Buitenland. In de omgeving van president Kruger heeft de doodstijding van 's presidents echt- genoote natuurlijk diepen indruk gemaakt. Geheel onverwacht komt d9 tijding echter niet, omdat men wist, dat mevrouw Kruger zich vooral den dood van haar dochter, de echtgenoote van Peter Smit, sterk had aan getrokken. Smit was gesneuveld de Engel- schen verbrandden de hoeve bij Waterval en brachten mevrouw Smit naar een kamp bij Krugersdorp, waar zij ziek werd en stierf. Sedert is mevrouw Kruger zeer onder den indruk van dit verlies gebleven en dit heeft haar gezondheid benadeeld. Volgens berichten uit Hilversum ontving president Kruger de droeve tijding uit Pre. toria met gelatenheid. In het telegram van Eloff aan den presi dent werd meegedeeld, dat de laatste woor den van mevrouw Kruger waren„Zeg uw vader, dat hij zijn vertrouwen moet stellen up den Heer". Een vreeselijk ongeluk gebeurde Zater dagmiddag omstreeks 3 uur op den Groen burgwal te Amsterdam. Een timmerman die werkzaam was aan een perceel aldaar, had het ongeluk uit de derde verdieping te vallen. Hij kwam met het hoofd op eenen ijzeren paal terecht en overleed enkele oogen- blikken later. De ongelukkige werd door eenige werklieden op een ladder naar het gasthuis gedragen Er schijnt dezer dagen een groote massa cokes te worden gebruikt. De gasfabriek in Den Haag toch heeft den prijs met 5 cent verhoogd Een beetje „hors de raison" zal men mee- n9n. Maar Uilenspiegel had pret als 't regende, want dan kwam er later zonneschijn. Tegen zonnesteek Een zeer eenvoudig middel ter.voorkoming van zonnesteek is ditmen legge een stukje rood papier in den bol van hoed of pet, en de chemische stralen der zon, die den steek veroorzaken, hebben daardoor hunne kracht verloren. Te Kieuweschans is D. KL, vroeger kantoorbediende te Groningen aangehouden door de marechaussee. Hij is indertijd spoorloos verdwenen met f 1100 van zijn patroon. In den Transvaal kwam hij terecht, doch werd door de Engelschen opgepakt en naar Europa getransporteerd. Hij keerde terug naar zijn vaderland om te worden gesnapt. Zijn geld had men hem in den Transvaal ontfutseld. Uit Delft wordt ons gemeld Voor eenige dagen werd in de „Delftsche Courant" een ingezonden stuk geplaatst over eene „meer dan ergerlijke behandeling welke een milicien-korporaal bij het 1ste bat. van het éde reg. infanterie moest ondervinden van zijn compagnies commandant. Bedoelde korporaal was naar zijn meening onrechtvaardig gestraft en had te kennen gegeven hiervan bij den bataljons-commandant in appèl te zullen gaan, toen hij, op de cham- bree teruggekeerd, een zenuw-toeval kreeg, dat geruimen tijd aanhield en waarbij op last van den betrokken kapitein geen geneeskun dige hulp mocht worden verleend. Een korporaal, die bij het gebeurde aanwe zig was, schreef bedoeld ingezonden stuk en werd daarvoor gestraft met 4 dagen provoost. De vader van eerstgenoemden korporaal te 's-Gravenhage woonachtig, zal zich per soonlijk tot den minister van oorlog wenden, teneinde voldoening te erlangen voor de onbil lijke behandeling, zijn zoon aangedaan. (Tel Te Terborg heeft eene vrouw van circa 60 jaar, H. S., die sedert tal van jaren doof was, haar gehoor plotseling weer terugge kregen. Vermoedelijk had zij iels in de ooren, dat haar gehoor belemmerde en nu ongemerkt was weggagaan. Men kan zich de blijdschap van het oude mensch voorstellen, toen ze evenals in haar jonge jaren weder de gesprekken behoorlijk kon volgen. („Arnh. Ct.") Dezer dagen had op den Rijn bij Huisen een vreemdsoortig gevecht plaats. Twee turfschippers hadden eene woorden wisseling met het gevolg, dat de eene schipper met een bootje naar den wal roeide, dit vulde met steenen en daarmede de opvarenden van een ander schip bombardeerde. Toen de voor raad steenen uitgeput was, herhaalde hij deze handeling opnieuw. Wel beschadigde hij verschillende deelen van het schip, doch de opvarenden werden niet getroffen. Inmiddels liet de andere schipper het schip de rivier afdrijven, doch 't anker greep spoedig weer vast. De aanvaller ging aan boord van 't hem toebehoorende vaartuig, greep 't roer uit de handen zijner vrouw en draaide dit met een ruk over. Tengevolge daarvan liep zijn schip met den kop in de zijde van het