Buitenland. Ingezonden Stukken. Gevolg van de droogte In Oost-Friesland is het veevoeder zoo schaarsch, dat men in Oldambt hooi tracht op te koopen voor den enormen prijs van f 35 per 1000 KG. Te Winschoten is ook geen voldoende hoe veelheid melk te bekomen, doordat tal van koeien op stal zijn gezet en de hoeveelheid melk daardoor zeer is verminderd. Men schrijft uit Den Helder aan de „N. Rott. Ct." Vroeger maakten wij er reeds melding van dat de belangstelling in het bestaan van de Kamer van Koophandel voor de bouwbedrijven alhier zoo bijzonder gering is, vooral bij de patroons Bij gelegenheid van de verkiezing van één lid-patroon der Kamer, kwam dit heden (Dinsdag) weder treffend aan het licht. Van de 36 stemgerechtigden namen er 4 aan de stemming deel. Doch dit niet alleen, maar bij de opening der bus bleek, dat de 4 stemmen alle waren uitgebracht op Neeltje Kraan, een alhier algemeen bekende type, ten eenenmale de bevoegdheid missende om lid der Kamer te zijn. Het schijnt dan ook dat men dezen keer met de verkiezing een loopje heeft willen nemen. In een onbehagelijke postitie bevond zich dezer dagen een hond van den landbouwer J. v. d. Laar te St. Oedenrode. Een bijen zwerm was nl. op het aan de ketting liggen- den dier neergestreken. Op het gejank van het dier snelden de bewoners toe en bevrijdden hem van zijn aanvallers. De hond had echter zooveel steken ont vangen, dat hij kort daarop is bezweken, Slaap-wandelaarster Het 14-jarig dochtertje van een in de Gast huisstraat te Zandvoort logeerenden heer stond Zondagnacht in haar droom op. Zij dacht dat zij een badstoel verliet en op het strand wandelde. Plotseling viel zij van de trap, met het ongelukkig gevolg dat zij haar hoofd ernstig bezeerde en den arm brak. Verzending van prentkaarten per post! Aangezien dagolijks tal van prentkaarten verzonden worden, die niet aan de gestelde bepalingen voldoen en daarom met porto be last moeten worden, wordt de aandacht van het publiek op het navolgende gevestigd. Prentbriefkaarten moeten naar het binnen land met 2'A en naar het buitenland met 5 ct. gefrankeerd worden. Op deze briefkaarten, nl. aan de achterzijde,.mogen evenals op ge wone, allerlei schriftelijke mededeelingen geplaatst worden. Prentkaarten als drukwerk te verzenden, moeten naar het binnenland met 1 cent en naar het buitenland met 2Y» ct. gefrankeerd worden. Die, welke zonder omslag verzonden worden, mogen niet kleiner dan 6 bij 9 c M.' en niet grooter dan 13 brj 18 c.M. zijn. Op de drukwerk-prentkaarten mag geen enkele schriftelijke bijvoeging voorkomen, dan alleen de naam, het beroep en de woon plaats van den afzender, alsmede de datum van afzending. Alle andere bijvoegingen als „gegroet", „m h. g.", pf. pc. en dergelijke zijn verboden. Ten slotte mogen noch op prentbriefkaar ten, noch op drukwerk-prentkaarten plaatjes of andere voorwerpen worden vastgehecht. Noodzakelijke voorzorg Vrouwlief, straks komt dokter A., waar schijnlijk om de hand van Emilie te vragen. Doe me pleizier en kom niet te voorschijn vóór hij ze difinitief gevraagd heeft, want als hij jou ziet je weet dat de dochter in den regel later op de moeder lijkt dan komt hij wellicht op het laatste oogenblik nog op zijn voornemen terug. Het besluit, waarbij de Engelsche Re geering gemachtigd wordt tot eene gratificatie van 100.000 pd. st. aan lord Roberts, is door het Lagerhuis met 281 tegen 73 stemmen aangenomen. Door nationahsten en radicale leden werd tegen de schenking jkprotesteerd. Men leest in de „Petit Bleu" te Brussel Wij meenen te weten dat een nieuwe poging bij President