Buitenland. Waal, 12 Juli. De Heer A. Dros van Tienhoven, medisch student te Amsterdam, deed gister aan de Hoogeschool aldaar, met gunstig gevolg het tweede nauurkundig examen, waardoor hij bevorderd werd tot Candidaat-arts. Vlieland, 11 Juli. Heden was deze ge meente met vlaggen en groen getooid. De nieuwbenoemde Burgemeester, de heer J. Molenaar keerde uit Haarlem terug, alwaar hij den eed had afgelegd. Aan den bootsteiger werd hij door twee Raadsleden verwelkomd. Bij den ingang van het dorp alwaar eene eerepoort was opgericht werd hij door de andere leden van den Raad en een talrijke schare belangstellenden opgewacht. Hier werd hij toegesproken en werd hem een wel komstlied toegezongen. Onder Jmuziekgeleide werd hij daarna naar zijne woning gebracht en een uurtje later naar het Raadhuis, alwaar de plechtige installatie plaats had. Na afloop kwam men in de zaal van het Badhotel ge zellig bijeen en konden de Vlielanders hun bijna ontembaren danslust bot vieren. (Part Correspondentie). Hoe weinig begrip sommige menschen hebben omtrent de soliditeit der Rijkspost spaarbank, blijkt uit het volgende Een vrouw had f 500 en wilde die aan een heer in bewaring geven. Deze weiger de echter, maar gaf haar den raad het geld op de postspaarbank te brengen Maar als het postkantoor nou eens af brandt? Dan is je geld toch goed, want het Rijk is er voor verantwoordelijk. Na lang praten, zeide de vrouw Ik wil het dan doen, maar zou u dan een bewijsje wil len geven, dat u er borg voor zijt? Onmiddelijk werd het gevraagde bewijs verstrekt 1 Dr. Lingbeek in het laatste nommer der „Hygiënische bladen" dat er ook alge- meene dienstplicht voor vrouwen behoort te komen. Hij wil voor alle vrouwen een verplicht hygiënisch dienstjaar voor begin selen en vooral praktijk der gezondheidsleer, huishoud en kookkunst en ziekenverpleging. Daar het voorloopig nog wel niet zoo ver zal komen bepaalt hij zich tot een oproeping om op te richten een Nederlandsche Vereeni- ging voor Volksliygiëne. Terwijl een conducteur van de electrische tram Haarlem-Zandvoort in den Aardenhout bezig'was met controleeren der kaartjes, kwam hij tegen een langs den weg staanden paal en werd zoo ernstig gekwetst dat hij dade lijk moest worden opgenomen in het Diaco- nessenhuis. Tijdens de verkiezingen te Monnikendam werd eene reusachtige reclameplaat verspreid, waarop de car.didaat, de heer Cornelissen, goedgelijkend was weergegeven, in verschil lende houdingen. O. a. ziet men hem tijdens den winter een armoedig gezin binnenkomen met de woorden „Nu geen armoede meer", en ook vond men hem zittende op de ge meentekas, waarvan men hem met een takel wilde afhijschen. Daar dergelijke reclames op het platteland tot de zeldzaamheden be- hooren, had deze teekening veel bekijks. Rangen en graden. Een groot station van den Staatsspoorweg. Op 't perron drukte. De chef van 't goederenvervoer, een flinke man, zware baard, kranig uiterlijk staat voor zijn bureau. De dienstpet, met breeden band van goudgallon, doet hem in 't oog vallen. Komt haastig aangeloopen een jeugdig 2e luitenantje, baardeloos manneke, blozend de wangen. Een mooi, glad kereltje, een Pim- metje uit Vlindertje. Hij wendt zich tot den chef en zegt„eh.... eh.... kondukteur, waar staat de trein voor Nijmegen?" De chef ziet hem even doordringend aan en zegt„korporaal, u kunt dat lezen op de aanwijsbordjes daar." Pim bloost, slaat de oogen neer, verdwijnt in de drukte. De les is begrepen. („N. Arnh. Ct.") Door deheeren Blankenberg, Den Hertog, Josephus Jitta, Van Waterschoot van der Gracht en Worruser, leden van den gemeente raad te Amsterdam, is naar het „N. v. d. D." weet mede te deelen het voorstel gedaan om le. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen te onderzoeken, of het Paleis op den Dam ruimte genoeg aanbiedt om te dienen als zetel van het gemeentebestuur en secre tarie en, zoo ja, te trachten de medewerking der Regeering te verkrijgen, opdat de stad weder de vrije beschikking erlange over het Paleis 2e. om inmiddels de voordracht van B. W. tot verbouwing van het Raadhuis aan den O.