N°. 1443. Donderdag 11 Juli. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBun» op Texel U IT S LAG VEltElE ZING. TEXEL, 10 Juli 1901. Naar aanleiding van ons verslag over de opvoering van „Nelly" door de vereeniging „Het vrije Tooneel" op Zaterdag van kermis, ontvingen we een schrijven van den heer C. Kuhn, declamator en tooneelspeler te Amsterdam, waarin deze ons bericht, dat zijn naam, naar hem daaruit bleek, ten onrechte op het programma voorkwam, daar hij er niet in heeft medegewerkt. Volgaarne voldoen wij aan zijn verlangen om onze lezers op dit abuis opmerkzaam te maken. We voegen er echter aan toe, al moge de rol van Brasz, de zaakwaarnemer, dan niet vervuld zijn door den heer Kuhn, toch zeker alle toen aldaar aanwezigen het met ons eens zullen zijn, dat die rol op uitstekende wijze werd vertolkt. Den 8e Juli zijn uitgevoerd400 lam meren, 87 schapen, 3 koeien, 5 kalveren, 1 veulen en 4 varkens. Oudischild, 8 Juli. In de monding der haven kwamen bij het werken met de bagger machine eenige paalstompen bloot, die voor diepgeladen vaartuigen bij lagen waterstand gevaar konden opleveren. Een helmduiker ging toen naar omlaag, ten einde de paalstompen met kettingen te stroppen, waarna ze konden worden gelicht De lengte dezer paalstompen was 6 tot 9 voet. Vermoedelijk zijn ze wel een eeuw oud. Bijna alle kleine schuiten houden zich thans met het wiermaaien bezig. Op „Stom pen" moet het beste wier voorkomen. Vooral de diepste plekken zijn met breed en lang zeegras begroeid. Den Hoorn, 9 Juli. Bij den heer D Drijver is eene blauwe postduif aangekomen. Het diertje had om den linkerpoot een ringetje waarop stond: 510 NUOIbH. Ooserend, 9 Juli. De officier van Gezond heid le klasse (Kapitein), de heer C HHille die om gezondheidsredenen eenige jaren in het vaderland vertoefde, zal met 1 Aug. a.s. te Genua scheep gaan om opnieuw naar Oost-Indië te vertrekken en aldaar, behoudens onvoorziene omstandigheden, gedurende tien jaar te verblijven. Omtrent de uitbarsting van de vuur spuwende berg „de Kloet" op Java, welke 22 en 23 Mei jl. plaats had werd door iemand in die streek woonachtig een schrijven gericht aan zijne familiebetrekkingen te den Hoorn, welk schrijven ons welwillend werd afgestaan ter opname in ons blad en hieronder volgt „Den 22en Mei 's avonds om half twaalf naar bed willende gaan maakte T. de opmer king, dat er zoo'n eigenaardige rooklucht was Ook ik vond dit, maar daar de lampen gewoon brandden en we geen vuur in de nabijheid van het huis ontdekten, gingen wij kalm naar bed en sliepen spoedig in. Om half vijf in den morgen werd er op de deur geklopt en vlogen wij verschrikt overeind roepende: „Sapa". In het Hollandsch ontvingen wij antwoord en aan de stem herkenden wij den aspirant controleur, die ons kwam wekken, daar hij niet wist, wat kon gebeuren en het beter vond, dat wij op waren. Buiten komend meenden wij, dat het regende en dat was ook zoo, doch het was een regentje, waarin men droog bleef, 't Was asch en zand dat neerviel en een aanhoudend gerom mel als van een hevig onweer maakte, dat onze stemming niet opgewekt was. De aspirant controleur was gekomen om mij af te halen en samen buiten de stad te gaan zien, of wij iets konden bemerken aan „de Kloet", want volgens het beweren der inlanders spookt „de Kloet". T. echter had geen lust alleen achter te blijven, want hoewel niets wetende, meenden wij, datdit het voorspel was van nog erger. Gelukkig hebben we ons hierin bedrogen. De aspirant-controleur leende nu een mijner bedienden en een lantaarn en ging er alleen op uit. Een uur later kwam hij terug, even wijs als toen hij heengegaan was. We hadden geen enkele zekere aanwijzing welke vulkaan aan het spoken was. Alleen de richting, vanwaar het geluid kwam, deed ons vermoeden, dat het „de Kloet" zou zijn maar daar we absoluut geen verschijnselen van vuur konden waarnemen, was het vol strekt niet onmogelijk, dat „de Smeroe" of een verder verwijderde vulkaan de oorzaak was van de consternatie. Inmiddels wat het zes uur geworden, 't uur waarop we gewoon- 's morgens in de voorgalerij ons kopje koffie drinken en de krant lezen. Van het laatste kwam echter niets. Behalve de aspirant controleur waren ook onze buren bij ons ge komen, die nog pas een paar jaar in Indië zijnde, nog minder dan wij begrepen, wat er wel aan het handje was. Yan de zon was niets te bespeuren. De asch- en zandregen hield aan en buiten was het zoo donker, dat het onmogelijk was zonder lantaarn over straat te gaan. Daar er om 7 uur in den toestand niet de minste verandering was gekomen; 't was donker en 't bleef donker en asch en zand vielen in even groote hoeveelheid, besloten de heeren, vergezeld van een bediende met een lantaarn er op uit te gaan om te onder zoeken, of men elders meer wist. Met groote pajongs boven onze hoofden gingen wij op weg en bezochten wij achtereenvolgens ver schillende