Kruger gedaan om hem over te halen kaperbrieven af te geven aan schepen, ter kaapvaart uitgerust tegen de Engelsche koopvaardijschepen, is mislukt, evenals de vorige. Kruger en zijne omheving willen het niet uit menschlievendheid, en op overwe gingen van recht verklaarde hij niet de be voegdheid te hebben om het aanbod aan te nemen. Alleen het uitvoerend bewind van Transvaal zelf zou bevoegd zijn, kaperbrieven af te geven. Men verzekert ons, dat de ontwerpers van het plan besloten zijn, het op eigen risico uit te voeren. Zij hebben de fondsen en het noodige materiaal. Niet minder dan 21 yeomen zijn Vrijdag overgegaan tot een uitersten stap, nl. te weigeren hun medailles te komen ontvangen uit de handen des konings, op grond, dat zij hun achterstallige soldij nog niet ontvangen hebben, en zij hebben terzelfder tijd een eer biedig protest aan Z. M. doen toekomen. Er heerscht overigens onder al de uit Zuid- Afrika teruggekeerde troepen een hevige ver bittering over hun behandeling door het ministerie van oorlog. Het klinkt bijna ongelooflijk, dat het leger bestuur stelselmatig de soldij achtergehouden heeft van gewonde soldaten die naar het vader land terugkeerden en toch is het de zuivere waarheid, dat er tegenwoordig in Engeland honderden soldaten loopen, invalied door wonden en ziekte, door de tucht tot zwijgen gedwongen, die slechts een klein deel hebben ontvangen van de hun verschuldigde soldij Een merkwaardig staaltje van Boeren- slimheid is wel het volgende Een Hollandsche hotelhouder stond onder verdenking den Engelschen inlichtingen te verschaffen. Op een goeden dag verscheen bij hom een afdeeling Engelsche cavalerie en de bevelvoerende bood den man een belang rijke som g'elds, wanneer hij hem de stellin gen der omliggende Boeren wilde beschrijven. De hotelhouder deed wat hem gevraagd was en beschreef tot in de kleinste bijzon heden de stellingen der Boeren. Thans riep de officier zijn manschappen en stelde deze aan den hotelhouder als Boeren voor. De verrader werd aan een boom gebonden, de krijgsraad sprak het doodvonnis over hem uit en het werd terstond aan hem voltrokken. Hevige onweders hebben veel schade aangericht in de buurt van Perpignan (Fr.). Rivieren kwamen buiten de oevers, wegen zijn overstroomd, bruggen zijn weggeslagen wat het water aan den oogst ongedeerd had gelaten, vernielde de hagel. Te Campdevenal, op de Spaansche grens, zijn negen personen op het marktplein dooi den bliksem gedood.- Een gedeelte van het kruitmagazijn te Wetteren, bij Gent, is in de lucht gevlogen. Drie werklieden, die zich in het gebonwtje bevonden, waren op slag dood, twee anderen werden zwaar gewond, een van deze laatste is na in het hospitaal gebracht te zijn, overleden. Het gebouwtje, waar 300 K.G. buskruit bewaard werd, is natuurlijk geheel vernield. De „New-York:.Herald" maakt melding van een kranige daad, verricht door een jong Russisch zeeofficier. De kruiser „Marjag" lag te Kroonstad in de haven om daar schietvoorraad in te nemen. Zoo stond er op het dek ook een kar, geladen met zes of acht granaten, die, zooals men weet, door een schok kunnen ontploffen Door de helling van het dek geraakte de onbeheerd staande kar in beweging en het zware ge vaarte rolde naar de verschansing toe. Had het die bereikt, dan zou de botsing gevolgd zijn door een verschrikkelijke ontploffing het schip zou vernield zijn geweest, waarbij natuurlijk een groot aantal menschenlevens zouden verloren zijn gegaan. Plotseling wierp zich een officier manmoedig voor de rollende kar en trachtte deze tot staan te brengen, wat hem