-Z. Voorburgwal aan te houden. Bij de Ned. Herv. Kerk waren op 1 Juli jl. 243 predikantsplaatsen vacant, of 9 minder dan op 1 Januari van dit jaar als in Gelder land 26, Zuidholland, 33, Noordholland 36, Zeeland 26, Utrecht 13, Friesland 44, Over- ijsel 9, Groningen 26, Noordbrabant 14, Lim burg 9 en Drente 10 plaatsen. Op aanmoediging van omstanders, met wien hij over hard loopen had staan praten, hetgeen hij zeide zeer goed te kunnen, in ieder geval beter dan een hunner, liep te Rotterdam een min of meer voor onnoozel gehouden 25-jarig veedrijver uit de Schoor- steenvegersgang in den Oppert, tot drie malen toe de Veemarkt in het rond. Bij het einde van de derde ronde viel hij plotseling dood nedervolgens verklaring van een ter hulp geroepen geneesheer tengevolge van hartver lamming. Drentsche oudheden. Uit Odoorn wordt gemeld Er schijnt zich hier ter plaatse een soort syndicaat gevormd te hebben, dat zich ten doèl stelt en er werkelijk zeer goed in slaagt, op bedriegelijke wijze de bekende oude urnen, die hier in het zand gevonden worden, na te bootsen. Het schijnt, dat do leden van het syndicaat zoover gaan, dat ze met lief hebbers van oudheden meegaan, om naar urnen te zoeken, en dan opdelven wat ze kort te voren zelf in den grond gestopt hebben. De personen, die zich bezighouden met dergelijke vervalsching, gebruiken als grond stof een soort leem, dat in kokend water dadelijk zacht wordt. 't Is te hopen, dat aan deze bedriegelijke handelingen spoedig een eind gemaakt kan worden, omdat velen reeds slachtoffers zijn geworden, en andere meer vertrouwbare inwoners der gemeente er natuurlijk schade van ondervinden. De „Java-Bode" meldt „Aan een door de regeering van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden ontvangen telegram wordt het volgende ontleend Eene bende van den pretendent-sultan werd in Poven-Peudada aangevallen en bekwam daarbij 10 dooden en 20 gewonden onzerzijds sneuvelde een Amboineesche marechaussée. Bij achtervolging der bende verloor deze nog 5 dooden de vijand vluchtte en verspreidde zich in het hooggebergte. Een rooverbende onder Pang Dèn verscheen in de kampongs nabij het gebergte der V Moekims Mon Tasië. Éen paar marechaussée- patrouilles doorkruisten het gebergte en achter haalden die bendo tusschen Kroeëng Raja en Lam Teuba. In onze handen vielen 15 dooden met hunne wapens, waaronder 7 achterlaad- geweren. Onzerzijds werden geen verliezen geleden. Toeankoe Mahmoet, oom van Panglima Polèm en schoonvader van den pretendent- sultan, tevens hun gemachtigde te Penang, onderwierp zich. Te New-York alleen heeft de hitte in een week tijd aan 989 menschen het leven gekost. Het is thans over 't geheele land der Vereen. Staten koeler. Tusschen Berlijn en Hamburg worden thans proeven genomen met een toestel, dat door den onlangs overleden Amerikaanschen natuurkundigen Rowland uitgedacht is en waarbij men vier depêches in elk van beide richtingen dus acht te gelijk over een draad kan overseinen. Naar uit Kaïro verluidt, breidt de pest zich in Egypte uit. Tot nu toe zijn 68 ge vallen - in Sagaig, Minia, Alexandrië, Man- sura en Port-Said bekend gewordenvan de zieken zijn er 28 gestorven, 12 genezen en 28 nog in behandeling. Het sterftecijfer zou zeer veel geringer zijn, wanneer de inboor lingen de ziektegevallen niet verheimelijkten, zoodat in den regel alleen de ergste gevallen ter kennis van de overheid komen. Voor den gewonen Egyptenaar is de pest slechts uitvinding der Europeesche artsen, die, naar hij meent, de van pest verd-achten in de ziekenhuizen vergiftigen willen. Zoo doet hij alles om de bestrijdingsmaatregelen der overheid tot het tegengaan der ziekte te verijdelen, 't zij door aangifte achterwege te laten, of door op geheime wijze verdachte zieken naar de nog niet door pest aangetaste steden te vervoeren. Berlijnsche en Weensche bladen hebben uit Johannesburg het bericht ontvangen, dat de Engelsche militaire overheid aan alle niet- Engelsche buitenlandsche couranten voortaan het postgebied zal onthouden en ze zal ver nietigen, met uitzondering van wetenschap pelijke en technische tijdschriften. Een groote verrassing was dezer dagen een goochelaar bereid die te Essen, in kleinen kring, aan politiebeambten en