N°. 1429. Donderdag 28 Mei. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Bi n n en land. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag-avond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuro op Texel RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente T ex el Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eone vergadering van den Raad door hem is belegd op Zaterdag, den 25 Mei 1901, 's morgens 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 21 Mei 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: TEXEL, 22 Mei 1901. Hoe langer hoe meer begint mon zich er alhier op toe te leggen zoo vroegtijdig mo gelijk lammeren te krijgen. Was het vroeger zeldzaam voor April dat jonge vee op hot land aan te treffen, thans wordt reeds menig lam in het laatst of somwijlen zelfs begin Maart geboren. Ongetwijfeld is ook die ver vroeging wel ten deele zoo niet ten volle oorzaak, dat het aantal lammeren ter 1 e groote lammerenmarkt alhier van jaar tot 'aar gvooter wordt. Was in 1899 het aantal van 't op die markt aangevoerde jonge wolvee 3358, verleden jaar bedroeg dat niet minder dan 5870 en door menigeen werd dit toen als groote bijzonderheid aangemerkt. Maandag echter was die aanvoer nog aan merkelijk grooter en bestond die uit niet minder dan 6495 lamineren. Tal van kooplieden ook van elders waren reeds vroegtijdig op het marktplein en besteed den in den aanvang vooral goede prijzen, zoodat de handel toen waarlijk vlug was, jammer genoeg voor de veehouders begonnen spoedig de prijzen te dalen, zoodat menigeen die eerst een flinken prijs voor zijn vee was geboden en toen weigerachtig was later zijn vasthoudendheid moest boeten door zijne lammeren onverkocht weer mee terug te moeten nemen of vrij wat minder er voor te kunnen bedingen. Behalve de 6495 lammeren die waren aan gevoerd, waren nog ter markt aangebracht 22 schapen, 23 koeien, 3 kalveren, 4 schram men en 62 biggen. Omtrent de prijzen vernamen wij dat die waren voor lammeren f8 f 12, koeien f125 f 140, kalveren f 9 f 10, schrammen f 14 f 15 en biggen f 10 f 11. Als een bijzonderheid wordt ons mede gedeeld, dat een papegaai, die reeds ongeveer 12 jaren op ons eiland zich bevindt, waarvan ongeveer 10 jaren in het bezit van den heer A. W. K. alhier, thans voor het eerst in al dien tijd een ei heeft gelegd, terwijl het dier vroeger zeer vernielzuchtig van natuur, thans naar het schijnt ook zijn wildheid verloren heeft. Den 20n Mei werden van hier uitge voerd 689 lammeren, 41 koeien, 11 kalveren on 22 varkens. Oudeschild, 20 Mei. Gesleept door eene sleepboot van Rotterdam zijn hier aangeko men een rijnaak en een paviljoentjalk, welke vaartuigen in den a. s. zomer nabij de Schans aan den dijk gesloopt zullen worden. Het wrak op den bodem van Texel - stroom, dat in de vorige maand van een boei werd voorzien, zal nog in den aanstaanden zomer worden opgeruimd. Dit werk is opge dragen aan den Heer A. Bos, aannemer te Helder, die 't voor 's Rijks Waterstaat zal uitvoeren. Oosterend, 20 Mei. Een 4-jarig zoontje van den heer K. viel Zaterdagmiddag van de steenglooiing in zee. De visscher M. sprong van zijne schuit te water en redde het veege knaapje, dat zonder die hulp zeer spoedig verdronken geweest zou zijn. De Heer C. S. Jaring zal hier op Zaterdag, den len Juni a.s. voor de kiezers optreden. Op de andere dorpen vaa het eiland zal ZEd. optreden op 28, 29 en 31 Mei en 3 en 5 Juni, alles behoudens onvoorziene omstandig heden. Een Kon. besluit van 6 dezer bepaalt dat de Ongevallonwet 1901, met uitzondering van de bepaling vervat in artikel 1, in wer king zal treden op den 1 sten Juni 1901. (St.-Ct Een 16-jarige jongenwerd Zendag wogens dronkenschap te Leiden in politiebewaring gesteld. Bij onderzoek bleek de knaap reeds eenige vonnissen ter zake van dronkenschap te goed te hebben, tot het ondergaan waarvan hij Maandagmorgen in het huis van bewaring aldaar is ingesloten. Te Kampen is uitgegeven een valsch bankbiljet van f40, gemerkt E. L. 1924, ge dateerd 5 November 1896. Het bankbiljet is goed kenbaar aan het watermerk aan de achtorzijde, dat zeer duidelijk en in het oog- loopend wit van kleur is doorgedrukt. In de strafbepaling komt het woord „gestaft in plaats van gestraft" voor, terwijl de voor zijde bovendien iets lichter van kleur is dan die der echte biljetten. Bij de revisie van W. M. de Jongh, in de bekende zaak betreffende den moord op Marius Bogaert, welke Dinsdag 28 Mei voor den Hoogen Raad in openbare behandeling zal komen, is, naar men verneemt, het ver zoek door de Jongh ingediend zonder tusschen- komst van een gemachtigde, zoodat bij de openbare behandeling ook geen gemachtigde voor hem zal optreden. Uit Amsterdam wordt nog gemeld, dat hij de twee inzake de nagemaakte bankbil jetten aangehouden personen, in het geheel voor f 20,0J0 aan valsche bankbiljetten in hun bezit werd gevonden. Even voorbij Sloterdijk wierp zich Zon