N°. 1442. Zondag 7 Juli. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuro op Texel G E V O i\ D E IV VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een koperen kruk van een rijtuigportier, een stuk touw, een pelerine van een jongensjas en een paar handschoenen. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op W oensdag, den 10 Juli 1901, 's morgens 10 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 6 Juli 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: TEXEL, 6 Juli 1901. Op uitnoodiging van den heer Baumann vergaderden Donderdag eenige belangstellen den in eene feestviering op Koninginnedag. Over groote opkomst viel niet te roemen. De tijd van 't jaar leent zich dan ook niet meer zoo goed voor vergaderingen en drukke bezigheden des daags ontnemen dikwerf den lust, om nog 's avonds uit te gaan. Toch was de opkomst van dien aard, dat de ver gadering niet nehoefde te worden verdaagd. Door den heer Baumann werd in zijn openings woord gewezen op de omstandigheid, dat de feesten op Koninginnedag steeds een zeer aangenamen indruk alhier achterlieten en het b.v. verleden jaar door menigeen was betreurd, dat er alleen een schoolfeest werd gehouden en er ook geen volksfeesten aan waren ver bonden. Tot groote teleurstelling van velen was later bij gelegenheid van het trouwen van H. M. ook alhier alle feestelijkheid uit gebleven. Wat de schuld daarvan is, zegt spr. Er moet de stoot aan gegeven worden om de zaak aan 't rollen te brengen. Er moet iemand zijn, die zich daarmee beiast. Dit overwegende, had spr. gemeend belang stellenden in zoo'n feest eens te moeten oproepen, ten einde eene commissie te be noemen voor de verdere regeling der zaak. Spr. zou er voor zijn 's morgeris kinder feest en 's middags volksfeest te houden, terwijl 's avonds in de verschillende uit spanningslokalen dan wel voor dansmuziek zou worden gezorgd. Op voorstel van den spreker wordt hierna overgegaan tot benoeming van een commissie van 15 personen. Dit aantal, misschien volgens sommigen wel wat groot, zou misschien door het bedanken van enkelen, wier aantal hij echter zeer gering achtte, nog wel eenigszins verminderen. Besloten werd dat de 15 personen, die de meeste stemmen hadden verkregen, zouden zijn verkozen en dat in den loop van de week door een der gekozenen bij de anderen zou worden rondgegaan en gevraagd of men de benoeming aannam. Uitgebracht werden 28 stemmen. Aange zien elk stembriefje 15 namen bevatte en geen bepaalde aanbeveling was geschied, duurde het opnemen der stemming vrij lang. Gekozen werden de heerenP. J. F. L. Baumann, R. Visser, M. Langeveld, A. Dros Albz., A. C. Lap, P. Lap, L. J. Kikkert, T. Roeper, Cl. H. de Boer, W. C. Reij, P J Mens, J. Bruijn, P. Lieuwen, Adr. Wagemaker en C. S. de Wit, terwijl de overige stemmen waren verdeeld over 49 personen. Nadat nog was bepaald, dat de eerste commissie-vergadering zou worden gehouden in het hötel de Lindeboom op Woensdag a s. en aldaar dan een bestuur zou worden ge kozen en de verdere werkzaamheden geregeld, sloot de Voorz. de vergadering met een woord van dank voor de trouwe opkomst. Volgens een heden door ons ontvangen bericht werd door een groot deel der boven genoemde commissie bedankt, ten gevolge waarvan ook door den initiatiefnemer en en kele anderen besloten werd in deze geen ver dere stappen te doen, maar de feestviering dan maar niet te doen doorgaan. De heer C. S. de Wit, directeur van het post- en telegraafkantoor alkier, heeft Maandag zijn zilveren ambtsjubilé als tele grafist gevierd. Van 2 tot en met 4 Juli werden van hier uitgevoere 183 lammeren, 46 schapen 4 koeien. Vlieland, 3 Juli 1901. De aftredende leden van den Raad, de heeren H. J. Meyer en J. J. Zeylemeker, zijn herkozen. De winner van den hoofdprijs van de Oudewatersche verloting zijnde een hofstede of f 25,01 0 in contanten, de heer B de Smit, Zwanenburgerwal 58 te Amsterdam, heeft de gelden in ontvangst genomen. Uit dankbaarheid vereerde de gelukkige winner den te Oudewater wonenden koetsier Van Geelen, van wien hij het lot gekocht had, f i00, terwijl anderen, die bij de trekking der loten hadden geholpen, door hem geldelijk worden bedacht. In 't district Weststellingwerf worden van S. D. zijde als candidaten voor de Tweede Kamer genoemd de heerenHugenholtz te Haarlem, Bergmeijer te Dordrecht en Gerhard te Amsterdam. Deze drie moeten ook bij het verkiezingscomité op den voorgrond treden. Uit het krankzinnigengesticht te Medem- blik zijn ontnsapt de krankzinnigen B. en S.; de laatste, een geboren Rus, thans reeds voor de vijfde maal. Men brengt deze ontsnapping in verband met een te Hoorn gepleegden diefstal. Bij den bierhandelaar Stins zijn ontvreemd een 50tal fleschjes bier, terwijl uit het volksbadhuis zijn vermist een 70tal zwembroekjes. Aan