Binnenland. B ii i t e n i a i) cl. Tot dusver zijn nu en op 4 Juni tot leden van de Tweede Kamer gekozen 9 Liberalen, 2 Vrijz.-Democraten, 22 Anti- Revolutionnairen, 23 Katholieken, 2 Christ.- Histoiischen en 0 Soc. Democraten. In herstemming komen: 27 Liberalen, 7 Vrijzinnig Democraten, zö Anti-Revolution- nairen, 11 Katholieken, 3 Christ.-llistorischen en 10 Sociaal-Democraten. Paardenfokkerij Met genoegen vernam de minister van binnenlandscke zaken dat de meerderheid van de leden der Eerste Kamer die aan het onderzoek van het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende de Staatszorg voor de paardenfokkerij, in de afdeelingen deelnamen, zich daarmede konden vereenigen. Terecht wordt opgemerkt dat het niets nieuws is wat de Regeering voorstelt, en dat er van ingrijpende wijzigingen geen sprake is. Wat het Kijkshengstveulendepot te Bergen-op- Zoom betreft, doet de minister opmerken, dat de uitkomsten niet het ongunstig oordeel niet wettigen. Die inrichting voorziet, blij kens de resultaten, in een bestaande behoefte. Jhr. mr A. F. de Savornin Lohman heeft zich door een medewerker van het „Hbl." laten intervieuwen over zijn meening omtrent den komenden stembusstrijd. De heer L. wees op de weinige animo onder de kiezers, veel geringer, dan in 1897, wat hij weet aan het gebrek van snijdenue geschilpunten. Naar zijn meening staan de kansen der anti-liberale niet kwaad. „Wij hebben zei hij kans om in Friesland te winnen en misschien ook in enkele andere districten en waarschijnlijk weinig te verliezen. Den in vloed der sociaal-democraten kan ik niet na gaan. De uitbreiding van het stemrecht doet ons geen kwaad Men moet niet vergeten, dat ons volk voor het grootste gedeelte godsdienstig is. Neem b v. het huwelijk in dezen als criteriumde meesten onzer land- genooten zullen dit als goddolijke instelling beschouwen. Dit belet hun echter niet om in het practische leven liberaal te zijn in dien zin, dat zij economische zaken van religieuze onderwerpen weten te onderscheiden. Leze twee siiuoiningen zijn onze geheele historie door in ons volksleven waar te nemen, en wie nauwkeurig onderzoekt en oplet, zal ge- Waar woiden dat de meest liberale Nedei- lander in vroeger tijden en soms ook nu nog op zijn manier theologiseert. Dit religieuze zit er eenmaal in, en daarom voorzie ik, nu de strijd met eerlijker wapenen dan in '97 wordt gevoerd, een anti-liberale meerderheid." In de meeting te Drachten, waar mr. P. J. Troelstra optrad, nam de heer v. d. Werf, antrevolutionair, deel aan het debat. Door het antwoord van mr Troelstra gevoel de de heer v. d. Werf zich beleedigdhij heeft bij de justitie eene aanklacht ingediend. Men schrijft uit Tiel, 12 Juni; Gister avond werden de eerste 20 kersenboomgaai - den in dezen omtrek verpacht. De kooplust was zoo gering, dat op enkele in het geheel geen bod gedaan werd. De oorzaken hiervan zijn het ruime gewas, maar vooral het ge brek aan werkkrachten, die zelfs voor een dagloon van f2, buiten vertering, niet in voldoende mate te krijgen zijn. De 20 boomgaarden Drachten ongeveer f1200 op, een bedrag, dat anders door twee boomgaarden opgebracht werd. De melk gewasschen! Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan een 31-jarige herbergier te Goutum. Klaas O. genaamd, beschuldigd van melkvervalsching. Beklaagde leverde geregeld melk aan den melkventer Jan Boonstra. Bij onderzoek bleek dat aan die melk niet minder dan 4u pCt. dus bijna de helftwater was bijge voegd. Klaas bekende het„wasschen"; hij deed de melk, die hij in de herberg overhield, den volgende morgen bij de versche, spoelde de melkglazen om en mengde dat spoeisel bij de af te leveren melk. Wegens dat. bedrog heeft de Rechtbank hem veroordeeld tot 3 maanden gevangenis met bevel, dat het vonnis zal worden be kend gemaakt in de Leeuwarder C t. Volgende brief is door een bleeker ver zonden aan een dame, die bij hem klaagde over het wegblijven van haar wasch „Mefrouw," Neemt uw me nietes verkwalijk, dat ik u zoo gefopt heeft. U hangt wel, maar u is nog niet droog. Als u droog is, zal ik u af- neme en opzende, geachte mefrouw, die zich noemt, uw bleeker..... - i e „Times" verneemt uit Kaapstad, dat de jongste successen der Ettgelschen in de Kaapkolonie aantoonen, hoe de felheid van den winter de Boeren dwingt te overnachten op de boerenhoeven. Elke koeren-gevangene heeft drie geweren bij zich, waaruit hun be doeling blijkt om de Kaapsche boeren aan te werven en te wapenen. 