N°. 1435. Donderdag 13 Juni. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD «fc DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Texel VERKIUZIiVG voor den GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 25 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vaca ture, ontstaande door periodieke aftreding der Heeren S. KONING Pz., W. BAKKER Kz., C. ZIJM Tz. en J. ROEPER Jz. dat op dien dag, van des voormiddags negen tot den namiddags vier uren, bij hem ter Secre tarie der Gemeente kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer personen, die de op gave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinne ring artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 10 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 12 Juni 1901. Zondag jl. gaf het Gezelschap „Trinitas" in het hötel „Texel" alhier een afscheids partij in den vorm van een laatst concert onder leiding van zijn Directeur, den heer Sam. Ylessing Phz. Oud-Trinitas leidde den avond in, als om te doen zien, hoe goed zaad zich tot een vruchtbaren boom kan ontwikkelen. En tot die hoogte heeft de genoemde Vereenig ing het onder leiding van zijn uitstekenden Direc teur gebracht. Uit alle stukken, welke dezen avond werden gegeven bleek, dat „Trinitas" een tijdperk van bloei heelt bereikt en onder zijne wer kende leden uitstekend geoefende krachten telt. Met groote ingenomenheid werd dan ook door de talrijk opgekomen burgerij, welke blijkbaar genoot, het spel gevolgd. Na de pauze was zelfs de pijnlijke gedachte, dat dit het laatste concert was onder dezen Direc teur, verdwenen en gingen zij, die speelden en zij, die hoorden, op in wat er te genieten viel. Men speelde met veel gevoel. Nadat het programma was afgewerkt, dankte de directeur de heeren Dr. van der Horst en Werner ten zeerste voor hunne keurig uitgevoerde solo's, welke veel hadden bijgebracht tot het bijzonder succes van dezen avond. Ten slotte nam de heer de Jongh van de Waal het woord om uit naam der aanwezigen, den gewaardeerden Directeur hartelijk dank te zeggen, niet alleen voor het kunstgenot Texel's burgerij dezen avond bereid, maar ook voor het genot, dat hij haar jaren achtereen van tijd tot tijd deed smaken. De heer de Jongh uitte de beste wenschen voor de flinke Vereeniging .Trinitas" en voor haren scheidenden Directeur, die hij namens allen een hartelijk vaarwel toeriep. Maandag werd alhier de 4e groote lammerenmarkt en tevens paardenmarkt ge houden. Het aantal kooplieden van elders hierheen gekomen, was betrekkelijk gering, terwijl naar beweerd werd ook de Leidsche markt op Vrijdag jl. minder goed geweest was; geen wonder dat de prijzen lager waren dan op de 3e markt en de handel slechts matig. Menig lam werd weder onverkocht van het marktterrein weggevoerd. Aangevoerd waren: 18 paarden, 26 koeien, 1 nucht. kalf, 4382 lammeren, 23 schrammen en 28 biggen. Volgens ons verstrekte opgave kon ge middeld worden besomd voor paarden f 125 a f 220, koeien f 85 a f 140, nucht kalf f 11, lammeren f 7 a f 9.50, schrammen f 18 a f 20 en biggen f 7 a f 12. Maandag werd door den Raad der gemeen te eene spoedeischende vergadering gehouden enkel ter benoeming van een lid in 't stem bureau te Oosterend, waarin eene vacature was ontstaan door het overlijden van den heer P. J Bouma. Op 2 na waren alle leden aanwezig. De afwezigen, de heeren Bakker en Mets, waren dit met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering waren nog niet gereed, dus konden niet worden voorge lezen, waarom dadelijk na opening der ver gadering werd overgegaan tot de bovenge noemde benoeming. Met algemeene stemmen werd daarvoor benoemd de heer W. A. Eelman aldaar, die op voorstel van den heer Koning dadelijk van die benoeming werd kennis ge- gegeven, hetgeen spoedig kon geschieden, aangezien genoemde heer zich op het markt plein bevond. Staande de vergadering kwam nog het bericht, dat ZEd. de benoeming aan nam, zoodat geen nieuwe benoeming noodig was. Een plaatsvervangend lid in plaats van den heer W. A. Eelman werd niet benoemd. Op de gebruikelijke werd hierna de verga dering gesloten. - Gisteren