journalisten een voorstelling gaf van de gemakkelijke wijze waarop hij zich van boeien, hem door politie agenten aangedaan, wist te bevrijden. Hij verrichtte dat kunstje inderdaad tot verbazing der aanwezigen, niet 't minst van de beambten. Maar zelf was hij niet minder verrast, toen een der politiemannen hom aanzegde dat hij gevangene was. De inspecteur had hem als persoon herkend, tegen wien een bevel yan aanhouding was uitgevaardigd wegens bedriegelijke handelingen te Potsdam gepleegd. Te Sant-Etienne hebben een duizend tal fluweelwevers het werk gestaakt, toen hun loonsverhooging geweigerd werd. Volgens een bericht uit New-York is daar een Boer, Duployé geheeten, aangeko men, die uit de Engelsche krijgsgevangenschap ontsnapt was. Hij kwam van Bermuda. De Amerikaansche overheid heeft hem aange houden, echter niet als krijgsgevangene let wel op deze fijne onderscheiding maal ais emigrant zonder middel van bestaan. Zij zal hem nu zegt de berichtgever, öf hem naar Bermuda terugzenden, öf hem eene boete van 10 dollars opleggen. Een zekere Dawson, die tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens een moord en reeds eenigen tijd te Chicago ge vangen zat, heeft in zijn kerker een belang rijke uitvinding gedaan, waardoor het hem zou zijn gelukt de formules tot het vervaar digen van het Damascener staal te ontdekken. Er heeft zich een combinatie van geldmannen gevormd om de uitvinding te exploiteeren en Dawson zal op zijn woord vrijgelaten worden, om op een en ander toezicht te houden. Volgens het jongste overzicht van het totaal-generaal der of fi cieele verliezen van de Engelschen in Zuid-Afrika zijn Offic Mansch. Gevallen in 't gevecht 384 3971 Gest aan hun wonden 122 1384 ziekte 249 9788 door andere oorzaken 14 435 Totaal gedood 769 15578 Daarenb. voorgoed verminkt 2199 50757 Somma 2968 66335 Dat wil zeggen, dat volgens de offic'eele cijfers ongeveer het gansche leger, waarmede Lord Roberts de Republieken binnenviel, is verslonden en vergaan. Iu de Chineesche provincie Kiang-Li hebben vreeselijke overstroomingen het land geteisterd 4000 menschen moeten er bij zijn omgekomen. Volgens de Duitsche bladen heeft Keizer Wilhelm de benoeming van den nieuw ge kozen burgemeester van Berlijn niet willen bekrachtigen, omdat de heer Kaufman .1 20 jaar geleden, toen hij landweerofficier was, zich als voorzitter eener liberale kiesvereeni- ging met verkiezingen had bemoeid, in strijd met een keizerlijk bevel en daarom uit den krijgsdienst was ontslagen. De minister van binnenlandsche zaken en de rijkskanselier zouden voor de bekrachtiging geweest zijn. In het groote magazijn van de spoor wegdirectie te Stendal (Pruisen) is een belangrijke diefstal ontdekt. Niet minder dan 3000 rails zijn verdwenen. Een assistent aan het station heeft ze allengs ontvreemd en verkocht en dat misdrijf door valsche boo-j kingen weten te dekken. Toch is het zeker merkwaardig dat zulk een diefstal, die den Staat 12000 Mark kost, zoolang kon worden voortgezet. Kitchener doet in een lang telegram dd 8 dezer verslag van de krijgsoperaties sinds Maart. Hij zegt o. a. dat de Boeren die in de Kaapkolonie zijn gevallen, zonder twijfel een zeker aantal recruten aangewor ven hebben onder de Hollandsche bevolking der kolonie, „Die sympathie", erkent de gene- ralissimus, „van een aanzienlijk deel der landelijke bevolking, verzekert hun ten allen tijde niet alleen rijkelijk voedsel, maar licht hen ook bijtijds in omtrent de bewegingen van de troepen die hen achtervolgen, twee punten, die zeer in het voordeel der Boeren zijn." Naar uit Londen verluidt, zal de Kaapsche premier eerstdaags een groote rede houden over den toestand in de Kaapkolonie. De „Times" vestigt de aandacht op het belang van zulk een uiteenzettingh. i. treedt de minister-president te goeder ure op „want de burgers die hun verstand gebruiken, moe ten wel inzien dat de toestand aan de Kaap, zooals die thans is, verderfelijke gevolgen zou hebben indien hij nog langer duurde." Hoe men zonder gemoedsbezwaren den huurprijs zijner huurders verhoogen kan, daarvan heeft een Berlynsch huisbezitter zijn

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2