gelukte, maar niet zonder dat hem drie teenen van den rechtervoet werden af- gekneld en hij zware wondm aan borst en been opliep. Deze officier, die op het oogen blik in het hospitaal verpleegd wordt en wiens toestand vrij bevredigend schijnt, is de eenige zoon van generaal-adjudant O. von Richter. De justitie van Chicago moet een trust van geneeskundigen op het spoor zijn gekomen, wier doel was tegen hooge betaling gezonde personen, wier verwijdering gewenscht werd geacht, te doen plaatsen in krankzinnigen gestichten. De inkomsten van den trust werden onder de aangesloten doctoren 'ver deeld. In het krankzinnigengesticht te Indiana polis heeft men reeds 79 slachtoffers van deze onmenschen aangetroffen. De luchtschipper Satans Dumont heeft een nieuwe opstijging beproefd met zijn bestuurbaren luchtballon de proef gelukte. Spoedig zal Satans Dumont nu trachten de premie te verdienen door om den Eiffeltoren rond te sturen en binnen den vastgestelden tijd op zijn uitgangspunt terug te zijn. De aanhoudende droogte is de oorzaak van veel misgewas in geheel Scandinavië. Boschbranden breken uit in het zuiden, het midden en het Noorden van Zweden. De pogingen der militairen om de branden te stuiten, hebben slechts gedeeltelijk succes gehad. Bij Gefle en Sollefted staan de dennen- bosschen over vele mijlen in vlam en telkens breken nieuwe branden uit. De schade wordt in Zweden op 12 millioen gulden geschat. In de Tamiscaming- en Chippewa-districten van Canada zijn duizend vierkante mijlen dennenbosschen een prooi der vlammen ge worden. Millioenen jonge pijnboomen zijn verwoest en millioenen die voor den verkoop geschikt waren, zijn vernield. Wat Engeland in het jaar 1902 staat te wachten is aan de „Daily Express" voor speld door een ziener die aanspraak maakt op den naam van den echten Old Moore. De man heeft zich doen kennen als een echten ongeluksprofeet. Januari zal een slechte maand zijn, beweert hij, maar Februari zal rijk zijn in belangrijke hervormingen. In Maart zullen de vijanden van Engeland onderworpen zijn, maar in April komt de nieuwe maan in conjuctie met Mars, „den God van den oorlog" de man bedoelt natuurlijk de planeet waaruit hij afleidt een oorlog op zee, waarin oorlogsschepen zullen worden vernield bij de verdediging van Engelands eer Echter zal de handel zich dan nog uitbreiden en komt een bloeitijd voor de schouwburgen aan. In Juni moet een gekroond hoofd gehoor zamen aan „de groote wet van de vergan kelijkheid en het verval.'' Maar Augustus zal de kroon spannen. Bedrog zal allerwegen heerschen, de monarchie zal aangerand worden, verval en wanordelijkheid zullen het gevolg zijn van de vrijheid aan het opkomend ge slacht gelaten. De toestand der Britsche geldmiddelen zal onbevredigend worden, de handel verminderen, in Indië en China zullen opstanden uitbreken en in de Kaapkolonie moeilijkheden rijzen. Dit zijn alle groote gebeurtenissen, maar de ziener heeft bovendien over de maanden van het jaar verdeeld oen reeks kleinere akeligheden, als werkstakingen, overstroo mingen, samenzweringen, schipbreuken, rood vonk-, typhus- en pest epidemiën en gebrek aan geld. Als tegenhanger geeft hij een schitterend huwelijk. (buiten verantwoording van de Redactie.) Een bezoek aan Tessel. Reeds lang was ik aangezocht door een vriend uit A om te zamen een bezoek te brengen aan het eiland Texel, eindelijk brak die gelegenheid aan en met bet prachtigste weer wat denkbaar is, stapten we op de boot en vooruit. Mijn reisgenoot, die zoowat de halve werehj beeft doorkruist, beschouwde dit uitstapje ais iets dat nouja