Buitenland. Te Ammerstol heeft de heer Bode die bezig is een door de ijsclub aangekocht terrein tot ijsbaan in te richten opgeiinge diepte laagveen ontdekt. Men is nu begonnen met het maken van turf deze is van zeer goede hoedanigheid. Reeds zijn eenige honderdduizenden gemaakt. Een allerdroevigst ongeluk had Vrijdag avond omstreeks half zeven op den Gageldijk nabij den Blauwkapelschen weg, bij Utrecht, plaats. Zekere G. v. d. W. reed daar met een met hooi beladen wagen, toen eensklaps het touw, waarmede de last was vastgebonden, losraakte en de vracht kantelde, twee meisjes, zusjes van den bestuurder, met zich meenemende. Een dor meisjes kwam ongedeerd op den grond, doch het andere, een 16-jarige, viel onder het hooi in de daar aanwezige sloot. Spoedig gingen de bestuurder en zijn zusje en nog eenige personen, die getuige waren van het treurige geval, aan 't werk, om het meisje uit haar netelige positie te verlossen, hetgeen na eenigen tijd gelukte, doch te laat; zij gaf geen teeken van leven meer. De dokter uit de Bilt was spoedig tor plaatse en constateerde dat het meisje was gestikt. Dat het rijwiel tegenwoordig ook onder den boerenstand populair is, is bekend en het gebeurt dau ook niet zelden, dat men den „vergenoegde landman" op marktdag op de flets ontmoet. Zelfs de dochteren van den landman voornoemd, rijden tegenwoordig flets, en al is haar houding te wiel nu juist niet altijd gracieus t9 noemen, het doet iemand toch goed, zooveel vooruitstrevendheid ten plattelande waar te nemen. Een hoogst merkwaardig staaltje van mo derniteit zagen we echter bij gelegenheid van den toer door Nederland in den omtrek van Zwolle. We ontmoetten daar namelijk een boer op een motorrijwiel, waarmee hij in'een alerte snelheid en, niettegenstaan de hij een spade en een hark op den rug droeg, met een hoogst triomfantelijk gezicht langs den weg snorde, dat deze vriend de geheimen der carbatatie goed verstond bleek hieruit, dat hij in een oogwenk uit het ge zicht verdwenen was. (Kamp.) Bij het legerbestuur bestaat het plan om, in navolging van andere Mogendheden, ook hier te lande op te richten een lucht- scheepvaartafdeeling, welke een onderdeel zal uitmaken van het corps genietroepen. Een commissie van officieren zal daartoe uitge zonden worden naar het buitenland, ten einde het ballon-vraagstuk voor militaire doeleinden nader te bestudeeren en zich op de hoogte te stellen van vulling en behandeling. Naar Beijeren worden, ten einde eene fabriek van luchtballons voor millitair gebruik te bezoeken, afgevaardigd de kapitein van het materiaal bij het le regiment vest. art. C. Houtman en de kapitein C. C. Petri van het korps genietroepen. Bescherm de vogels, het is uw eigen belang Algemeen is de klacht over de schade, wel ke vooral dit voorjaar wordt aangebracht door rupsen, kevers, wormen, slakken en ander klein gedierte. Onderscheidene vrucht- boomen en heesters, bessenstruiken en al lerlei bladgroenten hebben van die vernie lers vele te lijden. En er is zonder veel moeite en zorg o zoo weinig tegen te doen. Wat toch wel de voornaamste reden mag zijn, dat 't insectengebroed met elk jaar zoo toeneemt De hoofdzaak hiervan moet zonder twijfel gezocht worden in 't verminderd aantal in sectenetende vogels. Opmerkelijk is 't inder daad hoe weinig zwaluwen, roodstaartjes, grasmusschen, braamsluipers, tuin zangers, enz., zich in deze lente in deze streken op houden. Bij 't wandelen werd ons ooi- slechts zeldzaam getroffen door 't opwekkend lied van deze, onze gevederde vrienden. Wij gevoelen ons gedrongen vooral ook in 't belang van land-, en tuin- en boschbouw tot allen, doch inzonderheid tot de jeugd, het dringend verzoek te richten Stoor de lieve zangers niet; bescherm ze integendeel op alle mogelijke wijzen. De Ned. Herv. Kerk te Monster is Za terdagnamiddag door brand vernield. „De Nieuwe Ct." deelt daarover de volgende bij zonderheden mede Een' merkwaardig kerkelijk bouwwerk is in het Westland in vlammen opgegaan. Van de Protestantsche kerk van het dorp Monster staan nog slechts de muren en de afgeknotte toren overeind. Te kwart over drie werden de eerste sporen van brand waargenomen. De spuit van het dorp in de onmiddelijke nabijheid der kerk gestationeerd, was vrij spoedig in werking. Ook