het mes er uit te werpen. Het geheimzinnige van de daad is nooit opgehel derd. De vraag doet zich nu voor of deze Kets wellicht 'verwant was met den Kets, door De Jongh genoemd als hoofddader in zake den moord op den jeugdigen Boogaard te 's-Gravenhage en of de zelfmoordenaar, met de omstandigheden bekend, de schande, '."1 die den' familienaam eenmaal zou kunnen A treffen, niet heeft willen overleven. Dat loopt niet goed af! Een eigenaardig geval deed zich te Numans- dorp voor, omtrent de ontduiking van de Leerplichtwet, n 1. een meisje kwam alle weken Dinsdag met een briefje, dat ze gis teren (Maandag) niet had kunnen komen, omdat haar moeder zoo ongesteld geweest was Reeds zeven weken had dit plaats gehad, en altijd op Maandag. Dit wekte argwaan bij het hoofd der school. Bij onder zoek bleek, dat de moeder des Maandags niet ziek was, maar wasschen moest. Er zal, naar aan hetHbl." wordt mede gedeeld, een groote openbare vredesmanife- statie, door verschillende vereenigingen te Amsterdam, geheel of gedeeltelijk uit vrouwen bestaande, op touw gezet, plaats hebben op 18 dezer in het gebouw Plancius; Plantage. Spreeksters en sprekers, onder wie een dame uit Transvaal, die al de gruwelen van den oorlog hebben medegemaakt, hebben zich be reid verklaard, alsdan het woord te voeren en propaganda te gaan maken voor het vredes- denkbeeld. Het bestuur der Sophiavereeniging tot bescherming van dieren, afd Amsterdam, heeft een adres aan den gemeenteraad van Amsterdam gericht, waarin het nogmaals protesteert tegen de wijze waarop honden, van politiewege opgevangen, daar worden afgemaakt. Zij worden namelijk bij vele tegelijk in een kar geworpen en die kar wordt dan met zijn levenden inhoud in het water gereden. In het adres wordt gezegd, dat er ternauwernood één groote gemeente in of buiten Nederland kan worden genoemd, die dusdanige manier van afmaking kent. De kosten, die uit het volgen eener andere methode mochten voortvloeien, wil de ver- eeniging gaarne voor hare rekening nemen. In verband hiermede geeft het bestuur den Raad in overweging de meergegoeden meer belasting te laten oetalen, en de minder gegoeden minder, om zoodoende het aantal zwervende honden te verminderen. Een gewilde post voor jonge dames. De jonge dame die ten postkantore te Semarang tot dusverre met zachte hand voor de distributie voor post- en andere zegels zorgde, denkt binnenkort haar zorgen aan een ander meer levend voorwerp barer keuze te gaan wijden. Ook haar voorgangster heeft na een betrekkelijk korte spannen tijds den staatsdienst met den echtelijken staat verwisseld. Misschien tengevolge hiervan heerscht onder de Semarangsche jonge dames een geweldig verlangen om de aldus ontstane vacature te vervullen. Het hoofdbureau te Batavia, hiermede in kennis gesteld, moet nu, naar beweerd wordt, voornemens zijn het postje in quaestie voortaan aan de meest biedende te gunnen van salaris zou yoortaan geen sprake meer zijn. Door de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem wordt, ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, in den aan staande winter een tooneelwedstrijd uitge schreven. Voor drama en tooneelspel zijn uitgeloofd vier prijzen: een gouden medaile 6E f 200, een verg. zilveren medaille en f 100, een zilveren medaille en f 50 en een zilveren medaille. Voorts twee verguld zilveren per soonlijke medailles voor dilettanten, en een verguld zilveren voor de beste tooneelspeel- ster van beroep. Voor blijspel zijn dezelfde prijzen uitge loofd zonder de daarbij gevoegde geldprijzen. Behalve tooneelspelors van beroep, en te Haarlem bestaande vereenigingen, knnnen aan dezen wedstrijd deelnemen Rederijkers kamers en liefhebberij-tooneelgezeischappen uit Nederland en België. Het beruchte Hötel Lammetje