N°. 1444. Zondag 14 Juli. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. in Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pen' post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Adven-tentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel G E V O N D E N VOORWERPEN, Gedeponeerd ten Raadhuize een beursje met zilveren sigarenpijpjegevonden nabij Oudeschild. GEMEENTEREKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1900, is over gelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van heden tot en met den 24 Juli aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 10 Juli 1901. De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. Verslag van den toestand der Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat het door hen aan den Raad gedaan verslag van den toestand der Gemeente over het vorige jaar, tegen betaling der kosten, ter Gemeente-Secre tarie verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 11 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. G. A. HAJENIUS, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelezen eene missive van den Heer Commis saris der Koningin in deze provincie van den 9 Juli 1901, lste afd. No 16/6923, Brengt ter algemeene kennis, dat onder dag- teekening van den 6 Juli 1901, No. 126, het navolgende bericht aan zeevarenden is uitge vaardigd. Schietoefeningen op de Harssens. Reede van Texel. 3de District Volgens mededeeling van den Minister van „Oorlog zullen op 16, 17, 18, 19 en 20 Juli 1901 „schietoefeningen worden gehouden van het fort „op de Harssens. „Er zal gevuurd worden met kanonnen van „groot kaliber en met kanonnen van klein kali ber, bij welk vuur de reede respectievelijk tot „op een afstand van 9000 M. en van 4500 M. „van het fort als onveilig moet worden be schouwd en waarbij geen vaartuigen ten behoeve „van de veiligheid worden uitgelegd. „Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal „eene roode vlag van het fort geheschen wor gden van minstens één uur vóór den aanvang „der oefening, alsmede gekleurde vlaggen, aan- „gevende de richtingen waarin gevuurd zal „worden, terwijl een stoomboot, voor zoover „mogelijk, de schepen zal waarschuwen en des- „gewenscnt hulp verleenen aan kleinere (zeil) „vaartuigen om buiten het onveilige gedeelte „van het vaarwater te komen. „Op die dagen zullen groote waarschuwings borden aan den ingang der haven en op de „batterij Yischmarkt opgesteld zijn, waarop „vermeld staat in welke richting dien dag ge- „vuurd zal worden, terwijl nabij het Torpedo smagazijn en aan den ingang der haven horden „zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven „de beteekenis der bovenbedoelde gekleurde „vlaggen als volgtroode en Witte vlag beteekent „Noord, wit met zwarte vlag NO., zwarte vlag „Oost. „De data der schietoefeningen zullen nader „in enkele plaatselijke bladen aangekondigd „worden. „(Zie „Ned- krt" N° 201.)" Texel, den 11 Juli 1901, De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 13 Juli 1901. Naar wij vernemen hebben zich voor den Burg en omstreken voor de vrijwillige oefe ning in den wapenhandel slechts 3 personen aangemeld, zoodat zeker, indien ten minste niet opnieuw de gelegenheid wordt openge steld, aan den Burg dit jaar die oefeningen niet zullen worden gehouden. Te Oosterend evenwel hebben, naar men ons mededeelt, zich meer dan 20 daarvoor aangegeven, zoodat aldaar dan wel die oefeningen zullen kunnen plaats hebben. Onze plaatsgenoot, de heer H. A. Klazinga heeft het beroep tot Predikant der Ned. Herv. Gemeente te Holysloot en Uitdam, Classis Edam, aangenomen. Donderdag werd door den officier van justitie appèl aangeteekend tegen het vrij sprekend vonnis inzake den moord te Tilburg. Te Delft heeft de politie in beslag ge nomen een^alschen gulden met de beeltenis van Koningin Wilhelmina. Uit Veendam wordt aan de „Prov. Gron. Ct." bericht: Naar wij met zekerheid vernemen zal, nu de heer Schaper de zetel van Appingedam aanneemt, door de sociaal-demo craten in dit district voor het lidmaatschap van de Tweede- Kanw c-andidaat worden gesteld de heer mr. P. J. Troelstra. Zondagavond gebeurde er op de Loet te Schagen een ongeluk, dat zeer ernstige gevol gen had kunnen hebber. Van de Loet kwam een rijtuig met een jong paard bespannen. Plet zou de Heerenstraat inrijden. Twee dames op fietsen reden het achterop. Om nog voor het rijtuig in de Heerenstraat te zijn, versnelden zij haren vaart. Op hetzelfde oogenblik, dat één der dames bet rijtuig wilde passeeren en daarom een draai nam, reed zij tegen den stoep voor het perceel van den heer J. Roggeveen. Zij kwam te vallen, doch gelukking zonder zich tebezee- ren. De fiets werd echter vernield door het paard, dat met de