andere schip, waardoor de turfroef uitscheurde en het vaartuig lek sprong. De aanvaller wilde daarna overspringen, doch werd door zijne huisgenooten tegengehouden. Natuurlijk is van een en ander proces verbaal opgemaakt. Voor een paar weken werd er bij een alleenwonenden man te Hoogwoud f 900 ge stolen. De politie nam toen iemand, die den bestolene wel eens bezocht en die grootere uitgaven deed, dan zijne inkomsten hem ver oorloofden, gevangen. Een nauwkeurig onderzoek in het huis leverde niets opdoch, naar aanleiding van een schrijven van den gevangene aan zijne vrouw, ging de politie in den tuin aan het zoeken en vond zij daarin een kistje met bijna het geheele bedrag in papieren geld. Staaltje van de warmte op Zondag j.l. Een door de warmte gekwelde Amsterdam mer zocht in een dakgoot van een perceel in de Passeerderstraat zijn toevlucht, om daar zonder te veel last van het drukkende weder te gaan slapen. De bewoners van het huis echter, voor 's mans leven bezorgd en vreezend, dat hij op straat zou vallen, lieten hem door de po litie uit de goot verwijderen. In het Sijsseltsche bosch onder Ede dreigde een rupsenplaag, door de z.g.n. ge streepte dennenrups, bij voorkeur voorkomend in ongeveer 30-jarige dennen. Begin Juli verlaat deze rups de boomen, om zich onder 't mos te verstoppen. Nu kwamen des morgens honderden vogels in 't woud, die het mos loskrabden en hun ontbijt deden met de te voorschijn komende rupsen Zonder deze nuttige opruiming ware ongetwijfeld een volgend jaar het gansche bosch vernield. Het merkwaardigste is, dat de vogels van uren ver moeten gekomen zijn, daar er in het bosch zelf weinig verblijf houden. Een firma te Rotterdam, op de Hoog straat, brengt in navolging van het buitenland, stroohoeden voor paarden in den handel. Zaterdagmiddag ontlastte zich boven 's Hertogenbosch een hevig onweder, verge zeld van een niet minder hevige stortbui, die ongeveer een half uur aanhield en sommige straten voor een half uur inundeerde. Maar erger dan dit is, dat de bliksem in de mili taire badinrichting sloeg en daar een korporaal, S. genaamd en een burgerjongeling J. doodde, terwijl de zoon van den heer R., de korporaal v d. V. en de soldaat G. meer of minder ernstig door het hemelvuur getroffen, onder geneeskundige behandeling moesten' worden gesteld. Nog vijf andere personen, met de getroffenen in de ontkleedkamer aanwezig, brachten 't er met den schrik at. De bliksem veroorzaakte geen brand. Nader wordt gemeld dat de getroffenen zich allen in het hoofdgebouw der inrichting bevonden. Te bliksem is langs den vlagge- stok door de deur in het hoofdgebouw binnen gekomen. De personen, die daar stonden, vielen eensklaps op den grond met het be kende voor sommigen ongelukkige gevolg. De bliksem werd langs den muur geleid door het koperen netwerk voor de ramen en sloeg over op de koperen knoop van het kepi van korperaal Spoor. Bij de ontkleeding van dezen laatste bleek dat de bliksem door het geheele lichaam was gegaan en in den schedel en in de beide hielen een gaatje had veroorzaakt. Bij de ontkleeding is op het lijk van den jongenheer Jordans geen enkel wondje ont dekt. Hoogstwaarschijnlijk is deze dus ge stikt. Andere personen, onder wie drie leden van het personeel van de zweminrichting, die aan de andere zijde var de zaal stonden, bekwamen geen letsel. Men herinnert zich, dat half-Mei een drietal personen te Amsierdam gearresteerd zijn, medeplichtigen aan het vervaardigen of het uitgeven van valsche bankbiljetten van f 40. De hoofddader, de man die feitelijk de biljetten maakte (in een huis aan de stille zijde van het Damrak), zekere E. G. Schletie, wist te ontkomen en de vlucht naar het buitenland te nemen. Thans is ook hij en wel te Brussel, gear resteerd. Eerstdaags wordt hij naar het Huis van bewaring te Amsterdam overgebracht. („N. v. d. D.") In het „Weekbl. van het Recht" komt een vonnis voor van de Rechtbank te Leeuw arden, waarbij een persoon veroordeeld is wegens valsche aangifte voor de kiezerslijst in Ferwerderadeel. Het geval betrof een arbeider, die vroeger als inwonend zoon bij zijn vader tegen loon werkzaam was geweest en op dien grond op de kiezerslijst gebracht was. Een jaar geleden echter is hij getrouwd' e] en woont sedert