Zondag te Amsterdam, is wel naar een perceel in de O -Z. Armsteeg verplaatst, maar het zaakje is aan het verloopen, omdat, dank zij het optreden van politie en justitie, omstreeks 40 logeergasten van het hotel op 's Rijks kosten logeeren in de verschillende gevan genissen. Nog drie van haar vaste klanten zwerven rond, maar ook op hen houdt de politie toezicht. In April 1808 werd een Scheveningsche bom door de Engelschen genomen de schip per Pronk wist echter op zijn beurt zijn bewakers gevangen, ie nemen en bracht schip en Engelschen veilig in Scheveningen binnen. Koning Lodewijk schonk hem ter belooning een gouden penningier waarde van 16 dukaten; 't is een afslag in goud van den Rijksdaalder van 1808. Dit stuk werd plechtig aan den schipper uitgereikt; en is thans door mr. Van Gijn te Dordft, aan het Penningkabinet te 's-Hage aangeboden. („Vad. Als men den correspondent van „Daily Mail" te Pietermarifzburg mag gelooven, heeft het Engelsche legerbestuur nu het middel gevonden om den oorlog spoedig tot een einde te brengen de Boeren zullen overal in een driehoekig cordon gedreven worden en dan zal het gras van alle kanten in brand worden gestoken. „Men zal het, besluit de bericht gever, in het eerst wreedheid noemen, maar in werkelijkheid zal het de oprechte teer hartigheid zijn, daar het misleide gros van de Boeren er toe zal komen om de ïjdelheid van alle verder verzet in te zien." De correspondent van de „Daily Express" te Kaapstad seint, dat overstroomingen weer de krijgsverrichtingen van de Engelschen, in de Kaapkolonie belemmeren. De Londeusche briefschrijver vau de „Manchester Guardian" zegt gewicht te hech ten aan zekere sensationeele geruchten, die thans te Londen de ïonde doen, en die onder meer behelzen, dat Kitchener de Engelsche regeering geraden zou hebb9n gunstiger voor waarden aan te bieden, daar de oorlog anders nog jaren kan duren. De in Holland verb jjf houdende Boeren, die, volgens dezen corres pondent althans, in den regel goed ingelicht zijn, zeggen ook, dat hun landgenooten zich niet zullen overgeven en het voor onbepaalden tijd kunnen uithouden; het eenige werkelijke gebrek, dat de strijders lijden, is aan kleederen. Het geloof in een spoedigen afloop van den oorlog wordt trouwens ook te Londen dage lijks kleiner. De correspondent zegt verder, dat de regee ring alleen buitengewoon succes heeft in haar streven om nieuws te onderdrukken. Zoo is nu eerst gebleken, dat Hoopstad (O. V.-S.) acht maanden belegerd is geweest en dat het beleg van ,Mafeking er niets bij was Particuliere brieven van het oorlogster rein in de bladen in en buiten Groot-Brit- tannië gepubliceerd, bevestigen de reeds meermalen uitgesproken beschuldiging, dat de Engelschen in den oorlog tegen de Boe ren zich de diensten verzekeren van inboor lingen. Zoo wordt de grens van Portugeesch Oost- Afrika tegenwoordig bewaakt door met ge weren gewapende Kaffers, die moeten ver hinderen, dat blanken, onverschillig van welke nationaliteit zij zijn, Transvaal binnenkomen. Deze Kaffers krijgen van de Britsche auto riteiten 20 shillings voor ieder en blanke dien zij gevangennemen voor één, dien zij dooden, ontvangen zij maar 2 shillings. In verband met de onmogelijkheid, om in Zuid-Afrika blanke soldaten aan te werven, ontzien de Engelsche machthebbers zich dus niet, tegen alle beschaafde gebruiken en voor schriften in, zwarten te wapenen tegen de Boeren. Eenige maand n geleden bevatten de Natalsche bladen oproepingen om vrij willigers van Kitchener's leger tegen een sol dij van 5 en 6 shillings per dag en reeds toen boden zich te weinig blanke liefhebbers aan. Nu biedt men reeds 7, 8 en zelfs 9 shillings soldij per dag plus vrijen kost en nog is er geen aanbod van eenig belang. De internationale bond