N°. 1445. Donderdag 18 Juli. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertmtièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel POLITIE-1» UIVG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texelbrengen ter algemeene kennis, dat op heden door "hen is afgekondigd en aangeplakt de verordening van politie voor deze gemeente, die op 1 Augustus a. s. in werking zal treden en gedurende drie maanden, voor een ieder, op de gemeente-secretarie ter inzage is neder- gelegd. Afdrukken der verordening, zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar tegen betaling van f 0.75. Texel, 16 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders van Texel: C. KEIJSER Pz., loco-Burgemeester. G. A. HAJENIUS, Secretaris. TEXEL, 17 Juli 1901. De aanvoer ter markt alhier was Maandag nogal van beteekenis en bestond uit751 lammeren, 229 schapen, 1 ram, 4 koeien, 2 nucht. kalveren, 1 paard, 1 veulen en 4 biggen. Bij matigen handel werd besteed voor lammeren f7 f 10, schapen f 16 kf 18.50, koeien f 133 f 147.50, kalveren f 10af 11 en biggen f8 10. Zaterdagmiddag werden alhier ten kan tore van den ontvanger der registratie en domeinen de biljetten geopend voor de ver pachting van de jacht en konijnenvangst op Vlieland gedurende het tijdperk van 1 Juli 1901 tot 1 Juli 1902. Aan den hoogsten inschrijver, den heer S. W. Dekker te Vlie land werd het gegund voor f511. De vorige pachter, de heer Jn. Hoedemaker aldaar, had het verleden jaar gepacht voor f 471 Door onzen plaatsgenoot, de jongenheer J. Keijser, zoon van den heer Aug. C. Keijser werd de vorige week met gunstig gevolg het toelatingsexamen afgelegd voor de Hoogere Burgerschool te Haarlem. Naar wij vernemen worden door iemand van elders, die goed op de hoogte moet zijn van den toestand alhier, pogingen in 'twerk gesteld voor den aanleg van een tram op ons eiland, die indien door de gemeente financieele steun van eenige beteekenis wordt toegezegd alle kans hebben van slagen. Eerst dan wan neer daarvan eenige zekerheid is verkregen, zal door genoemden persoon concessie worden aangevraagd. Oudeschild, 16 Juli. Nu de haven op de vereischte diepte is gebracht, zijn Zaterdag 1.1. de baggermolen met bakken en bergings vaartuig, gesleept door het stoombootje „de Jonge Josephus", weer naar elders vertrokken. De baggermolen zal nu in een vaart nabij Petten dienst moeten doen. Zondag was er veel wier in de haven, dat vooral in de monding der haven nog al dicht opeen lag. Eenige geepen, die op dat drijfwier terecht waren gekomen, konden niet weer onderduiken en werden dus gemak kelijk door eenige knapen gegrepon. Oosteeend, 16 Juli. Te Zaandam zijn voor het eind-examen der vierjarige Hoogere Bur gerschool 8 leerlingen geslaagd, waarvan drie hunner een volledig ingevuld getuigschrift verwierven en daardoor in het bezit komen van een Jasykoff-prijs Een hunner is de heer K. Bakker Wz. van hier, die als prijs heeft ontvangenn een exemplaar van „Veldhagen und Klasings Yolks-Atlas." Vlieland, 14 Juli. Hedenmiddag werd ondanks het niet bijzonder gunstig weer, het Badpaviljoen vrij druk bezocht. Vlielands Fanfarecorps gaf daar een zijner veertien - daagsche uitvoeringen, deze concerten oefenen steeds veel aantrekkingskracht uit, daar zij den Zondagmiddag op dat mooie plekje aan 't strand op zoo genoegelijke wijze helpen doorbrengen. Eenige dames hadden boven dien een kleine loterij zonder nieten georga niseerd, ten behoeve der bewaarschool. Zij hadden veel succes met haar liefdadig werk, zoodat de kleintjes