dat badhuis werd bovendien een begin van brand ontdekt, dat echter spoedig werd ge- bluscht. Bij den heer Oosterchrist te Hoorn schijnen zij kleederen te hebben gekocht, die zij in een melksalon met hun gestichtskleeren verwis selden. De gestichtskleeren zijn in dit salon door de politie in beslag genomen. De vluchtelingen, die zich in de richting van Berkhout hebben begeven zijn nog niet ontdekt. In den nacht van Zaterdag op Zondeg is in de Zuiderzee bij het eiland Marken gezonken het ijzeren nieuwgebouwde motor- bunschip „Vischhandel 3", geladen met pa ling. De bemanning werd gered door een stoomboot en is te Enkhuizen geland. Door de heeren Gebr. Goedkoop te Amster dam is aangenomen het schip te lichten en naar Amsterdam te brengen. „Moedermorgen weer geen school I" Met dezen uitroep holt een 7-jarige jongen de trap op, valt over den jongsten tweeling, die op den overloop met zichzelf zit te vech ten en alle drie grienen. Ze hebben zich zeer gedaan. „Waarom nu weer geen school!" zucht de moeder. „Weet het niet 1" „Moeke geen school morgen jubelt een 8-jarig meisje, reeds onder aan de trap. „Waarom niet, kind?" „Ik weet 't niet, Moekei" „Moeke geen school morgen komt no. 3. „Waarom dan toch? Is 't nu alweer kie zen „Ja, moeMorgen kiezen ze Rink, zeggen ze. Wie is dat, moê, Rink „Dat begrijp je niet, kind. Pas jij op de kleintjes, ja En de moeder, die nog pas voor de com missie tot wering van schoolverzuim is ge daagd, omdat zij, toen ze verging van kies pijn, haar 10-jarige oudste had thuis gehou den om op de twee stel tweelingen van 1 en 2 jaar te passen wijl ze „zonder meid zat," mompelt,,'t zijn toch zonderlinge wetten, die de mannen maken. Een wet op den leerplicht is er, een andere wet maakt, dat in één maand tijds 5 h 6 dagen lang je kin deren van onderwijs verstoken zijn, omdat ze de school gebruiken voor de kiezerij 1" Men schrijft uit Tilburg aan „De Tijd" In een bijzondere correspondentie van de „Nieuwe Rotterdammer Courant" van Zater dag jl. is melding gemaakt van een gerucht, dat aan den schilder Mutsaers door de Har monie van de Koninklijke Fabriek van Muziekinstrumenten van den heer Kessels, een muzikale hulde zou worden gebracht. Uit de beste bron kunnen we dit gerucht tegenspreken. Wij hebben inlichting gevraagd aan den heer Kessels persoonlijk, die ons verzekerde, aan zulk een onkieschheid zelfs niet te hebben gedacht. Ook al zou de onschuld van den man gebleken zijn, zonder den minsten twijfel over te laten wat de heer K. geenszins constateerde dan nog zou zoo iets geenszins in hem opkomen. Wij vernemen voorts uit goede bron, „dat de officier van justitie te Breda van het vrijsprekend vonnis in hooger beroep komt. Onder de manden met gerookte pieter mannen, uit IJmuiden aan de Vlschmarkt te Rotterdam gezonden voor den afslag, bleek er een te zijn, die onderin, behoorlijk verstopt onder een paar laagies van die visch, bevatte drie oude schoenen, een stuk van een corset, oude lappen en stukjes van olie- jassen. Dit bedrog werd ontdekt voordat de visch verkocht was, want in plaats van on geveer 125 stuks gerookte pietermannen in te houden bevatte dit mandje er hoogstens een 40. Een arbeidersvrouw te Dantumadeel heeft door onvoorzichtigheid een papieren zakje met 3 bankbiljetten elk van f25 in het vuur geworpen. Haar man was van den boer thuisgekomen en had dit geld verdiend met maaien, hooien enz. De zakkonrollors zijn in de laatste dagen in de treinen bezig hun slag te slaan. Bij de Haagsche politie kwam een heer, tijdelijk verblijf houdende in een villa aan den Badhuisweg te Scheveningen, aangeven, dat hem in den trein van Parijs naar den Haag een portefeuille met frs. 1200 waren ontrold. Een heer, eveneens wonende te Schevenin gen, deed aangifte dat hem in den trein van Rotterdam naar 's Gravenhage 2 bankbiljet ten, elk van f100, zijn ontfutseld. Dinsdagmorgen is te Sneek in een onbe waakt oogenblik in een sloot aan de Kerk hofslaan een aanvallig knaapje van 3 k 4 jaar verdronken. De moeder, tijdelijk met haar drie kinderen bij haar ouders logeerende is radeloos. Hoogst treurig is ook het ongeluk voor den vader, (het gezin woont in Haarlem) die Maandag zou overkomen, om met vrouw en kinderen naar zjjn woonplaats terug te keeren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. NwHHerixa en andere landen met verhooging der porto's Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Aanbieding Gemeente-rekening. III idem. rekening algemeen armbestuur. IV Benoeming regentessen algemeen armbestuur. V Verzoek overplaatsing van Hoofd der School te Midden-Eiertand naar Oosterend. VI Bespreking rioleering Burgwal. VII Wijziging nieuwe verordening Hoofdei. Omslag. VIII Vaststelling- Kohier Schoolgeld 3e kwartaal.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1