afzonderlijk. Toch heeft hij weder het hem van gemeentewege gezonden s{ aangifte-biljet ingevuld en onderteekend alsol g hij nog bij zijn vader inwoonde, terwijl hij bij tr opgaaf der waarheid geen kiezer zou hebben 0, kunnen zijn. De rechtbank heeft het ten laste gelegde uj bewezen geacht en beklaagde veroordeeld a£ tot 14 dagen gevangenisstraf. Een verkiezingsdrama in 3 bedrijven, I. Uit „De Ooststellingwerver", van 29 Juni 1901 „Voor de verkiezing van vier leden van den Raad zijn 6 candidatenlijsten ingeleverd een van 28 kiezers te Olde- en Nijeberkoop met de candidatenv. d. Schoot, Prins, Heeroma en Schurer. II. Van 6 Juli 1901 „De stemmen waren als volgt verdeeld: Bus Oldeberkoop: geldig 109 Heeroma 2, Prins 109, v d. Schoot 97, Schurer 99, enz." III. Van Zaterdag 13 Juli 1901 „Ondorgeteekende betuigt zijnen oprechten dank aan de 28 kiezers uit Olde- en Nije berkoop, die de candidatenlijst hebben onder teekend voor hunno loyale houding bij de stembus op 4 Juli Hunne handeling getuigt v0 van groote politieke moraliteit, en hij hoopt de daarom, dat zij bij de aanstaande herstemming voor hun edel streven en de schoone leus: „Verdeel en heersch" naar verdienste mogen beloond worden. L. H. HEEROMA. K H to di pl he bo ge de da De 9 H< Er scl uil ad de be: te Te Groningen is bij de familie W. vol gend bericht uit den Transvaal ontvangen: Voor eenige jaren huwde .mej. W. met den onderwijzer Tdie zich naar Zuid-Afrika begaf. Bij het uitbreken van den oorlog nam T, dienst en vocht dapper voor de bevrijding van zijn nieuw vaderland. De vrouw en kin deren hoorden niets van hem, hij niets van de zijnen. De man verkeerde in den laat- sten tijd, toen hij gevangene was geworden, in zeer onrustigen toestand. Vrouw en kin deren werden ook naar een kamp ge- eei bracht engelukkig toeval, man, vrouw juf) en kroost zien mekaar daar terug. get zer In deze hitte, nu zwemmen eigenlijk Voc de eenige lichaamsoefening is, die iemand ]6n niet warmer maakt, is het eigenaardig te herinneren aan Franklin's denkbeeld, om zwemmend te zeilen. mu Hij kwam op het denkbeeld op een dag,1 de toen hij in een vijver zwom en trachtte een doo vlieger op te laten. Hij gaf in overweging sne zich in het water door een vlieger te laten voorttrekken en achtte het mogelijk aldus t het Kanaal over te steken. vn< Het is weer zoo. Een groot deel van ?ak onze landgenooten is in een oorlog gewikkeld, *n een oorlog tegen kleine mogendheden, doch waï niet minder hardnekkig dan Transvaal en and Oranje-Vrijstaat. star En zij volgen bijna dezelfde taktiek Zij naderen op heel korten afssand altijd maai toes roepende: nee-ééf-nee-ééf-nee-ééfGij slaat naar den onzichtbaren vijand en meent hem doodgeslagen te hebben. Jawel, nee-ééf-nee-ééf f® het zich bij u opdringend familielid dat gij nog verder wenscht dan don meest lastigen bloedverwant, gonst om uw hoofd, brengt u |r°< steekjes hier en prikjes daar toe, ge wordt woedend, slaat naar hem, zoodat ge vuur uit zijn, neen uit uw oog ziet springen. Einde lijk blaast hij den aftocht, de vijand, die de| Kopjesi.iktiek van de Boeren afgekeken heeft enk best dat en uw moede oogen neigen zich tot een zach- ZI-|n ten sluimer, of neen dat verwenschte 7101 familielid, 't Morgens staat ge op, kijkt in hn' den spiegel en 't is of een mitrailleuse op u! is afgeschoten, of gij door pokken aangetast ?en zijt no°É Een koninkrijk voor een afdoend middelzouc tegen de muggenplaag Op de schoolen 1 Juffrouw! Kinderen, hebben jelui weieensgeru een levende pauw gezien op - Betje Ja juffrouw, ik heb er een gezien, gebr heel mooi, op een prentje. bere Juffr.Zoo me kind, maar dat was geengest, levende pauw. Betje: Ja, ja juffrouw, 'twas Paau Kru-r,,V gei'. (Historisch) m daar Cite] Mevrouw Kruger, de echtgenoote vanQuee den president, is Zaterdagmiddag na een fan ziekte van slechts 3 dagen aan longontsteking &>u overleden. Zij was 67 jaar oud. Een telegram uit Lorenqo-Marquez aanstem de „Daily Express" meldt, dat in de Kaap-fan kolonie „een nieuwe opstand" is uitgebroken het en generaal French aan lord Kitchener heeft drie verzocht de colonnes van de generaals Knox lea Vc VI koi ex] en; wnorlonrl c-laat. Tiaar ham tto „nnr „if D61

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2