er wel bij zullen varen. Deze middag maakte voorzeker ook op de vele badgasten, die met 't begin der vacanties komen opdagen, een recht aange- namen indruk. Vlieland, 11 Juli. Alles is in feestdos, de vlaggen doen het vriendelijk dorp nog vriende lijker dan gewoonlijk schijnen, wat is het mooi dat rood-wit-blauw, het donkere zomergroen der boomen, de warme Julizon die alles bestraalt en vervroolijkt. We vieren feest, als straks de boot van Harlingen komt, zal onze nieuwe burgemeester aan wal stappen en zijn ambt aanvaarden. De van 't Éebruari-feest nog bestaande commissie heeft met den Gemeente raad haar best gedaan deze intocht feestelijk te doen zijn. Tegen halfzes stelt zich Vlielands Fanfare corps op bij de school, een aantal meisjes, die een Welkomstlied zullen zingen sluiten er zich bij aan en onder de tonen van een opwekkende marsch gaat het oostwaarts. De woning van den burgemeester is alleraardigst met vlagge- doek versierd, een eenvoudige eerepoort van groen en levende bloemen aan den ingang van't dorp en overal de wapperende driekleur, inde haven is geen schuit zonder vlag en als de stoomboot nadert, zien we dat zij ook meedoet in dien weisprekenden welkomstgroet. Zacht en statig klinkt het Wien Neerlandsch bloed, een heen en weer stoomend bootje lost salut- schoten, die lang nadreunen over de zee. En nu is de boot aangekomen en zien we weldra, begeleid door twee leden van den Gemeente raad, den heer en mevrouw Molenaar, hun oudste kinderen en de bejaarde ouders van den heer Molenaar verschijnen. Omgeven door een groote menschenmenigte wordt 't dorp bereikt, waar zich inmiddels de overige leden van den Raad, de feestcommissie, het Fanfarecorps heb ben opgesteld en de zangeressen op een tribune plaats hebben genomen. De burgemeester wordt hier met treffende, hartelijke woorden welkom geheeten door den heer Van Rossum, als deze in zijn toespraak herinnert aan vroegere hoofden der gemeente, herdenken velen met weemoed hem, die nog zoo korten tijd geleden van ons is heengegaan en wiens intocht zes jaar geleden zoo blij werd gevierd. Daar klinkt het Welkomstlied ons tegen De burgemeester leve, hij leve Tot heil van Vlieland lang! Heel mooi wordt daarop het Volkslied door 't Fanfare-corps gespeeld, dan zet de stoet zich weer in beweging, de muziek voorop, het dorp in. Als de woning van den burgemeester is bereikt klinkt het Wilhelmus en daarna spreekt de heer Molenaar een woord van dank tot Vlielands burgerij voor de hulde hem bewezen, belovend in de toekomst aan de belangen der gemeente zijn beste krachten te zullen wijden. Als om acht uur de installatie plaats zal hebben, is er weer een groote menigte op de been, de muziek volgend, even vroolijk als twee uur te voren spelend, zich naar 't oosten begeeft om den burgemeester en familie af te halen en naar 't Gemeentehuis te geleiden. Mevrouw Molenaar wordt onderweg een bouquet rozen aangeboden door mevrouw Akersloot-Berg. In de Raadzaal wordt met een korte, toe passelijke rede van den Heer H. Meyer, de burgemeester in zijn ambt bevestigd. De heer Molenaar beantwoordt deze toespraak en zegt o. a. dat hij, hoewel lange jaren in Indië levend, toch steeds veel belang in ons eiland bleef stellen en altijd Vlielander bleef in zijn hart, gehecht aan het kleine plekje grond, waar hij speelde als kind en waarvan hij nu burgemeester is geworden. De heer Ament spreekt daarna woorden van waardeering tot de ouders van den heer Molenaar en verschillende heeren brengen heil dronken uit Eenigen tijd