had de stemming plaats ter verkiezing van 1 lid voor de Prov. Staten wegens periodieke aftreding van den heer Zur Muhlen. In het geheele district, omvat tende de gemeenten Helder, Toxel, Vlieland en Terschelling, werden totaal uitgebracht 3282 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Passtoors 1469 stemmen en de heer Zur Muhlen 1818 stem men zoodat gekozen is de heer Zur Muhlen. Voor elk der stemdistricten, waarin het kiesdistrict Helder is verdeeld was de uitslag als volgt Passtoors. Zur Muhlen. Geld. St. Den Burg 91 196 287 Eierland 28 27 50 Den Hoorn 75 15 90 Oosterend 70 51 121 Oudeschild 20 66 86 Texel totaal 279 355 634 Vlieland 1 68 69 Terschelling 45 202 247 Helder 1144 1188 2332 Totaal 1469 1813 3282 Tengevolge van een misverstand werd ons van den Helder door onzen berichtgever al daar het totaal aantal stemmen van Helder, Vlieland en Terschelling geseind in plaats van den Helder alleen, vandaar dat bovenst, opgave verschilt met onze vroegere opgave gisteren aan den Burg per bulletin bekend gemaakt. Verzonden van Texel op 10 Juni: 397 lammeren, 13 koeien en 6 varkens. Naar wij uit goede bron vernemen zal het gezelschap Delmodte alhier gedurende de kermisweek in hotel Texel de zeer gunstig bekende tooneelstukken „Baddoktoren" en „Janus Tulp" van Van Maurik en „Eerloos" van Nouhuis. Onder do namen der tooneel- isten die daarin zullen medewerken komt menig goede bekende voor, die reeds bij vroe gere gelegenheden een goede indruk heeft achtergelaten. Medewerken zullen o. m. de Kiehl, Eggers, Courdes en Claus en de heeren Delmonte, Bigot, Kiehl en anderen. Oudeschild, 10 Juni. Beroepen bij de Herv. Gem. alhier, de Heer J. Slot, cand. t. d. H. D. te Twisk. Bij het onderzoek, heden ingesteld op de plek waar in de vorige week een wrak werd gelicht van den bodem van Texelstroom, is gebleken dat niets meer te vinden was. Het wrak schijnt zeer oud te zijn; dit blijkt ook uit de koperen bouten welke er uitgesloopt werden en die voorzien waren van het jaartal 1806. 't Is vermoedelijk een met graan geladen schip geweest. Tusschen het hout, dat stellig onder den grond heeft bedolven gelegen, werden nu nog graankor rels geyonden. In den IJsel bij Kampen vertoonen zich weer steuren, gewoonlijk om dezen tijd van 't jaar. Door een Wilsumer visscher werd er een gevangen en Zaterdag te Kampen aan den vischhandelaar L. van Oorschet ge leverd met een gewicht van p.m. 300 pond. Het dier zal waarschijnlijk naar het buiten land worden gezonden. Nog zoo kwaad niet 1 In 't Nieuwsblad van Friesland komen niet minder dan 22 advertentiën voor tot aanbeveling van den heer v. d. Zwaag voor 't lidmaatscap der Tweede Kamer in 't dis trict Schoterland. Tengevolge van de uitloving der rjjks- premiën zijn in het afgeloopen jaar ongeveer 700 zeehoüden gedood in ons land. Op het Kampereiland is de hooioogst al in vollen gang. Dank zij het gunstige weder komt het daar goed droog binnen. De opbrengst valt buitengewoon mede, ook de kwaliteit is goed. Van den oogst 1900 is nagenoeg niets meer voorhanden. In het schooldistrict Heeren veen zijn de straffen wegens overtreden der leerplicht wet uitgesproken. De kantonrechter te Beet- sterzwaag veroordeelde drie vaders ieder tot 50 ct. boete, wier kinderen de school ver zuimden, óf om op kleinere broertjes en zus jes te passen, óf huiswerk te verrichten. („N, R. Ct.") Er zullen 40.000 muntbiljetten van f 50 aan den omloop onttrokken worden. In de plaats draarvan worden nog 200.000 nieuwe muntbiljetten van f10 uitgegeven. Dan zullen in omloop zijn 1.400.000 munt biljetten van f 10 en 20.000 muntbiljetten van f50. Evenals op meerdere plaatsen in ons land doet zich ook te IJselstein een ware ratten plaag voor. Op enkele akkars worden de vroege aardappelen geheel vernield, wijl de vrucht door dit ongedierte van de wortels getrokken wordt. Een verwoede jacht wordt gemaakt om grootere schade te voorkomen. Te Zieriksee is een koe gedrongen in den winkel van een confiseur en heeft daar alle roomtaartjes opgegeten. Met moeite wist men de snoepster te verwijderen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1