N°. 1432. Zondag 2 Juni. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueo op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadkuize een zilaeren broche gevonden op den Westerweg. LA MM EREN MARKTEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alkier te kouden lamméren- markten op 20 en 28 Mei, 3, 10, 17 en 24 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot ket marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met ket wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenkokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf hetzij mondeling of'schriftelijk de noodige hokken te besprekenwaartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (9—2 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 11 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 1 Juni 1901. Donderdag werd te Amsterdam o. m. door onze plaatsgenoote mej. M. K Witte, leer linge der bijzondere normaallessen alhier, met goed gevolg het examen afgelegd van onder wijzeres. Nog slechts enkele weken scheiden ons van het bij velen zoo geliefde jaarlijksch volks feest de kermis, die dit jaar reeds 24 Juni een aanvang neemt. Kon er bij vorige ge legenheden al weinig worden gewezen op nieuwigheden, voor zoover de aanvragen be treft moet naar men ons verzekert, ook nu ons weer zeer woinig nieuws te wachten zijn. Een paardespel, welks komst jaarlijks geregeld wordt voorspeld, zal er naar alle waarschijn lijkheid niet komen, aangezien de eigenaar van zuik een inrichting, die onlangs om plaats vroeg, niet voldeed aan het verzoek om toe zending van een bepaald deel van het staan geld. Behalve de bekende geregeld jaarlijks wederkeerende koek- en galanteriekramen en ververschingstenten enz., mag worden ver wacht het Theatre Nationaal van de firma B. Princelli—Schentke, alhier welbekend; verder een mallemolen, doch ditmaal niet de bekende van den heer De Nies, doch een ander van den heer Schoenmaker. Zijn we wel ingelicht een zeer nette molen, doch iets kleiner dan die van den heer De Nies. In hotel „Texel" zullen naar we reeds vroeger meldden dat het plan was, eenige tooneelvoorstellingen worden gegeven, door het gezelschap „Het Vrije Tooneel", directeur de heer Delmonte. Omtrent het geven van tooneelvoorstellingen in het lokaal „de Vergulde Kikkert", was nog geen bepaald besluit genomen. Oudeschild, 30 Mei. Met 4 veestoombooten en 10 tjalkschepen, welke laatste geadsisteerd werden door 2 sleepbootjes, werden heden naar Leiden vervoerd 8226 lammeren. Den Hoorn, 29 Mei. Hedenavond trad voor een slechts matig opgekomen publiek op de heer Jaring, candidaat der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder. Nadat door den heer Jb. Roeper de ver gadering was geopend, kreeg de heer Jaring het woord en werd door genoemden heer op duidelijke wijze uitgelegd, wat de Tweede Kamer heeft afgehandeld en wat nog te be handelen was, waarbij Z.Ed. tevens zijn eigen ideeën opgaf daaromtrent. Van 't begin tot het einde werd de heer Jaring met aandacht gevolgd. Gelegenheid tot debat werd er gegeven, doch er was niemand, die er zich voor aan meldde. De vergadering werd daarom op de gebruikelijke wijze gesloten. Naar wij vernemen werd aan den Edel- achtb. Heer Jhr. Strick van Linschoten tot heden burgemeester van Beverwijk en van Wijk aan Zee en Duin op verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van bur gemeester der laatstgenoemde gemeente. Deze aanvrage om ontslag moest geschieden aangezien bij de laatste volkstelling is gebleken dat de gemeente Beverwijk meer dan 5000 inwoners heeft en volgens de wet de burge meester van zulk een gemeente niet tegelijker tijd burgemeester mag zijn van een andere. Omtrent de Uitvoering van Gewijde Muziek door het Vocaal-kwartet „C. Zalsman", (in de Nieuwe kerk te Helder te geven) leest men in de „Zaanlandsche Courant": „Het deed ons aangenaam aan te bemerken dat de heer Zalsman weder de volle beschikking bleek te bezitten over zijn schoon orgaan. De sopraan, Mej. N. Böhm, was in alle nummers een genot om aan te hooren. Haar schoon geluid kwam tegen de uiteraard meer bescheiden alt-tenor-partijen heerlijk uit, of smolt, zoowel in pianissimo's als bij de toon verheffingen, onberispelijk er mee samen. De namen der toonzetters van de uitgevoerde nummers zeggen voldoende, dat er verschei denheid te over was. De schoone uitvoering van Mozart's „Ave verum" en het bekende „Weihnachtsgezang" van Pratorius maakten een heerlijken indruk, evenals Haydn's „Te nebrae factae sunt", de muzikale bewerking van het laatste kruiswoord. (Zie verder de annonce). Te Doetinchem is een valsche