N°. 1488. Zondag 23 Juni. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuk» op Texel BRANDWEER. TEXEL, 19 Juni 1901. Naar wij vernemen werd door onzen plaats genoot den heer H. J. Klazinga, candidaat, een beroep ontvangen naar de Hervormde Gemeente te Holysloot en Uitdam. Naar wij vernemen werd tot directeur van de muziekvereeniging Trinitas alhier, in plaats van den heer S. Vlessing Phz, die wegens vertrek naar elders als zoodanig aftrad, benoemd de heer P. Graaf alhier. Op 19 en 20 Juni zijn uitgevoerd 681 lammeren, 89 schapen, 12 koeien en 1 paard. Oosterend, 21 Juni. De heer S. G. Outhuijs van hier, leerling der Zeevaartschool te Helder, deed Dinsdag en Woensdag jl. te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor Sen stuurman groote vaart, alsmede voor Fransch, Engelsch en Duitsch. De Cooksdorp, 21 Juni. De heer J. Lap Sz. van hier, die de vorige week met gunstig gevolg examen aflegde voor derden stuurman groote stoomvaart, is ook geslaagd voor het examen in de Engelsche en Duitsche taal. Op het terrein van de Buitenhaven te Scheveningen is men druk bezig aan het vormen of gieten van enorme blokken beton om voor de in aanbouw zijnde havenhoofden te gebruiken. Dertig van deze stukken van 15 tot 22,000 KG. gewicht zijn reeds gereed. Onder lei ding van den ingenieur is een goed geslaagde proef genomen om de vemielkracht te onder zoeken van de lading buskruit of dynamiet, welke in gleuven van de blokken geborgen wordt ter vernieling der hoofden, indien in tijd van oorlog zulks noodzakelijk mocht zjjn. Te Utrecht heeft de 86jarige Nicolaas GEVONDEN VOORWERPEN. Beets zijn staatsburgerlijken plicht vervuld. Steunend op den arm zijner dochter, heeft hij het Raadhuis betreden om aan de stemming deel te nemen. Aan de achterzijde van het Stadhuis had men een breede plank, met kleeden belegd, aangebracht, waardoor de overigens krasse grijsaard geen trappen be hoefde te loopen en geleidelijk de achterstoep kon beklimmen. Volgens het gevoelen van het onder wijsblad De Vacature zijn weduwnaars onder de onderwijzers uitgesloten van de gunstige bepaling in de door de Tweede Kamer aan genomen school wetswijziging, volgens welke aan „gehuwde onderwijzers boven 28 jaar een tegemoetkoming voor huishuur wordt versterkt." Deze uitsluiting vond in de „Halve Ambt" (Gr) algemeene afkeuring, en de afdeeling heeft daarom besloten, voorloopig de Gronin ger leden der Eerste Kamer uit te noodigen, bij de aanstaande behandeliug van die wijzi ging in de Kamer den Minister te vragen, in welken zin het bedoelde wets-artikel moet worden opgevat. Dom bijgeloof! In de Noteboomenlaan te Utrecht, woont o. m. een hovenier, wiens vrouw door vele bewoonsters dier buurt niet alleen wordt gemeden, maar vaak op allerlei wijze wordt bemoeilijkt en dit alleen omdat zij naar men beweert kan tooveren. Tot die wetenschap zou men gekomen zijn doordien de varkens van enkele buren, die met haar in onmin leefden, plotseling waren ziek ge worden, nadat ze door haar waren aangeraakt en dat ze daarna alle zijn gestorven op één na. Deze herstelde nadat iemand die verstand van dergelijke zaken heeft, het beest een hoeveelheid bloed van een zwarte kip had toegediend. Intusschen is de betrekkelijk nog jonge vrouw de dupe van dit bijgeloof en heeft zij zelfs reeds de tusschenkomst der politie moeten inroepen. Te Ouddrop is woensdagnamiddag de molenaar Van Kouteren op treurige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde de assen te smeren, kwamen zijn kleederen in aanraking met een der raderen en werd de ongelukkige medegesleurd. Alvorens de mo len tot stilstaan was gebracht, had hij zulke hevige wonden bekomen, dat hij spoedig over leed. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, wordt opnieuw bewezen door de veroordeeling van W. Den O., uit Den Dungen, op Dinsdag jl. door de rechtbank te 's Hertogenbosch tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Eenigen tijd geleden namelijk werd een landbouwer van Den Dungen vervolgd we gens het doorbreken van een paar jonge boompjes| aan een derde toebehoorende. Het ligt voor de hand, dat, werd beklaagde schul dig bevonden, de straf voor hem toch niet groot zou kunnen zijn. Bovenbedoelde W.Den O., getuige in deze zaak, werd den 11 Juni staande de zitting van genoemde rechtbank, bedoeld feit van vernieling behandelende, gevangengenomen, als verdacht van meineed, en Dinsdag jl. werd hij tengevolge daarvan, zooals gezegd, tot een jaar en 6 maanden veroordeeld. Meineed blijft meineed I Gasontploffing I Dinsdagnacht ten 12 ure heeft in de me terkamer der gemeente-gasfabriek te Zeven bergen een vrij ernstige ontploffing plaats gehad, tengevolge van een lek. Toen de gasstoker de deur der kamer wilde openen teneinde de drukking te ver minderen, werd hy door een geweldige kracht naar binnen getrokken. Oogenblikkeiyk zocht het ontsnapte gas zjjn weg naar de nog brandende lantaarn voor de meterkamer. De stoker werd tegen het plavond geslin gerd. Het plafond en het dak werden weggeno men en de muren zijn geheel ontzet en ge scheurd, De stoker kan tengevolge der be komen brandwonden zijn werk niet verrich ten. 