de spuit van Poeldijk was weldra ter plaatse aan den arbeid. Wat vermochtten echter deze beide dorpsspuiten tegenover zulk een brand Volgens ooggetuigen sloegen de vlammen hoog boven het kerkgebouw uit en waren hoewel klaarlichte dag zeer ver in den omtrek zichtbaar. Eenige belendende huisjes vatten vuur, doch hier werd het kwaad in den aanvang gestuit. De kerk brandde van het koor af geheel uit. De oorzaak van den brand ligt hier, als in zooveel gevallen, in het duister. Twee redenen worden opgegeven. Sommigen meenen, dat de brand veroorzaakt is door loodgieters, die in de kerk eenige reparatie uitvoerden, anderen meenen dat het onheil is veroorzaakt door een gebrek aan de electrische geleiding. Het jaar van de stichting der kerk is ge heel onbekend. Door sommige wordt de 11e, door anderen de 14e eeuw aangenomen. Het gebouw was vrij laag verzekerd, nl. voor f 40.000, bij de firma de Jong te Amster dam, de toren, naar wij vernamen, voor f 5000 a f 6000. „Vivat 's Aankondiger" voor den boek handel meldt Een ODzer uitgevers, die een advertentie plaatste, waarin een corrector geviaagd werd, ontving daarop het volgend schrijven, dat hij ons welwillend ter inzage verstrekte Zaterdag 29 Juni 1901. Edel Achtb. Heere in Het blad van Woensdag Heeft ik opgenomen Als dat er in Een der Steden van Noord-holland Een Corrector Gevraagd werd. Voor dat vak wil ik mij Gaarne mee in Kennis Stellen. Mijn Edele Achtb Heere. mij vak is Huis En tuinknect En de Over- rige tijd Keilener. Kennis van de. Nede. taal ben ik Zeer Goed bekent Goede getuige Schriften Ken ik over bekend Ligen Van nu en van vroeger, eigen Handig gescheven Vrij van sterken drank Oud 41 jaar. Amok. De Straitsbladen bevatten het verhaal van bloedige moorden, den vierden dezer door een Maleier in eenen vlaag van waanzin gepleegd. Omstreeks half acht in den morgen kreeg de moordenaar een aanval van mataglap en gewapend met een lanspunt aan een langen stok gebonden, viel hij eene vrouw aan, welke een gapende wonde in de buik bekwam. De moordenaar stoof nu een huis binnen, welke bewoners, op twee na tijdig konden vluchtende twee achtergeble venen, een man en een vrouw, werden bijna onmiddelijk gedood. Toen rende de moorde naar de straat op, waar hij een Maleische knaap aanviel en zoo verwondde, dat ook hiel de dood spoedig volgde, om zich daarna op een Maleier te werpen, dien hij in den nek stak, zoodat hij dood bloedde. Verder rende de waanzinnige, achtereenvolgens een Maleier en een Chinees nederstootend, tot hij stuitte op een aantal personen, die hij eveneens aanviel om er ettelijke van te verwonden. Hoe ten slotte een eind kwam aan dezen bloedigen tocht wist men niet, doch de moor denaar werd met een zware wonde aan het hoofd ter zijde van den weg gevonden. Naar het hospitaal overgebracht, overleed hij al spoedig Toen de politie de slachtoffers bij elkander zocht, bleken zes personen gedood en negen gewond te zijn van de laatsten stierven nog twee tengevolge van bloedverlies en voor het het behoud der anderen werd gevreesd. De Staten-verkiezing in Schiedam. Er wordt heel dikwijls over geklaagd, dat ons tegenwoordig kiesstelsel veel te lastig is. De gebeurtenissen geven aan die „vox populi" gelijk, zegt de „Utrechtsche Ct." Ziet bijvoorbeeld de Staten-verkiezing in Schiedam. Het stemburean gaf op gekozen Versteeg met één stem meerderheid. Toen maakte een kiezer aanmerking. Er werd nog eens getelden nu was ge kozen Nolet, met twee stemmen meerder heid boven Versteeg. De commissie uit de Staten met het onder zoek der geloofsbrieven belast, heeft ook nog eens geteld en nu is het besluitgekozen Versteeg met 5 stemmen meerderheid. Altemaal verschillende uitkomsten. Dat wijst er op, dat ons kiessysteem met 't zwart maken van cirkeltjes een onding is. Hiervoor nu een oplossing te vinden, was gewenscht, en dat zou een mooie prijsvraag voor politici kunnen zijn. Ook een werkstaking Er moet in de St.