meer een nieuwsgierigheid was, dan een ernstig ge meend reisgenot, omdat ja omdat er weinig genot van was voorgesteld en Noord-Holland en voornamelijk het eindpunt met de eilanden voor een toerist bitter weinig oplevert, wat Natuurschoon genoemd wordt evenwel die voorstelling was reeds spoedig uit de gedachten, toen de boot in volle zee prachtig stoomde en het gezicht op de beide oevers, de talrijk uitgaande visschersvloot., en de in oefening liggende oorlogs vaartuigen een prachtige stoffeering van het wveld der zee" opleverdo en zijn uitroep was: hoe schoon! hoe heerlijk en dan dat uitzicht naar die onafzienbare ruimte, van dat spiegelvlak, tintelende in het zonne licht, waar het zoekend oog speurt of er iets voor den gezichtskring opdoemt. Zie, dat stemt tot ernst, dan gevoelen we ons klein tegenover zoo veel groots en herinneren we ons het woord van den psaimistUw weg. o God, is in de zee en uw pad in groote wateren en uwe voetstappen worden niet bekend. De tocht werd voortgezet en spoedig stoomde de boot de haven binDen, de wandeling door of liever langs het dorp Oudeschild aangevangen en voortgezet binnen door naar den Burg; een flinke marsch, vooral over den Hoogenberg, maar een eeniq mooi vergezicht over de grazige weiden van het eiland, gestoffeerd door grazend vee en het talrijk vogelenheir dat op de wad- den-eilanden zijn tehuis vindthet dorp den Burg dat liefelijk uitnoodigt tot binnentreden langs een schoone landweg, lag daar rustig en stil, we wandelden de goed aangelegde straten door, bezichtigden het meest beziens waardige, biachten een bezoek aan scholen en kerkge bouw en genoten van uit den kerktoren van het prach tig panorama over heel Tessel, nog eens het was een genotvol uitstapje dat wij helaas niet geheel konden voltooien door gebrek aan tijd; met schoone indrukken van het eiland Tessel namen wij weer de terugtocht aan en kwamen na een uur stoomens onder het eiland weer in de haven van het Nieuwediep terug. Voor toeristen, die heinde en ver een lieflijk rustig oord zoeken en meestal door onbekendheid daarmede de schoone plekjes op eigen bodem over het hoofd zien, is Tessel bezonder te recommandeerenmaarer is een keerzijde aan de medaille en die is, de niet vol doende middelen van gemeenschap tusschen de dorpen van het eiland, waardoor zelfs de uitstekend gelegen badplaats aan de Koog een schraal bezoek heeft; en toch, wat kon dat anders worden, er is in onzen tijd een algemeen verlangen naar reisgenot, de dagen van voorheen, toen de menschen werden geboren en weer door den dood heengingen zonder ooit iets anders dan eigen omgeving te hebben gezien, zijn voorbij, alles gaat uit; èn spoor, èn boot, en tram exploiteeren de reislustige menschenwereld op allerlei manier, en het is zeer bevreemdend dat het gemeentebestuur van Tessel daarvoor geen oog heeft; immers het is een gemeentebelang Dij uitnemendheid. Nu is de stoom bootverbinding in handen van particulieren, die, zoo ik mij niet vergis, met een subsidie van f 5000 een dienst onderhouden die zich nogal duur laat betalen en bovendien een zeer belangrijk vervoer van allerlei goederen heeft; vanaf Oudeschild naar den Burg een ouderwetsche omnibus voor 10 personen „als haring in een ton verpakt" is het genotvol vervoermiddel voor reizigers en pakketten, terwijl alle koopmansgoederen per as naar hunne bestemming worden vervoerd. Waarom exploiteert de gemeente Tessel zelf de boot en tramdienst niet? Finantieel-voordeelig zou deze kunnen z(jn, de grondslag der gemeentelijke economie

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2