't Is te verwonderen, dat de man het er nog heelhuids heeft afgebracht. De „Winsch. Ct. schrijft:" „Het aantal paarden, dat voor Engeland in de noordelijke provinciën wordt opgekocht, is zeer groot en wordt een zegen voor onze landbouwers genoemd, wijl zij tegen prijzen van f300 k f850 paarden met of zonder ge breken gemakkelijk en tegen contante be taling van de hand kunnen doen. „Van deze paarden, voor Z.-Afrika bestemd, hebben onze boeren al zeer weinig verwach ting, omdat deze dieren, hier zelfs voor het landbouwwerk ongeschikt, geen voldoende kracht voor den oorlog kunnen ontwikkellen. „Volgens deskundigen zuilen van de 4000 paarden niet meer dan 25 percent in goeden staat aankomen en komt ieder paard dan op ruim f 1200". Van de Limburgsche verkiezingszeden, die zelfs een nieuwen Dickens zouden kunnen inspireeren tot het schrijven van sommige tooneelen als in Samuel Pickwick, vermeldt „Het Centrum" nog een curieus staaltje. Een der gekozenen voor de Tweede Kamer plaatste tot aanbeveling van zijn candidatuur een advertentie, waarin o. m. het volgende: „Op materieel gebied zal ik, mocht de eer mij te beurt vallen door U naar den Haag gezonden te worden, alles in het werk stellen om ons Kiesdistrict en onze Provincie te bevoordeelen en niets in 's lands belang te doen, alvorens onze regeering de schreeuwende onrechtvaardigheden, tegenover Limburg be gaan, zal hersteld hebben. Met taai geduld en ijzeren volharding zullen door my steeds en altijd de Limburgsche belangen in ons parlement bepleit en verdedigd worden, tot men zal moeten zwichten voor het gevool van rechtvaardigheid, en Limburg eindelijk gelijk stellen met andere provinciën van Noord-Nederland, die toch reeds zoo lang tot groote schande van de Regeering, verre boven ons bevoordeeld zijn geworden. „Met de leuze„alles voor ons district Sittard en de provincie Limburg" zal ik, mocht de eer mij te beurt vallen gekozen te worden, in de Kamer verschijnen en getrouw aan de leuze geen andere belangen kennen dan die van ons gewest." Ongelooflijk, maar waar, voegt „Het Cen trum" er bij. Deze „volksvertegenwoordiger" belooft dus, „niets in landsbelang te doen alvorens enz,, en wil in de Kamer „geen andere belangen kennen dan die van ons gewest." Schrijft art. 78 der Grondwet dan niet meer voor„De Staten-Generaal vertegenwoordi gen het geheele Nederlandsche volk." Een der schoolhoofden te Delft ontving dezer dagen een briefje van den volgenden inhoud Mijnheer. By deze vraagt ondergeteekende u beleefd permissie voor daar hy thuis erg noodig is. Gevraagd waarom de jongen thuis zoo noodig was, antwoordde het zusje„Vader gaat visschen en nu moet hy mee." („D. C.") Te Groningen zyn thans bij het onder wijs 180 mannelijke en vrouweiyke volon tairs. Allen hunkeren naar eene betrekking doch zien wel in, dat het aan zeer velen niet zal gelukken benoemd te worden. Schier overal zyn volontairs, en voor de weinige vactures, zyn zy als plaatsgenooten aangewezen. Voor de jongste vacature voor onderwyze- rea te Groningen waren 110 sollicitanten. TEXELSCHE COURMT. Abonnementsprijs per S maanden Voor bek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland é5 Cts. Naar Amerika en andere landen met yerhooging der porto's. Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regeli 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel Gelet op art. 137 der Verordening van politie voor deze Gemeente, Brengen ter algemeene kenni-o dat door hen, overeenkomstig de nieuwe verordening op die brandweer, zijn aangewezen de dienstplichtigen bij de verschillende brandspuiten in deze Ge meente en dat vanaf heden, gedurende 14 dagen, door een ieder ter Secretarie van de desbetref fende indeelingslijsten inzage kan worden genomen, alwaar tevens inlichtingen zijn te bekomen omtrent het vorderen van persoonlijke diensten. Texel, den 22 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. Gedeponeerd ten Raadhuize drie wolschuren en een stuk roodaard. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daar toe aanmelden: op Woensdag, den 26 Juni 1901, 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg; 's na middags 21/, uur in de O. L. School te den Hoorn; 's namiddags 4 uur in de O. L. School te Oudeschild; op Zaterdag, den 23 Juni 1901, 's namiddags 4 uur ten huize van Wed. W. Koppen te Oosterend. Texel, den 19 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius H. W. de Joncheere.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1