pooten in de stangen der fiets vastraakte. Fietsers kunnen toch nooit te voorzichtig zijn. Te Leiden bestaat gebrek aan drinkwa ter door den lagen waterstand, zoodat vele fabrieken belemmering iu haar dienst onder vinden. Hulde aan Kruger I Dinsdag werd de commissie, die zich einde des vorigen jaars te Nijmegen gevormd had, om president Kruger een huldeblijk aan te bieden, door dezen ontvangen. Na een korte toespraak van ds. Van Hoogerbuyze nam Kruger, die er opgewekt uitzag, het woord om zijn dank uit te spreken voor het ge schenk (een artistiek bewerkte wandtekst- kalender), waarvan het bezit hem veel ge noegen doet. Daarna sprak de president zijn vast ver trouwen uit in den goeden afloop van den oorlog. Onder het opschrift: „Stemmen en jene ver'' leest men in de „Avondpost". We hebben een ouden pianostemmer gekend, die een groote voorkeur had voor het Schie dammer vocht, zelfs zóó, dat hij een halve kan jenever noodig had alvorens hij zijn werk kon beginnen. „Daar smeer ik 'm mee", betoogde hij dan tegen mijnheer of mevrouw, met een gebaar naar de piano, en dan deed men maar of men 't geloofde, want als de stemmer zijn halve kan naar binnen had gewerkt, stemde bij als de beste: dè.n was zijn gehoor uitmuntend. Datzelfde verband tusschen stemmen en jenever schijnt in zekere deelen van ons land aanwezig te zijn waar het geldt het uitoefenen van een der eerste staatsplichtenhet ver kiezen van vertegenwoordigers. Pas kwam uit Sittard het bericht omtrent de oprichting van een antikiesknoeiersbond, geïllustreerd door een verhaal van heele vaten „kiesbier", en nu lezen we in de „Noordbrabander" het volgende Op schadelijke wijze is te Woensel in Noord-Brabant wederom huisgehouden bij de verkiezingen voor den gemeenteraad Geld, bier en jenever was volop beschikbaar, mits men maar de candidaten stemde der bekende club. Zoo werden tal van stemmen, vooral onder de werklieden, gekocht, en natuurlijk de uitslag was schitterend 1 Hoe dit te rijmen met den eed der nieuwgekozen leden Dit alles geschiedde toch niet alleen met hun medeweten, maar met hun goedkeuring en zelfs in hun tegenwoordigheid. De heer Borgesius heeft de verkiezing voor het district Zutfen aangenomen. Er moet dus in Amsterdam IV een nieuwe ver kiezing plaats hebben. Wat concurrentie doet, ondervinden ook de Bredasche inwoners. Vroeger konden zij met de Ginnekensche tram in het Mast- nosch komen voor 10 cent per persoon, en kele reis. Thans komen zij met de tram Breda—Boulevard-Mastbosch even ver en betalen voor een retour 77« cent. De aardappelziekte begint zich in het Westland, met name te Monster, op bedenke lijke wijze te vertoonen. Wel is het kwaad nog slechts in het loof aanwezig, maar broeiig weer zal de ziekte, naar men vreest, spoedig tot den knol doen doordringen. De „Java-Bode" van 10 Juni vermeldt: Uit de officieele berichten is gebleken dat, tot zoover voor heden bekend, door de uit barsting van den Kloet 99 personen zijn omgekomen door brandwonden en 19 door verdrinking. In het civiel hospitaal te Blitar behoefden niet meer dan drie personen te worden verpleegd met brandwonden de door de ramp getroffenen waren toch 5f dood voordat hun eenige hulp kon worden verleend óf hunne kwetsuren waren zóó licht, dat zij er de voorkeur aan gaven in hunne eigen woningen verpleegd te worden. Leerplicht in de practijk l Een leerling der openbare school te Over- schie, die het vorige jaar niet minder dan 77 pCt. der schooltijden verzuimde, heeft het sedert de invoering der Leerplichtwet gebracht tot ruim 88 pCt. ongeoorloofd school verzuim. Van 15 Januari af kwam deze leerling elke week op het ambtelijk weekrapport van genoemde school voor. Noch de waarschuwingen van den school opziener, noch de vermaning der commissie tot wering van schoolverzuim vermochten daarin verbetering te brengen en eerst thans na een herhaalde overtreding der wet gedu rende een half jaar is de onwillige vader voor het kantongerecht gedaagd. Het hoofd der school en de betrokken onderwijzer zijn eveneens gedagvaard om in dezen nog eens mondeling te herhalen, wat zij reeds schriftelijk week aan week met hun handteekening hebben bekrachtigd. Daarvan is echter het gevolg, dat 2 klassen der school, samen 96 leerlingen tellende, een schooltijd moeten missen ter wille van één onverschillige, die maling heeft aan de heele wet en deswege veroordeeld zal worden tot misschien 50 cent boete. Een mooie boel I Waarom het vonnis niet veel vroeger geveld Te Wormerveer kwam een berucht dronkaard het gemeentehuis binnen om aan de verkiezing deel te nemen, zeggende dat hjj zeker wel kiezer zou zjjn, omdat hjj genoeg belasting betaalt aan sterken drank 1 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1