van machinisten heeft, volgens een telegram Nieuw-York, een werkstaking van 150,000 werklieden afge kondigd, die den 20sten Mei zal beginnen. Zij verlangen een verkorting van den werk tijd en een verhooging van het loon; 65000 metaalbewerkers zullen indirect onder de werkstaking te lijden hebben. Een Russische landbouwkundige, de heer A. K. Kalantor, is onlangs te Londen aan gekomen, om een onderzoek in te stellen naar den invoer van Russische boter. Uit een interview, dat een vertegenwoordiger van de „Daily Mail" met den Russischen financieelen agent te Londen gehad heeft-, blijkt, dat het doel van Kalantor's bezoek is, een directen band tusschen Engelsche koopers en Russische industrieelen, voornamelijk voor den boterhandel, tot stand te brengen. Tot dusver genieten tusschenpersonen hiervan de voordeelen. Langs drieërlei weg wordt Russische boter in Engeland ingevoerd, ten eerste direct door Engelsche firma's, die uitgebreide inrichtingen in Rusland bezitten, ten tweede door handels agenten in Russische havens en ten derde door Deensche kooplieden. Verleden jaar voerde Rusland naar Enge land voor een waarde van ongeveer 1.000.< 00 uit, terwijl Denemarken aan Engeland voor een waarde van 8.000.000 pd. st. leverde. Met welke moeilijkheden en opoffering French' vermeende zegetocht in zuidoostolijk Transvaal is gepaard gegaan, beschrijft een officier, die aan die operaties deelgenomen heeft, in de „S James's Gazette". Zijn esca- dron was ergens gedetacheerd om .de proviand- convooien op te wachten en deze naar de tegen de Boeren ageerende colonnes door te zenden. Hij vertelt nu hoe de zware regen val de convooien zoolang ophield dat de helft der levensmiddelen door het escorte was opge maakt voor zij hnn bestemming bereiken. Al kwam er nu en dan al wat proviand voor de menschen door, paardenvoer was er maar zelden. Toen de schrijver zijn brief verzond, hadden de paarden sedert 10 dagen geen voeder gehad dan 't welk zij langs den weg vonden. -Ee toen moest het tenminste nog drie dagen duren voor er wat kon aankomen. De arme dieren, zegt hij, sterven met hun natte, koude uitgehongerde lichamen spoedig op zulk een tocht en eiken nacht gingen er twee of drie dood. De eenige paarden, die tegen de be zwaren van dezen zwaren veldtocht bestand bleken, waren de weinige Boerenponnies, die de Engelschen hadden. Blijkens inlichtingen van het te Parijs gevestigde vaste comité van den Internatio nale Landbouwcongres, hebben zich tot dusver de volgende Staten voreeDigd met het ontwerp van een internationale overeenkomst voor de bescherming van vogels die nuttig zijn voor den landbouw: Duitschland, Oostenrijk-ifon- gaiije, België, Spanje, Frankrijk, Griekenland, Luxomburg, Monaco, Portugal, Zweden en Zwitserland. Vijf staten hebben geweigerd toe te treden Groot-Brittanie, Italië, Noor wegen, Nederland en Rusland. Alle boven genoemde staten hebben in 1895 deelgenomen aan de onderhandelingenzes andereBul garije, Denemarken, Montenegro, Roemenië, Servië en Turkije hebben ook geen deel ge nomen aan de onderhandelingen. De Fransche Regeering geeft zich op het oogenbük veel moeite om de Staten die het ontwerp van de overeenkomst hebben goedge keurd, de bekrachtigingsoorkonde te laten teekenen. Schagen, 15 Mei. Aangevoerd: 5 paarden f 75 a f 300, 6 Stieren f 80 a f120; 100 Gelde- koeien f 110 a f 185; 90 Kalfkoeien f 120 a f 230; 10 Yaarzen f 50 a f 70; 45 Nuchtere Kalveren f6 af 21; 700 Schapen f 14 af 25. 850 Lammeren f 6 a f 14 Bokken en Geiten f r- a f >67 Varkens f 14.a f 19. 33 Vette Varkens 45 a 46 cent per kilo 50 Vette Koeien f 150 a f 240; 39 Biggen f 11. a f 14 Kipeieren, f 2.25 a f 2.75Eenden a ot. Boter per half k.g. f 0.47 a f 0.58 r

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2