B u i t e n 1 a i> cl Zondagavond kreeg een echtpaar te Am sterdam ernstige twist. De man, die een borrel te veel gebruikt had, al was hij dan ook niet bepaald dronken, sarde de vrouw zoodanig, dat zij hem op eens in drift met een mes, waarmede zij aardappelen zat te schillen, een steek toebracht. Zij trof hem tusschen de maag en borst, en verwondde hem zoodanig, dat hij ineen zakte. De politie spoedig ter plaatse, liet den man naar het Binnen Gasthuis brengen en arres teerde de vrouw. De toestard van den verwonde leek aan vankelijk hoogst ernstig, doch later was zijn toestand van dien aard dat de commissaris van politie J. B. Daman hem in het Gasthuis een verhoor kon afnemen. Te Velp bij Arnhem werd een poging tot ontvoering door de politie verijdeld. Een 4-tal Duitschers trachtten op verzoek van de moeder, die te Geestemünde woont, twee kinderen op te lichten, die te Velp bij den vader wonen. Een der Duitschers is in handen der politie gevallen. De vader, Feldmann genaamd, woont met een weduwe. Uit Deventer meldt men, dat een lood gietersknecht, die op het dak der R. K kerk aan het werk was, vermoedelijk door een misstap op de ladder, van een hoogte van 30 meter in den tuin van de pastorie gevallen is. Hij was onmiddelijk dood. Maandagavond is de heef Mr. A. Bloem bergen, lid der Eerste Kamer voor Friesland toen hij terugkeerde van de zitting der Kamer, door een beroerte getroffen en niet lang daar na overleden. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het huis van zijn schoon zoon, den heer Jurriaan Kok. Hij was eerst sedert kort lid van ons Hoogerhuis. Het stoffelijk overschot wordt heden per Staatsspoor naar Leeuwarden overgebracht. In 't beschaafde Nederland. Langer dan 14 dagen brengt te Dieren aan den open baren weg een uit de woning gezet huisge zin met tal van kinderen, zonder bedekking, dag en nacht in de open lucht door. Een kind ligt in de wieg en de moeder is op het punt de Dierensche bevolking te vermeerderen. (H. Ct.) Door de vereenigde opperrabijnen in ons land was eene missieve gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken tot tege moetkoming in eenige wenschen met het oog op de waarneming van den godsdienst en het bezoeken der godsdienstscholen uitgesproken. Als gevolg daarvan 'heeft Zijn Excellentie besloten eene circulaire te richten tot de districts-schoolopzleners in ons land, waarin de Minister dezen in overweging geeft het daai heen te leiden a. dat aan scholen met eene overwegende Joodsche bevolking op Za terdag yacmtie wordt gegevenb. dat aan scholen met eene beduidende Joodsche bevol king de rooster der werkzaamheden zoodanig wordt geregeld, dat op Zaterdag vakken wor den behandeld, wier verzuim het minst zal schadenc. dat de vrije middagen aan de verschillende scholen in ééne gemeente op dezelfde tijdstippen zullen vallen. Te Rozendaal kocht een Belg een paard. Terwijl hij het dier in den bek wilde zien, beet het zijn nieuwen meester den rechter duim geheel af. Alsof er niets gebeurd was, wikkelde de man de verwonde hand in een zakdoek, stak den afgebeten duim in zijn portemonnaie en reed er mede naar huis. De gewelddadige dood van den heer D. A. Kets, onder-directeur bij de Rijks-tele- graaf te Amsterdam, heeft circa 25 jaren geleden plaats gehad en de moord op den kleinen Marius Bogaerdt werd 20 jaren ge leden gepleegd, zoodat de veronderstelling dat deze zelfmoordenaar bekend zou zijn ge weest met de omstandigheden waaronder" Marius den dood vond, volkomen ongegrond moet gedacht worden. (R. N.) Te Groede (Zeeland) had Hemelvaarts dag een treurig ongeval plaats. Terwijl twee personen in eeu verhuiswagen reden, nam de voerman een flesch en dronk daaruit wat bier, waarop de vrouw ook wat te drinken vroeg. De voerman, bemerkende, dat er te weinig in zijn flesch was, gaf aan de vrouw een andere, eveneens in zijn wagen aanwezig. Bij de eerste teug echter bleek dat de man zich had vergist, daar reeds eene hoeveelheid carbolineum naar binnen was gegaan en de vrouw kort daarna onder hevige pijnen is bezweken. De justitie, vernezeld van den heer A. Bntnei 'fic'er van gezondheid, is van \'id- óeli.iii g aai Gronde vertrokken om een nader onderzoek in te stellen. Haver is voor konijnen een uitstekend voeder en bij vochtig en yooral koud en nat weer bepaald onontbeerlijk. De firma Elias te Amsterdam deelt aan het „Hbld." mede