dag een man voor den trein 319 van de Holl. Spoor. De machinist remde uit alle macht en bracht den trein nog tijdig tot staan Het treinper soneel, dat den man van de spoorbaan wilde verwijderen, werd door hem met een mes bedreigd, if et veel moeite gelukte het hun hem te ontwapenen. Het bleek, dat men met een ontvluchtte krankzinnige te doen had. Met den trein werd hij naar Haarlem vervoerd en daar aan de politie overgeleverd. Ter vergemakkelijking van het toezicht op de zoogenaamde winkelschepen, zoowel aan den wal als door de politiekruisers, heeft de Minister van Waterstaat bepaald, dat de akten van vergunning tot verkoop yan pro viand aan de visschers op de Noordzee en op de territoriale wateren, tot dusver geldig gedurende één jaar na den dag van afgifte der vergunning, voortaan geldig zullen zijn gedurende het kalenderjaar, waarin zij worden afgegeven, met dien verstande evenwel, dat de in December af te geven vergunningen geldig zijn tot den 31sten December van het volgende jaar. De Minister van Oorlog heeft op' het verzoek van de verschillende kiesvereenigin- gen te Zaandam, om den werklieden aan de Rijksinrichtingen «n de Hembrug de uren, die zij noodig hennen om te stemmen, uit te betalen, afwijzend beschikt. Leerplichtwet t Door den schoolopziener in het arrondis sement Zaandam is proces-verbaal opgemaakt tegen inwoners van Zaandam, Koog aan de Zaan en Zaandijk, wegens ongeoorloofd school verzuim hunner kindereu. De zaak zal behandeld worden voor het kantongerecht te Zaandam. Te Vianen heeft een kind van den smid Yan Iperen in een onbewaakt oogenblik een vrij groote dosis rattenkruid opgegeten. Hoewel, dank zij dadelijk aangewende genees kundige middelen, het wicht nog leeft, wan hoopt men aan het behoud. In perceel 106 aan het Damrak, Am sterdam, waar een drukkerij is gevestigd, zijn Zaterdag verschillende lithografische steenen en verschillende andere voorwerpen, die tot het vervaardigen van valsch bank papier gediend kunnen hebbon, in beslag genomen. De busjes, door „Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam op Hemelvaartdag door gansch de stad verspreid, hebben f 1472.45'/, opgebracht. Aan giften ontving het genootschap tevens f 521.80. Tezamen maakt dat een bedrag van 1994.257,. Men meldt uit Zeeland: Gebrek aan mosselzaad deed de Zeeuwsche visschers voortdurend uitzien naar vindplaat sen van zaad, en zoo werden ook reeds her haaldelijk bij den betrokken minister pogingen aangewend om zaad te krjjgen van de hoofden te IJmuiden, wat slechts bij zeer hooge uit zondering werd toegestaan. Naar thans wordt gemeld, zijn er nu Zeeuwsche mosselvisschers aangewezen om het zaad aan genoemde hoofden voor rekening van het Lijk af te stekenhet afgestokene zou naar Zeoland worden vervoerd, waarschijnlijk iri de binnen haven van Bruinisse uitgestort worden, om dan vervolgens publiek te worden verkocht, waarvan dan alle Zeeuwsche mosselvisschers zouden kunnen profiteeren. Een 17-jarige knaap uit Groningen kwam Zondag te Rotterdam om oen schip te zoeken. In een koffiehuis op de Veemarkt kwam hij in aanraking met twee b\j de politie bekende lieden en met dezen ging hij uit, tot hij zóó beschonken raakte, dat hij door de politie op straat gevonden en naar de post in de Marnix- straat gebracht werd. Des nachts bjj zijn ontwaken miste hij zjjn zilveren horloge en zijn geld. Zijne aangifte bjj de politie had ten gevolge, dat een der verdachten, dien men in gezelschap van den bestolene gezien had, aangehouden werd. Men leest in 't „Utr. D". Brutaal, 'k Heb last van vogels, schreef ons eenigen tijd geleden iemand, wat moet ik doen „Spant zwarte draden of plaatst een vogelverschrikker", was ons antwoord. Een paar dagen geleden werden wjj bedankt voor den goeden raad. De vogelverschrikker, wien men een oude jas had aangetrokken, was de zoete rustplaats geworden van kwee lende vog'len-paartjes, die de zij- en borstzak ken gebruikten om er nestjes in te bouwen. Men vond een nestje met 5 en een met 6 eieren I Zulke brutale gasten I TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 4,5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Goedkeuring begrooting Waalderweg 1902. III. Regeling uitbetaling jaarwedde oveneden hoofd der O. L. School te Oosterend. IV. Vaststelling jaarwedde tijdeiijken onderwijzer te Oosterena. V. Voorstel verstrekken belooning aan mej. R. Roeper voor onderwijs in vak K aan school M. U. L. VI. Voorstel van den Heer J. Roeper inzake be noeming regentessen Algem. Armbestuur. VII. Voorstel voorziening in vacature vroedvrouw Oudeschild. VIII. Af- en overschrijving en betaling pest onvooi- ziene uitgaven. IX. Vaststelling rekening Algem. Weesbuis over 1900! X. Idem suppl. kohier schoolgeld, 2e kwartaal 1901. XI. Idem Algemeenc Politio-verordening. XII. Idem Verordening heffing Hoofd. Omslag. XIII. Bespreking inzake rioleering Burgwal.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1