Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Met het doel zich van het leven te be- rooven, sprong de 25-jarige dochter van een bewoner van het Geertekerkhof te Utrecht. W. genaamd, nabij de Zilversteeg in den Singel, Tot die wanhopige daad had aanleiding gege ven een twist, die het meisje met haar vader had gehad Deze was zelf bij het tragische voorval aanwezigin plaats echter van hulp te bieden, was hij integendeel hard wegge- loopen met den uitroep „Verdrink maar Door jongens, die daar stonden te visschen werd luidkeels om hulp geschreeuwd. In een ommezien was een massa volk op de been niemand waagde het echter zich ter redding van de hevig spartelende te water te begeven. Een net gekleed heer (prof N.) ging eindelijk daartoe over. Geheel gekleed sprong hij in in den Singel, en het gelukte hem de dren keling te grijpen en aan den wal te brengen Spoedig waren de levensgoesten weder opge wekt en werd zij naar het mil. hospitaal gebracht, waar zij geneeskundig behandeld werd. Door twee agenten werd ze naar hare woning gebracht. Voor het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van het diploma als kinder juffrouw hadden zich 46 candidaten aangemeld. Van deze kon 1 wegens ziekte het examen niet afleggen en trok 1 zich terug. 44 werden geëxamineerd, waarvan 31 slaagden. Een 22 jarig arbeider te Huizen was dezer dagen bezig door pistoolschoten de vogels te verdrijven uit een kersenboomgaard. Eensklaps sprong het wapen en verbrijzelde de rechterhand. Woensdagmiddag overleed de ongelukkige aan de gevolgen. Boer pas op je zakken 1 Men brengt over do grenzen een veepoeder in den handel onder den prachtigen naam van „Non plus ultraHet kost 36 cent het kilo en heeft een werkelijke waarde van ruim 1 cent. Het bestaat uit 66 pet. koolzure en 8 pet. phosphorzure kalk en verder uit zand, klei, enz. Van dit poeder zou het vee bijzonder gedijen 1 Heeft het vee gebrek aan kalk of phosphor zure kalk, geef het dan enkele grammen ontlijmd beendermeel, over het kortvoeder. 1 'at kost niet 36, doch ongeveer 6 cent per kilo. Toepassing der Leerplichtwet Men beweert wel eens, dat met de toe passing der Leerblichtwet ietwat „de hand wordt gelicht". Overal dan toch nietal thans prof. Hóuwing, die met ingang van gisterèn is afgetreden als schoolopziener in het arrondissement Zaandam, heeft gedurende den tijd, dat hij zijn aandeel had in do uit voering van die wet, 39-maal proces-verbaal opgemaakt wegens ongeregeld schoolbezoek in zijn arrondissement, en weltegen één persoon 10 keer, tegen een ander 9 keer, tegen een derde 4 keer, tegen drie personen 3 keer, tegen één persoon 2 keer, tegen vijf personen 1 keer. Tal van leerlingen, die week aan week verzuimden, zijn door deze maatregelen op de school teruggekeerd. Naar men verneemt zal het badhuis op Schiermonnikoog dezen zomer niet geopend worden. Op het eiland beweert men, dat dit het gevolg is van den verkoop van het eiland. Het bad zal .evenwel geopend worden en bij de „eilanders" is genoeg gelegenheid pension te erlangen. Het badhuis werd de laatste jaren weinig door Hollanders, maar bijna uitsluitend door Duitschers bezocht. Aanrandingen in het Gooi komen in de laatste dagen dikwijls voor. Woensdag had er weer een brutale aan randing plaats op den straatweg van Hilver sum naar Maartensdijk, De heer De Heus, bediende van de Gooi en Eemlandsche Bank te Hilversum, reed per fiets naar Maartensdijk en werd cmdorweg aangehouden door 3 kerels. Door een vlugge beweging wist hij echter te ontsnappen. Op den terugweg evenwel kwam hij bij het uit wijken in botsing met een reiswagen en viel. De wagen reed door, doch thans kwamen uit h°t bosch dezelfde drie mannen van des morgens te voorschijn, die geld eischten. Hij verdedigde zich met een stok. Een der aan vallers sloeg hem met een koperen roede op den arm. Gelukkig kwam een politieagent uit Maartensdijk over den weg, waarop de aanvallers het hazenpad kozen. Eieren bewaren Het middel is zeer eenvoudig en berust daarop, dat door een korte