dat zij herhaaldelijk klachten ontvangt dat een goed gekleed jongtnensch zich bij de klanten vei voegd en een laars vraagt, on verschillig welke, omdat de patroon de maat kwijt is. Opmerkelijk is het, dat nooit iets uit de gang vermist wordtna het vertrek van den pseudo-bediende, die alleen in gebreke blijft de laars terug te bezorgen. Diefstal schijnt dus niet de drijfveer te zijn, want aan de laarzen heeft hij niets. Eenigen tijd geleden ontving de firma Elias te Hilversum in haar depot tal van klachten over hetzelfde feit. Nu de politie aldaar scherp toeziet, heeft het jongmensch zijn terrein van werkzaamheden naar Amsterdam verplaatst. Dezer dagen vervoegden zich een paar kinderen ten stadhuize te 's-Hertogenbosch om in ondertrouw te worden opgenomen. De „hij" was 16, de „zij" 15 jaar Beiden werden hmswaarts gezonden. Art. 86 van het B. W. toch bepaalt, dat „een jong man den vollen ouderdom van 18 en eene jonge dochter den vollen ouderdom van 16 jaren niet bereikt hebbende, geen huwelijk mogen aangaan". Om gewichtige redenen kan de Koningin, door het verleenen van dispensatie, dit verbod opheffen. Hoe de Engerschman zich Nederland voorstelt Als een staaltje van Engelsche educatie diene het volgende uittreksel nit „Bacon's up to date Atlas", „Holland of de Neder landen". „Een zeevarend land in Middel Europa grenst aan de Noordzee, waartegen het door dijken wordt beschermd. 'In de geschiedenis is 't bekend geworden, doordhn Willem van Oranje den Engelschen troon besteeg" (voor Engeland waren de oorlogen met Holland natuurlijk maar peulschilletjes). Hoofdstad Den Haag (bev. 196.325), voornaamste havens: Amsterdam (50.285 inwoners), Rotterdam (289.433 inwoners). Uit "Valkenberg wordt geschreven Herhaaldelijk heeft de schrijfwijze van den naam der stad Valkenberg, voorhoen ten onreelite Valkenburg genoemd, tot verwarring met het Zuidhollandsche dorp van dienzelfden naam, nabij Leiden, aanleiding gegeven. Brieven en zelfs officieele stukken, werden tot groot ongerief vaak vice versa verkeerd bezorgd. Thans heeft, zooals reeds werd medegedeeld, de Hooge Regeering op een des betreffend besluit van den Raad, aan dezo naamsverwarring een einde gemaakt en zal het stadje van het z.g. Neerlands-Zwitserland in het vervolg officieel heeten Valkenberg. Dit kon des te gereeder geschieden, omdat Valkenberg, zooals uit de Latijnsche omschif- ten der oude zegels van de Heeren blijkt, reeds in den aanvang der XlIIde eeuw Fal- comons genoemd werd, tei wijl de oudste zogels of contra-zegels tot 1254, zelfs met een berg, op welks top een Valk zit, versieid zijn. Tot in het begin der XlVde eeuw hoeft In t laatstgenoemden Latijnschen naam, nl. Fauco- mons, blijven voeren, terwijl in een Latijnsch charter uit 1202, berustende in het archief der abdij Houthem St.-Gerlach, Gozurnus, als heer van „Valkenberg" genoemd wordt Eigenaardig echter is het, dat de oorspronke lijke naam van Valkenberg in den ouden nog bestaanden Fransch-Waalschen naam dei- gemeente: nl. Fauquemont is bewaard ge bleven en dat deze plaats in de volkstaal steeds Valkenberg bleef heeten Deze naamsverandering houdt torens ver band met eene aanvrage tot verbetering van het stadswapen, dat historisch onjuist blijkt te zijn. Volgens een bericht uit Amsterdam aan de „Daily Mail" zou President Kruger een brief hebben ontvangen, waarin beschre ven wordt hoe bij het onderhoud tusschen lord Kitchener en generaal Botha, comman dant A ilioen eensklaps binnenstormde eu uit riep, dat de Engelschen den wapenstilstand niet eerbiedigden en dat een der Engrlscho generaals gedurende het onderhoud bezig was operaties tegen de Boeren uit te voeren. Een lievig tooneel volgde tusschen lord Kit chener en Bothade Engelsche opperbevel hebber en zijn gevolg braken haastig het onderhoud af en verwijderden zich in ge- strekten draf- Men seint 20 dezer uit Middelburg (in Kaapkolonie) De Boeren trekken in belang rijke sterkte samen in de Zuurbergen. Tal van nieuwe afdeelingen komen de Oran.erivier over en sluiten zich bij hen aan. Comman dant Frouché voegde zich eveneens bij hen. Hun aantal woidt geschat op KXO a 15U0. Het gerucht wil, dat De Wet hen aanvoert, maar dit is niet bevestigd. Dr. Herzl, de stichter van den Zionis- tischen bond, die Palestina aan de Joden zou willen teruggeven, is mot vertegenwoordigers van de combinaties Rotschild