'Te Warschau is een fabriek ontdekt ter verwijdering van de stempelafdrukken op ge bruikte postzegels. Veie duizenden zegels van verschillende waarde zijn in beslag ge nomen. Ontijdige hitte. Een goedgekleed man werd gisteren te Londen tot een boete ver oordeeld* wegens dronkenschap. Als zijn ver ontschuldiging voerde hij aan, dat „de ont zaglijke hitte hem bevangen had." De rechter vroeg leukjes Om halitwaalf 's avonds Dat is vreemdl Dezer dagen zat een Engelsch officier te Southampton pas van het oorlogsveld teruggekeerd in de conversatiezaal van het South Western Hotel aan eene schare belangstellende vriendjes te vertellen. Hij verhaalde en oefende critiek. Na eenige verhalen van de onvermijdelijke „narrow escapes'waarbij Boerenkogels een schakel uit zijn horlogeketting rukten, en meer dergelijke, kwam het oordeel over de Boeren. Onder de laatste nam „old Kroojah" de eerste plaats in. Ze wisten toch hoe Kruger er met de staatskas van Transvaal vandoor gegaan was Of zeMaar wat zij misschien niet wisten, was dat „Kroojah" zijn familie ook zoo ellendig in den steek had gelaten. Hij had zij n vrouw voor zijn vertrek gezegd, dat hij haar gold zou sturen. En nu had onze dappere met eigen oogen gezien hoe Tante Sanne, „an old stout woman" te Pretoria met kippen op de markt zat om in haar onderhoud te voorzien. (Uitroepen van af grijzen). Eenige dames en hoeren van „distinctly, Dutch appearance", zooals de „Pall Mali" zich Zaterdag uitdrukte die het verhaal hadden aangehoord, ruimden het veld om door hun vroolijkheid hun ongeloof niet te openbaren en misschien een bij-oorlogje op Engelsch grondgebied uit te lokken. Waarschijnlijk als gevolg van de reuzen- meeting der Katholieken te Belfast tegen den. kroningseed van den koning van Enge land, is Maandag een oproer in een deel dei- stad uitgebroken be menigte wierp steenen naar de politie en de soldaten de betoogers werden verspreid, na heel wat schade te heb ben aangericht. Telegrammen uit Brussel aandeEngel- sche bladen deelen mede, dat president Kru ger zou gezegd hebben hoe het einde dei- vijandelijkheden nog niet te voorzien is en de burgers vastbesloten zijn en ook in staat om den oorlog zoo noodig nog verscheiden jaren voort te zetten. Men zegt verder, dat een Boerenkrijgsraad is gehouden te Piet Retief (oostelijk Transvaal) onder voorzitterschap van Schalk Burger, en dat daar tot een krachtige voortzetting dei- vijandelijkheden is besloten. In den Amerikaanschen Staat Mani toba is in het vorige jaar een nieuwe graan soort geteeld, spelt genoemd. Zij schijnt uit Rusland afkomstig te zijn en wordt daar zoowel als in Duitschland gekweekt. De Amerikaansche boeren, die den vorigen zo mer dit graan zaaiden, zijn er zeer mede ingenomen. Ofschoon het jaargetijde ongun stig was bracht het zaad een goede oogst voort: men verkreeg tot 50 bushels per bushel zaad. Spelt groeit gemakkelijk, brengt een over- vloedigen oogst voort en weerstaat droogte veel beter dan de meeste anderen graan soorten. Het wordt vroeg rijp en is een uitstekend voedsel voor het vee. Het stroo is ook beter voor veevoeder dan dat van andere granen in Manitoba „Spelt" houdt ongeveer het midden tusschen tarwe en gepelde rogge. De korrel zit even wel in een dikke huls en kan niet zooals bij tarwe worden verwijderd door dorschen. Indien niet een betrouwbaar en deskun dig blad als „The Lancet" het feit medeelde zouden wij weigeren het volgende te geloo- ven, daar daarmede het toppunt van onmen- schelijke vervalsching bereikt is. Te Londen werden in eenige banketbakkers winkels fraai uitziende ijstaarten en gebakjes in beslag genomen, daar zeer ernstige ziekte gevallen door het gebruik daarvan veroor zaakt waren. Het bleek bij chemisch onder zoek dat men ter nabootsing yan het ijs glasscherfjes genomen had, welke natuurlijk niet nalieten hunne verwoestende eigenschap pen te doen gelden op maag en ingewanden. Men zou werkelijk bijna bij dergelijke, inder daad duivelachtige practijken de oude bestraf fing van vervalsehers in Duitschland toegepast wenschen te zien, dat zij n. 1. verplicht zou- Cen worden hun waren op te eten 1 (M t. d. Verv.)

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 5