ia men hier nog bijeen tot besloten wordt tot vertrek naar 't Hotel Meyer, waar in de fraai versierde zaal ieder gelegenheid wordt gegeven den burge meester geluk te wenschen. Hier worden door twee lieve kleine meisjes bouquetten aangeboden, er wordt gespeecht, het is er heel vroolijk, echt Vlielandsch huiselijk en heel warm. Toch wordt er na de receptie gedanst met veel animo, al vertrekt de burgemeester met zijn familie reeds vroegtijdig, daarom duurt het bal nog wel voort tot halftwee. Maar ook aan deze voor ons zoo gewichtige dag komt een einde en alles zal weldra tot gewone kalmte teruggekeerd zijn. De beste wenschen van Vlielands bevolking zijn met den nieuwen burgemeester bij 't aan vaar ien van zijn werkkring. Hij leve tot heil van Vlieland lang! {Door bijzondere omstandigheden voor ons vorig nummer te laat ontvangen). Drie kinderen van A. te Velsen, Vrijdag bezig zijnde met baden in het Noordzeekanaal, verdwenen plotseling in de diepte. Twee daarvan zijn verdronken, terwijl het na veel moeite is gelukt bij het derde de levensgeesten weer op te wekken. De man, die de kinderen uit het water haalde kwam tot de ontdekking, dat dieven gelegenheid hadden gezien een portemonnaie met f 7.60 uit zijn broekzak te stelen. Een boerenknecht, P. v. Eindhoven te Drunen, moest een geladen kar met hooi wegbrengen. Het paard was onwillig en wilde niet trekken. Hij spande het paard uit, maar het wilde niet bedaren. Toen hij met den steel van een hooivork een slag wilde geveD, sprong het paard zijdelings naar hem toe, zoodat de tanden van den hooivork genoemden persoon in 't lichaam drongen. Maag en long zijn doorstoken. Er is weinig hoop op behoud van zijn leven. Uit Sliedrecht wordt gemeld, dat onder de personen, die aldaar voor de commissie tot wering van schoolverzuim moesten ver schijnen, er een paar voorkomen, die hun kinderen geheel thuis hielden, ofschoon er vóór de invoering der leerplichtwet van zulk schoolverzuim geen sprake was. Het bleek, bij nader onderzoek, dat deze personen armoede, gebrek aaD brood en kleederen als voorwendsel gebruikten om op die wijze de gemeente te willen dwingen hun dat gratis te verschaffen. Te Nieuwendijk (bij Gorinchem) is Za terdagavond groote hagel gevallen. Het wa ren ijskegels, vele ter grootte van een dui venei. Ruiten zijn verbrijzeld. Ook werden boomen getroffen en sloeg de bliksem in het vroegere instituut „Hasselman", zonder even wel brand te veroorzaken. Het hoogst gevaarlijke aanmaken van kachels door middel van petroleum heeft te Wezep (O.) weer een vrouw in vreeselijk lijden gebracht. De vrouw van den rietdekker R. Koele goot ouder gewoonte petroleum in de kachel. Een ontploffing, waardoor haar kleeren in brand geraakten, volgde. Brandend vloog zij het huis uit, waar de verver D. Wassink werkzaam was. Hij had de tegenwoordigheid van geest haar in een sloot te duwen en zoo de vlam te blusschen. Daarna mocht het hem gelukken het begin van brand, dat in huis was ontstaan, mede te dooven. Vrouw K. was hevig aan hoofd, hals, borst en beenen gebrand. H aar toestand is niet buiten gevaar. Zaterdagavond omstreeks half negen ontstond in het Hooge Buurlo'sche veld tus- schen Apeldoorn en Asselt een belangrijke heidebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit de locomotief van den voor- bijgaanden trein. Een groote oppervlakte heide ging in de vlammen op. Tegen 11 uur was men den brand meester. De heide is gedeeltelijk het eigendom van de Kroon. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1