en Bleichröder, Maandag te Konstantinopel aangekomen, ten einde den Pultan een leening aan te bieden op voorwaarde, dat hij toestemt in de Joodsche kolonisatie van Palestina. Uit Antwerpen wordt melding gemaakt van een diefstal van diamanten. Een handelaar in diamanten, die werkzaam was in een fabriek waar reeds meer was gestolen kwam in acht dagen niet op zijn werk. De patroon, ongerust geworden, liet de trommel openen, waarin de diamanten werden opgeborgen. De inhoud bestond uit 22 steenen, in plaats van 33 De dader is voortvluchtig. Volgens bericht uit Kaapstad heefteen Engelsch convooi, van Kimberley naar Boshof trekkende, op den heenweg herhaaldelijk bloot gestaan aan aanvallen van de Boeren, terwijl de Engelschen op den terugweg bij een aanval van een Boerendetachement, steik 50 man, verliezen leden. Men brengt dit bericht in verband met de jongste mededeoliug, volgens welke De Wet zich met zijn manschappen in de nabijheid van Boshof zou bevinden. Door een zwaren brand zijn in de dorpen Truberschino en Lunsaro in het district Moskau 118 hnizen en 49 losstaande gebouwen, waaronder post en telegraafkantoor, vernield. De Engelsche admiraliteit laat nog dit jaar den bouw beginnen van drie nieuwe oorlogsschepen, die de grootste ter wereld moeten worden en ebt 18,000 ten zullen meten tot de bewapening belmoren stukken van 50 ton. De kosten van elk der drie schepen bedragen ongeveer f 15 millioeu. Een telegram uit Durban van 17 Mei mridt' dat de heer B.unner, lid van de Wet gevende Vergadering van Natal voor het district Eshowe, aan de Natal Mercury schrijft, dat er, met voorkennis van de hoogste militaire autoriteiten in het land, stappen gedaan zijn om de Kaffers los te laten op den reeds gedemoraliseerden vijand, en dat hun verlof is gegeven tot rooven en plunderen. De inboorlingen van Zoeloeland hebben van militaire officieren last gekregen zich te wapenen en het district Vrijheid binnen te vallenduizenden stuks vee van de Boeren werden aangebracht en aan kolonel Bottom- ley uitgeleverd. De Zoeloes ontvingen 10 pet van al het geroofde. Een Bóer was ernstig gewond met assagaaien. Als gevolg van deze h indeling zijn de Dinizoeloe en Usibipoe- kaffers weer op het oorlogspad. Brunner publiceert het telegram van pro test, dat hij aan den premier had gozonden en diens antwoord De premier zegt daarin dat hij het eene protest na het andere aan de militaire autoriteiten had gezonden, maar dat rair zijne meening Botromley de ont vangen instruction verre te builen ging. De „Rhein. Westfalische Zeitung", een van de weinige groote Duitsche couranten, die do zaak van de Boeren trouw blijft be pleiten, oefent een scherpe criliek op de victorie-berichten van Kitchener. Sedert weken, merkt zij op, is Kitchener niet ééns in de gelegenheid geweest ook maar één werkelijk gevecht te noeme waarin zijn ti o--pen den Boeren noemenswaardige ver liezen hebben toegebracht, terwijl de oiücieele Engelsche lijsten alle dagen van nieuwe scher mutselingen, van nieuwe Engelsche verliezen spreken, zonder dat Kitchener er ooit een woord over te zeggen heeft of zonder dat het ministerie van oorlog, als hij er misschien van gewaagt, zijn medodeeiingen openbaar maakt Dezo kinderachtige on onwaardige komedie wordt met een onbeschaamdheid voortgezet, die in Engeland zelf wel steeds meer op haar juiste waarde wordt geschat, maar nog lang niet voldoende gebrandmerkt en gewraakt wordt. Maar oindeiijk begint men ook daar om Kitchener s berichten te lachen. Eu dat is goed. Hoongelach en be spotting is het eenige antwoord op deze Müiiehhauriades. Zoo bont hebben de Franschen het in 1870 lang niet gemaakt. De „Daily Express" verkwikt de opti misten in Engeland met het bericht, dat er groote toebereidselen gemaakt worden voor rio afdanking (demobilisation) van het Zuid- Afrikaansche veldleger. De reservisten ko men het eerst aan de beurt, en de militie soldaten en de manschappen wier diensttijd voorbij is, daarna. D. w. z. alle dezen kun nen niet gedwongen worden verder in dienst te blijven. In Zweden zullen de voornaamste treinen voortaan een telefoontoestel medenemen dat verbonden kan worden met het naastbijzijnde station. Bij spoorwegongelukken is deze in richting van veel waarde. Het apparaat wordt in werking gesteld door een der telefoondraden

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2