-Augustinuskerk te Utrecht een geweldige werkstaking zijn uitgebroken onder de misdienaars. Hun pot was te klein om gezamenlijk een dag uit te gaan, zooals de gewoonte dat ieder jaar meebrengt, zoodat hun eisch was, dat de pastoor het ontbrekende zou aanvullen. Daar aan dezen eisch niet werd voldaan, staakten zy het werk. („Centr.") Pasgeboren biggen worden niet zelden door de moeder doodgedrukt of doodgelegen. Dat onheil is evenwel te voorkomen, als men langs de wanden van het hok schuinstaande latjes plaatst, zoover van elkaar, dat de big gen er door kunnen, maar de moeder niet. Laat de laatste zich nu valleu om te gaan rusten - en het liefst doet zij dat aan den omtrek van het hok dan kunnen de klei nen gauw een goed heenkomen zoeken en blijven bevrijd van het gevaar, waaraan zij anders zonder twijfel blootstaan. - Vrijdagmorgen te zes uren ontspoorde te Osch ter hoogte der export-varkensslach terijen, juist in den spoorwegbocht bij het eerste wachthuisje, een goederentrein met steenkolen en een wagen varkens, komende van de richting Nijmegen. Acht of negen wagens zijn verbrijzeld en liggen in de grootste wanorde boven en door elkaar. De machine zit aan eene zijde bijna een meter diep in den grond. Een vreemd gezicht is het, deze machine in den grond nog te zien stoomen, terwijl de machinist de vuren met zand tracht te blusschen. De wagen, waarin de hoofdconducteur zat, is tegen het huisje van den spoorwegwachter Greab terecht gekomen en tot splinters ge slagen. Uit het wachthuisje is een mum- geslagen, welke voor het béd der bewoners neerviel. Overal liggen steenkolen verspreid. Ook zitten eenige varkens tusschen de wagens ingesloten. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Alleen de hoofdconducteur werd een tiental - meters uit den wagen wegge slingerd en bekwam een kleine neuswonde. Een remmer moest uit zijn ineengedrukte wagen worden gezaagd, doch kwam met den schrik vrij. De communicatie met Nijmegen is door dit spoorwegongeluk belemmerd. Over de oorzaak van de ramp is niets bekend. De wisselstand schijnt in orde geweest te zijn. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat sedert eenigen tijd vaak waarde-brieven verdwenen, die vandaar naar Nederland opgegeven waren. Om den dader op het spoor te komen zond de politie brieven met valsche chècques naar Nederlandsche plaatsen. Dezer dagen ver scheen bij een wisselaar te Antwerpen een man om chècques te wisselen. De politie arresteerde hem onmiddellijk. Het was een Nederlandsche postbeambte, die de brieven tusschen Antwerpen en de grens te sorteeren had. Te Brussel is een misdaad ontdekt, die herinnert aan het drama van Poitiers, doch gelukkig kon dit schelmstuk niet zoo lang worden voortgezet. Het betreft een 8-jarig meisje dat door haar vader opgesloten weid in een vuns kelderhol, met de bedoeling het schepseltje te laten sterven. Het heeft de lengte van een driejarig kind, doch het gezicht toont de diepe groeven van een oude vrouw. De politie had de grootste moeite om den ontaarden vader voor de woede van 't publiek te beschermen. Bij de hevige stormen, die gewoed heb ben in het zuidwesten van de Vereenigde Staten, vooral in Texas, is te Galveston de vloed zoo hoog geweest, als men sedert den orkaan van September niet had waargenomen; in de straten aan de kust stond alles blank. Volgens een bericht uit Austin zijn te Port- Larac (Texas) bijna alle huizen vernield door een windhoos. Ook de stad Corbin in Mon tana moet op gelijke wijze verwoest zijn. Een paardenhandelaar te Hermannstadt (Hongarije), heeft opdracht gekregen in den kortst mogelijken tijd 2000 paarden te leve ren voor de Engelschen in Zuid-Afrika. In Californië is thans op aanraden van verscheidene hygiënisten een middel tot ver wijdering van de stoflaag beproefd, dat voor treffelijk bleek en nu algemeen ingevoerd wordt. Door de besproeiing met petroleum zijn de straten in den zomer volkomen vrij van stof en in den winter ontstaat geen modder. De werking is zoo goed, dat zulk een besproeiing maar driemaal in 't jaar be hoeft plaats te hebben. De petroleum moet eerst warm gemaakt worden en werkt beter naarmate zij zwaarder aan bestanddeelen is, de goedkoopste qualiteit is er dus het meest geschikt voor. De onaangename lucht is na eenige dagen geheel verdwenen. Vrijdagmorgen deed de heer Santos- Dumont met zijn bestuurbaren luchtballon Ss. Dt. no. 5 een proeftocht, die vrij goed geslaagd mag heeten. Opgestegen op de renbaan van Longchamp, tot op een hoogte van 150 A 200 meters, dirigeerde de onver-

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2