Europeanen, doch het aantal sup posities werd wel grooter, maar zekerheid kregen wij niet. Toen naar het station. Ook daar wist men niets en de vele ongerijmd heden, die we vernamen, deden ons onwille keurig glimlachen. Eindelijk om half acht meenden wij iets van een schemering te mogen ontdekken en om acht uur was het zoo licht, dat we zonder lantaarn huiswaarts konden keeren. Nu kwamen er geleidelijk telegrafische berichten aan en de treinen brachten vele vluchtelingen tot ons, want hoewel Ngandjoek nog in de residentie Kediri gelegen is en asch en zand ons in kwistigen overvloed werden toegeworpen, was er zeker in de geheele residentie geen enkele plaats, waar men zoo veilig was opgeborgen. Om half negen ongeveer hield de aschregen geheel op en toen we om negen uur aan de ont bijttafel zaten, waren we blij, dat alles zoo kalm was afgeloopen. Den geheelen dag bleef het schemerachtig en thans, twee dagen later, schijnt het zonnetjo weer even lieflijk als altijd, maar alles is overdekt met een dikke laag zand en asch, die door den wind in beweging gebracht mersch en dier het leven onaangenaam maakt en de ademhaling bemoeilijkt. Wij snakken naar regen om van dien stofwinkel bevrijd te worden. Ge kunt u geen denkbeeld maken, hoe dat vieze goedje overal doordringt. Zelfs de binnenzijde van mijne horlogekast zit er vol van. Inge sloten ontvangt U een papiertje vol van die viezigheid. Ik geloof U hiermede genoegzaam te hebben ingelicht omtrent ons wedervaren; de rest zal U in de dagbladen uitvoerig genoeg gelezen hebben en daarom zal ik het zwijgen er maar toe doen. Vier flinke Jordaners waren te Amster dam voor hun pleizier uit rijden gegaan. Zij hadden prettig gereden, met een paard dat het goed deed, met een koetsier, die niet minder fiksch was, edoch Bacchus was ook van de partij. De prettige passagiers en de fiksche koetsier raakten in de „lorem de koetsier verloor zijn rijboekte, vergat de lantaarns mede te nemen, behandelde zijn ros niet zooals het behoorde en per slot van rekening kantelde het voertuig op het Leid- scheplein om, vlak bij het politiebureau. Jordaners en koetsier rollen over den grond. Met gescheurde kieeren, blauwe plekken en den schrik wankelden zij op. Zij werden nu echter geruimen tijd in arrest gehouden we gens eenige overtredingen van de Amster- damsche Politie-Verordening en door hunne houding, die wat al te Zondagsch was. Zij waren voor pleizier uit. (Tel.) De stelen van kersen en krieken ge ven een goede thee tegen hoesten. Men legt de stfien tusschen papier, droogt ze en bewaart ze zorgvuldig. Voor thee neemt men op een kopje zoo veel stelen, als men met twee vingers kan opnemen, giet er kokend water over, laat het toegedekt een paar minuten trekken, giet dit dan af en drinkt het vocht met wat suiker verzoet. (R. N.) De aangifte voor de op Zondag. 14 Juli, te Bergen te houden wedrennen en harddra verijen is weder buitengewoon groot. Niet minder toch dan 66 paarden werden voor de verschillende nummers ingeschreven, 17 voor de rennummers, 49 voor dieder harddraverijen. Aan prijzen wordt een bedrag van circa f4000 beschikbaar gesteld, inderdaad een belangrijk montant. De heerlijk gelegen plek, waar de wedstrijden plaats hebben, prijkt thans in den schoonsten tooi. Ook dat zal ongetwijfeld, bij eenigszins goed weder, aan een ruim bezoek ten goede komen, en menigeen be wegen, deze belangwekkende wedstrijden te gaan bijwonen. Een schitterende belooning voor bewezen diensten. Le oude Van der Toorn, een bekend Baagsch haringventer, werd Vrijdag bij zijn dageiijksch bezoek aan het departement van Marine verrast. Men vereerde hem nl. een zilveren medaille, ter grootte van een Rijks daalder, aan geel en zwart lint. Deze onder scheiding viel hem te beurt wegens het nu reeds 30 jaren onafgebroken leveren van haring aan de beambten van genoemd Depar tement. Werkstaking van., de brandweer 1 Te Sappenneer zijn Woensdagnacht twee woningen in de vlammen opgegaan. Niets kon van den inboedel worden gered. Assu rantie dekt de schade. De brandweer, die op het terrein was,... weigerde den dienst, wegens ontevredenheid over de betaling by den jongsten brand 1 Dat is wel het nieuwste op gebied van werkstakingen I Districts verdeeling 1 In Amsterdam werd dr. De Visser gekozen met even 900 stemmen. In Enschedé brachten 4593 kiezers hun stem uit op mr. Aalberse en hy werd niet gekozen. In vier districten van Amsterdam zijn bijna evenveel kiezers als in het eene district Enschedé (10.688). Een fraaie gelijkstelling der kiezers by de wet Zou 't geen tyd worden vraagt het „Centrum" dat de districtaverdeeling eena werd herzien? TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 6 Juli 1901 gehoudeu stemming, ter verkiezing van vier ledm voor den Gemeente raad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Texel, den 8 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1