onderdompeling in kokend water het ei luchtdicht wordt gemaakt. De zoo versch mogelijk ingezamelde eieren legt men gedurende een kwartier in lauw water van 35 graden C. Deze behandeling is noodig om 't springen der schalen bjj het later onderdompelen in kokend water te voor- komen. Daarna zuivert men ze met een spons van alle onreinheden en legt ze vijf seconden in kokend water. Dan laat men ze in koud water afkoelen en op een doek liggen, totdat ze geheel droog zijn. Zoodra dit het geval is, pakt. men ze in kisten met zaagsel, kaf of houtwol en bewaart ze op een droge, koele doch vooral vorstvrije plaats. De op deze wijze bewaarde eieren blijven maanden lang goed, omdat door het onder dompelen in kokend water alle kiemen van vuil en bederf vernietigd zijn en omdat het eiwit van de eihuid en de binnenzijde der kalklaag stolt en de poriën verstopt, zoodat de lucht niet meer kan binnendringen Eieren in Juni en Juli aldus behandeld waren in Februari en Maart nog geheel versch. Leerplicht en gevangenis Een 12-jarige knaap te Zaltbommel vraagt aan het hoofd der school verlof den volgenden dag thuis te blijven. Dit verzoek wordt geweigerd. „Neen jongen, je moet school komen Hierop zegt ons vriendje „Ik kom toch niet, want ik moet naar Tiel„Naar Tiel is de vraag. „Ja 1 want ik moet een dag zitten Bij nader onderzoek bleek, dat de knaap één dag gevangenisstraf moest ondergaan (de boete kon niet betaald worden) voor het uithalen van vogelnestjes. Een buitengewone hitte in Noord-Ame rika houdt aan. Vooral de oostelijke staten der Unie en sommige deelen van Canada zijn zwaar beproefd; te Nashua in New- Hampshire steeg de thermometer tot de daar ongekende hoogte van 46.5 graden Celsius, bijna 116 graden Fahr. Dat er ten gevolge van zulk weer phantastische dingen gebeuren (althans in de couranten machinisten die gek worden en hun machines in vollen gang laten doorrennen, kerken waar iedereen in zijn hemdsmouwen zit en ijswater rondge deeld wordt, enz.) dat spreekt vanzelf, in Amerika De hitte, die in de laatste dagen ook te Nieuw-York reeds bijna ondraaglijk is geweest, werd er Maandag bepaald onhoudbaar. De thermometer steeg aldaar tot boven 100 graden Fahrenheit in de schaduw. Een honderdtal menschen werden door de warmte bevangen, waaronder 35 zóó ernstig, dat zij aan de gevolgen bezoeken In verschillende kérken van NieuwYork zijn gebeden opgezonden om koeler weer. Uit Pretoria wordt gemeld, dat een strijdmacht, bestaande uit een bataljon West- Yorkshires, een bataljon Cameron Hooglanders en eenige compagniën yeomanry, de Daspoort- vallei heeft schoongeveegd van veedieven, die daar in den laatsten tijd eonigszins lastig waren geworden." Voor de Boerenvrouwen en kinderen Naar aanleiding van de herhaaldelijk ver melde hulp, door het Christ.-Nat. Boeren- comité aan de lijdenden in de Zuid-Afrik, vrouwenkampen gebracht, is de vraag ter sprake gekomen Waarom doet de Zuid- Afrikaansche Vereeniging dit werk niet? Men verzoekt ons mede te deelen, dat volgens laatste berichten uit het fonds dier Vereeni ging ruim f 2(100 per dag voor dit doel wordt besteed en nog dezer dagen een wissel van het Bijstandsfonds van f 120.00 gehonoreerd werd. Een Reuzen-aardbei. Een vruchtenkwee- ker te Pakefield in Engeland, heeft dezer dagen een aardbei geoogst, die 7V-» ons woog. Een rooverbende beheei scht thans letter lijk de Grieksche provincies Atalante en Doride en veroorzaakt in de gr.nsche streek schrik en ontsteltenis. Volgens het blad ,.Progres" is een rijk koopman Zacaris ge naamd gevangen genomen en wordt een los geld van 25000 drachmen voor hem verlangd. l>e Begeering zond onmiddelijk een detache ment bereden gendarmerie er op uit tot achtervolging der roovers, maar tot heden heeft men noch van deze, noch van de roovers met hun gevangene iets vernomen. Een zonderlinge combinatie, Een dame te Berlijn liet bjj een banketbakker haar gebedenboek liggen. Om haar adres te vin den bekeek men het boek nader en nu bleek het voor een deel te zijn een bonbonnière, voor