rijks daalder in ontvangst genomen. Het geldstuk is kleiner dan de echte rijksdaalders en draagt de beeltenis van Willem III en het jaartal 1858. Het randschrift ontbreekt. De roem van ons vee in den vreemde Te Leeuwarden zijn aangekomen prof. Valerien de K^cki met 20 studenten, meest Polen en Russen, van de landbouw-academie te Krakau, met het doel het Fiiesche rundvee te leeren kennen. De anti-revolutionnairen in het district Beverwijk candideerden voor de provinciale staten den heer A. P. Staalman te Den Helder. Mr. P. J. Troelstra heeft in de „Leeuw. Ct." een open brief gericht aan het bestuur van den Frieschen bond van hötel-, café en societeitshouders, die de bekende vragen omtrent de Drankwet aan de candidaten voor de Tweede Kamer gesteld heeft. De open brief eindigt met de woorden Aldus toont gij uw belang als vergunning houder te stellen boven de algemeene inzichten die bij ieder ontwikkeld Staatsburger als aan wezig worden verondersteldmaar gij schijnt ook te veronderstellen, dat er candidaten gevonden worden, die laag genoeg staan om ter wille van uwen steun bij de verkiezingen zich als werktuig eener zoo bekrompen op vatting willen laten gebruiken. Ik wensch een dergelijk optreden, door op uwe vragen in te gaan, niet als politiek ge oorloofd te bestempelen, en juist uwe bedrei gingen van tegenwerking prikkelen mij, u mede te deelen, dat ik slechts groote algemeene volksbelangen wensch te dienen en uwe belangen slechts zal voorstaan voor zoover zij daarmede niet in strijd zijn. Voor het peil der Nederlandsche politiek, voor de eer van hen, die in deze dagen op treden als vaandeldragers van de groote beginselen die de politieke partijen moeten leiden en bezielen, hoop ik, dat deze uwe poging om de verkiezingen ondergeschikt te maken aan particuliere belangen, op een waar dig protest aller candidaten zal mogen af stuiten. In de omstreken van Venloo hebben in de laatste dagen groote boschbranden ge woed, waardoor ongeveer 300 hectaren schoon houtgewas zijn vernield geworden. Een te Utrecht wonende familie werd dezer dagen verrast met een groote taart, die vanwege een bekenden confiseur bij haar werd bezorgd. Daar men echter niets had besteld en er geen aanleiding bestond een dergelijk geschenk te kunnen verwachten, begreep men dat er een vergissing had plaats gehad en waarschuwde den afzender. Van dezen kwam echter bericht terug, dat de taart namens de familie was besteld. Daarna worden er bijna dagelijks allerlei vleeschwaren, gebakjes, wijn, enz. bij dezelfde familie aan huis bezorgd, die deze zouden hebben doen bestellen, doch waarvan haar niets bekend is. Men vermoedt in deze de wraak eener vroegere dienstbode te moeten zien. Wellicht dat door de hulp der politie aan het zaakje een einde zal komen. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen telt 13047 leden tegen 18074 het vorige jaar. Twee nieuwe departementen werden opgericht en 6 opgeheven. De rekening over het boekjaar 1899/1900 sluit met een nadeelig saldo van ruim f 3000. Toch niet voor de Engelschen In de provincie Groningen werden de vo rige week een groot aantal boerenpaarden opgekocht, zooals opgegeven werd voor Spanje, doch de opinie was vrij algemeen dat ze, zij 't dan over Spanje, naar Zuid-Afrika zullen worden verscheept, om in het Engelsche leger te dienen. Bij het graven van een put in het Wiesselsche bosch (onder Apeldoorn) werden drie arbeiders bijna levend begravenonver wachts stortte de put in en werden alle drie onder het zand bedolven, in de nabijheid zijnde arbeiders kwamen hen te hulp en konden hen nog bijtijds redden een van de drie moet eenigen tijd het gebruik van een zijner armen missen. Werkstaking van doctoren 1 Tusschen de doctoren en twee ziekenbussen van werkmansvereenigingen te Hoorn is een strijd ontstaan, waardooi de geneesheeren voor de waarneming der bussen bedankten en alle geneesheeren zich solidair verklaarden. Berucht Tilburg 1 Tweeden Pinksterdag is weer op verschil lende plaatsen van Tilburg het mes gebruikt. In de Rauwbraken ontving zekere Marck een messteek en op den Goirleschen weg ontstond tusschen een paar Goirlesche en Tilburgsche jongelui een twist, waarbij het mes natuurlijk weer als scheidsrechter moest optreden. Een der Goirleschen ontving een snede in den hals. Donderdag ontstond op den Heuvel een twist tusschen de gebr. Jongbloeds en den agent van politie v. Hamonteen der vech tersbazen trok zjn mes en wilde hiermee den agent een messteek toebrengen doch ter juister tjd wist v. Hamont nog den mes steek te ontwaken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1