het andere deel een plat reservoir met cognacDe sluiting van het boek diende tot stop. Een poosje later kwam een bediende in allerijl het boek opeischen voor een dame die onbekend wenschte te blijven. In den laatsten tijd wordt het Parijsche Bois de Vincennes onveilig gemaakt door een bende dieven en moordenaars, die aan alle nasporingen der politie weten te ontsnappen en - vreeselijk genoeg -- hun bedrijf op. vatten als een soort van sport. Het zesde slachtoffer, dat zij in één week maakten, ligt nu op sterven in het „Pitié Hospital". Het is een man van een jaar of 26, die Zaterdag avond tegen elf uren van zijn werk naar huis wandelde. Hi] word toen aangesproken door een tenger gebouwd persoon. „Heeft u een lucifer?" vroeg hem deze laatste. „Neen was het antwoord. „Heb je dan soms geld „Neen 1" „Dan zal ik je een paar steken in het hart geven," riep de vreemde. En op hetzelfde oogenblik kwam een andere man uit de strniken te voorschijn, en greep de armen van het slachtoffer beet. Daarop stiet de eerste ellendeling den hulpelooze tot twee maal toe een lang mes in de borst. Toen hij weer bijkwam, kon de ongelukkige zich nog naar een apotheker in de buurt voort slepen, waar men hem bijstand verleende Hij vermiste niets; blijkbaar dooden deze onvindbare misdadigers voor hun genoegen. - Een merkwaardige advertentie. Veel wordt in Londen gesproken over de advertentie, die onlangs in een der Londensche bladen door een Amerikaan geplaatst werd. Deze wenschte iemand te vinden, die zijn dochter in nette kringen kon introduceeren en met haar tot het einde van het seizoen uitgaan. Na afloop van deze periode zou de dame, die deze taak op zich genomen had (.en cheque van 5000 p. st- krijgen. Zoo iets komt in Londen me^r voor dan men oppervlakkig wel zou denken. In alle respectabele restaurants, opera's en andere openbare inrichtingen, vindt men welbekende jonge dames in gezelschap van vreemde, jonge meisjes, die niemand ooit gezien, en waarvan niemand ooit iets gehoord heeft. Deze advertentie heeft velen de oogen ge opend en druk wordt er over gediscussieerd wie de 5000 p. st. zal krijgen. Schag-en, 4 Juli. Aangevoerd: 11 paarden f ai ïin' Stieren f 40 af 10 Gelde- koeien f 110 a f 14018 Kalikoeien f 140 a tr Vaarzen f a i 23 Nuchtere Kalveren fSaf 19; Schapen f af Lammeren laf 8 Bokken en Geiten A" a 7.— 50 Varkens f 15.— a f <17.— 18 V ette Varkens 46 a 48 cent per kilo 32 Vette Koeien f 170 a f 230; 58 Biggen f 10 a f 13.— Kipeieren, f2.75 a f 3.25; Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0.55. Leiden, 5 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 119 a f 256- 41 Stieren f 51 a f 270 Veulens stuks m ui ,!H2 kalflkoeien f 112 a f 245 Melkkoeien f 112 a f 245 82 Varekoeien 07 vraJ Vette koeien f 119 a f 258; 87 Vette kalveren f 37 a f 110.; 80 Magere kalveren f 6 - a f 20.6 Graskalveren f 26a t 54; 573 Vette schapen f 15 a f 28—- 166 schapen (weide) f 9 a f 18.-; 1 Paarden f 75 ai 126 Magere Varkens fl3a f27 f 52 te Varkens a ct. 225 Biggen'f6.— 582 Lammeren f 6.a f 10. Zondag 7 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Chirleschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink Oosterend. Nam. 3 uur ds. Schroder. Loeksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur de Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 29 Juni tot 5 Juli 1901. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Gerbrand Dros en Jannetje Mossel. (Oosterend.) GEBODENCornells z.v. Cornelis Bruin en Cornelia Santifort. (den Burg), Jacob z.v. Cornelis Koorn en Reinoutj e Lap (Gerritsland) Pieter Jan z.v. Arie Kooger en Johanna Arendina van dén Berg (de Waal), Hendrica d.v. Pieter Stoepker en Pietje Bremer (Eier- land), Hendrik z.v. Willem Boon en Jan netje Bruin (den Burg). OVERLEDEN Trijntje Kikkert, 35 jaren geh. met Coenraad Selser (den Burg), Pieter Drijver z.v. Cornelis Drijver en Fijtje Daal der (Oosterend). WWtW— ITr 1 -n (R- Doop). TT 7 I TT (B- DOOP).

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2